Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud vám ve vašem chilli zůstalo příliš mnoho tekutiny, máte spoustu možností, jak ho zahustit, a to dokonce na poslední chvíli. Některé způsoby trochu ovlivní chuť pokrmu, ale rozdíl většinou nebývá dramatický. Pokud chcete hostům nabídnout možnost zahustit si jen svou vlastní misku chilli, na konci článku najdete sekci s užitečnými recepty pro jednotlivé porce. Čtěte dál a naučte se všechny podrobnosti

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Použití standardního způsobu zahuštění

 1. 1
  Použijte mouku. Alternativou je pak neochucený proteinový prášek (ke koupi je v drogeriích a větších supermarketech), pokud chcete chilli s nízkým obsahem sacharidů. Přidejte k pokrmu směs 1/4 šálku (60 ml) studené vody (nebo použijte trochu chilli omáčky) a 2 lžic (30 ml) mouky.[1]
  • Smíchejte mouku s vodou v malé misce a důkladně prošlehejte vidličkou, takže výsledná směs bude hladká a bez hrudek.
  • Přidejte směs mouky k chilli a vařte na středně vysokém plameni na sporáku za stálého míchání, dokud omáčka nezhoustne. mělo by to trvat jen několik minut.
  • Pokračujte ve vaření a míchání ještě minutu poté, kdy chilli zhoustne, aby se mouka se vším opravdu důkladně propojila. Jinak by v hotovém jídle mohla být moučná chuť cítit.
  • Pro větší množství chilli, kde je objem tekutiny větší, než 500 ml a více, zdvojnásobte množství mouky i vody.
  • Zatímco mouka s vodou je sama o sobě bezchutná, někteří lidé věří, že pokud jí použijete příliš mnoho, celkově chilli rozředí a jeho chuť bude méně silná.
 2. 2
  Vytvořte si směs s kukuřičným škrobem. Smíchejte lžíci (15 ml) kukuřičného škrobu se lžící (15 ml) studené vody a přidejte ji k chilli.
  • Důkladně kukuřičný škrob prošlehejte s vodou v malé, oddělené misce, než ho přidáte k chilli. Zkontrolujte, že v roztoku nejsou žádné hrudky.
  • Vmíchejte škrobový roztok k horkému chilli a zahřívejte na střední až středně vysokou teplotu, dokud jídlo nezačne bublat a nezhoustne. Výsledek by se měl dostavit za několik minut.
  • Pokud to bude potřeba, přidejte ještě víc škrobu a vody. Jestliže není chilli dostatečně husté, můžete si namíchat víc zahušťujícího roztoku a přidat ho k jídlu. Velké množství (více než 500 ml) přebytečné tekutiny bude potřebovat dvojnásobné množství škrobového roztoku, nebo dokonce více.
  • Nechte chilli po zhoustnutí ještě další dvě minuty vařit, aby se škrob úplně rozpustil. Jinak by mohl být v chuti pokrmu znát.
  • Nezapomeňte na to, že kukuřičný škrob dodá pokrmu skelný lesk.
  • Také nezapomeňte, že kukuřičný škrob je sice bez chuti a tak výsledné jídlo neovlivní - pokud ho ale nepřidáte příliš moc, pak může chuť chilli zředit a předat mu svou.
 3. 3
  Zkuste kukuřičný škrob nebo masa harinu. Přidejte 2 až 3 lžíce (30 - 45 ml) kukuřičného škrobu nebo masa hariny přímo do chilli, přebytečná tekutina se zahustí.[2]
  • Zkuste přidat kukuřičný škrob nebo masa harinu přímo do chilli, aniž byste je předtím míchali s vodou. Důkladně směs propracujte, aby pohltila část tekutiny a zároveň ji zahustila.
  • Po přidání zahušťovadla nechte chilli ještě dalších 5 - 7 minut táhnout.[3]
  • Jemný kukuřičný škrob připomíná mouku, ale má silnou kukuřičnou chuť, protože pochází přímo z kukuřice. Masa harina má také silnou chuť, protože se mele ze suché polenty, která je také výrobkem z kukuřice.
  • Když přidáte buď kukuřičný škrob nebo masa harinu, ovlivníte chuť hotového chilli. To bude potom trochu připomínat polentu nebo tortilové chipsy.
  • Zatímco mnoho lidí prohlašuje, že se tahle chuť k chilli velmi dobře hodí, jiní naopak tvrdí, že výslednou chuť pokrmu kazí. Vyzkoušejte to sami, a uvidíte.
 4. 4
  Vyzkoušejte prášek z tapioky.[4] Přidejte k chilli 1 lžičku (5 ml) tapiokového prášku smíchaného s 1 lžičkou (5 ml) studené vody a nechte táhnout, dokud pokrm nezhoustne.
  • Tapiokový prášek s vodou smíchejte v oddělené misce, dokud nevznikne hladká směs bez hrudek.
  • Až směs do pánve přilijete, nechte chilli za stálého míchání přivést až téměř k varu. Tekutina by měla zhoustnout velmi rychle.
  • Tapiokový prášek se získává z kořene tapioky. Prodává se ve zdravé výživě a ve velkých supermarketech.
  • Tapiokový prášek je velmi silný a nemá žádnou chuť, takže stačí použít pouze malé množství. Díky tomu se chuť pokrmu nezmění, takže ho s oblibou používá hodně vášnivých příznivců chilli.
  • Stejně jako v případě jiných škrobů přidá tapiokový prášek hotovému chilli skleněný lesk.
 5. 5
  Nechte chilli zredukovat. Sundejte z hrnce s chilli poklici a nechte ho ještě 30 až 60 minut dusit.
  • Pokud chcete dobu vaření urychlit, můžete zvýšit teplotu. Pokrm se bude dusit pouze 30 minut. Pozor, nenechte chilli přijít k varu. Pokud ho necháte jen dusit za nízké teploty, může trvat až 60 minut, než zaznamenáte úbytek tekutiny.
  • V tomto procesu se využívá odpařování, které sníží množství tekutiny v chilli. Odklopení poklice pak tento efekt podpoří, protože dovolí uniknout většímu množství páry.
  • Zbývající tekutina v chilli bude mít silnější, koncentrovanější chuť, až bude redukce hotová.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Emulzifikace

 1. 1
  Kupte si emulzifikátor. Emulzifikátor, jako je lecitin (lze jej koupit ve zdravé výživy), pomůže rozprostřít v chilli tuk, takže každé sousto bude hustší, bohatší a plnější, aniž by se příliš zvýšila jeho viskozita.
 2. 2
  Před emulzifikací zbavte jídlo přebytečného tuku. Díky tomu bude tuk mnohem chutnější, pokud jej ponecháte, ale jestliže jste měli v plánu ho slít a vyhodit, počítejte s tím, že ho bude více.
 3. 3
  Emulzifikátor přidávejte s rozumem. Lžičku na malý hrnec, polévkovou lžíci do velkého.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Zahuštění ingrediencemi na chilli

 1. 1
  Vmíchejte rajčatový protlak.[5] Přidejte do chilli 180 ml plechovku rajčatového protlaku během posledních 30 minut vaření. Důkladně promíchejte, aby se všechno spojilo.
  • Většina chilli omáčky je na bázi rajčat, takže přidáním rajčatového protlaku chuť pokrmu příliš neovlivníte. Může nicméně trochu snížit "ostrost," takže budete možná muset přidat trochu koření, abyste chuť vyvážili.
  • Protože rajčatový protlak může být trochu nahořklý, přidejte do chilli 1 lžíci nebo lžičku (5 - 15 ml)krystalového cukru. Cukr vyrovná hořkost a dodá chilli lehkou nasládlost.
  • Pokud chilli chcete pouze zahustit, přidávejte rajčatový protlak pomalu. Použijte vždycky jen 1/3 plechovky každých přibližně 10 minut. Po každém přidání protlaku zamíchejte. Tak budete mít kontrolu nad hustotou omáčky a zabráníte tomu, aby byla příliš hustá.
 2. 2
  Máte-li v chilli i fazole, můžete jich 1/2 šálku (125 ml) scedit a znovu osmažit nebo je rozmačkat na pyré v mixéru či kuchyňském robotu. Pak fazole vraťte do omáčky, zamíchejte a ještě několik minut vařte, dokud se jídlo celé neprohřeje.[6]
  • Při mixování horkého jídla buďte opatrní, obzvlášť, pokud to děláte v mixéru. Pyré může vystříknout ven a způsobit vám popáleniny, pokud nebudete držet víko těsně přiklopené a zajištěné silnou utěrkou.
  • Pokud očekáváte, že bude chilli příliš řídké ještě před začátkem vaření, můžete si situaci zjednodušit tím, že rozmixujete 1/2 šálku (125 ml) fazolí předtím, než je do omáčky přidáte.
  • Přidat můžete sterilované fazole z konzervy, nebo si je uvařte sami. Nemusíte je rozmačkávat, aby se vaše chilli zdálo hustší. Použijte červené fazole, nebo druh pinto.
 3. 3
  Přidejte ovesné vločky. Levný způsob, jak zahustit chilli i bez fazolí a získat například skvělou omáčku k párku v rohlíku, nemusí vůbec obsahovat maso. Tajemná přísada se jmenuje ovesné vločky! Sušené vločky dokážou absorbovat spoustu tekutiny a vařením se změní na vláčné a chutné kousky, aniž se při vaření rozpadnou. Prohlédněte si nádobu, abyste odhadli množství hotových ovesných vloček, které jsou potřeba k absorbování tekutiny, a s množstvím to nepřežeňte. Předvařené ovesné vločky stačí v omáčce povařit několik minut, klasické vločky potřebují přibližně půl hodiny.
 4. 4
  Přidejte další pevné suroviny. Občas je tekutina sama o sobě dostatečně hustá, ale chili jako takové neobsahuje dostatek pevných složek, aby bylo syté a plné. V takových případech se nebojte recept trochu upravit podle své fantazie. Nezapomeňte jen na to, že spousta surovin obsahuje hodně vody, takže při vaření změknou, nebo vodu dokonce předají omáčce. Když přidáte předvařené ingredience, jako například scezená rajčata, cibuli, kukuřici, fazole, okru atd. ke konci vaření, chilli bude hezky syté, ale pokud je přidáte k omáčce uprostřed vaření, vypustí vodu a chilli bude příliš řídké.
  • Přidejte k chilli během dušení syrové nudle, které nasají přebytečnou tekutinu. Nechte je vařit asi 10 - 15 minut, dokud nebudou tak měkké nebo al dente, jak je máte rádi.
  • Přidejte nasekaná rajčata - čerstvá nebo z konzervy. Nechte je zlehka dusit přibližně 10 minut, aby se dobře prohřála v případě sterilovaných, nebo déle, aby změkla v případě čerstvých.
  • Použijte nasekanou papriku, například 1/2 až 1 papriku, nakrájenou na kostičky, pokud chcete pokrmu dodat lehce nasládlou chuť. Chcete-li přidat chilli na ostrosti, použijte pálivou chilli papričku. Nechte ji podusit dalších asi 5 až 10 minut.
  • Smíchejte nasekanou nebo drcenou sušenou cibuli a nechte dusit, aby nasákla vodu. Sušená cibule přidá chilli sladce kořeněnou chuť, ale nebude vám po ní páchnout dech, jako po čerstvé cibuli.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Zahuštění před podáváním

 1. 1
  Počkejte se zahuštěním až na konec. Pokud máte hrnec řídkého chilli, který dobře nešíří teplo, nechce se vám trávit čas mícháním, nebo chcete extra hustou omáčku, je lépe počkat až nakonec, protože takové zahuštění sníží konvekci, která se šíří skrz celý hrnec chilli, aniž by vytvořilo horká místa, která se mohou připálit.
 2. 2
  Rozdrobte do omáčky několik slaných krekrů a zamíchejte je do každé jednotlivé porce. Začněte se 3 až 4 krekry a přidávejte podle toho, jak husté chilli chcete mít.
  • Můžete také použít miniaturní slané krekry, ale pořád je lepší je rozlámat, protože tak nasají více tekutiny.
  • Pokud chcete přidat chuti zajímavý rozměr, můžete použít ochucené luxusní krekry. Zkuste česnekové se sýrem, s jarní cibulkou, nebo třeba se čtyřmi druhy sýra.
 3. 3
  Zkuste nadrcené kukuřičné lupínky. Nasypejte si do misky hrst nalámaných kukuřičných lupínků, než do ní nalijete chilli. Promíchejte, aby se vše dobře propojilo.
  • I když kukuřičné lupínky nezahustí chilli zdaleka tolik, jako krekry, mnoho lidí dává přednost chuti kukuřice před chutí krekrů, protože se k chilli lépe hodí. Nezahustí sice omáčku jako takovou, ale přidají další pevnou složku, takže celý pokrm bude hustší.
 4. 4
  Vmíchejte do omáčky bramborové chipsy. Můžete do chilli přidat 1 - 2 lžíce (15 - 30 ml) sušených brambůrků do každé velké misky s chilli, dokud je stále horké.
  • Bramborové chipsy lehce zesvětlí barvu omáčky. Mohou také trochu pozměnit chuť a dodat jí zemitější tóny, ale rozdíl nebude nijak dramatický.
 5. 5
  Přidejte rozdrobené kukuřičné těsto, například muffin nebo plátek kukuřičného chleba a lehce zamíchejte. Kukuřičný chléb absorbuje trochu tekutiny a omáčka se tak cekově bude zdát hustší.
 6. 6
  Vmíchejte do chilli nastrouhaný tvrdý sýr, nalámaný měkký sýr nebo sýrový dip/omáčku. Sýr zajistí všem hostům krémovou hladkost, kterou určitě ocení.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Malá miska
 • Vidlička
 • Lžíce
 • Sporák
 • Hrnec
 • Misky na podávání

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 17 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 878 krát
Kategorie: Světové recepty
Stránka byla zobrazena 1 878 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama