Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vybledlé černé oblečení může být pro spoustu z nás velmi frustrující záležitostí. Tomuto problému se naštěstí můžeme snadno vyhnout. Několika technikami pro správné praní zachováte svým oblíbeným kouskům krásně černou barvu. Pokud by na vaše oblečení naše techniky praní nefungovaly, stále pro vás máme v rukávu několik triků, které můžete vyzkoušet.

Část 1
Část 1 ze 2:

Základní techniky praní

 1. 1
  Perte své oblečení méně.[1] Nezáleží na tom, jak šetrně se ke svým oděvům chováte a kolik instrukcí pro praní dodržujete. Samotný prací cyklus totiž postupně oblečení i jeho barvu poškozuje a může časem způsobit viditelné známky nenáviděného blednutí. Prvním krokem k zabránění blednutí černého oblečení je tedy omezení jeho praní jen na to nezbytně nutné. Pokud můžete občas praní vynechat (oblečení to zatím nutně nevyžaduje), udělejte to a zachovejte tak kvalitu barvy po delší dobu.
  • Černé kalhoty a svetry, které nosíte přes jiné vrstvy oblečení potřebují většinou prát minimálně až po čtvrtém nebo pátém dni jejich nošení, a to zvlášť, pokud jste je nosili jen v krytých prostorech. Stejně tak, pokud černé oblečení nosíte jen několik málo hodin denně. Můžete ho klidně použít znovu, aniž by muselo hned projít procesem praní.
  • Na druhou stranu černé spodní prádlo a ponožky by se měly prát po každém použití.
  • Mezi praním se můžete o případné skvrny postarat jen odstraňovačem skvrn. Žmolkovitých zbytků po deodorantech se zase zbavíte suchou houbičkou.
 2. 2
  Perte s podobným oblečením. Kdykoli je to možné, perte co největší množství černého prádla dohromady nebo s těmi kousky, které mají tmavou barvu. Barva má sice během praní tendenci blednout, ale pokud nebude v pračce s dalším světlým oblečením, které by nasáklo uvolněnou barvu, absorbuje ji samo zase zpátky do sebe.
  • Mimo správné rozdělování oblečení podle barvy, byste ho měli rozdělovat i podle hmotnosti. Ochráníte tím jak barvu, tak samotnou tkaninu a to hlavně u jemnějších kousků vašeho šatníku.
 3. 3
  Obraťte oblečení naruby. Poškození je nejvíce vystavená ta část oblečení, která přijde do přímého kontaktu s abrazivními účinky pracího cyklu. Výsledkem je vždy nejprve vyblednutí té části oblečení, která je v pračce vystavena všem vlivům z vnější strany. Krásnou černou barvu tedy udržíte déle, pokud budete před praním všechno prádlo obracet naruby.
  • Černá barva bledne kvůli tření, které mezi ní a jiným oblečením vzniká během praní v automatické pračce.
  • Přesněji řečeno, tření způsobuje poničení vláken, jejichž konečky jsou potom vidět. Jakmile se povrch látky naruší, pozorujeme ztrátu barevnosti, i když ve skutečnosti k žádné vlastně nedošlo. Vidíme pouze přerušená textilní vlákna.
  • Tření a odírání textílií můžete omezit zapnutím všech zipů a odstranění všech odepínatelných částí a ozdob.
 4. 4
  Použijte studenou vodu. Teplá voda podporuje oblečení ve vypouštění své barvy, proto černé oblečení prané ve vyšších teplotách rychleji bledne. Naopak praní ve studené vodě může barvu uchovat po mnohem delší dobu.
  • Teplá voda ničí textilní vlákna. Proto barevné oblečení bledne rychleji při horkém pracím cyklu.
  • Studený cyklus vaší automatické pračky by se při praní černého prádla měl držet v rozmezí cca 15-25°. Rozhodně by neměl tuto hranici překročit.
  • Během chladného zimního počasí budete muset upravit své zvyky, co se praní oblečení týče. Mrazivé venkovní podmínky můžou způsobit pokles teploty vody, kterou používáte na praní, i pod 4°C. V tak nízkých teplotách můžou přestat fungovat i účinné látky vašeho tekutého pracího přípravku. Jakmile teploty spadnou velmi nízko, pod -17°C, měli byste zvážit praní v teplé vodě a ve studené pak oblečení jen ručně opláchnout.
 5. 5
  Perte na nejkratší možný cyklus.[2] K tomu, že byste své černé prádlo měli prát co nejméně, přidejte tedy i poučku, že když už perete, tak jen velmi krátce, pokud je to možné. Čím méně času oblečení v pračce stráví, tím větší šance, že neztratí barvu.
  • Je třeba říct, že jemné prací cykly odvedou sice dobrou práci, ale přesto je třeba řídit se hlavně rozumem a vybrat program vhodný i podle míry zašpinění daného prádla a materiálu, ze kterého je vyrobené.
 6. 6
  Přidejte speciální čistící přípravek. V dnešní době existuje široká nabídka produktů určených přímo pro tmavé barvy. Tyto produkty pomůžou udržet barvu během praní v oblečení. Dochází tedy k menšímu vypouštění barvy, a tím i k snížení celkového vyblednutí.
  • Pokud nepoužíváte přípravek na tmavé oblečení, použijte alespoň ten, který je určen pro praní ve studené vodě. Takové přípravky dokážou částečně neutralizovat chlór obsažený ve vodě z vodovodu, což je velmi důležitá schopnost-chlór má totiž podíl na bělení a zesvětlování černého oblečení.
  • Žádný prací přípravek nepřispěje k blednutí oblečení. Některé jsou ale v zachovávání barvy účinnější než jiné. Důležité je vyvarovat se používání jakéhokoli bělidla.
  • Pro použití ve studené vodě se hodí více tekuté přípravky než ty práškové. Prášek se ve studené vodě nerozpustí kompletně, zvlášť pokud perete na krátký cyklus.
 7. 7
  Vynechte sušičku. V boji za zachovávání černé barvy je teplo vaším nepřítelem. Vyprané oblečení byste měli rozvěsit nebo naplocho položit a nechat uschnout samovolně na vzduchu. Snažte se sušičku nepoužívat, pokud to není nezbytně nutné. Pokud už budete sušičku používat, nepřidávejte k prádlu žádný typ změkčovače.
  • Pokud oblečení sušíte venku, ujistěte se, že na místě, kde ho pověsíte, nebude vystavené přímému slunečnímu svitu. Sluneční paprsky jsou jakýmsi přírodním bělidlem, vaše oblečení by při kontaktu s ními bledlo mnohem rychleji.
  • Pokud budete sušičku přece jen používat, nastavte ji na co nejnižší teplotu, podle typu materiálu, ze kterého je oblečení vyrobené. Měli byste oblečení často kontrolovat a ujišťovat se, že není přesušené nebo příliš horké. Chcete-li si být jistí, že oblečení nepoškodíte, vyndejte ho ze sušičky ještě trochu vlhké.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Další triky

 1. 1
  Přidejte trochu octa.[3] Během oplachovacího cyklu přidejte 250 ml bílého destilovaného octa. Přidejte ho přímo do bubnu vaší automatické pračky. Nedávejte ho do přihrádky pro prací přípravky, pokud pračka nemá speciální přihrádku na podobné přídatné látky.
  • Přidání octa má několik výhod, včetně těch spojených se zachováním kvalitní černé barvy. Tento domácí zázrak dokáže uchovat barvy a navíc oblečení zbavit všech zbytků pracího prostředku. Zbytky prostředku můžou na oblečení tvořit tenký film, kvůli kterému vypadá barva vybledle.
  • Ocet je navíc přírodní změkčovač.
  • Ocet by se měl během praní vypařit, takže po něm obvykle nezůstanou žádné pachové stopy. Pokud všach nějaký zápach přece jen přetrvá, během venkovního schnutí by měl vyprchat úplně.
 2. 2
  Zkuste sůl. Přidejte k černému prádlu do pračky asi půl šálku soli. Měli byste ji nasypat přímo do bubnu pračky.
  • Sůl zabrání vypouštění barvy z oblečení, včetně černé. Obzvlášť vhodná je pro nové oblečení, ale zrestaurovat dokáže i starší kousky. A to především tím, že odstraní zbytky ulpělého pracího prostředku.
 3. 3
  Přidejte trochu pepře. Jednoduše na začátku pracího cyklu vsypte do pračky k černému prádlu 1-2 lžičky černého pepře. Dejte ho rovnou k oblečení do bubnu pračky, pokud vaše pračka nemá speciální přihrádku pro podobné přísady.
  • Abrazivní účinky pepře pomůžou odstranit zbytky pracího prostředku z oblečení a navíc dokáže posílit jeho barevný odstín.
  • Pepř se během praní postupně sám vymyje.
 4. 4
  Přidejte jedlou sodu. Posypte černé oblečení, které si přejete uchovat, v pračce asi půlkou šálku jedlé sody. Jedlá soda by měla být opět přidána přímo do bubnu automatické pračky. Potom pračku spusťte a nechte oblečení projít pracím cyklem tak, jak jste normálně zvyklí.
  • Jedlá soda se běžně používá k rozjasnění bílé barvy jako jakési bělidlo bez obsahu chlóru. A právě proto, že neobsahuje chlór, se může použít k rozjasnění jakékoli barvy, třeba i černé.
 5. 5
  Vyzkoušejte sílu kávy nebo čaje.[4] Uvařte dva šálky kávy nebo černého čaje. Okamžitě je pak přidejte k černému prádlu do pračky po tom, co bylo vyprané na klasický cyklus, a nechte je působit s prádlem ještě po dobu krátkého oplachovacího cyklu.
  • Káva i čaj se používají jako přírodní barviva. Přesto, že se používají pro zhnědnutí světlých látek, dokážou i umocnit barvu černých textílií a jejich odstín ztmavit.
  Reklama

Tipy

 • Při svých příštích nákupech se snažte vybírat oblečení z materiálů, které lépe uchovávají svou barvu. Mezi takové materiály patří například vlněné směsi nebo nylon. Naproti tomu lněné a acetátové materiály mají tendenci blednout poměrně rychle.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Speciální přípravek na praní
 • Ocet
 • Sůl
 • Černý pepř
 • Jedlou sodu
 • Čaj
 • Kávu

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 971 krát
Kategorie: Oblečení
Stránka byla zobrazena 7 971 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama