Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Málo zahuštěné, příliš vodnaté dušené maso nikdy nechutná dobře a jeho omáčce chybí nejen chuť, ale i ta správná textura. Pokud vaříte dušené maso, v kterém je více tekutiny než pevné hmoty, existuje několik triků, jak jídlo dobře zahustit.

Pravděpodobně nejjednodušší trik je použít strouhanku, kterou omáčka dobře absorbuje a která nijak neovlivňuje její chuť. Pokud máte po ruce ovesné vločky, tak můžete být překvapeni tím, jak dobře vločky dokáží zahustit omáčky, aniž by výrazně změnily jejich chuť a texturu. Nebo pokud máte plechovku fazolí, tak můžete na zahuštění použít šťávu z plechovky. Jen nezapomeňte, že šťáva z fazolek obsahuje oligosacharidy, které zvyšují plynatost, takže po ní sáhněte až jako po poslední možnosti!

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:

Jak zahušťovat se strouhankou

  1. 1
    Nasypte trochu strouhanky do omáčky. Dobře promíchejte.
    • Použijte suchou nebo zmraženou strouhanku.
  2. 2
    Nechte to chvíli povařit a pak zkontrolujte, zda se omáčka dostatečně zahustila. Pokud ne, znovu přidejte trochu strouhanky.
  3. 3
    Přestaňte s přidáváním strouhanky v momentě, kdy omáčka dosáhne požadované konzistence.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 6:

Jak zahušťovat s moukou

  1. 1
    Udělejte si jíšku (směs z tuku a mouky). Jedná se o základní zahušťovací prostředek, díky kterému přidáte do omáčky mouku, aniž by se v omáčce vytvořily hrudky. Smíchejte dohromady stejné množství másla a mouky v odděleném hrnci. Rozehřejte jíšku tak, aby se spojila v hladkou pastu.
    • Za stálého míchání po trochách přidávejte jíšku do omáčky. Je důležité zahušťovat postupně, aby se vám v omáčce nevytvořily hrudky. Omáčka bude hustější a bude mít lepší chuť.
      • Místo másla můžete v jíšce použít rostlinný tuk nebo olej.
  2. 2
    Použijte kukuřičnou mouku nebo kukuřičný škrob. Na hrnek omáčky použijte lžíci kukuřičné mouky nebo kukuřičného škrobu a smíchejte to s vodou tak, aby se vám vytvořila hladká pasta. Za stálého míchání pastu přidávejte po trochách do omáčky tak dlouho, dokud je omáčka dostatečně zahuštěná. Vždy se ujistěte, že se pasta v omáčce dobře rozmíchala. Příliš mnoho pasty v omáčce najednou by z omáčky mohlo udělat pastu.
    • Místo kukuřičné mouky nebo kukuřičného škrobu můžete použít marantu třtinovou. Maranta má neutrálnější chuť než kukuřičný škrob a na zahušťování se dá použít i při různých teplotách. Také lépe než kukuřičný škrob toleruje kyselejší ingredience a dá se s ní vařit delší dobu. [1]
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 6:

Jak zahušťovat s bramborami

  1. 1
    Uvařte starší brambory. Jedná se o skvělý způsob, jak využít staré brambory! Po uvaření z nich udělejte bramborovou kaši.
    • Postupně přidávejte kousky bramborové kaše do omáčky. Brambory jsou chutné a mají neutrální chuť, takže nepokazí chuť vaší omáčky.
    • Přidávejte kaši tak dlouho, dokud omáčka nezíská požadovanou konzistenci.
  2. 2
    Pokud už dušené maso obsahuje brambory, vyndejte je a rozmačkejte je na kaši. Pak je dejte znovu do směsi. Lépe se zahustí.
    • Také můžete udělat pyré ze zeleniny (např. z mrkve nebo z pastináku) a dát to pak do omáčky. Pyré absorbuje nadbytečnou tekutinu lépe, než zelenina v celku.
  3. 3
    Urychlete zahušťování s instantní bramborovou kaší. Přidejte do omáčky lžíci instantní bramborové kaše a vše dobře promíchejte.
    • Zkontrolujte, jak dobře se omáčka zahušťuje a nezapomeňte, že míchání zahušťování napomáhá.
    • V případě potřeby postupně přidávejte více bramborové kaše. Vždy omáčku zahušťujte po trochách, abyste to s bramborami nepřehnali a nepozměnili tak chuť a texturu omáčky.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 6:

Jak zahušťovat s ovesnými vločkami

  1. 1
    Přidejte do omáčky lžíci ovesných vloček. Dobře směs promíchejte, aby se vločky v omáčce rovnoměrně rozložily. Nechte směs několik minut vařit a pak zkontrolujte, jak se omáčka zahustila.
    • Použijte čerstvé ovesné vločky. Staré ovesné vločky pokazí chuť omáčky.
    • Můžete také použít mleté ovesné vločky, které budou v omáčce méně znatelné.
    • V případě potřeby přidejte více vloček. Vždy raději přidávejte po menších trochách, abyste ze směsi neudělali ovesnou kaši. Pokud přidáte do omáčky příliš mnoho ovesných vloček, tak budou nejen cítit na chuti, ale změní i texturu omáčky a tudíž ji mohou pokazit.
Metoda 5
Metoda 5 ze 6:

Jak zahušťovat se šťávou z fazolí

  1. 1
    Otevřete plechovku fazolí.
  2. 2
    Nalijte trochu šťávy z fazolí do omáčky. Vyndejte fazole z plechovky a dejte je do lednice nebo do mrazničky pro pozdější použití. Také můžete dát fazole do omáčky, pokud si myslíte, že se do ní hodí. Pro nejlepší účinek fazole můžete rozmačkat na pyré.
  3. 3
    Promíchejte vše, aby se omáčka zahustila.
    Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 6:

Jak nadbytečnou vodu vyvařit

  1. 1
    Sundejte z hrnce s dušeným masem pokličku.
  2. 2
    Přiveďte směs k varu a nechte z ní vyvařit nadbytečnou vodu. Zároveň mějte směs pod kontrolou a čas od času ji promíchejte, aby se nepřipálila k hrnci.
  3. 3
    Poté snižte teplotu nebo vypněte plotnu.
    Reklama

Tipy

  • Nepřidávejte mouku přímo do omáčky. V omáčce tak vzniknou hrudky, které mohou zničit celou omáčku.
  • Neuvařené kousky těstovin, zrna ječmene nebo rýže také dokáží během vaření nasáknout nadbytečnou tekutinu. Jedinou nevýhodou je, že zároveň pozmění texturu jídla a jeho původní recepturu. Je dobré si to tedy předem uvědomit. Pokud tyto ingredience do dušeného masa přidáte, tak vaření dobře sledujte. Dušené maso a nejrůznější omáčky se mohou velmi lehce nepřipálit.
  • Rýže, kokos, tapiokové perly nebo mandlový prášek se dají použít na bezlepkovou jíšku.
Reklama

Reference

  1. http://www.wikihow.com/Thicken-Beef-Stew
  2. Stephanie Alexander, The Cook's Companion, p. 190, (2004), ISBN 978-1-920989-00-2 – research source
  3. Roni Jay, Recipes for Disasters, (2004), ISBN 0-9543914-5-4 – research source

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 722 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 7 722 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama