Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V dnešním zaneprázdněném světě je velmi těžké udržovat si zdravou životosprávu. Tím, že do vaší životosprávy přidáte nějaké vitamíny a doplňky stravy, tak pomůžete zvýšit váš doporučený denní příjem. Užívání některých vitamínů může ale způsobit podráždění vašeho žaludku. Většinou tento problém nastává u lidí, kteří mají citlivý žaludek či u určitých druhů vitamínů ve vysokých dávkách. Konzultace s vaším lékařem je velmi důležitá a pomůže vám nastavit denní rutinu pro potlačení podráždění vašeho žaludku z vitamínů.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Sledujte informace o vitamínech

 1. 1
  Zeptejte se svého lékaře, zda musíte užívat vitamíny, které způsobují podráždění vašeho žaludku. Pokud máte vyváženou stravu, tak možná váš lékař navrhne, že vitamíny nejsou nutné. Pokud problémy přetrvávají, tak konzultujte s lékařem nějakou alternativu.
 2. 2
  Určete správný druh a dávkování vitamínů. Toto vám pomůže nejen při bolestech žaludku, ale také nejlépe pomůže vašemu tělu. Nikdy byste neměli začít užívat vitamíny bez konzultace s vaším lékařem.
 3. 3
  Ujistěte se, že víte, které vitamíny užíváte a proč. Pokud je vaše strava stále stejná a nebo pokud trpíte nějakou chronickou chorobou, možná byste měli zařadit vitamíny do svého každodenního režimu a dát vašemu tělu to, co potřebuje.
  • Vegetariáni by měli zvážit vitamín Železa na denní bázi. Ten se totiž nachází v mase.
  • Lidé, kteří nemají dostatek sluníčka nebo lidé, kteří nechodí často ven, by měli užívat Vitamín D. V přírodní formě tento vitamín vytváří slunce, ale lidé, kteří často nechodí ven, ho postrádají. Lidé, kteří tráví většinu času v kanceláři nebo lidé, kteří nemají dostatek světla, by měli vitamín D užívat.
  • Pokud nemáte dobrý imunitní systém nebo je sezóna chřipky či nachlazení, tak byste měli zvážit užívání vitamínu C. Vitamín C je přírodní povzbuzovač a může vám pomoci preventivně se bránit proti nemocem.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Správné užívání vitamínů

 1. 1
  Experimentujte s druhy vitamínů. Vyzkoušejte různé druhy vitamínů: jako tekuté nebo pilulky a jejich dávky a zjistěte, které způsobují podráždění vašeho žaludku.
 2. 2
  Používejte zdravý rozum. Chcete-li snížit možnost podráždění vašeho žaludku vitamíny, tak nikdy nepřekračujte dávkování, které je vyznačené na obalu nebo doporučené lékařem.
 3. 3
  Snažte se vyhnout kofeinu při požívání některých vitamínů. Některé léky mohou špatně reagovat s kofeinem, který se nachází v kávě nebo čaji. Kofein může také změnit to, jak vaše tělo bude vitamíny vstřebávat. [1]
  • Kofein může narušovat vstřebávání některých vitamínů jako je vápník, vitamín D, železo, vitamín B a jiné.[2]
 4. 4
  Buďte důslední. Vitamíny byste měli užívat pravidelně a to každý den ve stejnou dobu. Můžete si nastavit upomínku, abyste nezapomněli. Můžete také užívat vitamíny přímo po každé večeři, pokud jíte ve stejný čas, abyste je užívali ve stejnou dobu.[3]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Léčení vedlejších účinků vitamínů

 1. 1
  Upravte si svou stravu dle toho, jak se cítíte. Pokud máte citlivý žaludek na užívání vitamínů, tak jezte vyváženě maso, ryby, ovoce a zeleninu a nebudete muset vitamíny užívat.
 2. 2
  Zabraňte užívání vitamínů na prázdný žaludek. Pokud máte citlivý žaludek nebo občas podrážděný, tak vždy užívejte vitamíny po jídle. Vitamíny užívané na prázdný žaludek mohou způsobovat zažívací problémy.
 3. 3
  Uklidněte svůj žaludek a křeče správným jídlem. Bílý chléb a suchá rýže jsou dobré a lehce stravitelné pro váš žaludek a trávení. Další potraviny doporučené pro nevolnost jsou banány nebo máta. [4]
 4. 4
  Uklidněte svůj žaludek pomocí máty. Ačkoli jsou jen malé vědecké důkazy o tom, že mátu můžete použít jako lék, tak je ale spousta neoficiálních zpráv o tom, že máta pomáhá na podrážděný žaludek. Uvařte si mátový čaj, který uklidní vaše žaludeční svaly.[5]
  • Nepijte mátový čaj, pokud trpíte na pálení žáhy nebo refluxní chorobu jícnu.
  • Další přírodní prostředky, které pomohou uklidnit váš žaludek, mohou být zázvor nebo kmín.
  Reklama

Tipy

 • Železo a zinek mohou způsobovat podráždění žaludku. Ujistěte se, že neužíváte větší než doporučené množství a pokud problémy přetrvávají, tak navštivte svého lékaře.
Reklama

Varování

 • Nikdy nepřestávejte užívat vitamíny, které vám váš lékař předepsal bez toho, aniž byste to s ním zkonzultovali. Podrážděný žaludek se svým lékařem konzultujte a hledejte způsob, jak ho vyřešit.
 • Pokud je vám nevolno či na zvracení, tak to může být znamení toho, že jste si vzali příliš mnoho vitamínů. Pokud toto přetrvává, tak navštivte okamžitě svého lékaře.
Reklama

Související články

Jak se vyzvracet co nejpohodlnějiJak se vyzvracet co nejpohodlněji
Jak se přinutit jít na velkouJak se přinutit jít na velkou
Jak vyléčit pokousaný jazykJak vyléčit pokousaný jazyk
Jak zjistit, zda nemáte kýluJak zjistit, zda nemáte kýlu
Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak udělat klystýrJak udělat klystýr
Jak změřit teplotu bez teploměruJak změřit teplotu bez teploměru
Jak si kýchnoutJak si kýchnout
Jak používat dámské hygienické vložkyJak používat dámské hygienické vložky
Jak vyrobit pozitivní těhotenský testJak vyrobit pozitivní těhotenský test
Jak se probudit, když se cítíte unaveníJak se probudit, když se cítíte unavení
Jak zabránit prosáknutí vložky během menstruaceJak zabránit prosáknutí vložky během menstruace
Jak vyrobit gel z aloe vera
Jak se bez léků zbavit hlenu v krkuJak se bez léků zbavit hlenu v krku
Reklama

O tomto wikiHow

Roy Nattiv, MD
Spoluautor od:
Atestovaný Gastroenterolog
Tento článek spoluautor od Roy Nattiv, MD. Dr. Roy Nattiv je atestovaný pediatrický gastroenterolog v Los Angeles v Kalifornii. Dr. Nattiv se specializuje na širokou škálu dětských gastrointestinálních a výživových onemocnění, jako je zácpa, průjem, reflux, potravinové alergie, špatný přírůstek hmotnosti, SIBO, IBD a IBS. Dr. Nattiv vystudoval Kalifornskou univerzitu v Berkeley a doktorát získal na Sackler School of Medicine v izraelském Tel Avivu. Poté absolvoval pediatrický pobyt v dětské nemocnici v Montefiore na Lékařské fakultě Alberta Einsteina. Dr. Nattiv pokračoval v absolvování stáže a školení v dětské gastroenterologii, hepatologii a výživě na Kalifornské univerzitě v San Francisku (UCSF). Byl stipendistem na Kalifornském institutu regenerativní medicíny (CIRM) a byl oceněn Severoamerickou společností pro pediatrickou gastroenterologii, hepatologii a výživu (NASPGHAN) Fellow to Faculty Award in Pediatric IBD Research. Tento článek byl zobrazen 2 561 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 2 561 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama