Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Uhry, beďary, jebáky... říkejte jim, jak chcete, s těmito nepříjemnými kožními problémy se v průběhu svého života setká naprostá většina lidí. Naštěstí existuje spousta možností, jak dostat tyto otravné pupínky pod kontrolu, od přísných metod péče o pleť, přes různé léky a krémy, až po speciální domácí procedury. Hledání účinného prostředku je často provázeno metodou pokusu a omylu, ale žádný strach – v tomto článku nalezne pomoc každý!

Metoda 1 ze 3:
Péče o pleť

 1. 1
  Dvakrát denně si myjte obličej. Pokud se snažíme zabránit vniku pupínků, je velmi důležité udržovat obličej čistý. Mytí obličeje odstraňuje špínu, nečistoty a přebytečný maz, který se vytvořil na povrchu pokožky. Ideálně byste si měli obličej mýt dvakrát denně, ráno a večer, teplou vodou a jemným čisticím přípravkem na obličej. Na utření použijte čistý a suchý ručník.
  • Na obličej nepoužívejte hrubé žínky, houby nebo lufy. Pokožku to jen podráždí a pupínky se ještě více zanítí. Mycí žínky mohou obsahovat také bakterie, které by neměly přijít do kontaktu s obličejem.
  • Možná budete mít nutkání mýt obličej s pupínky častěji než dvakrát denně, to však nemusí vaší pokožce vždy prospět. Příliš časté mytí pokožku vysušuje a ta je pak ještě více podrážděná.
 2. 2
  Používejte nekomedogenní hydratační krémy. Po vyčištění je důležité použít dobrý hydratační krém, který zajistí hydrataci pleti a zabrání jejímu vysušení a podráždění. Důležitý je výběr správného krému pro váš typ pleti. Těžké mastné krémy mohou ucpávat póry a způsobit tak další tvorbu pupínků. Hledejte hydratační krémy, na kterých je uvedeno nekomedogenní – to znamená, že neucpávají póry.
  • Kromě toho, že je nutné vybrat nekomedogenní krém, si musíte dát pozor také na správný přípravek vhodný pro váš typ pleti. Pokud máte například velmi mastnou pleť, měli byste používat lehký krém na bázi gelu. Pokud máte naopak pleť suchou a šupinatou, budete potřebovat hutnější krém.
  • Nezapomeňte si vždy před aplikací krému umýt ruce. Jinak se na obličej dostanou všechny bakterie a viry, které můžete mít na rukou.
 3. 3
  Nedotýkejte se zbytečně obličeje a pupínky nevymačkávejte. Ruce přijdou během dne do styku s mnoha nečistotami a bakteriemi, mnohem více než jakákoliv jiná část těla. Proto je nutné se za každou cenu nedotýkat obličeje. Nejenže si tam přenesete bakterie a riskujete tak infekci, ale jakýkoliv kontakt přímo s postiženými místy může způsobit jejich další podráždění a zanícení. Často poté vypadají mnohem hůř a také se prodlouží doba jejich hojení.
  • I když se po vymáčknutí pupínku možná cítíte lépe, je to ta nejhorší věc, kterou můžete své pleti udělat. Vymačkávání pouze prodlužuje dobu hojení pupínku a může způsobit infekci a zanechat na pleti jizvu. Jizev po akné se zbavuje jen velmi obtížně, proto se snažte vymačkávání co nejvíce vyvarovat.
  • Obličeje se často dotýkáme pouze nevědomky. Při sezení u stolu si dejte pozor na podpírání hlavy o tvář nebo bradu nebo na dotýkání se tváří během spánku na boku.
 4. 4
  Jednou týdně použijte exfoliační nebo jinou pleťovou masku. Pleťové masky jsou výbornými prostředky pro péči o pleť, ale neměly by se používat příliš často. Exfoliační masky odstraňují odumřelé buňky a pleť dokonale vyčistí. Pokud je však používáme příliš často, mohou pleť vysušovat a dráždit. Obzvláště to platí pro pleť se sklonem k tvorbě pupínků.
  • Pleťové masky jsou skvělé na odstraňování nečistot a zklidnění pleti. Vaše rutinní péče o pleť se díky nim může stát wellness zážitkem. Nezapomínejte však, že by se měly používat pouze jednou týdně, protože mohou obsahovat složky, které nejsou určeny pro každodenní použití.
 5. 5
  Nepoužívejte příliš mnoho produktů současně. Používání přemíry krémů, mlék a gelů může vést k ucpávání pórů a další tvorbě pupínků. Používejte pleťové přípravky střídmě a ne častěji než je uvedeno na obale. Totéž platí pro make-up, který nanášejte v co nejtenčí vrstvě a večer z pleti pečlivě odstraňte pomocí čisticího přípravku.
  • Ucpávat póry mohou také silně parfémované a chemické vlasové přípravky, pokud přijdou vlasy do kontaktu s pletí. Raději se jejich používání úplně vyhněte. Používejte pouze jemné šampóny a kondicionéry, které během sprchování nedráždí pokožku.
  • Abyste zabránili přenosu skrytých bakterií a nečistot z polštáře na váš obličej, měli byste alespoň jednou týdně vyměnit ložní povlečení. Také byste měli častěji čistit štětec a jiné pomůcky na nanášení make-upu.
 6. 6
  Chraňte svou pokožku před sluncem. I když naleznete mnoho informací o tom, jak dokáže slunce pupínky vypálit, moderní kožní medicína tvrdí opak. Díky UV paprskům pupínky ještě více zčervenají a zanítí se.
  • Proto je nutné chránit pleť před sluncem pomocí pokrývky hlavy a používat opalovací krém se SPF 30 nebo vyšší.
  • Opět je nutné vybrat pouze ty opalovací krémy, které jsou nekomedogenní. Mnohé jsou totiž velmi mastné a ucpávají póry.
 7. 7
  Stravujte se zdravě. I když bylo prokázáno, že čokoláda a jiné nezdravé potraviny ve skutečnosti pupínky nezpůsobují, vyloučení tučných a mastných pokrmů z jídelníčku bude mít na vaši pokožku jistě pozitivní vliv. Pupínky vznikají z přebytku mazu, který ucpává póry, a tak snížení příjmu tuků je krok správným směrem. Pokud je vaše tělo zdravé uvnitř, odrazí si to i na vašem vzhledu.
  • Vyhýbejte se smaženým chipsům, čokoládě, pizza a hranolkům. Tyto potraviny mají vysoký obsah tuku, cukru a škrobu, což nevěstí pro vaši pokožku i celkové zdraví nic dobrého. Nemusíte je vyřadit úplně, prostě se jen pokuste omezit jejich konzumaci.
  • Jezte hodně čerstvého ovoce a zeleniny. Jejich obsah vody napomáhá hydratovat pokožku a vitamíny a minerály v nich obsažené zvyšují imunitu pro boj s pupínky. Především se snažte jíst takové druhy ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na vitamín A (např. brokolice, špenát nebo mrkev) a také vitamíny E a C (pomeranče, rajčata, avokádo). Mají antioxidační účinky a pomáhají zklidnit pleť.[1]
 8. 8
  Pijte hodně vody. Pitná voda má pozitivní vliv nejen na kůži, ale také na celkové zdraví organismu. Udržuje tělo hydratované a pleť je díky ní pevná a pružná. Vyplavuje z organismu toxiny a zabraňuje tak jejich usazování a škodlivému vlivu na pleť. Pomáhá také správné funkci kožního systému, který se díky ní dokáže sám regenerovat. Denně byste měli vypít 5 až 8 sklenic vody.
  • Nadměrný příjem tekutin však také není žádoucí, protože příliš mnoho vody ředí krev. Může to ohrozit vaše zdraví a vést až k nemoci. Zůstaňte u 8 sklenic denně, což je pro tělo ideální.[2]
  • Vyhněte se také nadměrné konzumaci alkoholu. Alkohol narušuje hormonální rovnováhu a nerovnováha takových hormonů, jako jsou testosterony a estrogeny, je jednou z hlavních příčin vzniku akné. Alkohol také ničí játra. Ty jsou hlavním orgánem zodpovědným za zdravou kůži, protože upravují množství hormonů, kontrolují hladinu cukru v krvi a filtrují ji od toxinů.[3]
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Krémy, léky a profesionální léčba

 1. 1
  Kupte si volně prodejný krém v lékárně. Pokud dlouhodobě trpíte na pupínky, budete muset udělat pro svou pleť více než ji jen čistit a jíst zdravě. Naštěstí je na trhu velké množství volně prodejných krémů, které dokáží s pupínky zatočit a také brání jejich opětovné tvorbě. Tyto krémy se většinou aplikují přímo na postižené místo a ve většině případů vedou během 6 až 8 týdnů k výraznému zlepšení. Většina těchto krémů obsahuje následující účinné látky:
  • Benzoylperoxid. Benzoylperoxid zabíjí bakterie na povrchu kůže a zpomaluje tvorbu a hromadění mazu v pórech. Funguje také jako peeling a pomáhá tak pokožce omladit se. Může ji však také vysušovat nebo jinak dráždit. Na začátku tedy sáhněte po krémech s nejnižší dostupnou koncentrací.
  • Kyselina salicylová. Kyselina salicylová je další složkou, která pomáhá ničit bakterie způsobující pupínky. Zabraňuje vzniku černých teček a bílých hlaviček pupínků a zbavuje kůži staré a odumřelé vrstvy. Brání tak dalšímu ucpávání pórů a umožňuje vznik nových kožních buněk.
  • Síra. Síra má antibakteriální vlastnosti. Zabraňuje infekci pupínků a vzniku černých teček a bílých hlaviček.
  • Retin-A. Retin-A obsahuje kyselou formu vitaminu A, známou pod názvem all-trans retinová kyselina. Funguje jako chemický peeling, odstraňuje odumřelé buňky a zabraňuje ucpávání pórů.
  • Kyselina azelaová. Kyselina azelaová zabraňuje hromadění mazu a množení bakterií. Snižuje také pravděpodobnost zánětu. Je účinná především u lidí s tmavší pletí.[4]
 2. 2
  Požádejte dermatologa, aby vám předepsal účinnější krém. Pro některé lidi mohou být volně prodejné krémy příliš slabé. Pokud je to váš případ, navštivte dermatologa a požádejte ho o účinnější lék na předpis.
  • Většina krémů na předpis obsahuje nějakou formu vitamínu A. Může se jednat o tretinoin, adapalen a tazaroten. Tyto krémy podporují vznik nových buněk a zabraňují ucpávání folikul chloupků.[5]
  • K dispozici je také celá řada antibakteriálních krémů na předpis, které ničí bakterie na povrchu kůže.
 3. 3
  Zauvažujte o antibiotikách v tabletkách. V případě středně těžké až těžké formy akné vám může lékař doporučit, abyste kromě povrchové léčby krémem užívali vnitřně antibiotika. Pomohou snížit zánět a množení bakterií. Antibiotická léčba obvykle trvá čtyři až šest měsíců, ale zlepšení by se mělo projevit již po šesti týdnech.
  • Bohužel je v dnešní době již mnoho lidí proti antibiotikům imunní a tak tato forma léčby nemusí být vždy úspěšná.
  • Některá antibiotika (např. tetracykliny) mohou snižovat účinnost hormonální antikoncepce. Ženy tak musí při užívání těchto antibiotik používat jinou formu ochrany.[6]
 4. 4
  U těžkých forem akné zvažte léčbu isotretinoinem. Pokud nezabírá žádná léčba a těžká forma akné přetrvává, může vám dermatolog doporučit léčbu isotretinoinem. Isotretinoin úzce souvisí s vitamínem A. Snižuje produkci kožního mazu omezením činnosti mazových žláz. Léčba isotretinoinem obvykle trvá 20 týdnů, během nichž je pacient podrobně sledován kvůli mnoho možným vedlejším účinkům.
  • Při užívání isotretinoinu může dojít nejprve ke zhoršení akné a teprve poté ke zlepšení. Někdy projevy zhoršení trvají jen pár týdnů, mohou však přetrvávat po celou dobu trvání léčby.
  • Mezi vedlejší účinky spojené s isotretinoinem se řadí suchá kůže a oči, suché a popraskané rty, citlivost na sluneční záření, v menším počtu případů také bolesti hlavy, vypadávání vlasů, změny nálady a deprese.
  • Tato léčba způsobuje také těžké vrozené vady, a proto nesmí být předepisována těhotným ženám nebo těm, které se snaží otěhotnět.[7]
 5. 5
  Pokud jste žena, zvažte užívání hormonální antikoncepce. Mnoho problémů s pupínky je způsobeno hormonální nerovnováhou. Díky hormonální antikoncepci lze produkci hormonů regulovat a potlačit tak tvorbu především těch pupínků, které souvisí s menstruačním cyklem. Nejúčinnější je hormonální antikoncepce obsahující norgestimát a ethinylestradiol.
  • Hormonální antikoncepce může ve vzácných případech vyvolat vážné vedlejší účinky, například srážení krve, vysoký krevní tlak nebo zvýšit riziko srdečních onemocnění. Dříve než se pro hormonální antikoncepci rozhodnete, poraďte se se svým lékařem.[8]
 6. 6
  Informujte se o možnostech profesionální léčby. V lázních a na specializovaných kožních klinikách naleznete širokou nabídku procedur zaměřených na léčbu aknózní pleti. Kombinací výše zmíněných metod a profesionální léčby můžete dosáhnout výrazného zlepšení vzhledu vaší pleti. Tyto procedury mohou být vcelku nákladné, ale jejich výsledky jsou dlouhotrvající a dokáží také zabránit vzniku jizev. Mezi tyto metody řadíme:
  • Laserová terapie. Laserová terapie proniká hluboko do kůže. Laserem se ničí mazové žlázy, které produkují nadměrné množství kožního mazu způsobujícího pupínky.
  • Světelná terapie. Světelná terapie se zaměřuje na bakterie na povrchu kůže, které způsobují akné. Omezuje zanícení pupínků a zlepšuje strukturu pokožky.
  • Chemický peeling. Chemický peeling může být prováděn pouze pod specializovaným dohledem. Díky němu se pokožka vyhladí, odloupnou se její horní vrstvy a postižená místa se obnoví novými, mladšími buňkami. Tato léčba je velmi vhodná pro odstranění jizev po akné.
  • Mikrodermabraze. Při mikrodermabrazi se pomocí speciálních nástavců obrušují horní vrstvy kůže a umožňují tím její regeneraci. Tento proces může být nepříjemný a zanechat pokožku zarudlou a hrubou po několik dní, dokud se zcela nezregeneruje.[9]
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Domácí léčebné procedury

 1. 1
  Vyzkoušejte tea tree oil. Tea tree oil patří mezi nejlepší přírodní prostředky k léčbě pupínků. Získává se z listů australského kajeputu střídavolistého (Melaleuca alternifolia). Má silné antibakteriální, antimykotické a antivirové vlastnosti, které účinně bojují s bakteriemi způsobujícími tvorbu pupínků. Jednoduše kápněte jednu až dvě kapky čistého tea tree oleje na čistou vatovou tyčinku a naneste přímo na postižené místo. Opakujte to dvakrát denně a než se nadějete, bude pupínek pryč!
  • Tea tree oil je esenciální olej a proto je vysoce koncentrovaný. Pokud jej budete užívat příliš často nebo jej nezředěný nanesete na zdravou pokožku, může způsobit její vysušení a podráždění. Proto jeho používání nepřehánějte.
  • Podle jedné studie je tee tree oil v boji proti akné stejně účinný jako jeho chemická obdoba benzoylperoxid. Tea tree oil účinkuje sice po trošku delší době, ale má méně negativních vedlejších účinků.[10]
 2. 2
  Použijte kostku ledu. Pupínky se často projevují zčervenáním a zanícením. Co jiného dokáže lépe uklidnit zanícené místo než chladivý led? Led potlačí zánět a zarudnutí a tím výrazně vylepší vzhled pupínku. Jednoduše uchopte kostku ledu papírovou utěrkou nebo ručníkem a jemně přiložte na jednu až dvě minuty na postižené místo.[11]
  • Další variantou je vyrobit si kostky ledu ze silného zeleného čaje. Studie prokázaly, že kromě protizánětlivých a antibakteriálních účinků dokáží antioxidanty obsažené v zeleném čaji omezit produkci kožního mazu.[12]
 3. 3
  Použijte zubní pastu. Nanášení zubní pasty na pupínky je již velmi stará procedura. Nepatří sice mezi nejúčinnější, ale lepší něco než nic. Zubní pasta obsahuje jedlou sodu a peroxid vodíku, které pupínky vysušují a pomůžou vám zbavit se jich rychleji.
  • Použijte pokud možno pouze bílou zubní pastu bez fluoridů. Nanášejte ji výhradně na pupínek a ne na okolní pokožku. Další složky zubní pasty by mohly pokožku podráždit nebo dokonce popálit.[13]
 4. 4
  Vyzkoušejte med. Med je skvělý přírodní lék, který má antibakteriální, antiseptické a hydratační vlastnosti. Je výbornou volbou pro boj s pupínky, především pro lidi s citlivou pletí. Nejlepší volbou je speciální Manuka med, ale dobře funguje i med běžně dostupný.
  • Med můžete aplikovat přímo na postižené místo anebo jej nanést jako pleťovou masku na čistou, mírně vlhkou pokožku. Med pokožku nedráždí, a tak jej můžete nechat působit libovolně dlouho.
  • Je však třeba poznamenat, že podobně jako většina domácích léčebných přípravků, zabírá med pouze na existující pupínky (díky svým antibakteriálním účinkům). Je však jen málo účinný v prevenci proti jejich opětovné tvorbě (především pokud jsou zapříčiněny hormonální nerovnováhou).[14]
 5. 5
  Zkuste levandulový esenciální olej. Levandulový esenciální olej můžete díky jeho zklidňujícím účinkům používat podobně jako tea tree oil, tedy přímo nanést na postižená místa. Obsahuje léčivé látky účinné nejen na pupínky, ale používá se také na popáleniny. Dále obsahuje antibakteriální látky, které čistí póry a tím minimalizují vznik nových pupínků.
  • Neředěný levandulový olej naneste pomocí vatové tyčinky přímo na pupínek. Vyhněte se kontaktu s okolní kůží, protože neředěný olej ji může podráždit.[15]
 6. 6
  Použijte rajčata. Rajčata jsou šikovným domácím lékem, protože většina lidí jedno nebo dvě rajčata doma vždy objeví. Rajčata obsahují vitamíny A a C, které jsou, jak jsme již vysvětlili výše, výborným lékem na akné. Rajčatová šťáva má stahující účinky a dokáže oblast pupínku stáhnout a zmenšit.
  • Rozkrojte čerstvé rajče a natřete si šťávu z řezu přímo na postižené místo. Zopakujte to dvakrát denně a zakrátko se objeví zlepšení.
 7. 7
  Použijte čerstvou citronovou šťávu. Čerstvá citronová šťáva patří mezi nejoblíbenější domácí léčebné procedury. Citron obsahuje velké množství vitamínu C a také kyselinu citrónovou, která pupínky vysuší a odstraní odumřelé buňky. Citrónová šťáva obsahuje také látky s bělícím účinkem, které mohou výrazně snížit zarudnutí pupínků. Trochu čerstvé citronové šťávy naneste přímo na postižené místo a nechte působit přes noc.
  • Citronová šťáva by se neměla nanášet na kůži během dne, pokud se chystáte ven. Zvyšuje totiž citlivost na sluneční záření a mohlo by dojít ke spálení.[16]
  • Stejně jako ostatní domácí léky musí být citronová šťáva nanášena pouze na postižené místo a ne na okolní pokožku. Kyselina citronová by mohla kůži popálit.
 8. 8
  Použijte rozdrcený aspirin. Odborný název pro aspirin je kyselina acetylsalicylová, která je úzce spjata s kyselinou salicylovou, známým a oblíbeným lékem na akné. Aspirin má protizánětlivé účinky, které po nanesení na postižené místo pomáhají zmenšit velikost a zarudnutí pupínku. Stačí jen rozdrtit tabletku aspirinu, přidat pár kapek vody a vytvořit pastu. Tu pak nanést přímo na pupínek.
  • Případně si můžete rozdrcením pěti až šesti aspirinů vyrobit pleťovou mastku. Nanesete ji na celý obličej, necháte působit deset až patnáct minut a poté smyjete[17]
  Reklama

Tipy

 • Buďte trpěliví. Jakmile začnete novou léčbu, může to trvat několik týdnů nebo i měsíců než se objeví první zlepšení. Pokud však nedojde ke zlepšení stavu ani po delší době, pravděpodobně budete muset vyzkoušet něco jiného.
Reklama

Varování

 • Přerušte užívání jakýchkoli léků, pokud způsobují podráždění pokožky.
 • Většina domácích léčebných prostředků není podložena moderní medicínou a nemusí fungovat na každého. U přírodní léčby to může trvat delší dobu, než naleznete to pravé, co vám zabere.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 28 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 784 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 5 784 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama