Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte doma mravence, jistě byste se jich chtěli co nejdříve zbavit pomocí silných pesticidů. Tyto látky jsou ovšem nezdravé pro lidi i pro domácí zvířata, takže je lepší vybrat si nějaký přírodní pesticid, který vám neuškodí. V tomto článku se dozvíte, co použít proti mravencům, jak nastražit pasti, jak se zbavit celého mraveniště a jak mravence zapudit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Přírodní insekticidy

 1. 1
  Zkuste mýdlovou vodu. Naplňte si lahev vodou a prostředkem na mytí nádobí a protřepejte ji, aby se obě tekutiny spojily. Potom tuto směs nastříkejte přímo na mravence – měli by se ihned udusit. Potom je setřete mokrým hadrem a roztok si schovejte pro pozdější použití. [1]
  • Můžete nastražit malé misky s mýdlovou vodou jako pasti a nalákat do nich mravence pomocí něčeho sladkého.
  • Tato metoda se hodí pro zabití skupiny mravenců, ale celého mraveniště se s ní nezbavíte. Pokud se vám mravenci do bytu stále vracejí, budete to muset vyřešit jinak.
  • Mýdlová voda vás zbaví většiny hmyzu – zkuste ji třeba na šváby.
 2. 2
  Zkuste ocet s vodou. Mravenci nesnáší ocet, takže si můžete vyrobit levný a účinný pesticid. Smíchejte si ocet s vodou v poměru 1:1 a nalejte směs do rozprašovače. Nastříkejte ji přímo na mravence a potom je setřete vlhkým ubrouskem.
  • Můžete vodu s octem použít i jako odpuzovač – nastříkejte ji kolem okem, dveří a dalších míst, kudy se vám do domu dostávají mravenci.
  • Někteří lidé octem umývají podlahy, okna a stoly, aby na ně mravenci nelezli. Bílý ocet je skvělý čistící prostředek. Nemusíte mít strach ze zápachu – jakmile uschne, přestane zapáchat.
 3. 3
  Udělejte si roztok z citronové šťávy. Pokud vám zápach octa vadí, použijte citronovou šťávu. Mravenci citron nesnášejí, takže tímto roztokem můžete postříkat kompletně celý dům. Namíchejte si citronovou šťávu s vodou v poměru 1:3. [2]
 4. 4
  Nasypejte si do domu křemelinu. Křemelina je účinným insekticidem, který není škodlivý pro lidi ani domácí zvířata. Když mravenci polezou přes křemelinu, poškodí si exoskeleton a vyschnou. Nasypejte křemelinu k lištám, pod okna a okolo domu.
  • Při práci s křemelinou si vezměte ochrannou masku. Tento prášek sice není škodlivý, ale když se vám dostane do plic, mohl by vám je podráždit.
  • Mokrá křemelina nefunguje, takže si dávejte pozor i na vlhký vzduch. Až opět vyschne, bude znovu účinná – pokud máte doma vlhký vzduch, zkuste nejprve vyvětrat, nebo použijte přístroj pro vysušení vzduchu. [3]
 5. 5
  Použijte kyselinu borovou. Tato kyselina je přírodní a také vás zbaví mravenců. Když mravenci snědí kyselinu borovou, zemřou. Kromě toho tato kyselina funguje stejně jako křemelina. Prodává se ve formě bílého prášku, který můžete nasypat pod okna a okolo dveří.[4]
  • Kyselina borová není toxická, ale lidé ani zvířata by ji neměli jíst. Nepoužívejte ji na místech, kde se vyskytují děti a domácí zvířata a nedávejte ji ani do kuchyně.
  • Pro ptáky, plazy a prospěšné druhy hmyzu není kyselina borová toxická.[5]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Nastražte pasti

 1. 1
  Vyrobte si pasti z cukru a kyseliny borové. Tyto jednoduché pasti jsou velmi účinné. Bude vám stačit jen kousek kartonu, lahev kukuřičného sirupu nebo jiného sladkého sirupu a kyselina borová.
  • V misce si smíchejte sirup s kyselinou borovou.
  • Směs by měla být lepivá, ne tekutá. V případě potřeby přidejte více kyseliny.
  • Lžící směs naneste na kousky kartonu.
 2. 2
  Rozmístěte pasti na místa, kde se vyskytují mravenci. Pokud máte mravence v koupelně, dejte jednu past do koupelny. Další dejte ke dveřím, nebo na verandu.
  • Pasti s kyselinou borovou byste neměli dávat do kuchyně.
  • Několik pastí můžete rozmístit i na zahradu, například ke květinám.
  • Vůně sladkého sirupu může přilákat nejen mravence, ale i děti nebo psy, takže byste měli pasti dát na bezpečná místa.
 3. 3
  Počkejte, až se mravenci chytnou do pasti. Pokud máte doma velké množství mravenců, nebude dlouho trvat, než bude past úplně plná. Mravenci nezemřou ihned, ale začnou se pomalu rozkládat. Mezitím se vrátí do mraveniště, aby donesli trochu jídla ostatním mravencům, kteří díky tomu také zhynou.
  • Když uvidíte mravence, jak lezou pryč z pasti, nechejte je jít. Když je zabijete, jed se nedostane k dalším mravencům.
  • Touto metodou se nezbavíte všech mravenců, ale podaří se vám výrazně snížit jejich počet.
 4. 4
  Až sirup uschne, vyměňte pasti. Po několika dnech byste měli nastražit čerstvé pasti, aby byly stále lepivé.
 5. 5
  Nastražujte pasti tak dlouho, dokud na ně mravenci nepřestanou lézt. Po týdnu nebo dvou do pasti mravenci přestanou lézt. Až najdete v okolí pasti mrtvé mravence a další už do pasti nepolezou, budete mít hotovo.
 6. 6
  Nastražte pasti z boraxu a kukuřičné mouky. Mravenci jedí tekutiny, ale mouku ponesou do mraveniště, aby nakrmili larvy. Larvy potom pevnou stravu mění na tekutinu a krmí s ní dospělé mravence.[6] Díky tomu se kyselina borová dostane k několika generacím mravenců.
  • Misky s boraxem a kukuřičnou moukou nastražte tak, aby do nich mravenci vlezli.
  • Můžete si vytvořit suchou pastu z mouky, boraxu a několika kapek vody. Tuto pastu potom naneste na místa, kde se vyskytuje hodně mravenců.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak se zbavit mraveniště

 1. 1
  Sledujte mravence a zjistěte, kde mají mraveniště. Pokud máte v domě mravence bez ohledu na to, kolik pastí nastražíte, musíte najít mraveniště. Když uvidíte, jak vám mravenci lezou do domu, sledujte je, abyste našli mraveniště. Mraveniště může být otevřené, nebo skryté za kameny, nebo přímo v domě.
  • Malí černí mravenci se v domech vyskytují nejčastěji. Lezou pomalu za sebou a díky tomu snadno zjistíte, odkud k vám do domu lezou. Mraveniště najdete pravděpodobně na zahradě.
  • Zapáchající mravenci (kteří po zabití páchnou jako shnilý kokos) si dělají mraveniště uvnitř domů za okny, nebo ve zdech. Venku je najdete mezi hromadami dříví, nebo pod kameny. [7]
  • Ohňoví lesní mravenci do domů většinou nelezou, ale pokud máte na zahradě jejich mraveniště, dávejte si pozor, abyste na ně nešlápli bosou nohou. Mraveniště těchto mravenců vypadá jako velká hromada písku.
 2. 2
  Nachystejte si hrnec vařící vody. Nalejte si do hrnce vodu a přiveďte ji k varu. Až bude voda vařit, přeneste hrnec k mraveništi.
 3. 3
  Nalejte vodu na mraveniště. Zkuste najít vstupní díru a nalejte vodu do ní. Voda zabije stovky mravenců a způsobí, že se mraveniště zřítí. Pokud je mraveniště velké, budete ho muset zalít alespoň dvakrát.
  • Pokud máte mraveniště v domě, nepoužívejte vařící vodu, ale jen vodu s mýdlem. Můžete si vzít gumové rukavice a nabrat mravence do kbelíku a potom je utopit.
  • Pokud máte lesní mravence, nechoďte k mraveništi bez dlouhých kalhot a dlouhých rukávů. Mravenci by vám mohli začít lézt po nohavicích.
 4. 4
  Za několik dní se přesvědčte, že jsou mravenci mrtví. Pokud se vám podařilo zabít je vařící vodou, měli byste mít hotovo. Pokud uvidíte živé mravence, nalejte na ně další vařící vodu. Někdy je nutné mraveniště polít několikrát.
  • Pokud se vám nepodařilo mravence zabít vařící vodou, vezměte si klacek a zapíchejte ho do mraveniště. Vytvořte v něm kráter a do něho nasypejte jedlou sodu a nalejte ocet.
  • Pokud se snažíte zabít lesní mravence, můžete použít kyblík. Vezměte si dlouhé oblečení, nachystejte si lopatu a naházejte celé mraveniště do kbelíku s jedlou sodou. Potom do kbelíku nalejte ocet a vařící vodu. [8]
 5. 5
  Pokud se nedostanete k mraveništi, utěsněte díru, kterou mravenci vylézají ven. Někdy se k mraveništi nedostanete, ale jistě najdete díru, kterou vám mravenci lezou dovnitř a ven. Do této díry nalejte vařící vodu, nebo ji něčím utěsněte. Najděte si dost velký kámen, posypejte ho kyselinou borovou a ucpěte s ním díru. Mravenci si díky tomu najdou jiné místo.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Přírodní odpuzovače

 1. 1
  Posypejte si dům látkami, přes které mravenci nepolezou. Existuje několik přírodních látek, které mravenci nemají rádi. Když tyto látky nasypete okolo domu, pod okna a ke dveřím, mravenci vám do domu nepolezou. Po několika dnech vždy nasypejte novou vrstvu, protože když mravenci najdou mezeru, hned vám začnou opět lézt do domu. Zkuste tyto látky:[9]
  • Skořice
  • Kajenský pepř
  • Citronová nebo pomerančová kůra
  • Kávová zrna
 2. 2
  Postříkejte obvod domu citronovou šťávou. Mravenci přes citronovou šťávu nepolezou, protože je odradí její vůně. Můžete si také udělat roztok citronové šťávy a vody a nastříkat ho kolem domu.
 3. 3
  Použijte esenciální oleje. Mravenci nesnáší vůni esenciálních olejů, které lidem voní. Smíchejte si několik kapek oleje s vodou a nastříkejte tento roztok do domu i na zahradu. Zkuste například tyto oleje:
  • Citronový olej
  • Mátový olej
  • Eukalyptový olej (pozor, pro kočky je toxický!)
  • Levandulový olej
  • Cedrový olej
 4. 4
  Pravidelně doma uklízejte, aby vám mravenci nelezli do domu. Na jaře a v létě byste měli často uklízet podlahy, kuchyňskou linku a všechny ostatní povrchy. Když mravenci neucítí jídlo, nepolezou vám do domu.
  • Zavírejte všechny nádoby s jídlem, zejména cukr, med, sirup a další potraviny, na které lezou mravenci.
  • Vylité potraviny a nápoje ihned utírejte (zejména pokud jde o limonády).
 5. 5
  Utěsněte všechny díry v domě, aby se vám tam mravenci nedostali. Když mravenci nebudou mít kudy vlézt do domu, budou se držet venku. Najděte všechny díry ve zdech a dveřích a utěsněte je stavební pěnou, nebo kupte nové gumové těsnění. Pro jistotu můžete všechna tato místa ještě postříkat levandulovou nebo citronovou vodou.
  Reklama

Tipy

 • Dávejte si na mravence pozor – když najdete jednoho, může to znamenat, že jich máte doma tisíce. Mravenci za sebou zanechávají neviditelnou stopu, kterou najdou jen ostatní mravenci, takže je vhodné používat čistící prostředky proti hmyzu.
 • Mravenci nemají rádi peprmintovou zubní pastu. Můžete s ní potřít místa, kudy vám mravenci lezou do domu.
 • Nejlepší je pravidelně doma uklízet a nenechávat nikde zbytky jídla.
 • Pokud mravence nechcete zabíjet, vezměte si sklenici s medem a dejte ji na strom na zahradě. Uvidíte, že vám mravenci do kuchyně nepolezou.
 • Kupte si mucholapku. Když uvidíte mravence, přilepte ho na ni, abyste ho nemuseli zabíjet na zemi.
 • Můžete mravence zabít i holou rukou, ale nezapomeňte si potom důkladně umýt ruce.
 • Vyrobte si sprej z vody, octa a mýdla.
Reklama

Varování

 • Dejte si pozor, aby se k pastem nedostaly děti a domácí zvířata.
 • Mravenci se vám do domu pravděpodobně vrátí – buďte na to připravení.
 • Uvědomte si, že mravenci jsou důležitou součástí ekosystému. Nesnažte se zabít všechny mravence v okolí.


Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama