Jak zahustit omáčku

V tomto článku:Zahuštění kukuřičnou moučkouZahuštění moukouZahuštění moukou z kasavy nebo tapiokyZahuštění vaječným žloutkemMetoda vejce a kyselé složkyZahuštění redukovánímZahuštění sušenou bramborovou kaší (nebo jiným zeleninovým pyré)

Umět zahustit omáčku je jednou ze základních dovedností každého kuchaře. Nic nedokáže tak pokazit výsledné jídlo, jako vodovatá nebo naopak hrudkovitá omáčka. Trik je v tom, zkombinovat zahušťovadla ve správném poměru a pak je přidat do omáčky nebo základu, co potřebuje zahustit. Tady je několik způsobů, které vám pomohou dosáhnout té správné konzistence.

1
Zahuštění kukuřičnou moučkou

Kukuřičná moučka vyloučí částice škrobu, které zahustí omáčku těsně pod bodem varu. Je ovšem nezbytné ji napřed rozpustit v nějaké tekutině, aby se v omáčce nedělaly hrudky.

 1. 1
  Odměřte 1 lžíci kukuřičné moučky na každý šálek omáčky, který potřebujete zahustit.
 2. 2
  Přidejte ke kukuřičné moučce dostatek vody na to, aby vznikla velmi řídká pasta. Zrnka škrobu se tak od sebe oddělí, takže v omáčce se nebudou tvořit žmolky. Můžete směs buď promíchat metličkou, nebo ji dát do skleničky, tu uzavřít víčkem a pak protřepat, dokud se směs nespojí.
 3. 3
  Za stálého míchání přidejte řídkou pastu k omáčce.
 4. 4
  Přiveďte omáčku těsně pod bod varu. Tím se kukuřičná moučka "aktivuje". Pokud je omáčka stale příliš řídká, přidejte ještě trochu kukuřičné moučky. Myslete ovšem na to, že omáčka zhoustne ještě na talíři, takže buďte opatrní, abyste to nepřehnali.
 5. 5
  Ochutnejte omáčku a případně osolte a opepřete.

2
Zahuštění moukou

Stejným způsobem jako kukuřičnou moučku můžete použít také mouku. Pokrm tak ale může mít silnou “moučnatou” pachuť. Je zapotřebí mouku smíchat s tukem a přivést na teplotu vyšší, než je bod varu, abyste se této pachuti v jídle zbavili.

 1. 1
  Odměřte 2 lžíce mouky na každý šálek omáčky.[1]
 2. 2
  Odměřte stejné množství másla nebo oleje.
 3. 3
  Rozehřejte tuk nebo olej na pánvi za středně vysoké teploty.
 4. 4
  Za stálého míchání začněte po troškách přidávat mouku.
 5. 5
  Dál směs míchejte, dokud nevznikne hnědozlatá, krémová jíška. Dávejte pozor, ať ji nepřipálíte. Jakmile se v jíšce objeví černé tečky, je připálená a vy musíte začít znovu.
 6. 6
  Vmíchejte jíšku do omáčky.
 7. 7
  Ochutnejte omáčku a podle chuti ji osolte a opepřete.

3
Zahuštění moukou z kasavy nebo tapioky

Směs těchto mouček se k zahuštění omáček velmi často používá ve Velké Británii. Mouky z těchto exotických kořenů jsou prakticky bez chuti a omáčka jimi zahuštěná je hezky čirá. [1]

 1. 1
  Použijte 2 lžičky mouky z kasavy nebo tapioky místo jedné každé lžičky kukuřičné moučky, která je v receptu na omáčku uvedena.

4
Zahuštění vaječným žloutkem

 1. 1
  Prošlehejte vaječné žloutky, dokud se dobře nepropojí.
 2. 2
  Přidejte do žloutků trochu pálivé omáčky, pudingu nebo krému. Tento proces se nazývá temperování.
 3. 3
  Prošlehejte, dokud se vše dobře nespojí.
 4. 4
  Přidejte směs k omáčce. Zamíchejte, dokud vše nebude hladké. Prohřejte omáčku těsně pod bod varu a pak nechte táhnout, dokud omáčka nezhoustne. Obvykle to netrvá déle než 1 minutu. Tento způsob se často používá při vaření pudingu nebo krému do koláčů.

5
Metoda vejce a kyselé složky

Následující popsaný způsob se nejčastěji používá při vaření holandské omáčky a jiných podobných druhů (Béarnská omáčka a jiné). Příprava této omáčky je náročná, protože omáčka je velmi citlivá na teplo – než se pokusíte ji uvařit pro hosty, raději si to několikrát vyzkoušejte nanečisto.

 1. 1
  Oddělte žloutky ze dvou vajíček.
 2. 2
  Žloutky vložte do těžkého, silného hrnce. Vodní lázeň k tomu poslouží nejlépe. Jemně promíchejte, nešlehejte. Směs by neměla v žádném případě začít pěnit.
 3. 3
  Půl kostky másla nakrájejte na male kousky. Pro přípravu této omáčky musí být máslo studené, nikoliv rozehřáté. Nemělo by mít ani pokojovou teplotu.
 4. 4
  Začněte žloutky za velmi nízké teploty vařit ve vodní lázni. Pozor, nenechte vodu v hrnci vařit.
 5. 5
  Metličkou nebo vařečkou nepřestávejte žloutky míchat. Udržujte nízkou teplotu, jinak budete mít místo omáčky míchaná vejce.
 6. 6
  Postupně ke žloutkům přidávejte studené máslo. Stále míchete, teplotu udržujte nízkou. Jestli si všimnete, že směs houstne příliš rychle, zdvihněte ji z hořáku.
 7. 7
  Pokračujte, dokud nezpracujete všechno máslo. Pak přidejte lžíci citronové šťávy nebo bílého octa. Udělejte to velmi pomalu a stále směs míchejte. Až se všechno propojí, můžete přidat další koření a jiné přísady - záleží na druhu omáčky, kterou chcete připravit.
 8. 8
  Stáhněte hrnec z hořáku a omáčku ihned podávejte.

6
Zahuštění redukováním

 1. 1
  Přiveďte omáčku těsně pod bod varu a nechte táhnout – nikoliv vařit. Občas zamíchejte, aby se omáčka nepřipálila.
 2. 2
  Pánev nepřestávejte hlídat a pravidelně omáčku ochutnávejte. Bude houstnout postupně a chutě se tak v ní budou koncentrovat. Ve většině receptů najdete přesné instrukce, například “zredukujte omáčku na polovinu”.

7
Zahuštění sušenou bramborovou kaší (nebo jiným zeleninovým pyré)

 1. 1
  Použijte bramborovou kaši. Nehodí se to pro čiré nebo velmi jemné omáčky, ale brambory nepřidají omáčce téměř žádnou chuť a fungují okamžitě, aniž byste museli omáčku dále prohřívat.
 2. 2
  Zahustěte omáčku zeleninovým pyré. Zeleninové pyré je vlastně uvařená, rozmixovaná zelenina, která se skvěle hodí k některým druhům omáček. Vyberte si takovou zeleninu, která bude s pokrmem ladit.Rozmixované vařené brambory nebo cuketa doplní většinu chutí.

Věci, které budete potřebovat

 • Sklenice s víčkem nebo jiná uzavíratelná nádoba
 • Metlička
 • Pánev (záleží na receptu)
 • Vodní lázeň (záleží na receptu)

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Techniky vaření

V jiných jazycích:

Italiano: Addensare una Salsa, Español: espesar una salsa, Deutsch: Soßen binden, Português: Engrossar um Molho, Français: épaissir une sauce, Русский: сделать соус густым, 中文: 使酱汁变稠, Nederlands: Saus indikken, Bahasa Indonesia: Mengentalkan Saus, العربية: تكثيف الصلصة, Tiếng Việt: Làm đặc nước sốt, ไทย: ทำให้ซอสเหนียวข้นขึ้น

Stránka byla zobrazena 4 013 krát.
Byl tento článek přesný?