Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Už vám někdy omylem upadl mobilní telefon do dřezu, nebo hůře...do záchodové mísy? Zapomněli jste ho v kapse u kalhot a prohnali pračkou nebo vás přátelé opili v bazénu? Překvapil vás někde liják nebo jste plavali se zapomenutým telefonem v kapse? Nebo vám upadl do misky s vodou vašeho mazlíčka? Namočení telefonu většinou znamená nutnost náhrady, nicméně někdy stačí být rychlý a telefon se podaří zachránit. Následující rady vám v tom pomohou.

Postup

 1. 1
  Telefon vyndejte z vody tak rychle, jak jen je to možné. Porty pro hands free, mikrofon, otvor pro nabíjení, usb kabel a plastový kryt pustí vodu dovnitř telefonu během pár vteřin. Rychle ho vytáhněte a okamžitě vypněte. Zapnutí by mohlo způsobit zkrat - jakmile by¨l jednou ve vodě, budeme předpokládat, že se voda dovnitř dostala, i když to nemusí být tak dramatické.
 2. 2
  Telefon nemusí být zničení pokud ho vyndáte dostatečně rychle. Delší interval promáčení, například v pračce, může být pro telefon fatální. Nicméně stále stojí za to vyzkoušet následující kroky před tím, než to vzdáte.
  • Poznámka: pokud je telefon připojený k nabíječce v zásuvce a při tom ponořený ve vodě, nezkoušejte ho z vody vyndat. Okamžitě vyhledejte odbornou pomoc a zeptejte se na správné kroky jak v této situaci postupovat (například vypojit hlavní jistič a pod.). Elektřina a voda se spolu nemají rády a mohou způsobit zkrat a elektrický šok. Pokud telefon nebyl připojen k nabíječce ve zdi, rychle ho vytáhněte a proveďte následující kroky.
  • Poznámka: Rychlé zasáhnutí může sehrát důležitou roli v záchraně telefonu, nicméně není dobré panikařit. Zachování chladné hlavy je klíč k efektivnímu chování v krizových situacích.
 3. 3
  Po vytažení z vody rychle sežeňte papírovou utěrku, ručník nebo jemný kus oblečení a položte na ně telefon, odstraňte zadní kryt a vyndejte baterii. Je to jeden z nejdůležitějších kroků pro záchranu telefonu. Mnoho obvodů zůstane nepoškozených jakmile je jsou včas odpojeny od zdroje energie. [1]
  • Poznámka: Pro zjištění, zda je telefon skutečně poničený vodou zkontrolujte roh v blízkosti baterie - “měl” by tam být bílý čtverec nebo kroužek s nebo bez červených čar. Pokud jsou růžové nebo červené, telefon byl vodou poničen.
  • Poznámka: Rychle si přečtěte manuál, pokud si nejste jisti jak baterii vyjmout.
 4. 4
  Odstraňte SIM kartu. Některé důležité kontakty mohou být uloženy na SIM kartě. Pro mnoho lidí kontakty jsou cennější než samotný telefon.
  • SIM karty snášejí vodu poměrně dobře, nicméně čím rychleji ji vyndáte, tím lépe. Oklepejte ji a nechcte stranou sušit. (Pokud ve svém telefonu nemáte SIM kartu, přeskočte tento krok).
 5. 5
  Vypojte všechny připojené věci, jako například sluchátka, paměťové karty a také kryt telefonu a jiné ochranné prvky. Sundete všechno, co kryje mezery, otvory a sloty a dejte je sušit.
 6. 6
  Vysušte telefon měkkým hadříkem nebo ručníkem. Pokud je zde je jedna jedinná kapka uvnitř, může způsobit nenávratné poškození a korozi. Samozřejmě musíte odstranit co nejvíce vody tak rychle, jak jen je to možné a zebránit tak jejímu šíření uvnitř telefonu:
  • Poznámka: Jemně osušte co nejvíce vody. Vyhněte se třesení s telefonem nebo rychlému pohybu. Zabráníte tak šíření vody.
  • Poznámka: Vysušujte pomocí ručníku nebo papírových utěrek. Snažte se papírem neucpat otvory v telefonu. Vysušujte šetrně co nejvíce vody najednou.
  • Poznámka (volitelné): Pokud jste vyndali baterii včas, čištění pomocí alkoholu by mohlo telefon zachránit.
 7. 7
  Použijte vysavač. Pokud chcete vysát tekutinu z vnitřních částí telefonu, zkuste použít vysavač. Odstraňte všechnu zbytkovou vlhkost vysavačem - vysávejte na postižených místech až 20 minut.
  • Toto je nejrychlejší metoda a je schopná připravit telefon zpět k použití za třicet minut. Nicméně i když doba ve vodě byla “extrémně” krátká, nedoporučuje se pokoušet se zapnout telefon takhle brzy.
  • Poznámka: Nedržte vysavač příliš blízko telefonu - může vytvářet statickou elektřinu, která je pro telefon ještě horší než voda.
 8. 8
  K vysoušení nepoužívejte fén. I když je to běžná rada, není doporučeno fén požívat (ani ve “studeném” módu). Použití fénu by mohlo rozvést vlhkost hlouběji do telefonu až k elektronice uvnitř. Navíc pokud je fén příliš horký, mohla by “rozpustit” některé komponenty.
  • Poznámka: Pokud se vlhkost dostává hlouběji, může to vést až ke korozi a oxidaci střetnutím minerálů z tekutin s obvody, které mohou následně způsobit škody uvnitř telefonu.
  • Poznámka: Zatím co se vyhýbáte foukání vzduchu směrem do telefonu, naopak použití topení, větráku nebo jiného zařízení s cirkulací vzduchu, které bude působit přes otvory v telefonu může sušení uspíšit. Bernoulliho princip definuje, že pokud teplo, suchý vzduch se pohybuje přes telefon, snížený tlak vzduchu jemně vytlačí, nebo vysaje vlhkost z telefonu. Výhodou je, že můžete nechat telefon před zdrojem tepla hodiny bez námahy.
 9. 9
  Použijte látku s vysokou absorpční schopností. Levná metoda je vložit telefon přes noc do misky se suchou, neuvařenou rýží nebo telefon přikrýt papírovou utěrkou. Rýže absorbuje zbytkovou vlhkost. [2]
  • Poznámka: Pokud je to možné, je doporučeno použít vysoušeč. Vysoušeče absorbují vlhkost lépe než rýže. Můžete také vyzkoušet uzavřít telefon do plastikového sáčku nebo pevně uzavřené plastové krabičky. Přidejte balíček vysoušedla, například silica gel - ten můžete nalézt například v krabici od nových bot, v nových kabelkách etc. Nevýhodou je, že tyto přibalené balíčky silica gelu již většinou dosáhly svého absorpčního maxima a více tekutiny nepřijmou. Vysoušedla pro květiny se většinou dají běžně koupit. Nechte telefon s vysoušedlem nebo rýží poměrně dlouhou dobu (nejméně přes noc) aby mohla být absorbována všechna vlhkost.
  • Poznámka: Pootočte telefon do jiné pozice každou hodinu tak dlouho, dokud nejdete spát. Zbytková voda tak steče dolů a najde si snadněji otvor, kterým se dostane ven.
 10. 10
  Položte telefon na savé ručníky, kapesníčky nebo papírové utěrky. Po vytažení telefonu z rýže nebo z dosahu vysoušedla, položte telefon na nějaký materiál, který dobře absorbuje vodu. Nezapomeňte, že cílem je dostat z telefonu všechnu vlhkost.
  • Poznámka: Zkontrolujte podložku telefonu každé 4 až 6 hodin. Pokud je vlhkost stále patrná, opakujte kroky s vysavačem a vysoušedlem.
 11. 11
  Otestujte svůj telefon. Poté co uplynulo nejméně 24 hodin, případně více, zkontrolujte, zda je každý kout vašeho telefonu čistý a suchý. Zkontrolujte všechny porty, součásti a mezery a vložte baterii. Pokuste se ho zapnout a pozorujte, zda telefon nevydává divné zvuky a zapíná se správně.
  • Poznámka: Pokud je telefon kompletně vysušený, ale stále nefunguje, zkuste ho zapojit do nabíječky bez baterie. Pokud toto funguje, pravděpodobně potřebujete novou baterii.
  • Poznámka: Pokud zapojení do nabíječky nefunguje, vezměte telefon k autorizovanému opravci. Někdy se podaří telefon opravit. Nepokoušejte se zatajit skutečnost, že byl telefon namočený - telefon vykazuje náznaky namočení a opravář je schopný telefon spravit, pokud přesně ví co se stalo.
 12. 12
  Pokud nemáte žádné zkušenosti, nepokoušejte se telefon rozebrat. Nechte to profesionálům. Mohli by jste způsobit ještě větší škody.
  • Poznámka: Pokud se telefon nabíjí ale nefunguje správně, je možné, že jste přehlédli zbytek tekutiny, a nebo se začala šířit koroze. Odstraňte všechny kryty, baterii, karty a jiné komponenty a jemně je očistěte štětcem nebo zubním kartáčkem. Podívejte se na YouTube na instruktážní videa.
 13. 13
  Existují voděodolná pouzdra k dokoupení.
  Reklama

Tipy

 • Vložte telefon do vakuové komory (bývá často součástí laboratoře na střední škole a univerzitách) a spusťte ji. Nejlépe se k vakuové komoře dostanete přes svého známého, který k ní má přístup. Voda se “vaří” v pokojové teplotě a s dostatkem času se odpaří i když není zahřívaná. Tato metoda je účinná pokud vakuum pracuje při pokojové teplotě asi 30 minut. Vysuší to všechny části, i ty, na které předchozí tipy nedosáhnou.
 • Existují také “photovostní soupravy” k dokoupení. Je výhodné, koupit si jednu jen pro případ, že by se stala nějaká nehoda a telefon se namočil.
 • Zkuste odstranit všechny části telefonu, které jdou a položte ho do rýže.
 • Pokud telefon spadne do moře nebo jiné slané vody, opláchněte ho čistou vodou dříve, než se v telefonu vytvoří solné krystaly po vyndání baterie.
 • Další nápad je udržovat telefon v tělesné teplotě po několik hodin, přímo v blízkosti těla. Teplo a proudění vzduchu kolem telefonu může uspíšit sušení.
 • Vyzkoušejte stlačený vzduch. Plechovku držte rovně a stříkněte do všech otvorů, reproduktoru, mikrofonu, klávesnice. Všechna zbytková voda by měla být vytlačena. Pokud začíná být plechovka výrazně studená a vy ještě nejste hotovi, nechte jí chvíli odpočívat a potom pokračujte. Tento proces by měl být následován položením telefonu do vakuové komory nebo čističe, aby byla vlhkost ještě lépe odstraněna. Vždy si přečtěte příbalový leták, některé složky stlačeného vzduchu mohou být jedovaté.
 • Nadměrné zahřívání může telefon zničit ještě více! Většina telefonů má na sobě varování před ponecháním v rozpáleném autě nebo vystavování nadměrným teplotám. Hlavní je kompletně vysušit telefon před připojením k elektrické síti. Buďte trpěliví! Použijte vakuový čistič k odstranění veškeré vlhkosti. Většinou to zabere kolem 20 minut péče a trpělivosti.
 • Současná vlhkost a zapnutí telefonu může vést ke zkratům. Pokud se vám podaří telefon vypnout dříve než se “usmaží”, možná ho budete schopni ještě zachránit.
 • Pokud byl telefon vystaven slané vodě a začaly se vytvářet slané krystalky, jemně poklepejte na desku s obvody plastovým předmětem (například koncem malého šroubováku). Vibrace mohou odstranit cizí předměty a uvolnit nečistoty, které vypadnou. Postupujte velmi opatrně - nezničte a nerozdrťe obvody. Nejlepší metodou je jemné poklepávání na různých místech. Dále by mělo následovat čištění zabraňující oxidaci.
 • Pokud problémy přetrvávají a jelikož je záruka po namočení neplatná, zkuste zakoupit speciální šroubováky Torx a otevřete telefon. Nezapomeňte, že každý model telefonu většinou vyžaduje jiný šroubovák (například telefon RAZR potřebuje Torx #4, #5 a #6). Zároveň si pořiďte plechovku čističe elektrických kontaktů a použijte ho. Vysychá velmi rychle. Odstraňte veškeré nečistoty pomocí jemného kartáčku na zuby. Vše vyfoukejte stlačeným vzduchem, odstraňte přebytečnou vlhkost a vše zpátky smontujte.
Reklama

Varování

 • Telefon nevysušujte v troubě nebo mikrovlnné troubě.
 • Telefon nevystavujte přílišnému horku. Telefon by se mohl spálit a některé části rozpustit.
 • Nezahřívejte baterii - mohla by vytéct nebo explodovat. Lithiové-ion baterie jsou velmi citlivé. Pokud budete používat fén na vlasy, nejprve vyjměte z telefonu baterii. Nicméně zahřívání není doporučováno.
 • Mějte na paměti, že většina výrobců do telefonů umístí indikátor namočení, který změní barvu pokud se do telefonu dostane jakákoliv tekutina. Toto pomáhá technikům identifikovat zničení vodou, protože záruka telefonu se nevztahuje na poškození z důsledku poničení vlhkostí. Pokud je identifikátor pod baterií aktivovaný, jsou aktivované s největší pravděpodobností i ty ostatní, což znamená neplatnost záruky. Záruka se nevztahuje na zničení vodou - některá pojištění ano, ale i tak není jisté, že pojišťovací společnost vodou poškozený telefon nahradí. Zároveň je dobré vědět, že tyto indikátory mění barvu i při vystavení telefonu nadměrné vlhkosti.
 • Pokud používáte alkohol, je lepší dělat to venku a v žádném případě nevystavujte telefon teplu - ani z monitoru. Baterii nevkládejte zpět dokud nevyprchá alkoholový pach.
 • I když budete následovat všechny kroky, rozpuštěné minerály ve vodě se mohou srážet na spojích a komponentech a způsobovat korozi a zkraty. Všechny součástky v moderních telefonech jsou u sebe tak blízko, že i nejmenší znečištění může způsobit nefunkčnost.
 • Po ty, co se chtějí pokusit o opravu: odejměte všechny šroubky a kryt a nechte všechnu vlhkost důkladně vyschnout. Telefony jsou obvykle trochu voděodolné - mohou být používány v lehkém dešti a vlhkém prostředí. Nicméně jak se vlhkost dostane jednou dovnitř, je velmi obtížné se jí zbavit.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vysoušedlo - rýži nebo balíček silicagelu apod.
 • Ručníky, papírové utěrky
 • Vakuový čistič
 • Misku
 • Vzduchotěsný pytlík nebo nádobu (volitelné)
 • Bavlněné šaty

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 17 357 krát
Stránka byla zobrazena 17 357 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama