Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Otěhotnění v pubertě je vážná věc, která ve vteřině změní člověku celý život. Dobrá zpráva je, že se mu dá předcházet – když nebudeš mít sex, neotěhotníš. A pokud se rozhodněš sex mít, je důležité vědět, jak se před nechtěným otěhotněním chránit. Tento návod ti pomůže.

Postup

 1. 1
  Nepodléhej tlaku okolí. Spousta dívek se cítí pozadu, když jejich kamarádky začnou randit, nebo začnou se sexuálním životem. Ti, kteří s ním začnou brzo, o tom sazřejmě rádi mluví – dost na to, aby si ostatní připadali méněcenní. Pravda ale je, že počkat, než se sama budeš cítit připravená, v budoucnu oceníš. Počkat na toho správného člověka, a správný čas, je dobré rozhodnutí.
  • Každý člověk se vyvíjí jiným tempem, jak po fyzické, tak duševní stránce. Nespěchej proto do vztahu, ani na první sex.
  • Mnoho dívek z tvého okolí bude svých unáhlených rozhodnutí jednou litovat. Někteří lidé také rádi o svých zkušenostech lžou. Nesnaž se za každou cenu začít sexuálně žít jen proto, že jsi poslední ze třídy. Počkej, až se sama budeš cítit připravená.
 2. 2
  Nauč se říkat "Ne". Platí to pro cokoliv, co se ti nelíbí, co je ti nepříjemné. Odmítnout kluka, někoho se dotýkat, mít sex, nebo dokonce mít sex bez ochrany, není nic špatného na tom, trvat na svém. Jediná 100% ochrana před otěhotněním je sexuální abstinence, takže si vůbec nemusíš připadat hloupě, když sex odmítáš.
 3. 3
  Měla bys vědět, co k otěhotnění může vést, a co nikoliv. Mezi lidmi koluje řada mýtů o tom, jak při sexu můžeš otěhotnět, a co tomu naopak zabrání. Většina z nich je samozřejmě mylná, a některé jsou vyloženě lživé. Poznej fakta, jen tak se můžeš lépe, účinněji chránit.
  • Nechráněný vaginální sex s sebou nese nejvyšší riziko otěhotnění. Spermie oplodní vajíčko, které se uhnízdí v děloze, a začne se měnit v plod. Nechráněný sex také představuje extrémně vysoké riziko přenosu pohlavních chorob.
  • Přerušovaná soulož určité riziko stále představuje. Odborné studie se shodují, že možnost otěhotnění je při ní okolo 18 %.[1] Je to proto, že spermie se mohou nacházet i v pre-ejakulační tekutině, nebo zkrátka tím, že partner penis nevytáhne dost rychle.
  • Nechráněný anální sex sám o sobě k těhotenství nevede.[2] Protože je ale velmi blízko pochvy, existuje možnost, že se do ní sperma nechtěně dostane, a k otěhotnění tak dojde. Nechráněný anální styk také zvyšuje riziko přenosu chorob, zejména HIV/AIDS.
  • Orálním sexem určitě neotěhotníš. Dokud nepřijde penis do kontaktu s pochvou, není žádná možnost, jak by mohl orální sex vyústit v něchtěné těhotenství.[3] Sexuálně přenosné choroby se ovšem nechráněným orálním sexem přenést dají.
 4. 4
  Nauč se porozumět tomu, jak fungují různé typy antikoncepce. Některé mají vyšší účinnost, než jiné, a záleží také na tom, která je komu pohodlná. Tady je stručný výčet nejběžnějších metod, a jejich účinnosti.
  • Klasický kondom selže přibližně v 17% případů, a většinou je na vině špatné zacházení s ním, vzácně i předchozí výrobní vada. Pokud s ním budete zacházet správně, je to mnohem spolehlivější, než přerušovaná soulož.
  • Hormonální antikoncepce a náplast, které brání otěhotnění pomocí zabránění ovulace [4] , selže přibližně v 8% případů. Pokud se používá správně, má pak ovšem 99% účinnost.[5]
  • Nitroděložní tělísko, selhává v méně, než 1% a nevyžaduje žádnou péči. Vyrábí se buď hormonální, nebo měděná, a některá vydrží funkční až deset let.
 5. 5
  Používej ochranu. Pohlavní styk může vždycky vést k něchtěnému otěhotnění. Nejlepší, co můžeš udělat, je mluvit s partnerem o vhodné antikoncepci, než se spolu budete poprvé milovat. Možností je velká řada, od kondomů, přes spermicidní krémy, až po hormonální antikoncepci.
  • Pokud je ti pomyšlení na takový rozhovor nepříjemné, nejsi připravená, mít s partnerem sex. Než se rozhodněš, zjisti si o možnostech ochrany co nejvíce informací.
  • Pokud si nejsi jistá, která je pro tebe ta pravá, poraď se s lékařem.Lékařské tajemství ho zavazuje mlčet, nikomu nesmí tvou otázku prozradit. Není se za co stydět, tvůj lékař podobný dotaz určitě neslyší poprvé.
 6. 6
  Nauč se nasadit kondom. Nenechávej to na partnerovi, i když ty sama jsi dívka – možná se z použití kondomu bude chtít vykroutit větou “Já si nechci nasadit kondom”, ty se pak můžeš jen usmát, a opáčit, “Žádný problém, já ti ho nasadím sama”. Nauč se v předstihu, jak na to, a nenech si použití kondomu vymluvit. A pamatuj, pokud ten, se kterým chceš prožít první milování, nemá zájem, chránit své i tvoje zdraví, nestojí ti za to. Buď ráda, že jsi na to přišla včas, a nech ho plavat.
  • Jestli se obáváš, že k prvnímu sexu dojde, když to nebudeš čekat, je lépe zvolit hormonální antikoncepci a/nebo s sebou v peněžence vždycky nosit kondom.
  • Mysli na to, že kondomy jsou jedinná účinná ochrana před sexuálně přenosnými chorobami. Nenech se přemluvit k nechráněnému styku!
  • Na spoustě míst se kondomy rozdávají zdarma – často je to ve školách na hodinách sexuální výchovy, v centrech pro rodinu a děti, atd.
 7. 7
  Buď si vědoma toho, že některé metody antikoncepce nefungují pořád. Když jsi v pubertě, může být náročné vstřebat tu spoustu informací o ochraně před otěhotněním, a mýty, které to celé provázejí. Tady jsou některé metody antikoncepce, kterým se prozatím raději vyhni. Možnost otěhotnění sice snižují, ale samy o sobě těhotenství zabránit nedokážou:
  • Plánované rodičovství. Tahle metoda používá menstruační kalendář a měření teploty v pochvě, čímž se sleduje přesná doba ovulace, a naopak dny, kdy je žena nejméně plodná. Je to časově poměrně náročná metoda, navíc v pubertě, kdy tvůj měsíční cyklus ještě není ustálený a má výkyvy, je značně nespolehlivá.
  • Přerušovaná soulož. Muž při ní penis 'vytáhne' z pochvy těsně před ejakulací. Je to velmi nespolehlivé, už jen proto, že k ejakulaci může dojít i před samotným orgasmem, navíc musíš partnerovi věřit, že se ovládne, a penis vytáhne včas.
 8. 8
  Nenechávej nic náhodě. Pokud jsi měla nechráněný sex, nebo ochrana selhala (např. Praskl kondom), nečekej. Plán B je pilulka „po“, která může do 3 dnů od soulože zabránit otěhotnění. Čím dříve si ji vezmeš, tím větší je šance na úspěch.
  • Pilulka „po“ není antikoncepční metoda, používá se jen v případě nouze. Není zdravé ji užívat příliš často.
  • Pilulka vyvolá krátkou a silnou hormonální změnu, která zabrání ovulaci. Nezpůsobí potrat.[6]
 9. 9
  Měj plán pro případ, že by k otěhotnění došlo. Jestli máš obavu, že můžeš být těhotná, co nejdříve si udělej těhotenský test. Čím dříve těhotenství zjistíš, tím víc máš možností, co se svou situací udělat.
  • Jediná možnost, jak se těhotenství zbavit, je potrat.
  • Je ale dobré zvážit i jiné možnosti, například dát dítě k adopci, nebo se rozhodnout ho mít a vychovat.

Tipy

 • Vše probírejte spolu s tvým partnerem. Když bude o tvých starostech vědět, tím spíš s tebou bude spolupracovat.
 • Abys ukojila přirozené pudy, masturbuj. Říká se, že je to jen pro kluky,a že to dívky nedělají, protože to nepotřebují. To je lež, dívky to dělají také. Masturbace ti pomůže nejen uspokojit sexuální pud, ale také porozumět svému tělu a své sexualitě, takže až na skutečný sex dojde, bude mnohem lepší.
 • Jediná možnost, jak se 100% ubránit otěhotnění, je nemít sex. V dlouhodobých vztazích to samozřejmě může být dost problém.
 • Existují způsoby, jak si dát najevo lásku, a jak se uspokojit i bez toho, abyste spolu měli sex. Na stránce Jak se sblížit i bez sexu najdeš spoustu nápadů.

Varování

 • Popsané metody antikoncepce jsou všeobecně účinné, nicméně ani jedna není účinná na 100%. Je velmi důležité vědět, jak je správně používat,.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 15 795 krát
Kategorie: Mládí
Stránka byla zobrazena 15 795 krát.

Pomohl vám tento článek?