Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Morčata chovaná v bytě jsou skvělými společníky a užijete si s nimi spousta zábavy. Některá zvířata chovaná v kleci (jako třeba právě morčata) mohou ale občas nepříjemně zapáchat. Chcete-li se zápachu zbavit, udržujte klec morčete v čistotě a pravidelně se o něj starejte. Většina zdravých morčat se dokáže očistit sama, ale u některých druhů dlouhosrstých morčat může být čištění složitější kvůli jejich dlouhé srsti.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Čisté prostředí

 1. 1
  Alespoň jednou týdně čistěte morčeti klec. Kompletní úklid by měl zahrnovat výměnu celé podestýlky, ne pouhé uklizení špinavých míst v kleci. Po odstranění podestýlky umyjte dno i strany klece mýdlem, pořádně opláchněte a pak dejte do klece novou podestýlku.[1]
  • Po umytí mýdlem a vodou (a před vysušením klece) můžete také klec opláchnout 10% roztokem bílého octa. Když budete octový roztok používat jednou týdně po vyčištění klece, může to zabránit zápachu.[2]
 2. 2
  Každý den z klece odstraňte špinavou podestýlku. Zejména pokud máte více morčat v jedné klece, měli byste kromě důkladného týdenního čištění odstraňovat každý den špinavé části podestýlky.[3] Večer jednoduše odstraňte všechnu špinavou podestýlku.
  • Většina morčat používá jako záchod jednu určitou část klece. Když tuto část budete denně uklízet, zamezíte tak zápachu.
 3. 3
  Klec se vám bude lépe uklízet, když morče vycvičíte k tomu, aby chodilo na oddělený plastový záchod. Zjistěte, jakou část klece morče většinou používá k vykonávání potřeby. Potom do tohoto rohu klece dejte plastový záchod pro malé hlodavce.
  • Chcete-li, aby si morče na nový záchod dobře zvyklo, přidejte mu do záchoda trochu špinavé podestýlky i s bobky, aby si uvědomilo, že se jedná o záchod.
  • Když morče záchod použije, odměňte ho pamlskem. Pokud akorát změní místo, kam chodí vykonávat potřebu, zkuste záchod na nové místo také přemístit.
  • Každý den záchod uklízejte. Na dno čistého záchodu můžete nasypat trochu jedlé sody, která zápach omezí.
  • Nikdo do záchodu pro morče nedávejte kočičí stelivo. Nejlepší je podestýlka vhodná pro morčata.
 4. 4
  Klec můžete také čistit dezinfekčním sprejem. Čisticí spreje určené pro malé klece hlodavců mohou také pomoci se zmírněním zápachu. Běžte se podívat do zverimexu a zjistěte, jaké produkty jsou pro morčata nejlepší a nejbezpečnější.[4]
  • Před použitím spreje nejprve odstraňte všechnu podestýlku. Pak klec sprejem pořádně postříkejte.
  • Nechte sprej 3–5 minut působit.
  • Pomocí ručníku ze dna klece setřete sprej a uvolněnou špínu.
  • Klec nechte úplně vysušit (pokud možno, tak na sluníčku). Potom na dno klece dejte novou podestýlku a morče vraťte zpět do klece.
  • Kromě spreje můžete klec také dále čistit i mýdlem a vodou.
 5. 5
  Použijte podestýlku zabraňující zápachu. Některé podestýlky (jako například od značky Carefresh) umí zabránit tvorbě zápachu a klec bude díky nim lépe vonět.
  • Na dno klece dávejte 2,5 až 8 cm vysokou vrstvu podestýlky. Denně odstraňujte mokrou a špinavou podestýlku.[5]
  • I když podestýlka zabraňující zápachu může zlepšit vůni klece, i tak byste měli alespoň jednou týdně klec pořádně vyčistit a vyměnit podestýlku.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Čištění morčete

 1. 1
  Pokud je to opravdu potřeba, morče vykoupejte. Většina morčat se dokáže sama očistit, ale některá dlouhosrstá morčata může být nutné mýt častěji.[6]
  • Koupání morčat může zvýšit riziko nemocí, protože morče může snadno prochladnout. Riziko můžete minimalizovat tím, že morče zabalíte do teplého ručníku, než mu úplně vyschne srst.[7]
  • Když budete dlouhosrsté morče pečlivě česat a očišťovat ho, nebude ho potřeba tak často mýt. Morče můžete česat kartáčem s jemnými štětinami určeným pro miminka. Možná by bylo také dobré ostříhat morčeti srst kolem zadečku, aby se mu nešpinila při vykonávání potřeby.[8]
  • Pokud si myslíte, že je morče potřeba často mýt, promluvte si s veterinářem o rizicích častého mytí a porovnejte je s výhodami, které přináší čisté morče.
 2. 2
  Použijte vhodný šampon. Měl by to být šampon, který je označen jako bezpečný pro morčata.[9] Nepoužívejte lidský šampon nebo prostředkem na mytí nádobí, protože mohou příliš vysušovat a dráždit kůži.
  • Pro morčata můžete používat například šampony Beaphar nebo Dr Seidel.[10]
 3. 3
  Zkontrolujte ouška morčete. Morčata produkují šedý ušní maz, který by měl většinou být bez zápachu. Pokud uši morčete zapáchají nebo jsou červené, měli byste s morčetem navštívit veterináře, protože by morče mohlo mít ušní infekci.
 4. 4
  Morčeti dávejte dostatek vlákniny v podobě sena (například bojínek luční). Morčata potřebují dostatek sena, aby jim nepřerůstaly zoubky a měla v rovnováze trávicí trakt.[11] Morčatům můžete k senu také přidat mátu, listy pampelišky, petržel nebo koriandr. Klec bude díky nim krásně vonět a navíc se budou morčata zdravě stravovat.
 5. 5
  Morčatům nedávejte nevhodné potraviny. Některé potraviny mohou způsobovat nadýmání a bolesti bříška. Měli byste se vyhnout ledovému salátu, brokolici a růžičkové kapustě.
  • Chcete-li morčeti stravu ozvláštnit, dejte mu například kiwi, kousek pomeranče nebo papriku.[12] Všechny tyto potraviny jsou bohaté na vitamín C, který morčata potřebují, aby se jim dařilo. Skvělým doplňkem stravy je také kapusta, petržel, římský salát a zelené části tuřínu.
  Reklama

Tipy

 • Morče koupejte, jen pokud opravdu nepříjemně zapáchá.[13] Ve většině případů jsou morčata opravdu čistotná zvířata.
 • Morče po koupeli pořádně osušte, aby se nenachladilo.[14]
 • Klec očistěte čisticím přípravkem s příjemnou vůní, který je bezpečný pro morčata.
 • Klec pořádně čistěte jednou týdně. Klec rozeberte na jednotlivé části a vyndejte všechno, co je uvnitř. Pokud je to možné, nechte klec uschnout na slunci.
 • Samičky morčete někdy zapáchají méně než samečci. Pokud jste si morče ještě nepořídili, zvažte, zda si nekoupit samičku.
 • Dlouhosrsté morče pravidelně stříhejte, aby se lépe udržovala v čistotě.
Reklama

Varování

 • Když budete morče často koupat, odstraní se mu přirozený maz z kůže a chlupů, který morče potřebuje k tomu, aby mělo zdravou srst. Když morčata budete mýt moc často, mohla by se jim v srsti začít objevovat holá místa. Většinou není nutné mýt morče častěji než jednou měsíčně, pokud to ze zdravotních důvodů nedoporučí veterinář.
 • Morčeti s celým mycím procesem seznamujte postupně. Nechte morče, aby si zvyklo třeba na dva centimetry teplé vody, dejte mu oblíbený pamlsek a jemně ho přelévejte vodou. Později přidejte trochu šamponu a morče opláchněte. Ne všechna morčata mají ráda koupele, ale mohou se naučit ho tolerovat.
Reklama

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinářka
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinární lékařka s více než 30letou praxí ve veterinární chirurgii a doprovodné veterině. V roce 1987 promovala na University of Glasgow a získala titul z veterinárního lékařství a chirurgie. Pracuje na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě již více než 20 let. Tento článek byl zobrazen 9 115 krát
Stránka byla zobrazena 9 115 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama