Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Takže sníte o založení své vlastní značky módního oblečení? Abyste byli úspěšní, budete se muset naučit, jak podnikat, prodávat své výrobky a udržet své zákazníky spokojené. Tady jsou základy založení byznysu s oblečením a módou.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Dejte svou firmu do pořádku

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vytvořte si pevný a jasný obchodní plán. Váš obchodní plán potřebuje vytyčit, jak hodláte řídit svojí řadu oblečení. Snažte se být při jeho psaní co nejrealističtější. Pamatujte, že je lepší podcenit své zisky a být příjemně překvapeni, než přecenit své schopnosti a být zklamaní. Zamyslete se obzvlášť nad těmito aspekty:
  • Shrnutí - shrnutí je jak popis poslání vaší společnosti a budoucích plánů, tak způsob, jak nalákat potenciální investory. Je nezbytné pro všechny podniky, ale obzvlášť pro řady oblečení, které často vyžadují vnější financování.
  • Popis společnosti. Popis společnosti dává lidem představu, o čem je vaše řada oblečení, co vás odlišuje od vaší konkurence a o trzích, na kterých se chcete prosadit.
 2. 2
  Nejvyšší prioritu dejte plánovaným financím vašeho podniku. Financování je mízou vaší společnosti v její počáteční fázi. Dokonce, i když zatím nemáte vnější financování, je důležité dát své finance do pořádku a zvládnout určité základy. Tady je to, co potřebujete vědět do začátku:
  • Kolik peněz budete potřebovat, abyste spustili svojí značku oblečení? Máte na to našetřené peníze, nebo budete potřebovat bankovní úvěr? Zvažte půjčku pro drobné podnikatele, nebo jiný typ úvěru k nastartování vašeho byznysu. Abyste dostali půjčku, můžete potřebovat mít záruku.
  • Jaké jsou vaše náklady? Pročtěte si zbytek tohoto článku a potom si vytvořte seznam všech vašich předpokládaných nákladů (materiál, výroba, dodávky, vybavení, reklama, marketing, režijní náklady atd.). Sečtěte, kolik by stálo provozovat váš podnik rok. Vyváží vaše dosažitelné příjmy tyto náklady?
 3. 3
  Zkuste si představit, jak dlouho můžete vy osobně fungovat bez strhávání platu. Chcete se věnovat této oděvní značce na plný úvazek? Pokud ano, kolik let chcete čekat, než začne tato společnost vytvářet zisk, čímž vám dá příležitost brát mzdu? Nebo chcete, aby to byl vedlejšák? Pokud vydělává peníze, je to bonus, ale ceníte si projevu více než ziskovosti. Zkuste odhadnout vaší úroveň zapojení. Zároveň vsaďte na to, že si nebudete dávat mzdu zhruba první rok činnosti, pokud nebudete mít neuvěřitelné štěstí.
  • V prvních čtyřech ročních obdobích (jednom roce) pravděpodobně utratíte více peněz, než vyděláte. Nicméně jakmile budete zavedení, měli byste být schopni expandovat s financováním od andělských investorů, celebrit a z předobjednávek.
 4. 4
  Udělejte si průzkum zbytku trhu. Kdo je vaší současnou a pravděpodobně budoucí konkurencí? Kdo je vaším cílovým trhem? Kolik myslíte, že můžete prodat svých designů na maloobchodní a velkoobchodní úrovni? Poptejte se. Získejte zpětnou vazbu. Promluvte si s vlastníky obchodů a potenciálními zákazníky.
  • Může být dobrý nápad získat práci na částečný úvazek v obchodě, který se zaměřuje na vaši cílovou skupinu. Zjistěte, co obchod nakupuje a co tam kupují zákazníci.
  • Najděte vzorky oblečení, které je podobné tomu, co se chystáte navrhovat, a zjistěte kde a za kolik se prodává. To vám dá pomocnou ruku, když budete potřebovat vytvořit vlastní ceny.
 5. 5
  Vyjasněte si své zákonné povinnosti. Nejdřív ze všeho se rozhodněte, jakou budete mít obchodní strukturu (společnost s ručením omezeným, veřejná obchodní společnost, živnostník atd.) V ČR budete potřebovat IČO a zápis do obchodního nebo živnostenského rejstříku. Možná budete chtít zvážit najmutí právníka jako konzultanta.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Položení základů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zvažte, jestli budete potřebovat zaměstnance. Budete potřebovat najmout pomocníka na práci na vaší oděvní značce? Zvažte, jaký druh asistence budete potřebovat, kolik hodin za týden budete požadovat a co budete schopní zaplatit.
  • Pokud je vaše produkce na úrovni butiku, mohli byste být schopni udělat veškeré stříhání, stehování a lemováni sami. Pokud plánujete začít trochu ve větším, určitě budete potřebovat zaměstnat výrobního pomocníka.
  • Chcete, aby bylo vaše oblečení vyráběno lokálně? Organicky? Chcete si ho nechat vyrábět v zahraničí za méně peněz (a s menší kvalitou)? Všechny tyto otázky ovlivní, koho se rozhodnete najmout.
  • Budete chtít otevřít maloobchod? Pokud ano, možná budete chtít zaměstnat pomoc.
 2. 2
  Začněte budovat svojí značku. Teď je čas udělat některá zábavná estetická rozhodnutí! To, jak vystavíte svojí značku, bude určovat to, co si s ní lidé budou spojovat, takže zvolte moudře.
  • Vyberte si název. Jaký název bude reprezentovat vaší řadu oblečení? Můžete použít vaše jméno (jako to udělal Ralph Lauren, Calvin Klein a Marc Jacobs), slovo, které sami vytvoříte (jako Rodarte nebo Marchesa), slovo z jiného jazyka (například Escada znamená v portugalštině žebřík nebo schodiště), nebo slovo, jehož estetická stránka se vám líbí (jako Iceberg, Mulberry nebo Imitation of Christ). Ať už si zvolíte cokoliv, ujistěte se, že je to ojedinělé a rozeznatelné.
  • Názvy vaší značky a vaší společnosti by měly být jiné. Název vaší společnosti mohou být například vaše iniciály nebo variace vašeho jména, zatímco název kolekce (řady oblečení) by měl být něco kreativnějšího a reprezentovat styl, za kterým stojíte. [1]
 3. 3
  Navrhněte logo. Vymyslete hodně různých log, ale zužte výběr na jedno a ujistěte se, že si tím, které si zvolíte, budete úplně jistí. Lidé vás podle vašeho loga budou poznávat a bude je mást, pokud ho budete stále měnit. Zkontrolujte a ujistěte se, že jméno, které zvolíte, má dostupné jméno domény a poohlédněte se po registraci obchodní značky (většina právních systémů to umožňuje a podporuje).
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Výroba oblečení

Stáhnout PDF
 1. 1
  Navrhněte oblečení. To je pro mnoho lidí ta zábavná část, ale je to jen 10-15 procent celého procesu! Vytvořte skici, získejte zpětnou vazbu a rozhodněte se, co bude tvořit vaší první kolekci. Vyberte si látky a materiály, které jsou nákladově efektivní a obvyklé.
  • Zeptejte se kohokoliv, kdo vyrábí vaší řadu, jestli jsou nějaká omezení, jako jestli nemohou tisknout určité barvy. Pokud navrhujete řadu triček, zjistěte si v tiskárně následující informace: specifikaci velikosti vzoru (jak velký může být), typ trika na které chcete tisknout, a hmotnost/kvalitu látky (například si zvolte tenčí, méně drahou látku pro letní řady oblečení).
  • Maličkosti jsou všechno. Když si děláte skici, vytvořte nákres, který jasně ukazuje každý detail a používá správnou terminologii. Když nevíte, jaká je terminologie, najděte fotku, ukažte jí výrobci a zeptejte se ho, jak to nazývají. Naučte se žargon a buďte připravení správně identifikovat látku, kterou si přejete použít, podle hmotnosti, obsahu a konstrukce.
 2. 2
  Navrhujte své kolekce podle ročních období. Kolekce se obvykle navrhují podle ročních období. Mnoho obchodních domů nakupuje alespoň dvě roční období dopředu, zatímco menší obchody kupují jedno až dvě roční období dopředu. Budete podle toho potřebovat načasovat své návrhy, výrobu a dodání.
 3. 3
  Vyrobte návrhy. Přineste své skici ke švadleně, výrobci nebo na sítotisk. Obvykle se vytváří prototyp nebo vzorek, abyste si mohli být jisti, že oblečení bude vyráběno tak, jak ho chcete mít. Ať se děje, co se děje, zeptejte se na spoustu otázek a vždy si vše dohodněte písemně.
 4. 4
  Najděte si své výrobce. Hledejte na internetu "výroba oblečení ". Mnoho lidí využívá zahraniční výrobce oděvů, protože jsou nižší náklady. Mějte na paměti, že mnoho zahraničních výrobců oblečení vyrábí pouze velké množství, takže se před pokračováním optejte na minimální produkci. Poohlédněte se kolem a zeptejte se na dobu obratu a jak rychle vám mohou poslat vzorky (měli by vzorky poskytnout předtím, než budou vaše návrhy dokončeny pro výrobu).
  • Mějte na paměti podmínky výroby - zákazníci se více než v minulosti starají o vykořisťovatelské manufaktury a budou "trestat" značky, které jí využívají.
  • Pokud umíte šít, můžete být schopní vytvořit si vzorky a prototypy sami. Možností je také konzultace s někým, kdo je expert na šití oblečení.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Marketing a prodej vaší řady

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vytvořte si internetovou stránku k propagaci vaší značky oblečení. Ujistěte se, že bude vypadat velmi profesionálně a prezentovat vaší značku v nejlepším světle. Poskytněte kontaktní informace pro případ, že vás obchody nebo obchodníci budou chtít kontaktovat. Pokud chcete dát lidem možnost kupovat oblečení z vaší internetové stránky, budete potřebovat vytvořit nákupní košík a obchodní účet, abyste mohli přijímat platbu kartou.
 2. 2
  Budujte vztahy s internetovými stránkami a blogy, které mohou přivést pozornost na vaši značku a vaší stránku. To zahrnuje prodávání vašeho oblečení prostřednictvím aukčních stránek a uměleckých stránek, které umožňují prodej oblečení. Vztahy řídí odbyt, ať už je to šeptanda nebo užitečné něco za něco. Nezapomínejte na to!
 3. 3
  Propagujte svojí řadu. Tyto náklady mohou jít do desetitisíců za pouhý jeden rok. Tady jsou věci, které můžete udělat, abyste dostali vaší značku do světa:
  • Napište tiskovou zprávu a pošlete ji do vašich místních novin a časopisů.
  • Kupte si reklamu v novinách a na internetových stránkách, které čtou lidé ve vaší cílové skupině.
  • Sponzorujte události, které se zaměřují na vaši cílovou skupinu.
  • Přimějte nějakou celebritu, nebo nejpopulárnější osobu, kterou znáte, aby nosila vaše obleční, tím, že jí ho dáte zdarma.
  • Použijte k šíření sociální média, jako je Twitter, Facebook a váš vlastní blog. Ujistěte se, že budete mít také dobrý profil na LinkedInu.
 4. 4
  Použijte sami sebe jako chodící billboard. Noste svojí vlastní módu a ptejte se lidí na jejich názory a zaznamenávejte je; to vás také nasměruje k návrhu výrobku, který se bude lidem líbit. Přijměte každé doporučení, které vám lidé nabídnou; je to jako mít svůj vlastní marketingový a designový tým a nic vás to nestojí. V začátcích budou peníze omezené, takže využijte každou možnost, kterou můžete.
 5. 5
  Přijímejte objednávky, prodávejte na festivalech, trzích a všem, koho znáte. Domluvte si schůzky s místními obchody a přesvědčte je, aby přijali vaší řadu. Nabídněte své oblečení na internetu. Natiskněte katalog a pošlete ho obchodům s oblečením a potenciálním zákazníkům.
 6. 6
  Pokud máte finance, jděte na módní veletrh. Pronájem stánku může být drahý, ale může to za to stát, co se týká prodeje a publicity. Například evropský módní veletrh Bread & Butter je skvělé místo, na které vsadit.
  Reklama

Tipy

 • Spojit se s návrhářem kamarádem nebo kolegou může někdy pomoci zvednout vaší řadu oblečení ze země více podporou a nápady, než když to budete dělat sám. Nicméně se ujistěte, že jste obchodně kompatibilní - to, že jste přátelé, neznamená, že to bude klapat, když spolu budete provozovat podnik.
 • Uvědomte si potřebu ujistit se, že vaše řada oblečení odráží vaše vlastní hodnoty. Pokud se zajímáte o pracovní podmínky, zdravé životní prostředí a udržitelnost, pracujte způsobem, který může zajistit, že vaše řada oblečení je v souladu s těmito hodnotami a také to je jasné vašim zákazníkům.
 • Zkuste se zamyslet nad chytlavým jménem! Pomůže to vašemu podnikání v opravdovém rozletu!
 • Ujistěte se, že to co děláte, nebo to co vytváříte, bude něco, co pomůže a nakopne vaší značku.
 • Zjistěte, jestli můžete najít andělské nebo podobné investory, kteří budou chtít podporovat vaší značku. K získání investice a zároveň ukázání vaší řady oblečení můžete zvážit dokonce i program, jako je Den D.
Reklama

Varování

 • Vždy si buďte jistí, že můžete splnit přijaté objednávky. Pokud nebudete schopní doručit zboží (které slíbíte) v době, kterou slíbíte, rychle získáte špatnou reputaci.
 • Jakmile se dostanete do módního průmyslu a začnete si třást rukama s celebritami, může to svádět k domněnce, že jste to vše zvládli, ale nesejděte z cesty. Stále hledejte cesty ke zlepšení. Pokračujte v obměně vaší řady oblečení a vyhledávání pokroku. Nezpohodlňte příliš, nebo vaše značka uvadne!
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Obchodní plán
 • Vhodné místo pro navrhování a práci na oblečení
 • Sklad na oblečení (Dejte si pozor! To může být nákladné.)
 • Informace o výrobci a jistotu, že jste si vybrali toho nejlepšího pro vaše potřeby (udělejte si pořádný průzkum online a telefonické nebo osobní rozhovory)
 • Mentory - opravdu byste měli mít lidi, kteří vám mohou pomoci přežít a propracovat se výzvami, které se objevují v tomto vražedném průmyslu

Reference

 1. Jay Arrington, The Official Step-by-step Guide to Starting a Clothing Line, ISBN 0976416107.

O tomto wikiHow

Art Lewin
Spoluautorem článku je :
Podnikatel
Tento článek spoluautorem článku je Art Lewin. Art Lewin je podnikatel žijící v Los Angeles v Kalifornii. Specializuje se na obchod, prodej, marketing a investice do nemovitostí. Art je generálním ředitelem a zakladatelem čtyř společností se sídlem v Los Angeles: Art Lewin Bespoke, Labs Healthy Choice, SFR Properties a Professional Business Network (PBN). Art je celosvětově známý svými exkluzivními zakázkovými a konfekčními obchodními oděvy. Mezi jeho pozoruhodné klienty patří členové královské rodiny, politici a hollywoodské hvězdy jako Hugh Hefner, Sylvester Stallone, Johnny Carson, Steve Allen a William Shatner. Tento článek byl zobrazen 49 687 krát
Kategorie: Obchod
Stránka byla zobrazena 49 687 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama