Když někomu dáte krásně zabalený dárek, bude to vypadat, že jste si na něm dali více záležet. Je velmi jednoduché udělat dobrý dojem. Stačí mít jen trpělivost a věnovat balení dárku stejnou pozornost, jako jeho výběru. V tomto článku najdete návod na tradiční balení dárku a také speciální japonskou metodu, která se obejde bez stříhání papíru. Tato metoda je ovšem trochu složitější, takže buďte připravení.

Část 1 ze 2:
Tradiční balení dárku

 1. 1
  Sundejte z dárku všechny cenovky. Není nic horšího, než někomu pečivě vybrat a zabalit dárek a potom si uvědomit, že jste z něho nesundali cenovku. Pokud nelze nálepku odlepit, vezměte si černý fix a cenovku zamalujte. Můžete cenovku i přelepit kouskem nějaké hezké samolepky. Jistě nechcete, aby obdarovaný věděl, že jste mu koupili dárek ve výprodeji!
 2. 2
  Vložte dárek do krabice (pokud ještě není v krabici). Tento volitelný krok vám usnadní balení dárku. Pokud máte dárek, který je už zabalen v krabici, oblepte ho lepicí páskou, aby se vám při balení krabice neotvírala. Použijte jen tolik pásky, kolik je nezbytně nutné. Nebylo by dobré, aby musel obdarovaný na otvírání dárku používat mačetu.
  • Pokud to bude nutné, můžete vždy odstřihnout přebytečné kousky papíru, nebo přidat další papír.
 3. 3
  Označte si linie řezu. Pokud chcete stříhat rovně, musíte být opatrní. Vezměte si pravítko a vystřihněte si přesně tolik papíru, kolik budete potřebovat. Nezapomeňte na sklady. Zbytek papíru si odložte.
 4. 4
  Položte krabici s dárkem horní stranou dolů doprostřed balícího papíru. Díky tomu budete mít jistotu, že až bude obdarovaný dárek rozbalovat, rozbalí ho správnou stranou.
 5. 5
  Poskládejte papír okolo dárku. Vezměte jednu stranu papíru a přeložte ji přes spodní stranu krabice. Potom udělejte to samé i s druhou stranou. Na této straně budete potřebovat několik centimetrů navíc. Vezměte si delší stranu a přeložte ji pod druhou stranu tak, abyste měli hezky složený papír a ne ustřižený konec. Přeložte ho přes spodní papír a pevně utáhněte. Potom k sobě papír přilepte.
 6. 6
  Skládejte každou stranu zvlášť. Na jednom konci balíčku přeložte rohy, abyste z nich měli trojúhelník. Přeložte rovný konec přes roh a vytáhněte ho až k horní straně balíčku. Přilepte ho a zopakujte stejný postup na druhé straně.
  • Pokud chcete, můžete rovnou stranu přeložit přes sebe a vytvořit trojúhelníkový sklad.
 7. 7
  Přidejte mašli. Vezměte si dostatečně dlouhou mašli, abyste ji mohli omotat okolo celého dárku. Pokud chcete klasický vzhled s překřížením nahoře a dole, budete potřebovat hodně dlouhou mašli, abyste mohli dárek obalit ze všech stran a zbylo vám i místo na zavázání.
  • Položte si mašli na dárek a dejte ji přesně doprostřed. Omotejte ji okolo spodní strany a dole ji překřižte a pevně utáhněte. Otočte si dárek o 90 stupňů a omotejte mašli okolo zbývajících dvou stran. Provlečte oba konce pod mašli a nahoře je zavažte. Vezměte si nůžky a natočte zbývající kousky mašle tak, aby se hezky omotaly okolo zavázané mašle.
 8. 8
  Přidejte k dárku přání. Vezměte si hezké přání a napište na něho, od koho a pro koho dárek je a nějaké věnování. Pokud umíte krasopis, bude to vypadat ještě lépe. Pokud neumíte hezky psát, raději si vyberte nějaké hezké písmo a napište věnování na počítači.
  • Pokud nemáte hezké písmo ani hezké kartičky, ustřihněte si kousek balícího papíru, přeložte ho a připevněte ho k dárku.
  • Můžete také z balícího papíru vystřihnout nějaký hezký tvar a napsat věnování na tento kousek. Přilepte ho na horní stranu dárku.
  Reklama

Část 2 ze 2:
Japonský diagonální styl

 1. 1
  Vystřihněte si z role balícího papíru obdélník. Papír musí být na šířku delší, než na délku.
 2. 2
  Položte si balící papír diagonálně před sebe, lícovou stranou dolů. Místo obdélníku by tedy měl vypadat jako kosodélník.
 3. 3
  Položte krabici s dárkem na balící papír horní stranou dolů, abyste měli nahoře spodní stranu krabice.
  • Položte krabici tak, aby ležel na papíru celý, kromě malého trojúhelníčku na pravé spodní straně.
 4. 4
  Vezměte spodní cíp papíru a přeložte ho přes krabici. Kousek papíru by měl viset přes okraj krabice.
  • Když se vám to povede, vytvoříte trojúhelníkový tvar (s odstřiženým rožkem) na levé horní straně krabice.
 5. 5
  Přeložte papír na levou stranu krabice. Vytvoříte tím malý trojúhelníček u spodního levého rohu krabice. Ohněte papír a přeložte nahoru.
 6. 6
  Vezměte volný konec papíru na levé straně skladu a přeložte ho přes tento sklad. Dejte si pozor, abyste měli papír srovnaný se spodním okrajem krabice. Upevněte tento cíp k papíru kouskem izolepy.
 7. 7
  Přeložte cíp papíru na horní stranu krabice a z přebývajícího papíru udělejte další trojúhelník. Přebytečný papír přeložte (také do trojúhelníku).
 8. 8
  Vezměte si cíp papíru nad přeloženým trojúhelníkem, zvedněte ho a otočte krabici tak, abyste měli zalepenou stranu dole. Nyní budete mít krabici vzhůru nohama.
  • Znovu se ujistěte, že papír překrývá přeložené kousky papíru a je srovnaný s hranou krabice.
 9. 9
  Nechejte krabici vzhůru nohama a přeložte přebývající papír z pravého dolního rohu, aby byl srovnaný s pravou stranou. Vytvoříte tím další trojúhelník.
 10. 10
  Přeložte cíp papíru na pravé straně přes překlad a přes horní stranu krabice. Dejte si pozor, abyste přikryli trojúhelník a měli papír srovnaný se spodním okrajem krabice. Přilepte výsledný roh ke zbytku papíru.
 11. 11
  Přeložte zbývající papír nahoru, aby byl srovnaný s pravým horním rohem krabice. Tím vytvoříte další trojúhelníkový záhyb.
 12. 12
  Zvedněte cíp papíru a přeložte ho zpět na krabici.
 13. 13
  Zbývající papír na obou stranách přeložte do tvaru trojúhelníku.
 14. 14
  Přeložte papír na špičce trojúhelníku. Měla by vám zůstat spodní polovina trojúhelníku a jeho horní polovina by měla být přeložena pod ní.
 15. 15
  Přitlačte papír ke krabici a přilepte ho.
 16. 16
  <finished>
  Reklama

Tipy

 • Nemáte balící papír? Pokud vám bude stačit neformálně zabalený dárek, zabalte ho do hezkých komiksových stránek ze starých novin. Můžete také použít staré noty.
 • Zbývající pásky stuhy, kterou jste dárek obvazovali, můžete nakroutit nůžkami, aby vypadaly hezky. Hlavně se ale nepořežte!
 • Pokud máte kulatý dárek, dejte ho doprostřed papíru, zvedněte papír nad dárek a převažte ho dlouhým kouskem stuhy, aby vypadal jako velký bonbon.
 • Pokud posíláte dárky poštou, nejlepší je zabalit si je dopředu a potom je vložit do klasické poštovní krabice.
 • Pokud chcete, aby nebyla vidět lepicí páska:
  • Použijte místo obyčejné izolepy oboustrannou pásku.
  • Zabalte dárek tak, aby největší překlad papíru, který se původně omotává okolo dárku, přiléhal těsně k hraně krabice. Začněte tak, že papír přilepíte na místo asi 1cm od strany krabice. Měli byste s ním dárek omotat celý. Pokud jste ještě neodstřihli papír z role, udělejte to a nechejte alespoň 1 cm na sklad. Potom přeložte zbývající papír dolů, abyste měli čistý okraj. Oboustrannou páskou přilepte papír tak, abyste lepení přikryli skladem papíru.
 • Hotové mašle přilepte na dárek pomocí izolepy, které jsou k nim připojeny a pokud nebudou držet, můžete je připnout také kancelářskou svorkou.
 • Po předání a rozbalení dárku se zbavte obalů a mašlí způsobem šetrným k životnímu prostředí. Recyklujte papír a lepenku a snažte se z nich odstranit co nejvíce lepicí pásky. Většinu lesklých mašlí a stuh není možné recyklovat. Ideálně si tedy vyberte takové, které nejsou z lesklého papíru. V mnoha papírnictvích seženete přírodní náhradu mašlí z lýka, se kterou se sice pracuje hůře, ale vypadá skvěle.

Reklama

Varování

 • Nepalte balící papír v krbu ani v kamnech. Zplodiny z barev mohou být toxické.
 • Nejezte balící papír!
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Dárek
 • Balící papír
 • Krepový papír
 • Nůžky
 • Lepicí páska
 • Stuha
 • Přáníčko
 • Krabice (pokud dárek není v krabici)
 • Pravítko

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 12 273 krát
Kategorie: Dovolená a Tradice
Stránka byla zobrazena 12 273 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama