Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Psi značkují určitá místa z několika důvodů. Značkováním se snaží bránit své „území“ a přitáhnout protějšky. Nedělají to z hněvu, závisti či zášti, ale někdy to mohou také dělat z úzkosti a strachu. Není to ani tím, že by byli špatně vycvičení. Jednoduše se jedná o přirozený pud, který se začíná projevovat, když pes dosáhne pohlavní dospělosti. Proto může být velmi obtížné psům zabránit ve značkování. Existují však způsoby, jak jim v tom lze alespoň částečně nebo úplně zabránit – od vyjádření vaší dominance na daném území, uplatňování preventivních opatření až po snižování jeho úzkosti a zjišťování jiných důvodů jeho značkování.

Část 1
Část 1 ze 4:

Vůdcovství na kontrolu značkování

 1. 1
  Porozumějte psímu pudu pro značkování teritorií. Pro psy je přirozené snažit se označkovat si vlastní území, jelikož jejich hlavní prioritou je založit a ochránit vlastní smečku a jejich území a věci. Značkováním se snaží instinktivně vyjádřit vlastní dominanci v rámci dané smečky. V daném teritoriu také existují oblasti, které chce především ochránit – místa, kde žere a kde spí. [1] Když je však pes domácím mazlíček, tak zjistí, že svůj přirozený pud nemůže uplatnit v divočině, ale v domácnosti. Jeho teritoriem se tedy stane dům, zahrada, případně parky a jiná místa, která pravidelně navštěvuje.[2]
  • Velmi často se stává, že pes se snaží „přepsat“ značky cizích psů, čímž se snaží získat dané území za vlastní.[3]
  • Když pes značkuje doma, tak to signalizuje, že a) pes věří, že věci či místa, která značkuje, mu „patří“ a/nebo b) pes si myslí, že dané místo či věc je ohroženo někým cizím.[4]
  • Značkování je také efektivní způsob, jak může pes „prohlásit“ dané území za vlastní a následně jej chránit, aniž by musel o něj bojovat s každým psem, který se objeví v blízkosti.
  • Psi také začnou značkovat, když se ocitnou v novém prostředí, aby si to tam „zdomácněli“ a případně překryli neznámé pachy.
  • Očekávejte značkování a snažte se mu zamezit hned, když uvidíte psa zvedat nožičku, aby se vymočil – především, pokud to dělá u zdí, nových předmětů nebo okolo dveří a oken. Feny si obvykle při značkování stoupnou na přední nožičky.[5] [6]
 2. 2
  Porozumějte důvodům pro značkování. Značkování psi obvykle používají na to, aby posílili hierarchii smečky a dali ostatním psům najevo, že jsou připraveni se pářit. Psi ve smečce komunikují mezi sebou a s ostatními smečkami především pomocí čichu. Čicháním feromonů ve značce jsou schopni zjistit pohlaví, identitu a reprodukční schopnosti ostatních psů. V domácím prostředí psi používají značkování podobným způsobem, aby si „přivlastnili“ nejrůznější předměty (především ty nové) a území. Psi také mohou začít značkovat, pokud mají pocit úzkosti – např. když si pořídíte nového mazlíčka či miminko, tak může dojít k jejich konfliktnímu chování.[7]
  • Psi značkují mnohem častěji než feny a „nedotčení“ samci značkují o 50-60 % více než ti vykastrovaní.
  • Feny také značkují, ale podstatně méně než samci a obvykle to je pouze v případě, když hárají. I vykastrované feny však občas mohou značkovat.[8]
  • Energetičtí nebo velmi dominantní psi mají velkou tendenci značkovat, protože ve smečce budou největší hrozbou vůči nějakému vetřelci. Méně silní psi však také hodně značkují, ale často je to spíše z úzkosti.
  • Specialisté se obvykle shodují na tom, že nejlepší způsob, jak zabránit značkování je nechat psa vykastrovat.[9] [10] Pro maximální účinnost by se to však mělo udělat předtím, než pes dosáhne pohlavní zralosti nebo zhruba v 6 měsících věku.
  • Pokud psi, kteří aktivně značkují, nejsou vykastrování předtím, než vyspějí, tak je potřebovat je zkusit přecvičit.
 3. 3
  Staňte se vůdcem smečky vy sami. Kromě kastrování je tohle tím nejdůležitějším krokem. Pes si musí být vědom toho, kdo je silným vůdcem v tlupě a kdo jim ukládá určitá pravidla, hranice a limity, díky kterým budou schopni dosáhnout zdravého stavu mysli. Potřebují vůdce, který je dokáže ochránit. Pokud se neprokážete jako „Alfa samec“, tak dáváte psovi akorát najevo, že je na něm, aby ochránil dané území. Tím pádem bude o to více značkovat.
  • Vůdce smečky dává psovi najevo svoji autoritu tím, že po něm bude požadovat poslouchání jeho rozkazů, že se mu dokáže podívat do očí a že bude konzistentně překrývat jeho značky.
  • Netrestejte psa, pokud něco označkuje. Pes žije v přítomnosti, takže v momentě, kdy jej potrestáte, nebude vědět, že je trestán za značkování, ale bude si myslet, že jej trestáte za to, co právě dělá.
  • Seznamte se s tím, jaké členy mívá psí smečka – např. přítel, učitel či ochránce, abyste byli schopni naplňovat všechny psí potřeby.
  • Buďte konzistentní, pevní, klidní a sebevědomí, aby se pes cítil s vámi bezpečně.
  • Upevníte své postavení, pokud budete naplňovat psí „poslání“. Psi byli šlechtěni na lov a chránění stád, takže jim dejte něco na práci, jako je hraní Frisbee, procházka, atd.
  • Svoji autoritu také upevníte tím, že ho necháte na vás čekat v klidném stavu předtím, než dostane žrádlo, půjde na procházku, bude hrát hry a podobně.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Další důvody značkování

 1. 1
  Zjistěte, jestli má nějaký zdravotní problém. Psi značkují také v momentě, když mají nějaké zdravotní problémy (např. infekce močového měchýře či močových cest, alergická reakce na nějaké léky, atd.). Pokud váš pes močí příliš rychle nebo příliš často, vezměte jej k veterináři.[11] [12]
 2. 2
  Snažte se vyřešit problémy s chováním. Váš pes může mít problémy s chováním, především pokud značkuje během nějaké hry, fyzického kontaktu, uvítání nebo trestání. V takovémto případě se stává, že pes se začne krčit, vrtět na břiše, stahovat hlavu nebo odvracet zrak či krčit uši. Snažte se vyřešit tyto problémy tím, že jej budete vítat venku nebo jej ignorovat tak dlouho, dokud se neuklidní. Následně mu přikažte, aby si sedl k noze a dřepněte si a přivítejte jej.
  • Také jej drbejte a hlaďte pouze pod čumákem nebo na hrudi, snažte se to nepřehánět a používejte hlavně hračky, místo fyzického kontaktu. [13]
 3. 3
  Zjistěte, jestli je pes správně vycvičen. Značkování může také být způsobeno tím, že pes není vycvičen na pobyt v domě. Pokud tomu tak je, tak ho krmte v pravidelnou dobu a nenechávejte mu žádné žrádlo mimo dobu krmení. Pravidelně jej venčete a vždy jej mějte pod dohledem, abyste mohli zabránit případnému značkování. Také mu můžete udělat dvířka, kterými se dostane sám ven nebo mu nechat malou místnost či kotec, v kterém bude, když na něj nemáte čas. Hlavně jej však pravidelně venčete a vždy mu dejte odměnu, když se vyprázdní venku.
  • Hlasitě zatleskejte, abyste ho vylekali, když ho nachytáte při značkování. Snažte se jej však zbytečně neděsit.
  • Pokud má váš pes problémy s vyprazdňováním, tak jej můžete vycvičit tak, aby se vyprázdnil na lepenku nebo na psí záchod.[14]
 4. 4
  Zjistěte jestli váš pes netrpí úzkostí z odloučení. Je možné, že váš pes značkuje, protože trpí separační úzkostí. Separační úzkost indikuje jeho značná nervozita či podrážděnost před vaším odchodem z domu. Můžete mu pomoct tím, že použijete nějakou podmiňovací techniku – vytvoříte mu nějakou pozitivní asociaci, kterou si spojí s vaším odchodem, např. při odchodu mu dáte nějaký pamlsek či hračku. Také je dobré na nějakou dobu zkrátit dobu odloučení a až postupně ji začít zvyšovat. Také jej naučte, že když zvednete klíčky, peněženku a tašku do práce nebo si nasadíte kabát (vodítka, podle kterých pozná, že odcházíte), tak to nutně neznamená, že jej opouštíte.
  • Můžete mu to dokázat tím, že a) uděláte tyto věci (např. zvednete klíče) a neodejdete, b) odejdete mu z očí, ale zároveň zůstanete v domě (např. půjdete do jiné místnosti a zavřete za sebou dveře) a c) budete klidní při odchodu nebo příchodu domů.
  • Také můžete zmírnit jeho strach a stres tím, že jej např. vezmete s sebou do práce, dáte jej k někomu na hlídání nebo mu dopřejete hodně fyzické a mentální stimulace prostřednictvím cvičení, hraní a podobně.
  • Pokud na něj nic nefunguje, tak bude možná potřebovat léky proti úzkosti.[15]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Preventivní opatření

 1. 1
  Snažte se být pozitivní. Když svého psa nachytáte při značkování, přerušte jej a pevně řekněte „Ne“ nebo tleskněte. Pak jej vezměte ven a odměňte jej za vyprázdnění venku.[16] Nachytání při značkování a okamžitá snaha o nápravu jeho chování může být velmi efektivní. Nezapomeňte však, že trestání nefunguje, protože pes si spojí trest s tím, co zrovna v daný moment dělá. Navíc, nezapomeňte, že váš pes vám to nedělá naschvál.
 2. 2
  Snažte se zmírnit všechny sociální spouštěče. Příliš vzrušující situace mohou spustit značkování. Snažte se, aby pes nebyl v blízkosti hárajících fen nebo jiných psů, pokud zjistíte, že to zvyšuje jeho míru značkování. Také ho nevystavujte příliš stimulujícím společenským situacím, jako je návštěvě domu vašeho kamaráda, který si už mohl označkovat jiný pes. [17]
 3. 3
  Omezte svému psovi přístup k věcem, které často značkuje. Snažte se, aby neměl přístup k věcem, které často značkuje. Může se jednat o nové věci, věci patřící návštěvě nebo věci, s kterými má spojené negativní asociace. Také nenechte vstupovat do vašeho domu či na zahradu cizí psy – může to způsobit, že váš pes bude chtít vše znovu označkovat.[18]
 4. 4
  Omezte svému psovi přistup ke dveřím a oknům. Psi často značkují, pokud vidí venku cizího psa. Pokud však nemůžete omezit jeho přístup ke dveřím a oknům, tak zabraňte vstupu cizích zvířat do vašeho domu a na vaši zahradu.[19] Můžete, například, postavit plot, požádat souseda, aby zabránil svému psovi vstupu na váš pozemek, zasadit rostliny s trny okolo zahrady, posbírat pohozené hračky či mít misky na žrádlo a vodu uvnitř a vyndávat je ven pouze v době krmení, vylévat stojící vodu z misky, aby ji cizí psi nechtěli pít nebo potáhnout pletivo po záhonku, aby v něm cizí psi nemohli hrabat.[20]
 5. 5
  Použijte zábrany proti značkování. Psi nebudou značkovat uzavřené prostory, takže je můžete dát do kotce během toho, co jste pryč. Případně můžete dát jejich kotec či postýlku na místo, které často značkují. Pes totiž nebude značkovat místo, na kterém spí, takže tak můžete zabránit značkování problémových míst.
  • Případně můžete dát na problémová místa misky na žrádlo a vodu. Pokud to funguje, tak jej na těch místech krmte zhruba 2 týdny a pak misky přesuňte na další problémové místo nebo zpět na své normální místo.[21]
 6. 6
  Dávejte psovi pamlsky v blízkosti míst či věcí, které značkuje. Pokud váš pes pouze značkuje určité věci (např. boty, na kterých cítí cizí psy) nebo místa, tak mu dávejte pamlsky v jejich blízkosti. Váš pes může tyto věci/místa začít považovat za zdroje dobrot a ne za spouštěče jeho značkování. [22]
 7. 7
  Snažte se udělat označkovaná místa nepříjemná či nedostupná. Zkuste na označkovaná místa dát oboustrannou izolepu, obrácené linoleum nebo jiné „pastičky“, které mu jej znepříjemní. Také jej v těchto místech můžete krmit nebo si s ním hrát, takže si k nim vytvoří nový vztah a asociace a nebude je chtít značkovat.[23]
 8. 8
  Vyčistěte místa, která pes označkoval. Je velmi důležité tato místa vyčistit, protože psi jsou přitahováni k místům, které už jsou označkovaná (jimi či cizími psy). Nestačí však pouze zamaskovat pach, je potřeba jej neutralizovat. Je-li to možné, tak namočte danou věc či místo v čisticím prostředku na zvířecí moč a nechte to uschnout. Nepoužívejte čistící prostředky s amoniakem, protože moč obsahuje amoniak a tudíž by daná věc či místo o to více psa přitahovala. [24]
  • Použijte fén či větrák na zrychlení sušení a zároveň během toho nepovolte psovi vstup do blízkosti sušícího se předmětu či místa.
  • Pokud se snažíte vyčistit koberec, tak jej budete muset celý vytáhnout a vyčistit nebo vyměnit jeho spodní vrstvu.
 9. 9
  Poskytněte svému psovi místa, která může označkovat. Psovi nemůžete úplně zabránit ve značkování, takže jej zkuste vycvičit na značkování určitých oblastí nebo předmětů (např. nějaký strom nebo tyčka). Berte ho k místům či věcem, která normálně značkuje a hned poté jej zaveďte k novému místu na značkování. Vyčkejte, dokud neoznačkuje nové místo a pak jej za to odměňte nějakou dobrotou nebo pochvalou.
  • Nebraňte psovi ve značkování, když jste na vycházce. Váš pes bude akorát frustrovaný a o to více bude značkovat u vás doma. [25]
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Jak zabránit značkování z úzkosti

 1. 1
  Nezapomeňte, že úzkost je často hlavním důvodem značkování. Je spousta věcí, které mohou spustit u psa značkování z úzkosti: nové předměty a lidé, nové prostředí, separace od vás či dalších členů rodiny, konflikt s jinými mazlíčky, atd. Navíc značkování z úzkosti často způsobuje, že pes močí podstatně více než obvykle. To také může způsobit, že močí i na vodorovné povrchy.[26]
 2. 2
  Snažte se vyřešit konflikt s ostatními domácími mazlíčky. Pokud má váš pes konflikt s nějakým dalším domácím mazlíčkem, tak kontaktujte veterináře a požádejte jej o radu. Pravděpodobně nebudete schopni problém vyřešit sami.
  • Můžete také kontaktovat specialistu na chování psů a požádat jej o radu.
 3. 3
  Snažte se mazlíčky vzájemně představit - strategicky. Nový mazlíček v domácnosti může způsobit větší míru značkování u vašeho psa. Tudíž je dobré mu nového mazlíčka strategicky, pomalu představit. Způsob, jakým zvířata sobě představíte bude záviset na tom, jaký druh mazlíčka si pořizujete.
  • Pokud je to nový pes, tak jej vašemu psovi představte na nějakém neutrálním místě, které váš pes nepovažuje za své území. Mluvte na ně pozitivním hlasem, zatímco se psi navzájem očenichávají (nenechte je však se čenichat příliš dlouho, aby nedošlo k nějaké agresivitě). Následně přitáhněte jejich pozornost a dejte jim nějaký pamlsek, jestliže vás uposlechnou na příkaz k sednutí či stání. Pak se s nimi běžte projít a stále je chvalte a dávejte jim odměny.
  • Pokud se jedná o novou kočku, tak je spolu seznamte ve vašem domě. Následně je na několik dní oddělte od sebe, ale dejte jim prostor k tomu, aby mohli prozkoumat dům a nové pachy. Následně je dejte do jedné místnosti, ale mějte psa na vodítku a vyčkejte, dokud se oba uklidní a/nebo se ignorují. Po měsíci, kdy máte jistotu, že si nic navzájem neudělají, už nad nimi nemusíte mít dohled.[27]
 4. 4
  Pokud máte miminko, tak je možné, že váš pes bude miminko považovat za vetřelce, stejně jako by se jednalo o nového mazlíčka. Zvolte nějaké klidné místo a na něm psovi představte své miminko. Nechte psa odvázat z vodítka a mluvte na něj klidným a pozitivním hlasem. Pokud se váš pes chová klidně, tak jej nechte očenichat nohy miminka a zároveň na něj klidně, hezky mluvte. Pak jej pochvalte a přikažte mu, aby si sedl nebo lehl a dejte mu nějaký pamlsek.
  • Několikrát to zopakujte předtím, než necháte psa žvýkat kost nebo nějakou hračku (kterou můžete naplnit nějakým jídlem) a necháte jej klidně s vámi v jedné místnosti.[28]
 5. 5
  Seznamte svého psa s dospělými rozumným způsobem. Psi často považují nové spolubydlící či návštěvy za vetřelce do jejich teritoria a mají tendenci označkovat jejich věci. Nejlepší tedy je, když psa seznámíte a spřátelíte s daným člověkem – např. necháte danou osobu psa nakrmit, hrát si s ním a podobně. Vy i daná osoba byste měli být k psovi hodní, chválit jej a dávat mu pamlsky, když je hodný a přátelský.[29]
  • Dejte osobní věci dané osoby mimo dosah psa, takže je nebude moct označkovat.
 6. 6
  Vyzkoušejte syntetický psí feromon ve formě rozprašovače, obojku nebo spreje. DAP, nebo-li „psí uklidňující feromon“, obsahuje syntetické „uklidňující feromony“, které se podobají feromonům, které vylučují feny k uklidnění svých štěňat. Psi se po nich uvolní.
  • DAP rozprašovač by se měl používat v místnostech, v kterých se pes vyskytuje nejvíce a které nejčastěji značkuje. Jednoduše DAP zapněte do zásuvky, měl by fungovat alespoň jeden měsíc.[30]
  • DAP spreje by se měli použít asi 15 minut před tím, než pes vstoupí do dané oblasti. Jsou účinné asi 1,5 až 2 hodiny po sprejování.[31]
  • DAP obojek se dává psovi na krk a měl by se měnit po jednom měsíci. Po zapnutí odstřihněte nadbytečný pásek. [32]
 7. 7
  Dejte psovi léky proti úzkosti. Jedná se o tu nejkrajnější možnost, ke které byste se měli uchýlit a mělo by to být schváleno vaším veterinářem. Léky by se měly používat během výcviku a měly by se podávat pouze po kratší dobu.[33]
  Reklama

Tipy

 • Pokud přijdete domů a zjistíte, že váš pes něco označkoval, jednoduše to ukliďte. Neberte jej k danému místu a neječte na něj či mu netřete čumák o dané místo. Nespojí si trest se svým značkováním. Pouze z vás bude mít větší strach.[34]
 • Pokud už jste vyzkoušeli všechno ve snaze, jak psovi zabránit ve značkování a nic nepomáhá, tak si promluvte s člověkem, který se zabývá chováním zvířat.
 • Výrazně vám pomůže vyřešit problém značkování, pokud si opravdu zjistíte, co to u vašeho psa způsobuje. Dělejte si poznámky, které vám pomohou vystopovat původ značkování – např. co se dělo, když pes něco značkoval; jak se těsně před tím choval; kde udělal značku.
Reklama
 1. http://www.humanesociety.org/animals/dogs/tips/prevent_urine_marking.html?credit=web_id110528407
 2. http://www.adoptapet.com/blog/stop-your-dogs-territorial-marking-inside/
 3. https://www.aspca.org/pet-care/virtual-pet-behaviorist/dog-behavior/urine-marking-dogs
 4. https://www.aspca.org/pet-care/virtual-pet-behaviorist/dog-behavior/submissive-urination
 5. https://www.aspca.org/pet-care/virtual-pet-behaviorist/dog-behavior/house-training-your-adult-dog
 6. https://www.aspca.org/pet-care/virtual-pet-behaviorist/dog-behavior/separation-anxiety
 7. http://www.vetstreet.com/canine-urine-marking-indoors
 8. https://www.aspca.org/pet-care/virtual-pet-behaviorist/dog-behavior/urine-marking-dogs
 9. https://www.aspca.org/pet-care/virtual-pet-behaviorist/dog-behavior/urine-marking-dogs
 10. http://support.michiganhumane.org/site/News2?page=NewsArticle&id=7702&news_iv_ctrl=1281
 11. http://homeguides.sfgate.com/keep-neighbors-dog-away-yard-52287.html
 12. http://www.adoptapet.com/blog/stop-your-dogs-territorial-marking-inside/
 13. https://www.aspca.org/pet-care/virtual-pet-behaviorist/dog-behavior/urine-marking-dogs
 14. https://www.aspca.org/pet-care/virtual-pet-behaviorist/dog-behavior/urine-marking-dogs
 15. http://www.vetstreet.com/canine-urine-marking-indoors
 16. http://pets.webmd.com/dogs/urine-marking-in-dogs%3Fpage%3D2?page=4
 17. https://www.aspca.org/pet-care/virtual-pet-behaviorist/dog-behavior/urine-marking-dogs
 18. http://www.americanhumane.org/animals/adoption-pet-care/dog-behavior/introducing-dogs-to-cats.html
 19. https://www.aspca.org/pet-care/virtual-pet-behaviorist/dog-behavior/introducing-your-dog-your-new-baby
 20. http://www.humanesociety.org/animals/dogs/tips/prevent_urine_marking.html?credit=web_id110528407
 21. http://www.drugs.com/vet/d-a-p-dog-appeasing-pheromone-diffuser.html
 22. http://www.drugs.com/vet/d-a-p-dog-appeasing-pheromone-spray.html
 23. http://www.drugs.com/vet/d-a-p-dog-appeasing-pheromone-collar-can.html
 24. http://www.humanesociety.org/animals/dogs/tips/prevent_urine_marking.html
 25. http://www.humanesociety.org/animals/dogs/tips/prevent_urine_marking.html

O tomto wikiHow

Indigo Will
Spoluautorem článku je :
Profesionální odborník na psy
Tento článek spoluautorem článku je Indigo Will. Indigo Will je odborník na psy, trenér a zakladatel a majitel společnosti K9-INDIGO® Holistic Dog Training LLC™, výcvikové služby pro psy v Los Angeles v Kalifornii. Indigo se specializuje na porozumění psímu temperamentu a dispozicím, aby umožnil psům plně využít jejich potenciál. Studoval různé tréninkové metody a filozofie, aby vyvinul jedinečnou, inovativní a na výsledky zaměřenou metodu tréninku psího chování. Tento článek byl zobrazen 26 280 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 26 280 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama