Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kávovary jsou součástí každodenních činností milionů lidí. Jen ve Spojených Státech pijí kávu denně miliony lidí. Pokud jste nikdy kávovar neměli, možná je pro vás zacházení s kávovarem španělskou vesnicí. V tomto článku se rychle naučíte, jak si připravit svoji oblíbenou kávu.

Část 1
Část 1 ze 3:

Základní příprava kávy

 1. 1
  Vložte do filtrovací části kávovaru filtr. Můžete použít přírodní nebo bělené filtry, ale nejlepší je vybrat si nějaké kvalitnější. Levné filtry většinou nejsou tak kvalitní.
  • Mnoho kávovarů má vlastní síťkový filtr. Je to jednodušší a také šetrnější k životnímu prostředí. Používejte raději tyto speciální filtry, než ty papírové.
 2. 2
  Odměřte si kávu. Čím více káv budete chtít udělat, tím více kávy budete muset do filtru dát. Záleží na tom, jaký kávovar máte – množství kávy se vždy liší. Většinou stačí 2 lžičky kávy na 180 ml vody (jedno plné víčko mlýnku). Doporučujeme pročíst si manuál ke kávovaru.
  • Speciální druhy kávy mají také speciální poměry vody na kávu. Většinou tyto pokyny najdete na obalu kávy.
  • Používejte lžíci. Většina kávovarů se prodává s plastovou odměrkou. Vždy si přečtěte návod k použití, abyste věděli, kolik odměrek kávy budete muset použít.
 3. 3
  Odměřte si dost vody na svoji kávu. Můžete použít měřící linky na kávovaru, nebo instrukce k mlýnku. Nalejte vodu do kávovaru – většinou se leje do prázdného prostoru za nebo nad filtrem.
  • Pokud děláte kávu poprvé, možná budete mít tendenci nalít vodu přímo do filtru. Nedělejte to. Nalijte ji do speciálního prostoru pro vodu, kde se udrží do té doby, než se káva začne vařit. Potom vraťte konvičku na kávu zpět na zahřívací plochu.
 4. 4
  Zastrčte kabel do zásuvky a zapněte kávovar. Některé kávovary se po zapnutí ihned zapnou, jiné mají manuální časový spínač.
 5. 5
  Počkejte, dokud se káva nedovaří. Některé kávovary můžete vypnout, takže si můžete vaření kávy přerušit a naplnit si hrnek ještě před tím, než se všechna káva uvaří.
 6. 6
  Pokud jste použili papírový filtr, ihned ho vyhoďte. Když to neuděláte hned, bude vám káva z konvičky chutnat hořce, protože se chuti z přebytečné kávy ve filtru stále uvolňují.
  • Pokud máte síťkový filtr, vyhoďte kávu do odpadkového koše a filtr opláchněte.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak si kávu užít co nejvíce

 1. 1
  Čistěte si kávovar. Jako v každém vybavení, do kterého lejete hodně horké vody, se i v kávovaru po čase mohou usazovat minerální sedimenty. Tyto sedimenty potom kávě dávají nepříjemnou shnilou příchuť. [1] Pokud chcete, aby vaše káva chutnala skvěle, musíte kávovar pravidelně čistit.
  • Pokud váš kávovar zapáchá, nebo je v něm viditelný vodní kámen, musíte ho vyčistit.
 2. 2
  Vždy používejte čerstvě namletou kávu a zrnkovou kávu dobře skladujte. Pokud chcete čerstvou a chutnější kávu, měli byste si kupovat čerstvou zrnkovou kávu a mlet si ji sami. Když budete kupovat mletou kávu, přijdete o velký kus její chuti a vůně. Chuť kávy je výsledkem delikátních sloučenin v zrnku. Když se káva namele, vnitřek zrnka je vystaven vlivu vzduchu a namletá káva tedy velmi brzy ztrácí své aroma. [2]
  • Skladujte kávu ve vzduchotěsných nádobách. Káva nasává pachy – proto se zrnka kávy mohou dávat do lednice místo jedlé sody. Bohužel to znamená také to, že když nebudete kávu skladovat ve vzduchotěsných nádobách, nasaje vám pachy všeho, co budete mít v její blízkosti.
  • Znalci kávy se neshodují na tom, zda je dobré skladovat kávu v nízkých teplotách. Někteří lidé tvrdí, že by se káva měla skladovat v lednici maximálně týden a nevyužitá zrnka by měla být v mrazáku. Jiní zase říkají, že nejlepší je kávu skladovat jednoduše na nějakém chladném a tmavém místě. [3]
 3. 3
  Namelte si kávu na správnou hrubost. Různé metody přípravy kávy vyžadují různou hrubost namletých zrnek. Protože mletí zrnek mění jejich chuť, změna hrubosti (a tedy celkové plochy, ke které se dostane voda) zrn může ovlivnit finální chuť kávy. Čím déle musí být káva ve styku s vodou, tím hruběji byste ji měli mlít.
  • Pro běžnou překapávanou kávu byste měli zrnka mlít na střední hrubost (jako většinu mleté kávy). Pokud ale chcete použít alternativní metody přípravy, například aero press, najděte si doporučenou hrubost mletí v této tabulce: http://www.coffeeconfidential.org/grinding/ground-coffee/ .
 4. 4
  Měli byste používat také správnou teplotu kávy. Pro vaření kávy by měla být voda těsně pod bodem varu. Chladnější voda by z kávy nedostala všechna aromata, zatímco vařící voda by mohla kávu přepálit, což by ovlivnilo její chuť. [4]
  • Pokud si vaříte vodu na kávu sami, nechejte ji po uvaření chvíli vychladnout, abyste ji přes zrnka nelili příliš horkou.
  • Pokud necháte kávová zrnka v lednici, nemělo by to mít žádný vliv na výslednou chuť kávy. Pokud ale chcete dělat espresso, měli byste zrnka nechat zteplat na pokojovou teplotu. [5] Při vaření espressa se používá pouze málo vody a zrnka s vodou nepřijdou do kontaktu na dlouhou dobu, takže když budete mít zrnka příliš studená, mohlo by to ovlivnit chuť a sílu kávy.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Řešení problémů

 1. 1
  Identifikujte si problém. Jako všechny spotřebiče se i kávovary mohou někdy pokazit, nebo mohou dělat něco, co dělat nemají. Zde uvádíme seznam nejčastějších problémů a návrhy na jejich řešení. Než se budete pokoušet kávovar opravit, vyndejte ho ze zásuvky a zkontrolujte, že v něm není žádná horká voda.
 2. 2
  „Moje káva chutná divně.“ Jak jsme již uvedli, horká voda může v kávovaru po čase zanechat vodní kámen, což ovlivňuje chuť kávy. Doporučujeme čistit kávovar (včetně vnitřních součástek) každý měsíc. Najděte si článek o tom, jak správně čistit kávovar.
  • Také se zamyslete nad tím, zda jste neudělali nějakou chybu při skladování zrnek kávy. Káva by neměla být v otevřených nádobách, ani v blízkosti jakýchkoli aromatických potravin, jejichž pachy by mohla nasát.
 3. 3
  „Kávovarem mi neprotéká voda.“ Pokud kávovarem protéká velmi málo vody, možná máte zablokovanou jednu z trubiček na vodu (často se zablokuje hlavně hliníková zahřívací trubka). [6] )Zapněte kávovar a do vody přidejte trochu octa a nedávejte tam žádný filtr. Celý postup opakujte tak dlouho, dokud se vám trubka nevyčistí a potom kávovar projeďte dvakrát čistou vodou, abyste z něho vymyli ocet.
 4. 4
  „Můj kávovar dělá příliš mnoho/málo kávy.“ Mnoho moderních kávovarů má možnost navolení si velikosti kávy, aby si lidé mohli dělat kávu přímo do hrnků. Zkontrolujte si, zda máte správně nastavené množství vody, které kávovar použije. V případě potřeby si přečtěte návod k použití.
 5. 5
  „Moje káva je studená.“ Pravděpodobně jde o problém s ohřívací částí kávovaru. Protože je těžké sehnat a nahradit tyto součástky, a jde také o nebezpečnou práci s elektrickým vedením, nejlepší v tomto případě bylo koupit si nový kávovar.
  • Pokud se přesto rozhodnete sami si spravit nějakou elektrickou závadu na svém kávovaru, vyndejte ho ze zásuvky a vypněte ho. [7] Na internetu najdete spoustu návodů, které vám pomohou si kávovar opravit.
  Reklama

Tipy

 • Po odměření kávy vždy pečlivě zavřete nádobu se zbývající kávou. V opačném případě vám káva zvětrá a nebude chutnat dobře.
 • Pokud máte hořčejší kávu, než byste chtěli, přidejte k zrnkům 2 špetky soli. Díky tomu se zbavíte hořkosti, která se tvoří při vaření kávy (hlavně pokud máte nekvalitní kávu). Pomůže vám také několik rozbitých skořápek od vajec.
 • Jemně namletá skořice nasypaná na zrnka také zjemní hořkou příchuť kávy. Buďte ale opatrní. V kávovaru na překapávanou kávu vám více než jedna lžička namletého koření ucpe filtr a voda vám vyteče shora.
 • Použitou kávu můžete použít znovu. Káva se dá v kuchyni použít jako absorbent pachů, nebo jako dobrý čistič mastných pánví a hrnců. Protože káva obsahuje fosfor a dusík,

hodí se také jako hnojivo pro rostliny.

 • Standardní metody popsané výše platí pro většinu kávovarů, ale někteří výrobci navrhují postupy, které se od těchto trochu liší. Vždy si tedy nejprve pročtěte manuál k použití svého kávovaru.
Reklama

Varování

 • Při otvírání kávovaru, který stále vaří kávu, si dávejte velký pozor. Vařící voda by se mohla vylít ven ze zahřívacího mechanismu.
 • Po dovaření kávy kávovar vždy vypněte. Mohlo by se stát, že by vám shořel (hlavně pokud nemá systém automatického vypínání).
 • Nikdy nezapínejte kávovar bez vody, mohla by vám prasknout konvička.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 19 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 597 krát
Kategorie: Nápoje
Stránka byla zobrazena 6 597 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama