Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když někomu dáte krásně zabalený dárek, bude to vypadat, že jste si na něm dali více záležet. Je velmi jednoduché udělat dobrý dojem. Stačí mít jen trpělivost a věnovat balení dárku stejnou pozornost, jako jeho výběru. V tomto článku najdete návod na tradiční balení dárku a také speciální japonskou metodu, která se obejde bez stříhání papíru. Tato metoda je ovšem trochu složitější, takže buďte připravení.

Část 1
Část 1 ze 2:

Tradiční balení dárku

 1. 1
  Sundejte z dárku všechny cenovky. Není nic horšího, než někomu pečivě vybrat a zabalit dárek a potom si uvědomit, že jste z něho nesundali cenovku. Pokud nelze nálepku odlepit, vezměte si černý fix a cenovku zamalujte. Můžete cenovku i přelepit kouskem nějaké hezké samolepky. Jistě nechcete, aby obdarovaný věděl, že jste mu koupili dárek ve výprodeji!
 2. 2
  Vložte dárek do krabice (pokud ještě není v krabici). Tento volitelný krok vám usnadní balení dárku. Pokud máte dárek, který je už zabalen v krabici, oblepte ho lepicí páskou, aby se vám při balení krabice neotvírala. Použijte jen tolik pásky, kolik je nezbytně nutné. Nebylo by dobré, aby musel obdarovaný na otvírání dárku používat mačetu.
  • Pokud to bude nutné, můžete vždy odstřihnout přebytečné kousky papíru, nebo přidat další papír.
 3. 3
  Označte si linie řezu. Pokud chcete stříhat rovně, musíte být opatrní. Vezměte si pravítko a vystřihněte si přesně tolik papíru, kolik budete potřebovat. Nezapomeňte na sklady. Zbytek papíru si odložte.
 4. 4
  Položte krabici s dárkem horní stranou dolů doprostřed balícího papíru. Díky tomu budete mít jistotu, že až bude obdarovaný dárek rozbalovat, rozbalí ho správnou stranou.
 5. 5
  Poskládejte papír okolo dárku. Vezměte jednu stranu papíru a přeložte ji přes spodní stranu krabice. Potom udělejte to samé i s druhou stranou. Na této straně budete potřebovat několik centimetrů navíc. Vezměte si delší stranu a přeložte ji pod druhou stranu tak, abyste měli hezky složený papír a ne ustřižený konec. Přeložte ho přes spodní papír a pevně utáhněte. Potom k sobě papír přilepte.
 6. 6
  Skládejte každou stranu zvlášť. Na jednom konci balíčku přeložte rohy, abyste z nich měli trojúhelník. Přeložte rovný konec přes roh a vytáhněte ho až k horní straně balíčku. Přilepte ho a zopakujte stejný postup na druhé straně.
  • Pokud chcete, můžete rovnou stranu přeložit přes sebe a vytvořit trojúhelníkový sklad.
 7. 7
  Přidejte mašli. Vezměte si dostatečně dlouhou mašli, abyste ji mohli omotat okolo celého dárku. Pokud chcete klasický vzhled s překřížením nahoře a dole, budete potřebovat hodně dlouhou mašli, abyste mohli dárek obalit ze všech stran a zbylo vám i místo na zavázání.
  • Položte si mašli na dárek a dejte ji přesně doprostřed. Omotejte ji okolo spodní strany a dole ji překřižte a pevně utáhněte. Otočte si dárek o 90 stupňů a omotejte mašli okolo zbývajících dvou stran. Provlečte oba konce pod mašli a nahoře je zavažte. Vezměte si nůžky a natočte zbývající kousky mašle tak, aby se hezky omotaly okolo zavázané mašle.
 8. 8
  Přidejte k dárku přání. Vezměte si hezké přání a napište na něho, od koho a pro koho dárek je a nějaké věnování. Pokud umíte krasopis, bude to vypadat ještě lépe. Pokud neumíte hezky psát, raději si vyberte nějaké hezké písmo a napište věnování na počítači.
  • Pokud nemáte hezké písmo ani hezké kartičky, ustřihněte si kousek balícího papíru, přeložte ho a připevněte ho k dárku.
  • Můžete také z balícího papíru vystřihnout nějaký hezký tvar a napsat věnování na tento kousek. Přilepte ho na horní stranu dárku.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Japonský diagonální styl

 1. 1
  Vystřihněte si z role balícího papíru obdélník. Papír musí být na šířku delší, než na délku.
 2. 2
  Položte si balící papír diagonálně před sebe, lícovou stranou dolů. Místo obdélníku by tedy měl vypadat jako kosodélník.
 3. 3
  Položte krabici s dárkem na balící papír horní stranou dolů, abyste měli nahoře spodní stranu krabice.
  • Položte krabici tak, aby ležel na papíru celý, kromě malého trojúhelníčku na pravé spodní straně.
 4. 4
  Vezměte spodní cíp papíru a přeložte ho přes krabici. Kousek papíru by měl viset přes okraj krabice.
  • Když se vám to povede, vytvoříte trojúhelníkový tvar (s odstřiženým rožkem) na levé horní straně krabice.
 5. 5
  Přeložte papír na levou stranu krabice. Vytvoříte tím malý trojúhelníček u spodního levého rohu krabice. Ohněte papír a přeložte nahoru.
 6. 6
  Vezměte volný konec papíru na levé straně skladu a přeložte ho přes tento sklad. Dejte si pozor, abyste měli papír srovnaný se spodním okrajem krabice. Upevněte tento cíp k papíru kouskem izolepy.
 7. 7
  Přeložte cíp papíru na horní stranu krabice a z přebývajícího papíru udělejte další trojúhelník. Přebytečný papír přeložte (také do trojúhelníku).
 8. 8
  Vezměte si cíp papíru nad přeloženým trojúhelníkem, zvedněte ho a otočte krabici tak, abyste měli zalepenou stranu dole. Nyní budete mít krabici vzhůru nohama.
  • Znovu se ujistěte, že papír překrývá přeložené kousky papíru a je srovnaný s hranou krabice.
 9. 9
  Nechejte krabici vzhůru nohama a přeložte přebývající papír z pravého dolního rohu, aby byl srovnaný s pravou stranou. Vytvoříte tím další trojúhelník.
 10. 10
  Přeložte cíp papíru na pravé straně přes překlad a přes horní stranu krabice. Dejte si pozor, abyste přikryli trojúhelník a měli papír srovnaný se spodním okrajem krabice. Přilepte výsledný roh ke zbytku papíru.
 11. 11
  Přeložte zbývající papír nahoru, aby byl srovnaný s pravým horním rohem krabice. Tím vytvoříte další trojúhelníkový záhyb.
 12. 12
  Zvedněte cíp papíru a přeložte ho zpět na krabici.
 13. 13
  Zbývající papír na obou stranách přeložte do tvaru trojúhelníku.
 14. 14
  Přeložte papír na špičce trojúhelníku. Měla by vám zůstat spodní polovina trojúhelníku a jeho horní polovina by měla být přeložena pod ní.
 15. 15
  Přitlačte papír ke krabici a přilepte ho.
 16. 16
  <finished>
  Reklama

Tipy

 • Nemáte balící papír? Pokud vám bude stačit neformálně zabalený dárek, zabalte ho do hezkých komiksových stránek ze starých novin. Můžete také použít staré noty.
 • Zbývající pásky stuhy, kterou jste dárek obvazovali, můžete nakroutit nůžkami, aby vypadaly hezky. Hlavně se ale nepořežte!
 • Pokud máte kulatý dárek, dejte ho doprostřed papíru, zvedněte papír nad dárek a převažte ho dlouhým kouskem stuhy, aby vypadal jako velký bonbon.
 • Pokud posíláte dárky poštou, nejlepší je zabalit si je dopředu a potom je vložit do klasické poštovní krabice.
 • Pokud chcete, aby nebyla vidět lepicí páska:
  • Použijte místo obyčejné izolepy oboustrannou pásku.
  • Zabalte dárek tak, aby největší překlad papíru, který se původně omotává okolo dárku, přiléhal těsně k hraně krabice. Začněte tak, že papír přilepíte na místo asi 1cm od strany krabice. Měli byste s ním dárek omotat celý. Pokud jste ještě neodstřihli papír z role, udělejte to a nechejte alespoň 1 cm na sklad. Potom přeložte zbývající papír dolů, abyste měli čistý okraj. Oboustrannou páskou přilepte papír tak, abyste lepení přikryli skladem papíru.
 • Hotové mašle přilepte na dárek pomocí izolepy, které jsou k nim připojeny a pokud nebudou držet, můžete je připnout také kancelářskou svorkou.
 • Po předání a rozbalení dárku se zbavte obalů a mašlí způsobem šetrným k životnímu prostředí. Recyklujte papír a lepenku a snažte se z nich odstranit co nejvíce lepicí pásky. Většinu lesklých mašlí a stuh není možné recyklovat. Ideálně si tedy vyberte takové, které nejsou z lesklého papíru. V mnoha papírnictvích seženete přírodní náhradu mašlí z lýka, se kterou se sice pracuje hůře, ale vypadá skvěle.
Reklama

Varování

 • Nepalte balící papír v krbu ani v kamnech. Zplodiny z barev mohou být toxické.
 • Nejezte balící papír!
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Dárek
 • Balící papír
 • Krepový papír
 • Nůžky
 • Lepicí páska
 • Stuha
 • Přáníčko
 • Krabice (pokud dárek není v krabici)
 • Pravítko

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 22 838 krát
Kategorie: Dovolená a Tradice
Stránka byla zobrazena 22 838 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama