Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Už jen křeče, výkyvy nálad a další nepříjemné vedlejší efekty menstruace se mohou zdát příliš. Pokud se ještě k tomu musíte obávat, aby vám neprosákla vložka, pak tato část měsíce může být opravdu náročná. Existuje ale mnoho triků, kterých můžete využít k tomu, abyste měli menstruaci bez prosáknutí a starostí.

Část 1
Část 1 ze 2:

Získání nejlepší ochrany

 1. 1
  Ujistěte se, že vložku správně nandáváte. Abyste ji nandaly správně, musíte ji vyjmout z balení, odstranit obal a správně umístit přesně do poloviny spodního prádla, aby nebyla příliš nahoře nebo dole. Pokud má křidélka, odstraňte z nich přebal a napevno je nalepte dospod prádla doprostřed, aby udržely vložku na místě. Až bude vložka dobře umístěna ve spodním prádle, můžete si ho obléci a urovnat tak, aby bylo vše na správném místě.[1]
  • Před nandáním vložky si umyjte ruce a použitou vyhazujte zabalenou v jejím obalu nebo toaletním papíru do koše.
  • Některé ženy mají raději látkové vložky než ty obvykle používané. Sice neabsorbují tekutinu lépe, zato jsou přívětivější k životnímu prostředí.
 2. 2
  Noste vložky správné délky a tloušťky. Pokud vám vložky prosakují a máte silnou periodu, měly byste si kupovat velmi savé a dlouhé vložky. V noci byste měly nosit vložky na noc, které jsou ještě delší – i když jsou docela tlusté, můžete je při opravdu silné menstruaci a častých problémech s prosakováním nosit i přes den.
  • Pokuste se sehnat vložky s křidélky, aby se nemohly posouvat a byly dobře upevněné na prádle.
 3. 3
  Zvažte nošení slipových vložek pro dodatečnou ochranu. Některé ženy si lepí slipové vložky bokem pod a nad vložku. To může poskytnout dodatečnou ochranu na místech, která často prosakují. Pro další ochranu můžete dokonce umístit slabé vložky kolmo s vložkou. To může být ale trochu nepohodlné, především pokud by se vložky po stranách uvolnily, takže noste těsné spodní prádlo a ujistěte se, že jsou vložky pořádně nalepené.
  • Pokud vám vložka obvykle prosákne nahoře nebo dole, můžete ji podle toho, kde prosakuje trochu posunout.
 4. 4
  Noste silnější spodní prádlo. Dalším způsobem jak snížit možnost prosáknutí je nosit prádlo, které neprosákne snadno. I když to úplně nezabrání protékání, prosáknutí se zmírní a pokud vložka prosákne, tak se více krve vsákne. Už jen vědomí, že na sobě máte silnější a savější spodní prádlo vás trochu uklidní.
  • Ujistěte se, že nemáte moc volné prádlo. Ve volném prádle se vaše vložka bude víc pohybovat a tím pádem snadněji dojde k nehodě.
 5. 5
  Zvažte nošení menstruačních kalhotek. Pokud máte opravdu silné krvácení a problémy s prosakováním, můžete zvážit menstruační kalhoty. Ne, tím nemyslíme staré šeredné kalhotky, které nosíte během menstruace, protože vám je jedno, co se s nimi stane; “menstruační kalhotky” jsou speciální spodní prádlo vyrobené ze tří různých vrstev k zabránění prosáknutí. První vrstva je absorpční, druhá nepropustná a třetí bavlněná. Tyto tři vrstvy jsou prodyšné a udržují vás během menstruace v pohodlí, zatímco poskytují dobrou ochranu.
  • Ač cena jedněch kalhotek začíná na 600 korunách, pokud si koupíte několik párů a budete je vždy během menstruace nosit, mohou se stát dobrou investicí.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Dodatečná prevence

 1. 1
  Noste s sebou tašku s menstruačními potřebami pro případ, že je budete potřebovat. Pokud chcete být během menstruace v bezpečí, měly byste s sebou mít náhradní vložky, slipové vložky, spodní prádlo a třeba i další kalhoty pokud je to třeba. Pokud máte v tašce nebo ve skříňce místo, tak vám náhradní kalhoty mohou dodat klidu. I když třeba ani nebudou potřeba, je příjemné vědět, že je máte.
  • Pokud vám vložky nebo slipové vložky došly, nebojte se o ně zeptat se kamarádky nebo dokonce učitelky. Uvědomte si, že každá žena má zkušenost s menstruací a i kdyby vám nemohly pomoci, tak budou mít pochopení. Pokud jste ze svých kamarádek první s menstruací, můžete se zeptat někoho, o kom víte, že vám může být schopný pomoci.
 2. 2
  Nehýbejte se tak moc jako obvykle. I když by všechny činnosti, které děláte normálně, měly být možné i s vložkou, měli byste vědět, že vložka snadněji prosákne, budete-li dělat hvězdy, běhat, skákat nahoru, dolů, nebo se prostě příliš rychle pohybovat z místa na místo. Dávejte si pozor na to, jak se během menstruace hýbete, především ve dnech opravdu silného krvácení – nechcete, aby se vám vložka kvůli pohybu posunula nebo natočila tak, že prosákne.
  • Kvůli tomu se ale nemusíte bezpodmínečně vykašlat na hodinu tělocviku a sedět celý den někde v koutě. Cvičení může naopak zmírňovat křeče!
 3. 3
  Noste tmavé, volnější oblečení. Nebudete se tak bát prosáknutí pokud budete nosit oblečení, na kterém prosákliny nebudou vidět. Na tmavším oblečení nebudou vidět žádná možná zašpinění a také se nebudete muset bát toho, že zničíte své světlé oblečení skvrnou, které se nebudete moci zbavit. Ve volnějším oblečení se také zbavíte rozpaků z nošení vložky a budete se moci volněji pohybovat.
  • Během menstruace nemusíte nosit nevkusné oblečení – měly byste si pořád připadat krásné. Pokud ale budete nosit tmavé oblečení, budete se méně bát nehody.
 4. 4
  Choďte častěji na toaletu. Dalším způsobem jak se ujistit, že vám neprosákne vložka, je chodit na toaletu častěji než obvykle. Odskočte si každou hodinu až dvě, abyste si vyměnila vložku, nebo jen zkontrolovala, že je vše v pořádku. Tohle je skvělý způsob jak předejít prosáknutí. Přesně budete vědět, kdy si vyměnit vložky a budete se cítit bezpečně a chráněny.
  • Pokud musíte jít během hodiny, nebojte se, že to bude vašemu učiteli vadit. Pokud se mile zeptáte a nebudete to dělat celý měsíc, vše bude v pořádku.
 5. 5
  Spěte na tmavé přikrývce nebo starém ručníku. Pokud se bojíte, že v noci prosáknete, především spíte-li u kamarádky, můžete si lehnout na starou deku nebo ručník, na kterém vám moc nezáleží. Nemusíte se tak bát, že zašpiníte prostěradlo a budete lépe spát, když ho nebudete muset pořád kontrolovat. Díky tomu se lépe vyspíte a budete se prosáknutí méně bát.
  • Nezapomeňte: v nejhorším případě prosáknete na prostěradlo a všimne si toho někdo jiný. Pravděpodobně si toho všimne jiná žena, které bude jasné, co se stalo, takže se opravdu nemáte čeho bát.
  • Pokud si krvavého prostěradla všimne váš otec nebo jiný muž, také pochopí, co se stalo. Nebojte se příliš toho, co by se mohlo spát a raději se pořádně vyspěte.
 6. 6
  Buďte na svoji menstruaci pyšné. Vaše menstruace by neměla být něčím, za co se stydíte, ať už občas trochu prosáknete nebo ne. Měly byste být pyšné na tuto část vašeho měnícího se těla a vědět, že je to něco, s čím musí žít a vypořádat se všechny ženy – čím dříve to přijmete, tím lépe. Mluvte o své menstruaci s kamarádkami nebo dokonce ženami v rodině, abyste si uvědomily, že je to naprosto normální a nic, za co byste se měly stydět.
  • Jasně, pokud prosáknete na veřejnosti, může to na malý okamžik být trapné. Neměly byste ale jít ven s obavou, že každým okamžikem prosáknete. Nedovolte menstruaci kazit vám život.
  • Pokud se s vložkou opravdu necítíte dobře, můžete vyzkoušet, jestli pro vás tampon nebo menstruační kalíšek nebude lepší. I když musíte tampon alespoň jednou za 8 hodin vyměnit a kalíšek vyprázdnit asi jednou za deset hodin, mohou zabránit prosáknutí a být pohodlnější než vložky.
  Reklama

Tipy

 • Ujistěte se, že s sebou vždy budete mít alespoň dvě vložky! Nikdy nevíte, kdy vám menstruace začne.
 • Sukně nejsou nejlepším kusem oblečení během menstruace. Džíny a jiné kalhoty jsou blízko vašeho rozkroku a tak zabraňují vložce v pohybu.
 • Pokud máte svetr, uvažte si ho okolo pasu, abyste skryly stopy po prosáknutí.
 • Pokud vám na kalhotky prosákne krev na kalhoty, nevyhazujte je. Normálně je vyperte a vraťte zpátky mezi své kalhotky. Při příští menstruaci pak můžete takto 'zaskvrněné' nosit a už bude jedno, jestli na ně znovu prosáknete.
 • Pokud budete nosit sukni, tak si pod ní vezměte kompresní nebo elastické šortky.
 • Pokud si berete jiné než černé džíny nebo kalhoty, vezměte si pod ně legíny nebo punčochy.
 • Nošení dlouhých topů může pomoci, pokud očekáváte "skvrnku"
 • Pořiďte si silné vložky.
 • Pokud vám vložka prosákne, nebojte se a nevyšilujte, jen jděte v klidu se svými pomůckami na toaletu a vše vyčistěte. Můžete vyzkoušet nosit silnější vložky, nebo dokonce vložky " na noc".
 • Nedovolte, aby menstruace zarazila vaše plány!
 • Noste přes slabou vložku s křidélky silnou vložku bez křidélek. Pokud tak prosáknete přes první vložku, můžete krvácet na slabou vložku pod ní. Se dvěma vložkami bude vaše ochrana blíž k vám, takže krev neproteče hranou vložky. Pokud chcete dodatečnou ochranu, zkuste nosit tampon a vložku nebo kombinaci dvou vložek zmíněnou výše.
 • Měňte si vložku každé tři hodiny.
 • Aby se vložka v noci nepohybovala, noste pod pyžamem legíny.
 • Pokud jste s kamarádkami, zeptejte se, jestli má s sebou vložku navíc.
 • Pokud s sebou nemáte vložku, slabé krvácení může zachytit toaletní papír.
 • Pokud máte staré plavky, můžete nosit jejich spodek jako spodní prádlo. Absorbují trochu krve a vzhledem k tomu, že jsou staré, můžete je, pokud prosáknou, vyhodit.
 • Pokuste se nosit vložku velikosti maxi a dva páry kalhotek k zesílení ochrany a předejití prosáknutí – tohle pro mě skvěle funguje a to mám teprve sedmou menstruaci!!
 • Pokud vaše vložky často prosakují, zkuste vložky na noc během dne i noci. Normálně končí až u zadního konce spodního prádla. Některé typy vložek mají křidélka okolo rozkroku a na rozšířené zadní části.
 • Mějte vždy ve skříňce/batohu kalhoty navíc, pro případ, že prosáknete.
 • Pokud v noci hodně prosakujete, noste dvoje kalhotky.

Noste silnou (dlouhou) vložku na noc a také dvoje kalhotky. Tak předejdete prosáknutí.

 • Pokud vám na kalhotky prosákne krev, umyjte je v ruce ve studené vodě a mýdlu. Tak zabráníte trvalým skvrnám.
 • Noste pod kalhotami a jiným oblečením elasťáky.
 • Je lepší nosit silnou vložku, protože poskytují lepší ochranu. Můžete ji nosit i ve dnech slabší menstruace, protože ji nebudete muset tak často měnit.
 • Měly byste nosit černé, hnědé nebo červené kalhoty/kraťasy/tepláky.
 • Vyhýbejte se během menstruace bílým kalhotám, abyste zabránily trapným výrazným skvrnám.
Reklama

Varování

 • Ujistěte se, že vložku jednou za čas vyměníte, nebo ji vyměňte, když už je téměř "opotřebovaná." Nošení špinavé vložky je nezdravé a prosáknutí nepříjemné. U slabé nebo normální menstruace se doporučuje měnit vložku jednou za šest hodin, u silné jednou za tři hodiny.
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama