Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Červ na háčku je vám k ničemu, pokud sebou stále hází. Naučte se s touto příručkou, jak na něj. Zjistíte, jak rychle a jednoduše zaháčkovat červa tak, že už zůstane na místě a vy konečně něco chytíte!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Standardní návnada

 1. 1
  Vezměte červa a háček. Předtím než půjdete rybařit byste si měli koupit krabičku červíků, popřípadě je vyhrabat ve vaší zahrádce. Uchovejte je v malé krabičce plné chladné hlíny. Vytahujte je pouze tehdy, když už jste připraveni je použít. Vždy se ujistěte, že váš háček je pevně zajištěn k vlasci.
  • Na tipy a triky jak chytat vlastní červy se můžete podívat na náš návod How to Gather Earthworms. Pokud chcete zjistit, jak připevnit háček na vlasec, podívejte se na další článek na webu.
 2. 2
  Propíchněte červa na jeho konci ostřím háčku tak, aby prošel celým jeho tělem. Vyberte si místo tak půl centimetru od konce jeho těla, ale zároveň tak, ať to není příliš blízko hlavy. Mohl by se z háčku vykroutit. Zároveň dávejte pozor, abyste si nezahákli taky vaši ruku. Netlačte přímo ve směru háčku, jak bude procházet červem.
  • Nebuďte útlocitní! Přestože červ sebou bude házet a kroutit, když ho budete háčkovat, vědci tvrdí, že červi nemohou cítit bolest.[1]
 3. 3
  Zatlačte červa na háčku nahoru. Posuňte ho stejně tak, jako byste posunovali náramek na vaší paži. Umístěte ho tak, aby byl těsně pod smyčkou na háčku.
  • Pro ještě větší zajištění někteří rybáři připevní kratší konec napíchnutého červa k vlasci jednoduchým uzlem zvaným půlloďák. Ten se dělá tak, že uděláte kolem červa vlascem smyčku a tu protáhnete koncem provázku. Utáhněte uzel k zajištění červa k vlasci.
 4. 4
  Vezměte delší konec červa a propíchněte ho ještě jednou. Vyberte místo trošku dál po délce červa – ideální je nechat červa volnějšího, smyčka jeho těla mezi dvěma propíchnutými místy se může hýbat. Opakujte tento krok a postupujte po délce červa. Jakmile to budete mít, měl by červ vypadat trochu jako akordeon.
  • Přesné množství propíchnutí červa záleží na jeho délce, ale obecně 3 – 5 je dostačující.
  • Nepropíchávejte úplný konec červa. Když jej necháte volný, bude se moci hýbat, což přitahuje pozornost ryb líp, než úplně připevněný červ.
 5. 5
  Posuňte červa po háčku dolů. Jestliže je váš červ blízko uzlu, přesuňte jej dolů směrem k oblouku háčku. Chcete, aby ryba zkousla ostří – jestliže červ není blízko ostří, ryba si možná odnese jídlo zdarma!
 6. 6
  Můžete začít! Opakujte postup vždy, když ztratíte červa, nebo chytíte rybu. Cvičení dělá mistra – ze začátku může být napíchávání slizkých, kroutících se červů docela dřina, ale po chvíli už vám to půjde jako profesionálům. Hodně štěstí!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

"Ponožková" návnada

 1. 1
  Probodněte červa háčkem těsně za jeho hlavou. Nepropíchávejte jej ale skrz naskrz – háček by měl být uvnitř jeho těla a neměl by z něj na druhé straně trčet. Tahle metoda návnady je o trochu obtížnější a zvětšuje šanci, že vám ryba vezme červa bez toho, aby se chytila, na druhou stranu je ale pro ryby mnohem atraktivnější. Spotřebujete na ní sice více červů, na druhou stranu se vám ale možná podaří chytit více ryb.
 2. 2
  Pomalu a opatrně tlačte háček skrz tělo červa. Natáhněte jej na oblouk háčku stejně tak, jako byste natahovali na nohu ponožku. Tento krok je obtížný – dávejte pozor, abyste červa nerozdělili na půlky tím, že by se vám ostří dostalo zase zpátky ven skrz tělo červa.
 3. 3
  Když už je hlava červa skoro úplně nahoře, přestaňte. Propíchněte tělo v místě ostří tak, aby z něj trčelo. Zbytek těla červa, které není na háčku, nechte ať se kroutí. Protože je tak velká část těla volná, červovo kroucení bude mnohem lépe viditelné rybám ve vodě než u standartní metody. Na druhou stranu je ale jednodušší pro rybu vzít si porci zdarma, aniž by se zahákla za háček. Tato metoda je riskantní, ale výhodná.
 4. 4
  Do toho! Jestliže používáte tuto metodu, ujistěte se, že máte po ruce spoustu červů – spotřebujete je rychle. Pokud se vám nebude dařit a červa budete stále rozdělovat na půlky, nezoufejte. Stále je můžete použít jako návnadu a jednoduše je napíchnout na háček těsně pod ostří.
  Reklama

Tipy

 • Nechte si na ruce hlínu, když budete připevňovat červa. Je potom jednodušší slizkého červa natáhnout na háček. Navíc to může zamaskovat lidský zápach, což pak ryby přitahuje mnohem víc.
 • Místo propíchávání červa vícekrát jako v naší první metodě jej někteří rybáři propíchnou jen jednou, potom opatrně zavinou háček kolem těla červa. Nakonec ostřím háčku propíchnou tělo červa a nechají část jeho těla volnou. Tahle metoda funguje stejně dobře, ale vyžaduje více praxe pro začátečníka, než si ji osvojí.
 • Červy berte nejlíp vychlazené. Čím jsou studenější, tím míň se pak kroutí, když je napícháváte na háček. Nechávejte je v krabičce s hlínou ve vaší ledničce.
 • Díky tvaru háčku je téměř nemožné odstanit červa, jakmile byl zaháknut, aniž byste jej roztrhli. Jestli se vám ale podaří jej roztrhnout, nezoufejte – přestože živý a pohyblivý červ je pro ryby atraktivnější, nehybný kousek červa stále funguje jako návnada.
Reklama

Varování

 • Pokud se nedopatřením zraníte o háček, udržujte ránu čistou a co nejdřív ji opláchněte vodou a mýdlem.
  • Jestliže se vám háček zasekne pod kůži a vy jej nemůžete dostat ven, nepanikařte – podívejte se na naši how-to guide on removing fishing hooks.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 239 krát
Kategorie: Život venku
Stránka byla zobrazena 2 239 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama