Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Banány hnědnou z celé řady důvodů. Jakmile banán oloupete, začne na jeho enzymy působit kyslík a způsobí zhnědnutí vnitřní dužniny. Pozorujete-li hnědnutí i zvenčí, důvodem je rozpad žlutého pigmentu, který není možné nijak nahradit a výsledkem je opět hnědá barva.[1] Pokud se přiučíte základům procesu dozrávání banánů, zvládnete je déle udržet čerstvé, chutné a jedlé.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Uchovávání banánů se slupkou

 1. 1
  Kupujte banány se zelenými špičkami a žlutým tělem. Podle tohoto zbarvení poznáte, že jsou lehce nedozrálé.
  • Ujistěte se, že na sobě nemají žádné hnědé skvrny nebo nečistoty. Otlačeniny a vpichy vystavují banán vzduchu, který urychluje proces zrání.
  • Plně zbarvených žlutých banánů si vůbec nevšímejte. Banány dozrávají velice rychle a jejich doba spotřeby je proto velmi krátká.[2] Z toho důvodu musíte vybírat banány s lehce nazelenalým zbarvením, což prodlouží dobu, po kterou je budete moct skladovat aniž by začaly dozrávat přiliš brzy.
 2. 2
  Banány skladujte v pokojové teplotě až do doby, než dozrají. Nevystavujte je teplu, které proces dozrávání urychluje.
  • Banány neukládejte do lednice, dokud plně nedozrají. Mohli byste tím totiž docílit úplně opačného efektu, při kterém by slupka banánu začala hnědnout rychleji. Důvodem je působení chladu, které způsobuje předčasný rozpad buněk, umožňující produkci melaninu, jehož vlivem dojde k úplnému zčernání banánů. Proti zdravému rozumu potom působí fakt, že vnitřek banánu bude stále úplně nezralý, protože chlad zabrání vnitřnímu procesu zrání ovoce.[3]
 3. 3
  Banány zavěste na speciální ovocný věšák. Zabráníte tím vzniku otlačenin a vystavení dužniny vzduchu. Stopku, ze které trs banánů vyrůstá můžete také obalit plastikovým sáčkem nebo fólií.[4] Zabráníte tak přístupu kyslíku a prodloužíte čerstvost banánů o další týden.
 4. 4
  Banány skladujte mimo další ovoce a zeleninu. Ovoce a zelenina vypouští plyn, který urychluje zrání.
  • Chcete-li zrání naopak uspíšit, pak je vhodné veškeré ovoce skladovat pohromadě. Rostliny přirozeně vypouštějí plyn zvaný etylen, který umožňuje zrání. Již zralé plody ovoce i zeleniny vypouštějí etylenu víc a urychlují tak zrání přilehlých čerstvých plodů.
  • Banány neskladujte v uzavřených sáčcích. Zhnědly by potom mnohem rychleji, jelikož by etylen nemohl unikat do okolí a držel by se v blízkosti banánů.
 5. 5
  Jakmile banány dozrají, vložte je do lednice. Teď, když proces zrání již začal, ho můžete zpomalit působením chladné teploty.
  • K zastavení procesu zrání musíte zpomalit chemickou reakci. Docílíte toho právě působením chladu, které zrání banánů zpomalí.
  • Jestliže se banán zbarví téměř do černa, což se pravděpodobně opravdu stane, ničeho se nelekejte. Příčinou bude změna pigmentu ve slupce, což nemá s čerstvostí samotného banánu vůbec nic společného. Banán si stále zachová svou chuť a zůstane poměrně pevný na omak.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Uchovávání oloupaných banánů

 1. 1
  Oloupané banány vložte do vzduchotěsné plastové nádoby a tu uskladněte v mrazáku. V případě potřeby si banány můžete rozmrazit.
 2. 2
  Banán potřete limetkovou nebo citronovou šťávou.[5] Kyselá vrstva působí jako ochranné činidlo a udrží banánůn déle čerstvou žlutou barvu.
  • Citronové šťávy nemusíte používat velké množství. Zbytečně velké množství šťávy banánům rozhodně nezajistí lepší ochranu. Pokud jí použijete příliš, banány navíc získají kyselou chuť.
  • Sladší náhradou citronové šťávy může být například šťáva z pomeranče, ananasu nebo jablka. Všechny tyto šťávy jsou dostatečně kyselé, aby zpomalily hnědnutí banánů, aniž byste je museli ředit. Jablečná šťáva je navíc tak jemná, že si její chuti téměř ani nevšimnete. Pokud ale plánujete banán smíchat s jiným ovocem, použít můžete klidně i jiné šťávy.
 3. 3
  Oloupané banány namočte v roztoku octa a vody. Tento postup funguje také působením kyselosti a jedná se tak o náhradu ovocných šťáv.
  • Použití octa je dobrou alternativou k těm ovocným šťávám, které příliš narušují chuť banánů. Na každý šálek vody přidejte jednoduše ¼ šálku octa a potom do vzniklé směsi namočte celý nebo nakrájený banán a nechte ho v ní asi tři minuty.
  • Banány v octové vodě nenechávejte déle než tři minuty. Delším namáčením by banán získal příliš měkkou konzistenci a mohl by získat silnou octovou příchuť, která je určitě méně příjemná než citron nebo limetka.
 4. 4
  Banány namočte ve vodě s rozpuštěným vitaminem C. Jestliže zrovna nemáte po ruce žádné ovoce ani ocet, stejného efektu dosáhnete tím, že necháte ve vodě rozpustit vitamin C.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Recepty pro zpracování přezrálých banánů

 1. 1
  Upečte si banánový chléb. To, že se vám nepodařilo u všech banánů zabránit rychlému zrání, ještě neznamená, že byste je nemohli použít pro přípravu různých pochutin.
  • Banánový chléb je nejchutnější a nejsladší tehdy, když použijete právě přezrálé banány. Přezrálé banány, které byste jinak vyhodili, jsou proto pro přípravu banánového chleba naprosto ideální.[6]
  • Banány se ve skutečnosti dají jíst mnohem déle, než si možná představujete. Pokud se na banánech netvoří plíseň, nerojí se kolem nich mušky nebo pokud neobjevíte stopy po jejich vajíčkách, pak jsou banány jedlé bez ohledu na to, jak měkké a černé jsou.
 2. 2
  Umixujte si banánovo-jablečné smoothie s Biscoff sušenkami. Přezrálé banány vhoďte do mixéru s několika dalšími ingrediencemi a připravte si vynikající nápoj.
  • Vše, co k tomu potřebujete, je přezrálý banán, půlka oloupaného jablka bez jadřince, čtyři Biscoff sušenky (k dostání ve většině supermarketů), špetku skořice, 1/2 lžičky vanilkového extraktu, šálek mléka a hrstku kostek ledu.
  • Banán, jablko a sušenky vložte do mixéru a mixujte je, dokud nevytvoříte úplně hladkou směs. Přidejte další ingredience a pokračujte v mixování. Mléko přidávejte do té doby, než dosáhnete požadované konzistence.
  • Texturu vytvoříte přidáním celých ovesných vloček, ale klidně je můžete také rozmixovat. Smoothie tím získá na křupavosti a vyváží se tak bohatá chuť nápoje.[7]
 3. 3
  Změklé banány zamrazte a vytvořte si vynikající banánové nanuky Foster. Banánový Foster je vynikající dezert, populární hlavně v americkém New Orleans, který si můžete velmi snadno připravit.[8]
  • Budete potřebovat 2 velké velmi zralé banány, nakrájené na tenké plátky; 2 lžíce hnědého cukru; 1 lžíci másla; 1 lžičku skořice; 1/2 šálku bílého řeckého jogurtu; ½ šálku mléka; 1 lžičku vanilky a 1 lžičku rumového extraktu.
  • Nejprve vložte banány, hnědý cukr, máslo a skořici do malé misky a v třicetisekundových intervalech ingredience zahřívejte v mikrovlnce, dokud nejsou banány úplně měkké. Směs potom promíchejte, nechte ji vychladnout a následně ji vložte do mixéru společně s řeckým jogurtem, mlékem, vanilkou a rumovým extraktem. Přísady promixujte a vzniklou hmotu nalijte do formiček na nanuky. Formičky uložte na několik hodin do mrazáku a nechte je úplně zmrznout. Z formiček nanuky vyklepněte těsně před podáváním.[9]
  Reklama

Varování

 • Buďte opatrní a nejezte zkažené jídlo. Máte-li o jeho kvalitě pochyby, vyhoďte ho.
Reklama

O tomto wikiHow

Gary E. Hatch, PhD
Spoluautorem článku je :
Biologický vědec
Tento článek spoluautorem článku je Gary E. Hatch, PhD. Dr. Hatch je biologický vědec v důchodu v Severní Karolíně, který strávil 38 let výzkumem biochemie dýchacích cest a jeho reakce na toxiny a znečišťující látky. Od roku 1979 do roku 2015 pracoval v Agentuře pro ochranu životního prostředí USA. Tento článek byl zobrazen 5 899 krát
Stránka byla zobrazena 5 899 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama