Jak zahustit omáčku na špagety

V tomto článku:Jak zahustit omáčku, aniž by se změnila její chuťJak zahustit omáčku dochucovadlyReference

V určitém bodě je většinou zapotřebí omáčku na špagety zahustit, ať už ji vaříte od základů, nebo používáte kupovanou z obchodu. Je mnoho způsobů, jak to udělat, některé ovšem mohou pozměnit výslednou chuť nebo konzistenci celého pokrmu. Způsob, jakým omáčku zahustíte, si vyberte podle přísad, které máte k dispozici, chuti, které chcete dosáhnout, a v neposlední řadě času, který na vaření máte. Náš návod vám ukáže, jak správně zahustit každou omáčku na špagety.

1
Jak zahustit omáčku, aniž by se změnila její chuť

 1. 1
  Zredukujte omáčku vařením nebo dušením za nízké teploty. Redukování je nejpřirozenější a nejjednodušší způsob, jak zahustit většinu omáček na špagety. Udělejte to takhle:
  • Přiveďte rajčatovou omáčku k varu, pak plamen trochu zmírněte a nechte ji nezakrytou dusit, dokud nebude mít požadovanou konzistenci. Stále omáčku míchejte, aby se nepřipálila. Voda se tak bude vypařovat rychleji, a omáčka zhoustne.
  • Tento způsob nezmění chuť výsledné omáčky, ale je trochu náročnější na čas. Záleží na tom, kolik vody je potřeba z omáčky odpařit.
 2. 2
  Zahustěte omáčku trochou kukuřičného škrobu. Kkuřičný škrob je bez chuti, takže nezmění ani chuť omáčky. Může nicméně ovlivnit její vzhled, protože omáčka bude po jeho použití hedvábně lesklá.
  • Smíchejte stejné množství kukuřičného škrobu a vody, a pak směs přilijte k omáčce. Nejprve stačí jen velmi malé množství. Kukuřičný škrob je silné zahušťovadlo, takže na velký hrnec omáčky vám jej může stačit třeba jen jediná lžička.
 3. 3
  Připravte si jíšku, kterou omáčku zahustíte. Rozpuštěním másla a jeho smícháním s moukou vznikne jíška. Nejčastěji se k zahušťování používá ve francouzské kuchyni. Je to koneckonců jedna z hlavních přísad slavné, husté omáčky Alfredo!
  • Až přidáte do omáčky hotovou jíšku, ještě ji alespoň 30 minut vařte, jinak by moučná zrnka z jíšky mohla být v omáčce cítit. Můžete také povařit samotnou jíšku, než ji do omáčky přidáte, abyste moučnou strukturu odstranili.
  • I s delším vařením může jíška chuť omáčky změnit, i když jen velmi lehce.
 4. 4
  Vyzkoušejte zahuštění strouhankou. Strouhanka se trochu podobá jíšce, protože se vlastně skládá z pečené mouky, která je sama o sobě zahušťovadlo. I když může strouhanka chuť pokrmu trochu pozměnit, rozhodně s ní neuděláte chybu - zahustí omáčku totiž rychleji, než mouka.
 5. 5
  Dovařte špagety přímo v omáčce. Uvařte špagety tak, aby byly lehce nehotové (o trošku tvrdší, než al dente). Sceďte je a nechte dobře okapat. Pak je vložte do pánve nebo hrnce k omáčce. Přiveďte ka varu, a vařte ještě asi minutu nebo dvě. Škrob ze špaget omáčku zahustí a jako bonus se špagety omáčkou opravdu důkladně pokryjí.

2
Jak zahustit omáčku dochucovadly

 1. 1
  Přidejte rajčatový protlak. Nejlepší je udělat to hned na začátku, aby se chuť omáčky s chutí protlaku dobře propojila. Pokud ale potřebujete omáčku zahustit rychle, můžete protlak přidat i kdykoliv později.
 2. 2
  Přidejte strouhaný parmezán nebo sýt romano. Nastrouhaný nebo nasekaný sýr pomůže omáčku rychle zahustit. Její chuť to samozřejmě ovlivní.
  • Sýry jako je parmezán nebo romano obsahují poměrně hodně soli. Myslete na to, až budete solit samotnou omáčku.
 3. 3
  Krémovou omáčku zahustěte plnotučnou smetanou. Omáčka lehce zhoustne a na její chuti a konzistenci bude smetana hodně znát.
 4. 4
  Zahustěte omáčku zeleninou. Zelenina přidá omáčce texturu a živiny, a omáčka tak bude bohatší.
  • Mnoho italských kuchařů přidává do omáčky nastrouhanou mrkev. Musíte ji ale nechat v omáčce téměř rozvařit. Pomůže nejen s konzistencí, ale zbaví omáčku také přílišné kyselosti.
  • Omáčku lze zahustit také rozmixovanou, orestovanou cibulí a paprikou. Samozřejmě to ale ovlivní její chuť.
  • Zkuste nasekat různé druhy hub na kousky, a přidat je do omáčky. Zahustí ji, a dodají vzácnou chuť umami.
  • Najemno nastrouhaný lilek dokáže opravdová kouzla! Pozor, nejprve z něj oloupejte tuhou slupku.
 5. 5
  Orestujte trochu mletého hovězího nebo nadrobno nakrájené italské klobásy, a přidejte do omáčky. Chuť masa a rajčat se dobře doplňuje, je ovšem zapotřebí poměrně dlouhé vaření.

Varování

 • Nepokoušejte se zahustit omáčku vodou, ve které se vařily těstoviny. Nepomáhá to.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Recepty

V jiných jazycích:

English: Thicken Spaghetti Sauce, Español: espesar salsa para espaguetis, Deutsch: Spaghettisauce andicken, Italiano: Addensare il Sugo per gli Spaghetti, Русский: загустить соус для спагетти, Français: faire épaissir une sauce spaghetti, 中文: 加浓意面酱汁, Português: Engrossar Molho de Espaguete, Nederlands: Spaghettisaus dikker maken, Bahasa Indonesia: Mengentalkan Saus Spageti, ไทย: ปรุงซอสสปาเก็ตตี้ให้เข้มข้นขึ้น, العربية: صنع صلصة كثيفة للاسباجيتي, Tiếng Việt: Làm đặc Nước sốt Mỳ Ý (Spaghetti), हिन्दी: स्फेगटी सॉस (Spaghetti Sauce) को गाढ़ा करें, 日本語: スパゲティーソースにとろみをつける

Stránka byla zobrazena 4 452 krát.
Byl tento článek přesný?