Jste naprosto zoufalí, protože máte poškozenou SD kartu? Není horší pocit než ten, když přijdete o své cenné fotografie. Naštěstí ale existuje software, pomocí kterého je možné data z poškozené SD karty obnovit. Přečtěte si náš článek a dozvíte se jak.

Metoda 1 ze 3:
Pomocí PhotoRec (na všech operačních systémech)

 1. 1
  Stáhněte si program PhotoRec. PhotoRec je bezplatný program na obnovu dat, který ovládáte pomocí příkazového řádku. Není tak efektní či intuitivní jako ostatní programy, jedná se ale o jedno z nejvýkonnějších bezplatných řešení na obnovu dat a funguje prakticky na všech operačních systémech.
  • PhotoRec můžete stáhnout z webu CGSecurity. Přesvědčte se, že stahujete správnou verzi programu pro váš operační systém.
 2. 2
  Rozbalte instalační soubor. PhotoRec je program, který na disku nezabere moc místa a ani ho není třeba instalovat. Po stažení stačí pouze rozbalit ZIP archív a zkopírovat data ve složce někam na váš pevný disk, například na disk C: nebo na Plochu.
 3. 3
  Spusťte program. Ve složce TestDisk rozklikněte soubor "photorec_os". Místo těch koncových písmenek os v názvu souboru bude koncovka operačního systému, který používáte. Pokud například používáte Windows, soubor bude mít název "photorec_win".
 4. 4
  Vyberte kartu. Přesvědčte se, že jste SD kartu zasunuli do počítače, nebo že je vložena do fotoaparátu, který je k počítači připojen přes USB. Při spuštění PhotoRec vám bude nabídnuta možnost vybrat, z jakého disku chcete data obnovit. Pomocí šipek vyberte SD kartu.
  • Pokud máte na disku několik diskových oddílů (partitions), budete vyzváni ke zvolení konkrétního diskového oddílu. Většina paměťových karet ale diskové oddíly nemá, takže tento krok asi nebude potřeba.
 5. 5
  Nastavte možnosti. Než obnovu dat spustíte, budete mít na výběr několik možností. Většina uživatelů může vše nechat ve výchozím nastavení, ale pokud chcete obnovit data i přesto, že jsou poškozená, můžete to v této fázi nastavit.
  • Povolením "brute force (obnova hrubou silou)" bude možné obnovit i poškozená data. Tato metoda je ale velmi náročná na výkon CPU.
 6. 6
  Určete, jaký typ souborů hledáte. Ve výchozím nastavení jsou zvýrazněny všechny typy souborů. Pokud ale víte přesně, jaké soubory chcete hledat, můžete vyhledávání zúžit, aby bylo rychlejší. Každá položka v seznamu má u sebe krátký popis, což pomáhá při určení, o jaký typ souboru se jedná.
  • Pokud například hledáte fotografie, budete se muset zaměřit na soubory typu RAW, CR2 nebo JPG.
 7. 7
  Zvolte souborový systém. PhotoRec potřebuje vědět, jaký typ souborového systému paměťová karta používá. Většina paměťových karet je naformátována na systém z kategorie "Ostatní".
  • Pokud žádné výsledky hledání nevidíte, zkuste kontrolu zopakovat, ale zadejte jiný typ souborového systému.
 8. 8
  Sdělte programu PhotoRec, kde má hledat. PhotoRec vám dá na výběr ze dvou možností, jaký prostor se má prohledávat: Free (volný prostor) nebo Whole (veškerý prostor). Pokud je vaše paměťová karta poškozená, lepších výsledků dosáhnete, když zvolíte možnost Whole. Při volbě Free bude program prohledávat pouze prostor, kde byly nějaké soubory odstraněny.
 9. 9
  Nastavte umístění pro obnovené soubory. Poslední věc, kterou musíte před spuštěním obnovy dat nastavit, je určení složky, do které budou obnovené soubory uloženy. Budete muset vybrat nějakou složku na počítači, nikoliv na paměťové kartě, ze které se snažíte data zachránit. Adresáře můžete měnit pomocí šipek na klávesnici.
 10. 10
  Počkejte, až vyhledávání dat skončí. Na zobrazené liště uvidíte průběh kontroly. PhotoRec prohledá celou kartu minimálně dvakrát, aby nalezl co možná nejvíce souborů. Celé hledání trvá několik minut.
 11. 11
  Prohlédněte si výsledky. Když je kontrola hotová, obnovené soubory se objeví ve složce, kterou jste nastavili před spuštěním obnovy dat. Původní názvy souborů jsou téměř vždy ztraceny, takže je budete muset opětovně přejmenovat.[1]
  • Pokud jsou soubory, které potřebujete, stále poškozené, je jejich obnova je spíše nepravděpodobná.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Pomocí programu Recuva (Windows)

 1. 1
  Stáhněte si program Recuva a nainstalujte ho. Recuva je program na obnovu souborů, jehož verze pro domácí použití je zcela zdarma. Je určen pouze pro platformu Windows a narozdíl od předchozího programu, kde se používá příkazový řádek, má Recuva grafické uživatelské rozhraní. Program Recuva si můžete stáhnout z webu Piriform.
  • Ujistěte se, že jste si před stažením vybrali bezplatnou verzi.
  • Většina uživatelů může při instalaci použít výchozí nastavení.
 2. 2
  Vložte SD kartu. Přesvědčte se, že máte paměťovou kartu zasunutou do čtečky počítače, popř. že je karta vložena do fotoaparátu, který je k počítači připojen pomocí USB.
 3. 3
  Vyberte typ souborů. Když spustíte program Recuva a odkliknete uvítací obrazovku, uvidíte seznam možností podle toho, který typ souborů chcete hledat. Vyberte kategorii, která nejlépe odpovídá vašim potřebám, nebo klikněte na možnost Ostatní, kde můžete typy hledaných souborů vybrat manuálně.
 4. 4
  Vyberte umístění. Na další obrazovce budete vyzváni, kde má Recuva soubory hledat. Zvolte možnost "On my media card or iPod (Na datové kartě nebo iPodu)" a klikněte na Next(Další).
 5. 5
  Zvolte, zda chcete spustit hloubkovou kontrolu. Na další obrazovce budete dotázáni, zda chcete provést hloubkovou kontrolu (Deep Scan). Taková kontrola trvá velmi dlouho a měla by být použita až tehdy, pokud první kontrola soubory, které potřebujete, neobnoví.
 6. 6
  Spusťte kontrolu. Kliknutím na tlačítko Start spustíte kontrolu. Kontrola se spustí a lišta ve spodní části vás bude informovat o průběhu, kolik prostoru ještě zbývá prohledat. Doba kontroly závisí na tom, jakou kapacitu daná SD karta má.
 7. 7
  Procházejte výsledky. Až bude kontrola hotová, uvidíte seznam všech obnovených souborů. Klikněte na tlačítko Switch to advanced mode(Přepnout na pokročilý režim). Tím se objeví rozbalovací menu, kde můžete filtrovat a zúžit výsledky hledání.
  • Původní názvy souborů jsou téměř vždy během obnovy smazány, takže bude potřeba je následně manuálně přejmenovat.
 8. 8
  Vyberte soubory, které chcete obnovit. Zatrhněte každý soubor, který chcete obnovit. Pomocí náhledu můžete určit, které soubory si chcete zachránit. Až budete mít všechny soubory, které chcete zachránit, zaškrtnuté, klikněte na tlačítko Obnovit. Budete dotázáni, do jaké složky chcete obnovené soubory uložit.[2]
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Pomocí Data Rescue 3 (Mac)

 1. 1
  Stáhněte si program Data Rescue 3 a nainstalujte ho. Data Rescue 3 je sice placený program, patří ale k těm nejúčinnějším programům na obnovu dat na Macu. Pokud byste chtěli raději bezplatnou verzi, přečtěte si první část tohoto článku.
  • Program nainstalujete tak, že dvakrát kliknete na stažený DMG soubor a poté celý jeho obsah přetáhnete do složky Applications.
 2. 2
  Spusťte program. Při prvním spuštění se ocitnete v hlavní nabídce. Pokud program spouštíte poprvé, budete mít na výběr pouze první možnost: Start New Scan (Spustit novou kontrolu). Kliknutím na ni spustíte kontrolu.
 3. 3
  Vložte SD kartu. Přesvědčte se, že jste kartu zasunuli do čtečky počítače, popř. že je karta vložena do fotoaparátu, který je k počítači připojen pomocí rozhraní USB nebo Firewire.
 4. 4
  Vyberte SD kartu. V seznamu dostupných diskových jednotek by se měla objevit i SD karta. Pokud ji nevidíte, přesvědčte se, že jste ji vložili správně. Poté, co kartu vyberete, klikněte na tlačítko Next(Další).
 5. 5
  Zvolte typ kontroly. Co se týče typu kontroly, budete mít na výběr několik možností. Pro první kontrolu je nejvhodnější Quick Scan (Rychlá kontrola), protože je nejrychlejší, a přesto pořád poměrně účinná. Pokud první kontrola nic nenajde, můžete se kdykoliv vrátit a použít Deep Scan (Hloubková kontrola) nebo Deleted Files Scan (Kontrola smazaných souborů). Kliknutím na tlačítko Start spustíte kontrolu.
 6. 6
  Počkejte, až kontrola skončí. Doba trvání kontroly závisí na tom, jakou kapacitu vaše paměťová karta má a jak moc je poškozená. Lišta ve spodní části vás informuje o průběhu kontroly.
 7. 7
  Vyberte soubory, které chcete obnovit. Jakmile kontrola skončí, uvidíte seznam všech obnovených souborů i složek. Procházejte výsledky a zkontrolujte všechny soubory, které si chcete nechat.
  • Původní názvy souborů jsou během obnovy téměř vždy smazány. Bude tedy nutné je manuálně přejmenovat.
  • Vybráním konkrétního souboru a kliknutím na tlačítko Preview (Náhled) si můžete zobrazit náhled daného souboru.
 8. 8
  Obnovte soubory. Vybrané soubory můžete buď přetáhnout do jakékoliv složky ve Finderu, nebo můžete zaškrtnout zatržítko u konkrétních souborů a kliknout na tlačítko Recover(Obnovit). Následně ještě budete vyzváni k určení složky, do které chcete soubory uložit.[3]
  Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama