Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Také máte vždy po plavání zarudlé a podrážděné oči? Jedná se o běžnou reakci na chloraminy, tedy chemické látky, které začnou v bazénu vznikat, pokud se o něj nikdo po delší dobu nestará vhodnými přípravky. Podráždění po nějaké době sice samo odezní, ale přesto máte několik možností, kterými můžete kýžené úlevy dosáhnout dříve. Stejné metody vám uleví od pálení a zarudlých očí i pokud jste plavali ve velmi slané mořské vodě.

Část 1
Část 1 ze 3:
Vypláchnutí očí

 1. 1
  Vypláchněte oči studenou vodou. Po plavání nebo koupání vám můžou v očích zůstat zbytky vody plné chemikálií, kterých byste se měli zbavit důkladným vypláchnutím. Odplavíte tak zmíněné chloraminy i jiné látky, které způsobují pálení a zarudnutí. Nakloňte se hlavou nad umyvadlo a pomalu si na každé oko zvlášť lijte studenou vodu z kelímku. Po dokončení si oči a obličej osušte měkkým ručníkem.
  • Vypláchnutí očí sice pravděpodobně nepřinese okamžitou úlevu, ale jedná se o velmi důležitý krok, který byste měli podstoupit hned zpočátku, protože vaše oči zůstanou podrážděné tak dlouho, jak dlouho v nich zůstanou zbytky chemických látek.
  • Preferuje se studená voda, protože dokáže zmírňovat zánět, ale pokud máte raději teplou, klidně použijte tu.
 2. 2
  Oči zvlhčete použitím solného roztoku. Jestliže se vám po plavání zdají vaše oči suché a cítíte v nich nepříjemné škrábání, navlhčete je solným roztokem. V podstatě se jedná o fyziologický roztok, který vám téměř okamžitě uleví od podrážděných, suchých očí. V drogeriích ho najdete pod označením "umělé slzy" nebo "solný roztok". Po opuštění bazénu aplikujte do každého oka potřebné množství kapek podle instrukcí uvedených na obale.[1]
 3. 3
  Zkuste několik kapek mléka. Tato metoda pro úlevu od podrážděných očí sice není vědecky potvrzená, ale zkušení plavci na ní často po celém dni, stráveném v bazénu, spoléhají. Použijte kapátko nebo jednoduše lžíci a trochu mléka nakapejte do každého oka. Několikrát mrkněte a vytékající mléko otřete. Mléko je zásadité a má účinky pro neutralizaci chemikálií, které se často nacházejí v bazénech, čímž očím uleví od bolesti a podráždění.
  • Tuto metodu zkoušejte pouze na vlastní riziko. Účinky této metody nebyly vědecky prověřené a není známo, zda nepřináší nepříznivé vedlejší účinky.
  • Jestliže mléko nezabere a oči vás pořád pálí, vypláchněte je důkladně čistou vodou.
 4. 4
  Zkuste oči vymýt pomocí jedlé sody. Jedná se o domácí metodu, v jejíž účinky věří spousta lidí. Ovšem stejně jako u mléčné metody, tak ani zde nebyly provedeny žádné vědecké studie. Chcete-li se o to přece jen pokusit, rozmíchejte 1/4 lžičky jedlé sody v 1/2 šálku vody. Namočte do směsi vatový tampon nebo hadřík a vymačkejte ho do očí. Jestliže podráždění po několika minutách nevymizí nebo se naopak zhorší, vypláchněte oči důkladně čistou vodou.[2]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Aplikace obkladu

 1. 1
  Přikládejte chladný obklad. Studený obklad pomůže zmírnit jakýkoli otok a zároveň ulevuje od podráždění. Žínku nebo podobnou pomůcku namočte ve studené vodě a na několik minut ji přiložte na zavřená oční víčka. Bodavá bolest i pocit pálení by nyní měly začít odeznívat. Jestliže chlad z žínky vyprchá ještě před tím, než se vašim očím uleví, namočte ji znovu ve studené vodě a opět na několik minut přiložte na víčka.
 2. 2
  Přikládejte mokré čajové sáčky. Čaj je další látkou, která má protizánětlivé účinky, zmírňující otoky a podráždění. Namočte dva sáčky čaje ve studené vodě, lehněte si na záda, zavřete oči a sáčky si položte přímo na víčka. Takto nechte čaj působit, dokud sáčky nedosáhnou pokojové teploty. Pokud nepřinesly úlevu, namočte je znovu ve studené vodě a opět je přiložte na oči.
 3. 3
  Zkuste plátky okurky. Dejte okurku do lednice, nechte ji vychladit a potom z ní ukrojte dva silnější plátky. Potom si lehněte na záda, zavřete oči a položte na ně připravené plátky okurky. Studená okurka uleví očím od nepříjemné bolesti a pomůže znovu hydratovat podrážděnou pokožku.
 4. 4
  Použijte nastrouhaný brambor. Brambor má přirozené účinky pro hojení zánětů a úlevu od podráždění, jako je právě třeba to, způsobené plaváním v bazénu. Nastrouhejte jeden obyčejný brambor a přiložte si ho na pět minut na zavřené oči. Po uplynutí této doby brambor sundejte a oči opláchněte studenou vodou.
 5. 5
  Připravte obklad z aloe vera. Aloe se může využít při léčbě všech typů zánětu a použít se dá i pro přípravu obkladu, který uleví vašim očím. Lžičku gelu z aloe vera smíchejte se lžičkou studené vody a ve vzniklé směsi potom namočte dva vatové tampony. Lehněte si na záda, zavřete oči a přiložte na ně připravené tampony. Ty pak nechte pět až deset minut působit. Po uplynutí potřebné doby tampony odstraňte a opláchněte si oči.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Prevence podráždění

 1. 1
  Na plavání si s sebou vždy noste plavecké brýle. Je to asi nejlepší preventivní opatření, které můžete udělat proti podráždění očí, způsobené chloraminy nebo slanou vodou. Pokud si během plavání nepustíte do očí žádnou vodu, pak nemůže dojít k jejich zarudnutí, ani jinému podráždění. Použijete-li při plavání brýle, nemusíte se žádného následného pálení obávat a navíc nemusíte pod vodou zavírat oči.
  • Používejte brýle, které vám dobře sedí. Měly by sedět těsně kolem očí, aby do nich při plavání nepropustily žádnou vodu.
  • Pokud ale brýle při plavání nesnesete, snažte se s každým ponořením pod hladinu držet oči co nejvíce zavřené.
 2. 2
  Vyhýbejte se bazénům se špatně ošetřovanou vodou. Pravděpodobně už jste někdy navštívili plovárnu, kde jste ucítili velmi silný chemický zápach. Lidé ho často mylně přisuzují chloru, ovšem chlor žádný pach nemá. Tento silný zápach, podobný čpavku, totiž vydávají chloraminy, které vznikají reakcí chloru s potem, krémem na opalování, močí, slinami a dalšími látkami, které plavci do bazénu zanášejí. Pokud tedy nyní narazíte na nějaký takový bazén, pak vám bude jasné, že ho pravděpodobně nečistí řádně chlorem a dalšími látkami, které mají za cíl zlikvidovat chloraminy. Bazén, kterému byste se měli raději vyhýbat, bude vykazovat následující znaky:
  • Bazén je cítit silným chemickým pachem (nebo jiným typem zápachu)
  • Voda není čistá, ale spíše zakalená
  • Neslyšíte zvuk žádného čistícího zařízení, jako jsou čerpadla a filtry, které by v bazénu měly být
  • Bazén působí slizce a lepivě a nezdá se být čistý
 3. 3
  Opatrní buďte i při plavání v řekách a jezerech. Jezera ani řeky nepotřebují pro svou bezpečnost chemické ošetření, protože mají své vlastní mechanismy, kterými se zbavují škodlivých bakterií. Ovšem i takové přírodní prostředí může být různým způsobem narušené a může obsahovat bakterie, které by mohly vaše oči nepříjemně podráždit.
  • Plavejte raději jen v přírodních vodních nádržích, které jsou pravidelně testovány a určené k rekreaci a plavání. Vyhněte se zakázaným a neprověřeným místům.
  • Nekoupejte se v znečištěných jezerech a řekách.
  • Vyhýbejte se také jezerům a rybníkům s trvale stojatou vodou. Neplavte ve vodě, kde je příliš mnoho řas nebo která se zdá být příliš zelená.
  Reklama

Tipy

 • Oči navlhčete čistým, mokrým ručníkem.
 • Jestliže chcete ulevit od podrážděných očí malému dítěti, které se samo nezvládne naklonit nad umyvadlo, namočte papírovou utěrku nebo žínku teplou vodou a naneste ji na oči takto. Nechte ji na očích působit několik minut.
 • Problému se vyhnete, použijete-li při plavání plavecké brýle.
Reklama

Varování

 • Před podstoupením jakékoli z výše uvedených metod vyndejte z očí kontaktní čočky.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 554 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 554 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama