Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vědci ještě nepřišli na to, proč přesně zíváme. Už ale víme, že zívání má několik důležitých funkcí: ochlazuje mozek, zamezuje zalehnutí uší a dokonce nám pomáhá sblížit se s ostatními lidmi. Pokud chcete začít zívat, většinou dobře funguje, když se díváte na někoho, kdo zívá. Pomocí našeho návodu můžete vyzkoušet několik dalších triků, jak se snadněji přimět zívat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Připravte tělo na zívání

  1. 1
    Myslete na zívání. Už jenom pouhá myšlenka na zívání může tělo přimět k samotnému zívání. Přimějte se k zívání tak, že si sami sebe představíte, jak zíváte. Čtěte si slovo „zívat“ a myslete na to, co cítíte při pořádném zívnutí.
  2. 2
    Otevřete ústa dokořán. Předstírejte, že budete zívat, i když nemáte pocit na zívání. Otevřete ústa, co nejvíc to jde. Někdy se stačí umístit do vhodné polohy k zívání.
  3. 3
    Zpevněte svaly na zadní části krku. Tyto svaly se při zívání přirozeně trochu stahují. Pokud je stáhnete, možná si přivodíte skutečné zívnutí. Mozek si spojí pocit stažených svalů se zíváním.
  4. 4
    Hluboce se nadechněte ústy. Stejně jako při zívání, dýchejte ústy. Snažte se nedýchat rychle a povrchně, ale dýchejte hluboce a zvolna. Při zívání totiž vdechujete hodně vzduchu.
  5. 5
    Ponechte ústa otevřená, dokud neucítíte, že se blíží zívnutí. Pokud jsou ústa spolu s krkem připravena na zívnutí, brzy dojde ke skutečnému zívnutí. Tělo bude přirozeně chtít zívat, pokud máte otevřená ústa, lehce stažený krk a dýcháte hluboce. Pokud si stále nemůžete zívnout, zkuste následující způsob.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Dívejte se na zívající lidi

  1. 1
    Pohybujte se ve společnosti rodiny a přátel, co zrovna zívají. Pravděpodobně víte, že zívání je vysoce nakažlivé. Pokud vidíte někoho zívat, pravděpodobně budete zívat také. Toto nutkání k zívání se častěji objevuje mezi lidmi, kteří se dobře znají jako například členové rodiny, přátelé či spolužáci. Pokud si opravdu potřebujete zívnout, počkejte, dokud nezačne zívat někdo, koho znáte.
    • Někteří vědci se domnívají, že zívání napomáhá souhře lidí v sociální skupině. To může být důvod, proč 50 procent lidí zívá, když vidí někoho jiného zívat (a zvláště pokud je to někdo, koho znají).[1]
    • Zívání je tak nakažlivé, že pouhé čtení o zívání může způsobit zívání.[2]
  2. 2
    Požádejte někoho blízkého, aby předstíral zívání. Pokud nikdo nezívá, požádejte kamaráda nebo člena rodiny, aby předstíral zívnutí. Pouhé pozorování pohybů člověka při zívání, i když je jen předstírají, může se vašem těla spustit zívající reakci.[3]
  3. 3
    Podívejte se kolem sebe, jestli někdo nezívá. Zívání je sice méně nakažlivé mezi cizími lidmi, ale může se to také podařit. Pokud jste na veřejném místě, kde nikoho neznáte, zkuste se podívat kolem sebe, jestli někdo nezívá. Možná začnete zívat také.[4]
  4. 4
    Podívejte se na video, kde někdo zívá. Pokud okolo sebe nemáte zívající lidi, vyhledejte slovo „zívání“ na YouTube a podívejte se na video, ve kterém někdo zívá. Mělo by to zafungovat stejně, jako když pozorujete cizího zívajícího člověka. Také se můžete podívat na obrázek zívajícího člověka.
  5. 5
    Pozorujte zívající zvířata. Zívání je nakažlivé dokonce mezi lidmi a zvířaty. Proveďte zábavný pokus – zkuste se dívat na zívající kočku nebo psa a pozorujte, zda vás to ovlivní. Můžete se zkusit také podívat na zívající videa jiných druhů zvířat. Výzkumy ukazují, že skoro všechna zvířata zívají.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Vytvoření dobrého prostředí k zívání

  1. 1
    Běžte do místnosti, kde je teplo. Lidé zívají častěji v teplých místnostech než v chladných. Vědci se domnívají, že je to způsobeno tím, že zívání přivádí do těla chladný vzduch a pomáhá ochladit mozek, když se blíží přehřátí. Studie ukazují, že lidé zívají méně v zimě a v chladných místnostech.[5] Na druhou stranu, pokud se pokoušíte pracovat a nemůžete přestat zívat, zkuste snížit teplotu v místnosti. Zívání by mělo brzy přestat.
  2. 2
    Uvolněte se a udělejte si pohodlí. Většinou zíváme častěji ráno, protože mozek má v noci o něco vyšší teplotu. Když vstaneme, zívání nás ochladí. Pokud chcete začít zívat, zkuste si lehnout do postele pod peřinu a zahřejte se. Za chvíli zívnete, ani nebudete vědět jak.
  3. 3
    Buďte ve stresu. Stres a úzkost způsobí, že se teplota mozku zvýší a zívání jej poté ochladí. Proto si občas můžete všimnout, že olympijští sportovci před závody zívají. Parašutisté a jiní dobrodruzi často před akcí také zívají. Pokud se vystresujete, můžete podnítit zívání, které ochladí mozek.[6]
    Reklama

Tipy

  • Na veřejnosti si při zívání ze slušnosti zakryjte ústa.
  • Představte si, že vás svědí nos a poté otevřete ústa. Dříve nebo později začnete zívat.
  • Myslete na zívání nebo opakujte slovo „zívat“.
  • Pomalu otevřete ústa, jako byste chtěli zívnout, a v klidu dýchejte.
Reklama

Varování

  • Jak jednou začnete zívat, možná nebudete moci nějakou dobu přestat.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 53 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 327 krát
Kategorie: Umění & zábava
Stránka byla zobrazena 5 327 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama