Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Začít znovu patří mezi ty nejtěžší věci, které člověk musí udělat. Většina z nás je ovšem v průběhu života nucena to udělat. Ať už jde o ztrátu milovaného člověka, odcizení partnera, nebo ztrátu zaměstnání, je důležité převzít kontrolu nad novými okolnostmi a pokračovat v životě. Zde je několik tipů, které vám pomohou toho dosáhnout.

Část 1
Část 1 ze 3:
Po rozvodu nebo rozchodu

  1. 1
    Zabavte se. Možná si procházíte těžkým a dlouhým rozvodem, který vám vysává veškerou energii, nebo jste se rozešli s člověkem, kterého jste milovali. Ať už je to jakkoli, když budete na své neštěstí neustále myslet, budete se cítit ještě hůře. Mysl je silný nástroj, ale když si dovolíte zabývat se minulostí, nebudete schopni si užívat přítomnost. Cílem není minulost zničit, to by bylo velmi nezodpovědné. Cílem je spíše odložit ji a nezabývat se jí, dokud nebudete připraveni na to řešit všechny následky toho, co se stalo.
    • Opřete se o své přátele a rodinu. Zejména vaši přátelé vás mohou skvěle rozptýlit. Můžete si zajít do kina nebo na zmrzlinu s kamarádkami, nebo sledovat romantické ubrečené filmy s lidmi, kteří vám rozumějí nejlépe. Můžete si také vyrazit na nějaký výlet s přáteli, rybařit, kempovat v lese a vařit si na otevřeném ohni (zkuste si ho rozdělat bez zápalek!). Zkuste si jednoduše najít nějakou činnost, do které byste mohli zapojit přátele. Pomohou vám uvědomit si, že se život netočí kolem jediného člověka.
    • Odstraňte všechny věci, které vám připomínají ztracenou lásku. Nemusíte pálit společné fotografie, které s bývalým partnerem máte, ale měli byste je odložit někam, kde je nebudete mít na očích. Ani zde není cílem popírat existenci toho druhého. Jde jen o to dostat tyto připomínky z očí, abyste byli schopni zapomenout a počkat, až budete emocionálně vyrovnaní a budete schopni situaci řešit rozumně a dospěle.
    • Můžete klidně na chvíli odjet. Pokud máte pocit, že jsou všechny vaše vzpomínky na minulost spjaty s jedním místem, jeďte na krátkou dovolenou. Zkuste nějaké místo, které jste vždy chtěli navštívit, ale nikdy jste se tam nedostali – Indie, Spojené Státy, nebo nějaká velmi exotická země. Jde o vás, takže se nebojte a dopřejte si něco skvělého. Když budete na novém místě, zbavíte se vzpomínek na bývalého partnera a budete mít spoustu nových zážitek a pocitů. Domů se ovšem nevracejte později, než za měsíc.
  2. 2
    Pochopte, co se pokazilo. S trochou štěstí na lásku nezanevřete úplně a budete si chtít jednou najít někoho, s kým budete mít pevné a upřímné spojení. Pokud toho chcete dosáhnout, uvědomte si, že možná budete muset změnit několik věcí ohledně svých zvyků, své osobnosti, nebo svých reakcí. Nikdo není dokonalý, ale lidé, kteří mají úspěch ve vztazích, jsou většinou schopní činit nutné změny.
    • Promluvte si se vztahovým poradcem, nebo psychologem. Poradci a psychologové vědí, jak fungují lidské vztahy a které věci mohou způsobit jejich rozpad. Když si promluvíte s profesionálem, budete schopni lépe porozumět aspektům svého minulého vztahu a uvědomíte si, co budete muset změnit.
    • Napište svému bývalému partnerovi dopis nebo email a požádejte o zpětnou vazbu. Nesnažte se vyvolávat konflikty, nebo bývalého partnera obviňovat z konce vašeho vztahu. Vaším cílem není vyrovnat skóre, ale porozumět tomu, co se pokazilo. Napište bývalému partnerovi, že se snažíte na sobě pracovat a chtěli byste, by vám poskytl zpětnou vazbu, protože vás dobře zná. Požádejte ho, aby vám řekl vše, čím jste mu kdy ublížili a co jste mohli udělat jinak a lépe. Berte si jeho připomínky k srdci – neslouží k tomu, aby vám ublížily, i když se vám to tak možná bude zdát. Hezký, dobře míněná dopis vám může pomoci zacelit rány, které jste při konci vztahu utrpěli. I v případě, že zůstanete jen přátelé, je to krok správným směrem.
    • Odpusťte sobě a odpusťte i svému bývalému partnerovi. Když přijdete o někoho, koho jste skutečně milovali, můžete se cítit skutečně nepříjemně. Nesnažte se toho druhého obviňovat z toho, co se ve vašem vztahu pokazilo. Tuto hru mohou hrát i dva lidé – místo abyste v sobě svoji zášť a pocity viny dusili, zbavte se jich. Když budete toho druhého obviňovat, budete kvůli tomu zahořklí. Když budete pracovat na problémech, které jste ve vztahu měli, nebudete se muset cítit provinile. Zkuste nechat všechnu zášť za sebou, abyste mohli svému budoucímu partnerovi dát lásku a důvěru, kterou si zaslouží a veškerou sebejistotu, kterou máte.
  3. 3
    Pomalu si začněte hledat nového partnera. Randění po dlouhém vztahu je skoro jako hledání nové práce – když mezi zaměstnáními promeškáte hodně času, lidé budou mít pocit, že s vámi něco není v pořádku (i když je to naprosto nevhodný předpoklad). Je v pořádku chvíli truchlit nad ztrátou milované osoby, ale čím déle se budete stranit ostatních lidí, tím horší pro vás bude se do světa randění a vztahů pustit znovu.
    • Požádejte kamarády, aby vás s někým seznámili. Vaši přátelé jistě umějí zhodnotit váš charakter a vědí, s kým byste si mohli padnout do oka. Když je požádáte, aby vás s někým seznámili, bude to výhodné pro všechny. Oba budete znát stejné lidi, což znamená, že si budete mít o čem vyprávět. Pokud se ale stane, že vám přátelé přivedou někoho, kdo se vám líbit nebude, neobviňujte je z toho. Jděte na to rande, buďte optimističtí a buďte rádi, že jste poznali někoho nového a zajímavého.
    • Zkuste internetové seznamky. Internet přinesl revoluci ve způsobu, kterým spolu lidé komunikují a setkávají se. Internetové seznamky jsou jednoduché a velmi výhodné – můžete si vybrat lidi, se kterými si budete psát, aniž byste ztrapnili ty, které si chcete držet od těla. Pokud se rozhodnete zkusit internetovou seznamku, vyplňte si profil pouze přesnými informacemi. Nahrajte si na profil přesnou (ale lichotivou) fotografii a buďte upřímní ohledně toho, co máte a co nemáte rádi. Jistě byste nechtěli jít na rande s někým, kdo se na internetové seznamce prezentuje úplně jinak, než jaký je ve skutečnosti.
    • Je v pořádku si testovat vody, ale musíte to dělat upřímně. Pokud nehledáte žádný vážný vztah, protože je to pro vás příliš brzy po skončení toho minulého, je v pořádku hledat si jen nezávazné vztahy, pokud i ten druhý ví, co se děje. Neměli byste mu o svém minulém vztahu říkat příliš brzy, ale měli byste mu to říct dříve, než se do vztahu položíte. Je nutné dát novému partnerovi najevo, že nehledáte vážný vztah. Pomůžete tím jemu i sobě – budete si moci najít lidi, kteří mají stejné potřeby a ušetříte zlomené srdce těm, kteří by od vás chtěli více.
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Po smrti blízké osoby

  1. 1
    Nebojte se truchlit. Smrt milované osoby je bolestivá a často náhlá součást života. Nepředstírejte, že se tato smrt nikdy neudála, ale uvědomte si, že vám zemřel někdo, koho jste milovali a připomínejte si, že život je příliš cenný na to, abyste ho brali jako samozřejmost. Truchlení je v podstatě vzdáním holdu člověku, který vám zemřel a zároveň i vzdáním holdu životu samotnému.
    • Pokud jste nábožensky založení, najděte útěchu v písmu vaší víry. Náboženské texty vám dodají inspiraci. Čtěte si o tom, co vaše náboženství říká o smrti – možná se dozvíte něco, co jste dříve nevěděli. Pokud patříte do nějaké komunity věřících, setkávejte se s nimi a modlete se společně. Nebojte se na ně spolehnout, když to budete potřebovat, tito lidé jsou vám k dispozici.
    • Plakejte tak moc, jak budete potřebovat. Nemusíte mít pocit, že se před ostatními lidmi musíte chovat podle nějakého návodu. Měli byste se chovat tak, jak to sami cítíte. Když budete smutní, nebojte se plakat. Po pláči se většina lidí cítí o něco lépe, než před pláčem. [1] . Najděte si někoho, u koho se budete moci vyplakat, protože když budete plakat sami, budete mít pocit, že jste na světě úplně sami, což není pravda. Existuje spousta lidí, kteří nejen vědí, čím si procházíte, ale mají vás rádi přesně takové, jací jste.
    • Veřejné rituály smrti, jako jsou například pohřby, jsou velmi důležité. Nezáleží na tom, jaký rituál si vyberete pro rozloučení se svým blízkým, ale měli byste si uvědomit, že tento rituál bude důležitý. Rituály nám pomáhají intelektuálně porozumět smrti člověka a to i v případě, že jsme tento fakt dlouhou dobu popírali. [2] . Veřejný pohřeb vám umožní si na zesnulého člověka vzpomenout a začít se zotavovat z bolesti, kterou vám jeho smrt způsobila.
  2. 2
    Dosáhněte přijetí. Ztráta milované osoby vám může připadat jako velmi neférová věc, ale snažte se nezabývat se pocity zášti a vzteku. Když dosáhnete smíření se situací, budete mnohem spokojenější. Přijetí situace v tomto případě znamená uvědomit si, že máte omezenou moc nad životem a smrtí a že nemůžete svůj život naprosto podřizovat zesnulé osobě, přestože jste ji velmi milovali.
    • Zkuste si začít vést deník, abyste dosáhli přijetí vaší situace. Každý den si 15 minut zapisujte své pocity (když budete psát déle než 15 minut, mohlo by to váš smutek zhoršit) [3] — a pište o tom, jak se cítíte, jak moc pro vás daná osoba znamenala a proč a představujte si, jak bude váš život vypadat za rok. Když si budete zapisovat své myšlenky, podaří se vám uvolnit nahromaděné emoce a budete si moci zaznamenat své pocity. Pomůže vám to dosáhnout emocionálního porozumění.
    • Zkuste meditaci nebo modlitbu. Meditace a modlení vás mohou přivést k přijetí – na světě jsou věci, kterým stále ještě nerozumíme (a možná jim ani nikdy neporozumíme) a existují i věci, které jsou mnohem větší, než my. Pokud meditujete, snažte se dostat se do stavu nevědomí – zbavte se všech svých myšlenek pomocí aktivní představivosti a prožívejte pouze přítomný okamžik. Moci dosáhnete jen v případě, že budete ochotní být naprosto bezmocní. Pokud se modlíte, požádejte vyšší moc o porozumění. Uvědomujte si, že nejste dokonalí, ale snažte se na sobě pracovat. Taková modlitba je projevem důvěry, stejně jako pokus spojit se s vyšší mocí.
  3. 3
    Buďte společenští. Emocionální bolest a ztráta, kterou jste utrpěli po smrti milované osoby, vás nikdy neopustí a je to tak správně. Po nějaké době se její vliv ovšem zmírní a nebude bolet tak silně. S pomocí přátel a rodiny se z rány brzy stane jen jizva, která nebude bolestivá na dotek, ale zůstane vám jako připomínka bolesti a poselství o tom, že jste přežili.
    • Získávejte podporu od rodiny. Bez ohledu na to, jak blízcí si jste se svou rodinou, byste si měli uvědomit, že vás vaše rodina miluje. Nechejte se od ní utěšit. Travte se svojí rodinou co nejvíce času a dejte jim najevo, že jim budete také oporou, když to budou potřebovat, protože je možné, že i oni sami truchlí. Když budete trochu dávat, hodně toho dostanete nazpět. Rodinná láska je něco, co vám nemůže vzít ani smrt.
    • Obklopte se přáteli. Pokud kolem sebe ještě nemáte všechny své přátele, kteří by vám nabízeli svoji společnost, lásku, nebo třeba jídlo, vyviňte vlastní iniciativu a navštivte je sami. Stejně jako rodina vám i dobří přátelé mohou dát lásku a mohou vám pomoci porozumět tomu, čím si procházíte. S přáteli se budete moci trochu rozptýlit – pravděpodobně již nějakou dobu žijete život, který připomíná spíše noční můru. Zajděte si do přírody nebo do kina, vnímejte své okolí, nebo si jen popovídejte o módě, politice, nebo sportu. Přátelé vám připomenou, že je důležité svůj čas využít naplno.
    • Pokud vám zemřel partner, zamyslete se nad tím, kdy bude vhodné začít opět randit. Zeptejte se sami sebe na to, zda by váš partner chtěl, abyste si našli někoho nového a vedli opět šťastný a naplněný život, nebo by chtěl, abyste se utápěli ve vzpomínkách a zůstali navždy sami? Možná vám bude trvat delší dobu, než budete připraveni začít opět randit, zejména pokud jste s partnerem strávili celá desetiletí, ale jde o velmi osobní rozhodnutí, které by mělo být jen a jen na vás. Nezapomínejte na to, že láska se na světě vyskytuje v mnoha formách a to nejlepší, co můžete udělat, je ukázat jiné lidské bytosti, co je to láska.
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Po ztrátě zaměstnání

  1. 1
    Zamyslete se nad svými cíli. Čeho chcete v životě dosáhnout? Odpověď na tuto otázku vám pravděpodobně pomůže přijít na to, jakou práci byste si měli najít. Chcete trávit hodně času v přírodě? Chcete pomáhat ostatním lidem? Chcete být bohatí a nevadí vám obětovat tomu čas strávený s rodinou? Zjistěte, jaké jsou vaše cíle a podle toho zjistíte, jakým směrem by se měla ubírat vaše kariéra, abyste jich dosáhli.
    • Chcete pracovat ve stejném oboru, nebo chcete změnit pole působnosti? Odborníci říkají, že průměrný člověk během života vystřídá až sedm různých pracovních oborů. [4] Zeptejte se sami sebe, zda jste byli v bývalé práci spokojení. Pokud jste nebyli šťastní, zjistěte si, zda za to mohly pracovní okolnosti (např. špatný šéf, přičemž s novým šéfem by vás práce bavila), nebo okolnosti daného odvětví.
    • Když budete přemýšlet nad změnou kariéry, zeptejte se sami sebe, zda byste tuto práci chtěli dělat, i kdybyste nemuseli řešit peníze – zda vás baví a děláte ji rádi. Bez ohledu na odpověď je pravděpodobné, že vás někdo najme, abyste dělali přesně to, co vás baví. Pokud nejsou ve vaší oblasti žádné pracovní pozice, které by vám vyhovovaly, můžete začít nabízet vlastní služby, nebo si založit vlastní společnost. Výhody toho, že jste sami svým šéfem, jsou nepřeberné a možná pro vás bude nejdůležitější to, že si budete moci stanovit svůj plat sami.
    • Je možné, že ještě neznáte odpověď na výše uvedenou otázku. Možná víte, co dělat nechcete, ale nevíte, co dělat chcete. Nemusíte si s tím dělat starosti: spousta lidí je na tom stejně, jako vy. Najděte si nějaký test osobnosti (některé odhady tvrdí, že jich existuje více než 2500)[5] — nebo začněte číst nějakou knihu, která by vám mohla pomoci. Existuje spousta informativních, zajímavých knih, které mohou lidem na prahu změny kariéry pomoci najít si to, co potřebují. Zkuste například knihy What Color Is Your Parachute od Richarda Nelsona Bollese, Do What You Are od Barbary Barron-Tieger, nebo The Adventures of Johnny Bunko od Daniela H. Pinka.
  2. 2
    Začněte si shánět kontakty, jako kdyby na tom závisel váš život. Mnoho lidí se pouze přihlašuje k nabídkám práce, které najdou na internetu, aniž by se zamysleli nad silou lidské komunikace. Vaše síť lidí jsou lidé, které znáte z práce a kteří by vám potenciálně mohli pomoci najít novou práci. (Uvědomte si, že to znamená, že byste měli i vy pomáhat jim.) Lidé si neuvědomují, že spousta pracovních pozic není uvedena na stránkách, jako je Jobs.cz nebo Prace.cz, protože si společnosti vytvářejí pracovní pozice pro uchazeče, kteří se jim zamlouvají.
    • Navštěvujte informační pohovory. Informační pohovory jsou méně formální pohovory, u kterých jde o to, abyste získali potřebné informace, ale neočekáváte, že vám druhá strana rovnou nabídne práci. Tyto pohovory jsou celé o tom, abyste získali vnitřní informace a rozšířili svoji síť známých. Pozvěte některého z profesionálů, které znáte, na oběd nebo na kávu a řekněte mu, že si chcete jen 20 minut popovídat. Zeptejte se ho na jeho kariéru a na jeho práci. Na konci takového rozhovoru ho požádejte, zda by vám mohl doporučit tři lidi, se kterými byste se mohli také setkat. Když budete mít štěstí a uděláte dobrý dojem, někdo z nich vám možná nabídne práci rovnou na místě.
    • Vytvořte si úvodní příběh. Úvodní příběh je zhruba půlminutové povídání, při kterém řeknete ostatním lidem, kdo jste a jaké jsou vaše cíle. Váš příběh je důležitou součástí networkingu a setkávání se s lidmi. Měli byste mít krátký a úderný příběh. Když vám někdo řekne, abyste mu řekli něco málo o sobě, nechce slyšet pětiminutový monolog o vašich letech na univerzitě, nebo o jediné práci, kterou jste dělali například jen rok. Tito lidé chtějí slyšet něco krátkého, úderného a zapamatovatelného. Když jim dáte přesně toto, uděláte na ně dobrý dojem.
    • Navštěvujte různé události ve vašem oboru. Možná jste chodili na univerzitu, kde jste měli velkou základnu přátel, kteří se stále setkávají a vyměňují si pracovní informace, nebo jste každý rok díky práci chodili na nějaké podobné společenské akce. Měli byste chodit co nejvíce mezi lidi a seznamovat se. Když se budete setkávat s ostatními profesionály, budete mít největší šanci, že získáte práci. Pokud jste chytří, zábavní, spolehliví a milí, lidé si vás všimnou a budou vám chtít pomoci. Nezapomínejte na to, že byste také měli pomáhat ostatním lidem. Krása networkingu je v tom, že si všichni navzájem pomáhají.
  3. 3
    Vyrazte si cestu. Tuto věc vám pravděpodobně nemusí nikdo říkat – pokud chcete najít práci, musíte ji hledat. Vstaňte, přestaňte hrát počítačové hry, hezky se oblečte a vyrazte si hledat nové zaměstnání. Jediným způsobem, jak získat práci, je hledat nové lidi a nečekat, až přijdou ostatní za vámi.
    • Zjistěte si co nejvíce informací. Napište si seznam míst a lidí, pro které byste nejraději pracovali. Potom si toho o nich co nejvíce zjistěte. Zjistěte si jejich historii, jejich cíle a jejich nejlepší praktiky. Pokud to bude možné, zajděte si na oběd s některým z jejich zaměstnanců. Při hledání práce bohužel nemůžete mít pod kontrolou vše, ale můžete se alespoň snažit vědět toho co nejvíce. Zjišťujte si informace o společnostech, pro které byste chtěli pracovat, abyste toho věděli více, než ostatní uchazeči. Když se dostanete na pohovor, vaše práce se vám vyplatí.
    • Zkuste společnostem volat. Můžete to dělat po telefonu, ale i osobně. Napište si seznam společností, organizací a lidí, pro které byste chtěli pracovat a zavolejte jim, nebo se u nich zastavte. Požádejte o hovor s personalistou a zeptejte se ho, zda v současné době společnost bere nové zaměstnance. Pokud zjistíte, že ano, zeptejte se, zda jste dostatečně kvalifikovaní pro danou pozici a dejte najevo, že toho o dané společnosti víte hodně. Pošlete jim emailem svůj životopis, nebo jim ho doneste osobně. Pokud se vám podaří udělat na personalistu dobrý dojem, budete mít jednu nohu již ve dveřích a u pohovoru budete mít výhodu.
    Reklama

Tipy

  • Nikdy neříkejte „Měl jsem to udělat jinak,“ nebo „mohl jsem ho zachránit.“ Když se budete obviňovat, budete do svého těla vstřikovat silný jed. Akceptujte, co se stalo a pokračujte v životě – minulost změnit nemůžete.
  • Nedovolte, abyste se utápěli v negativních myšlenkách. Odmítejte je a nahrazujte je pozitivními myšlenkami. Místo abyste si například říkali „Na tuto práci nejsem dost kvalifikovaný,“ tuto frázi nahraďte tímto: „Tato práce pro mě není nejvhodnější.“ Místo abyste si říkali, že je ve vašem věku již pozdě studovat, nahraďte tuto myšlenku tím, že si budete říkat, jak se těšíte do školy. Myslete vždy pozitivně!
  • Vždy je možné se posunout dál a zapomenout na minulost. Nezapomeňte na to, že jste silní.
  • Přestavte si v bytě nábytek. Někdy vám vzpomínky na určitý dům nebo pokoj mohou způsobit bolest. Udělejte si volný den a přestavte si nábytek v domě, pověste obrazy jinak atd. Budete mít skvělý pocit a vzpomínky, které na tomto novém místě budete mít, budou jen vaše.
Reklama

Související články

Jak zapomenout na někoho, koho milujeteJak zapomenout na někoho, koho milujete
Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak poznat, kdy je čas na rozchodJak poznat, kdy je čas na rozchod
Jak se šetrně rozejít s přítelkyníJak se šetrně rozejít s přítelkyní
Jak se rozejítJak se rozejít
Jak ukázat ex, že jste se pohnuli dálJak ukázat ex, že jste se pohnuli dál
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak přestat mluvit sprostěJak přestat mluvit sprostě
Jak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexuJak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexu
Jak zapomenout na dívku, kterou milujeteJak zapomenout na dívku, kterou milujete
Jak zajistit rozchod nějakého páruJak zajistit rozchod nějakého páru
Jak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovaliJak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovali
Jak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobíJak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobí
Jak se vypořádat s odmítnutímJak se vypořádat s odmítnutím
Reklama

O tomto wikiHow

Lucy Yeh
Spoluautorem článku je :
Kariérní & životní kouč
Spoluautorem tohoto článku je Lucy Yeh, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 6 660 krát
Stránka byla zobrazena 6 660 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama