Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Blechy a klíšťata jsou nejen otravní tvorové, ale jsou pro vaše kočky také nebezpeční. Mnoho přípravků proti těmto škůdcům obsahuje agresivní chemikálie, které jsou nebezpečné jak pro vás, tak pro vaše mazlíčky. V tomto článku se dozvíte, jak se klíšťat a blech jednoduše zbavit přírodními metodami.

Metoda 1 ze 3:
Péče o dům a zahradu

 1. 1
  Důkladně vysávejte. Při vysávání se zaměřte na koberce a podlahy, ale nezapomínejte ani na gauče, polštáře, oblasti pod koberci a další čalouněné povrchy. [1]
  • Vyhazujte sáčky do vysavačů, aby v nich blechy nepřežívaly.
 2. 2
  Na koberce používejte borax. Borax můžete na koberce nasypat před vysáváním. Dehydruje živé blechy a pomalu je zabije, takže je nutné ho používat často. Je to jednoduché:
  • Vysajte oblast, kterou chcete vyčistit. Zbavíte se tak špíny a prachu z koberce, takže se borax dostane hlouběji.
  • Posypejte koberec boraxem a zaměřte se zejména na místa, na kterých se vaše kočky často vyskytují. Použijte smeták a zapracujte prášek hluboko do koberce.
  • Nechejte borax asi hodinu působit. Důkladně ho vysajte a vyprázdněte sáček od vysavače. [2]
 3. 3
  Všechny látky vyperte v horké vodě, abyste zničili bleší vajíčka. Všechny koberce, povlaky na polštáře, pelechy pro zvířata, i povlečení na postele a další látkové věci vyperte v horké vodě. Měli byte to dělat každý týden, dokud se nezbavíte všech blech.
 4. 4
  Vyzkoušejte netoxickou past. Postavte misku s mýdlovou vodou pod noční lampičku poblíž pelechu vaší kočky. Blechy půjdou za teplým světlem lampičky a utopí se v misce.
  • Můžete si koupit také lepivé pasti na blechy. Přitahují blechy díky světlu nebo zápachu. Ty se přilepí na past a zahynou.
 5. 5
  Zajistěte, abyste na zahradě neměli žádné blechy. Blechy se vám do domu dostávají pravděpodobně z okolí. Můžete se pokusit zajistit, aby se vám do domu neměly jak dostat.
  • Zajistěte, aby se vám na zahradu nedostala zaběhnutá zvířata. Spravte díry v plotě a zavírejte všechny branky. Divoká zvířata k vám chodí, protože cítí jídlo, takže všechny odpadky ukládejte bezpečně co nejdále. Také se zbavte krmítek pro ptáky.
  • Pravidelně zahradu zalévejte. Larvy blech se krmí výkaly dospělých blech, takže když budete zahradu pravidelně zalévat, vezmete jim potravu. [3]
  • Nasypejte si okolo zahrady cedrové piliny a zaměřte se zejména na oblasti, na kterých se vyskytují vaše zvířata. Blechy vůni cedru nesnáší.
  • Použijte nematody. Nematodi jsou mikroskopičtí červi, kteří se živí blechami a dalšími druhy hmyzu. Smíchejte balíček nematodů s vodou a nastříkejte je na zahradu. [4]
 6. 6
  Udržujte zahradu stále uklizenou a suchou, abyste se zbavili klíšťat. Klíšťatům se daří ve vlhkých stinných oblastech. Když zajistíte, aby se na vaší zahradě taková místa nevyskytovala, nebudou se vám klíšťata zakousávat do koček.
  • Vlhké komposty zakládejte co nejdál od domu a dětské pískoviště dejte až na konec zahrady.
  • Dříví na podpal skladujte na slunci. Vlhké dříví je pro klíšťata ideálním domovem. Měli byste dříví skládat na místo, na které svítí hodně slunce. [5]
 7. 7
  Pravidelně sekejte trávník. Dlouhá tráva vytváří vlhká stinná místa, na kterých se klíšťata často ukrývají. Když budete pravidelně sekat trávník, budete mít zahradu stále suchou a klíšťata se vám na ní nebudou množit.
 8. 8
  Zasazujte rostliny, které nepřitahují zvěř. Jeleni a srny jsou pro klíšťata hlavním zdrojem potravy. Zasaďte si na zahradě rostliny a stromy, které budou odrazovat zvěř od vstupu. Patří mezi ně zimostráz, ginkgo, nebo jasmín. [6] Můžete se poradit v místní školce a zasadit i jiné rostliny.
 9. 9
  Vytvářejte bariéry proti klíšťatům. Klíšťata nerada lezou přes cesty, které jsou ohraničeny pilinami nebo štěrkem. Když kolem zahrady nasypete tyto materiály, budete mít okolo domu mnohem méně klíšťat.
  • Nasypejte si kolem zahrady křemelinu. Křemelina je vyrobena z křemičitých skořápek, které se nadrtí na prach. Pro lidi a zvířata je neškodná, ale mikroskopické ostré hrany, které má, zabíjejí klíšťata a blechy.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Péče o kočku

 1. 1
  Důkladně kočku vykoupejte. Blechy vodu nesnášejí. Použijte speciální šampon pro kočky a nejprve kočce namydlete krk a uši. Předejdete tím tomu, že blechy utečou na hlavu, kde budou v suchu a v bezpečí.
  • Pokud se vaše kočka odmítá koupat (což je běžné), zkuste použít suchý šampon. Seženete ho ve formě spreje, pěny, nebo pudru. Měli byste ho ovšem používat ve vaně, abyste si neušpinili byt.
  • Můžete si vyrobit vlastní suchý šampon z jedlé sody, kterou zapečete na 160 stupňů v troubě, dokud nebude teplá (ale ne horká). Než budete kočku posypávat šamponem, měli byste ji důkladně vykartáčovat. Suchý šampon nechejte 5 minut působit, potom ho vysušte ručníkem a nakonec kočku znovu vykartáčujte. [7]
 2. 2
  Pravidelně kočku češte. Každý den byste svoji kočku měli česat. Zaměřte se hlavně na krk, břicho a kořen ocasu – na těchto místech bývá nejvíce blech. Hřebenem se zbavíte jak dospělých blech, tak jejich vajíček.
  • Namočte si kartáč na kočku do teplé vody s kapkou jaru. Tato směs utopí všechny blechy a předejde tomu, že vyskočí a po chvíli se na kočku vrátí. [8]
 3. 3
  Promluvte si s veterinářem. Pokud se vám nepovede zbavit se blech těmito metodami, pravděpodobně bude dobré kočku naočkovat.
  • Řekněte veterináři, zda s vámi bydlí těhotné ženy, nebo děti. Je to důležité, aby mohl určit nejbezpečnější metodu léčby jak pro vaši kočku, tak pro vás.
  • Orální léky jsou někdy lepší, než masti a krémy. Masti a krémy se nanášejí na krk kočky a mohou tam zůstat několik dní. Během této doby se kočka může otřít o nábytek, nebo se může válet na posteli a na gauči, takže se tyto masti mohou dostat až k lidem. Pro lidi jsou látky v těchto lécích nebezpečné a mohou jim způsobit zdravotní potíže. [9]
 4. 4
  Pravidelně kočku kontrolujte, zda nemá klíšťata. Klíšťata se sice nejčastěji vyskytují na jaře a v létě, ale měli byste kočku kontrolovat pokaždé, když se vrátí z venku. Důkladně prohmatejte kočce celé tělo a snažte se najít přichycená klíšťata. Zvýšenou pozornost věnujte uším, hlavě a nohám.
 5. 5
  Bezpečně odstraňte klíšťata. Pokud na kočce najdete klíště, ihned ho vyndejte. Vezměte si ochranné rukavice a postupujte následovně:
  • Naneste na postiženou oblast izopropylalkohol.
  • Vezměte si malou pinzetu a pevně chytněte klíště za hlavu. Potom ho vytáhněte. Dejte si pozor, abyste nezničili jeho tělo, protože by se kvůli tomu mohly kočce do těla dostat škodlivé bakterie.
  • Vyndejte z kočky všechny části těla klíštěte. Když hlavička zůstane přichycená na kůži, může způsobit infekci.
  • Vložte klíště do sklenice s izopropylalkoholem. V případě, že u kočky zaznamenáte nějaké neobvyklé příznaky, vezměte sklenici s klíštětem k veterináři a nechejte ho otestovat.
  • Postižené místo očistěte antiseptickým roztokem a sledujte, zda se neobjeví známky infekce. [10]
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Co nedělat

 1. 1
  Nekrmte kočku česnekem. Existují mýty o tom, že česnek zažene blechy a klíšťata. Česnek je ovšem pro kočky toxický a může jim způsobit smrtelnou anémii. [11]
 2. 2
  Nepoužívejte na kočky přípravky proti blechám, které jsou určeny pro psy. To samé platí i naopak. Psi a kočky mají rozdílnou fyziologii a každá léčba je tedy přizpůsobena přímo jim. Kočky mohou vlivem psích přípravků onemocnět, nebo dokonce i zemřít. [12]
  • Kromě toho byste měli myslet také na to, jak těžké vaše zvíře je. Když budete používat produkty, které jsou určené pro mnohem větší zvířata, mohli byste svoji kočku předávkovat. Příznaky zahrnují zvracení, chvění, slintání a podráždění kůže.
 3. 3
  Nepoužívejte krémy a masti na těhotné a starší kočky. Neměli byste tyto přípravky používat na tato zvířata, protože jsou slabší a nemají dost síly na to, aby se vypořádala s negativními účinky těchto látek. [13]
 4. 4
  Nedávejte kočce mátový olej, ani přípravky, které ho obsahují. Pochází z rostliny jménem !máta polej" a u zvířat může způsobit záchvaty, kóma a selhání jater (v některých případech končící smrtí).[14]
 5. 5
  Nepoužívejte ani esenciální oleje s obsahem citrusů, skořice, jetele, pelargónie, oleje z čajovníku a eukalyptu. Tyto oleje mohou vyvolat alergické reakce jak u lidí, tak u zvířat. Přestože se tyto oleje vyrábějí z rostlin, které přirozeně odpuzují blechy a klíšťata, doma byste je měli používat velmi obezřetně.
  • Citrusové oleje se používají v šamponech a sprejích. Kočky jsou na citrusy citlivější, než psi a mohou se jimi otrávit (což může vyvolat poškození jater a někdy i smrt) i v relativně nízkých dávkách. [15]
  • Levandulové šampony a mýdla můžete na kočky používat, ale levandulový esenciální olej může u některých zvířat způsobit alergickou reakci. [16]
  Reklama

Tipy

 • Vždy si pečlivě pročtěte instrukce na obalu všech léků a řiďte se uvedenými pokyny.
Reklama

Varování

 • Zjistěte si, kterým chemikáliím byste se měli vyhnout. Organofosfátové sloučeniny, například tetrachlorvinfos, jsou součástí některých léků proti blechám. Jsou pro lidi karcinogenní, takže byste je neměli používat. [17]
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 17 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 342 krát
Kategorie: Kočky
Stránka byla zobrazena 5 342 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama