Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Králíci jsou oblíbenými domácími zvířaty. Jsou mazliví a mohou být velmi přátelští. Nedejte se odradit, pokud máte králíka, který se vás bojí a chová se ve vaší přítomnosti opatrně. Trpělivost a správné zacházení vám pomůže získat si jeho důvěru. Brzy za vámi bude poskakovat a bude rád, že vás vidí.

Část 1
Část 1 ze 2:

Připravte se přinést si králíka domů

 1. 1
  Nachystejte si vše, co budete potřebovat. Až si králíka přinesete domů, neměli byste trávit čas tím, že se budete shánět po výstelce jeho bedýnky, nebo budete hledat misky na potravu. Králík bude po cestování vystresovaný a to jediné, co bude chtít, bude zalézt si do tmavého kouta a odpočívat. Musíte mu tedy připravit dostatečně velkou boudičku pro dospělého králíka – měla by být alespoň na dva poskoky široká, na tři poskoky dlouhá a dost vysoká na to, aby se v ní králík mohl postavit. Dejte mu do boudičky potravu, pamlsky, pítko s vodou, hračky a dostatek slámy.
 2. 2
  Připravte králíkovi boudičku. Měli byste boudičku dát do klidné místnosti, ve které se nenacházejí žádné hlučné spotřebiče (například pračka). Vystelte boudičku senem nebo slámou. Uvnitř boudičky byste měli králíkovi vytvořit prostor pro spaní. Použijte například pevnou dřevěnou krabici vyloženou slámou.
  • Ujistěte se, že se do boudičky nedostanou vaše další domácí zvířata (kočky a psi). Tato zvířata by králíka vyděsila, protože jsou to pro něj přirození predátoři.
 3. 3
  Vytvořte králíkovi v domě různá místa, na která se bude moci schovat. Králíci se rádi schovávají na různá místa, takže byste měli po domě rozmístit několik širokých kartonových trubek, nebo krabic od bot. Díky tomu se králík bude moci schovat na bezpečné místo, kdykoli bude objevovat své okolí.
  • Když králíkovi poskytnete místa, na která se bude moci schovat, nenaučíte ho tím, aby se před vámi schovával. Jen mu umožníte dělat to, co je pro něj naprosto přirozené. Když bude vědět že má vždy kam utéct, nebude se bát chodit za vámi po domě. [1]
 4. 4
  Dejte králíka do boudičky. Opatrně ho vytáhněte z přenosné bedničky a položte ho do jeho boudičky. Mluvte na něj klidným a tichým hlasem, ale nešeptejte. Pokud je králík nervózní a úzkostlivý, přikryjte ho nejprve ručníkem. Když bude ve tmě (jako kdyby se zahrabal do nory), bude klidnější a bude se cítit bezpečněji.
  • Opatrně králíka vezměte tak, abyste mu podepřeli bříško a zadní nohy a přesuňte ho do boudičky. Neměli byste ho silně mačkat.
 5. 5
  Dopřejte králíkovi trochu času o samotě. Neměli byste ho zvedat ani vytahovat z boudičky alespoň tři dny po tom, co si ho přinesete domů. Nechejte ho, aby se seznámil se svým prostředím a cítil se uvolněně. První den se pravděpodobně bude schovávat, ale to je naprosto normální. [2] Až si zvykne na zvuky a pachy nového prostředí, bude chtít z boudičky vylézt ven. Když uslyší nějaký zvuk, bude pravděpodobně utíkat do nejbližšího úkrytu, ale až si uvědomí, že mu nehrozí nebezpečí, bude mnohem odvážnější.
  • Mladí králíci jsou zvědavější než dospělí králíci, takže u mláďat tento proces pravděpodobně proběhne rychleji.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Jak zacházet s králíkem

 1. 1
  Umyjte si ruce. Králíci se cítí ohroženi všemi ostatními domácími zvířaty a dokonce i jejich pachem. Pokud jste tedy hladili psa nebo kočku a chcete sahat na svého králíka, nejprve si umyjte ruce.[3]
 2. 2
  Začněte králíka krmit z ruky. Až si váš králík zvykne na své prostředí a bude se již několik dnů cítit dobře, začněte ho pomalu krmit z ruky. Nejprve jen seďte u jeho klece a klidným hlasem na něho mluvte. Když se vás bude bát, stále na něho potichu mluvte a počkejte, až k vám přijde. Otevřete dvířka a podejte mu nějaký pamlsek, například pampelišku. Když nebude mít dostatek odvahy, aby si pro ni přišel až k vám, položte ji napůl cesty mezi vámi a jím.
 3. 3
  Počkejte, až si na vás králík zvykne. Když budete svého králíka krmit nebo s ním mluvit, položte si ruku na slámu vedle dvířek klece. Díky tomu si králík zvykne na vaši společnost. [4] Dávejte mu do misky jídlo a mluvte s ním při tom. Protože se králíci učí pomocí sbírání zkušeností, brzy si spojí příjemné pocity, které má z jídla, s vaší přítomností, což vám pomůže ho uklidnit. , she will soon associate you with food (a good thing). This will help calm your rabbit.
 4. 4
  Až o vás králík začne projevovat zájem, začněte ho hladit. Až uvidíte, že králíkovi nevadí vaše přítomnost v době krmení, můžete ho začít jemně hladit. Nepřehánějte to a prozatím se ho nesnažte zvedat. Když to uděláte příliš brzy, bude vystresovaný a začne se vás bát. Raději jen pomalu natáhněte ruku do boudičky a zkuste se ho dotknout na zádech. Když před vámi nebude utíkat, začněte ho jemně hladit.
  • Nedávejte králíkovi ruku nad hlavu. Předměty, které se králíkům vznášejí nad hlavou, jim signalizují nebezpečí (například jako orel, který nad nimi přelétá). Když to uděláte, králíka tím vyděsíte. [5] Měli byste k němu přistupovat vždy zezadu, nebo ze strany.
 5. 5
  Opatrně svého králíka zvedněte. Až si králík zvykne na hlazení, můžete ho začít pomalu zvedat. Posaďte se na zem, zvedněte králíka a položte si ho do klína na úrovni podlahy. Mějte po ruce pampelišky, abyste mu mohli dát pamlsek a zabavit ho. Nezvedejte ho na příliš dlouhou dobu – ze začátku stačí zhruba minuta. Vyhnete se tím tomu, že králík začne panikařit. S trochou cviku budete moci svého králíka postupně chovat déle a déle.
  • Měli byste mít po ruce také ručník, do kterého králíka zabalíte, když bude ve stresu, aby se mohl zklidnit. Budete ho moci pochovat a přesunout do boudičky zabaleného v ručníku, takže vás nepoškrábe, když začne panikařit. [6]
 6. 6
  Nechejte svého králíka volně pobíhat po domě. Až si králík zvykne na vaši přítomnost a nechá se zvedat a chovat, budete ho moci nechat volně pobíhat po svém domě. Měli byste na něj stále dohlížet a začít ho pouštět jen do jedné malé místnosti, aby nemusel zpracovávat příliš mnoho vjemů najednou. Nejprve místnost zkontrolujte a ujistěte se, že v ní nejsou žádné škvíry, do kterých by mohl králík zapadnout a že v ní nenajde žádné elektrické kabely, které by mohl žvýkat.
  • Králíci žvýkají vše, co jim přijde do cesty, takže si na to dávejte pozor a odstraňte vše, co byste neradi, aby vám zničil.
 7. 7
  Lehněte si na zem a pozorujte králíka, jak objevuje váš byt. Zatímco bude králík pobíhat po pokoji a objevovat své nové prostředí, měli byste si lehnout na podlahu. Díky tomu pro něj nebudete představovat tak velkou hrozbu a on si vás bude moci prohlédnout a očichat, aniž by z vás měl strach. Je dobré mít v kapse nějaký pamlsek a za odvážné chování králíka odměnit.[7]
  • Ze začátku nechejte králíka běhat po domě vždy jen 10-15 minut, abyste ho příliš neunavili.
  Reklama

Tipy

 • Nikdy nepouštějte králíka ven, když je venku horko. Někteří králíci mají sklony k úpalům (zejména ti malí). Větší králíci mohou žít i ve venkovních králíkárnách, ale malé králíky musíte chovat doma.
 • Králíci, které chováte venku, musejí mít dostatečnou ochranu před horkem, chladnými teplotami, deštěm a větrem. Kromě toho je musíte chránit i před jinými zvířaty.
 • Pokud o králíka pečujete sami, pravděpodobně nedovolí nikomu jinému, aby se ho dotýkal.
 • Nekoupejte králíka. Mohl by z toho dostat šok a zemřít. Místo koupání navlhčete ručník a jemně s ním králíka otřete. Je také dobré králíkovi kartáčovat srst. Králíci se čistí sami, takže skutečně není nutné je koupat (pokud vám to ovšem nedoporučí veterinář).
 • Králíci jsou velmi křehká zvířata a musíte s nimi zacházet opatrně. Jejich kosti jsou tak měkké, že svaly jejich zadních nohou mají větší sílu, než celá jejich kostra. Kvůli tomu se může stát, že když se králík zaklíní v nějaké malé škvíře, mohl by si zlomit páteř.
 • Králíci jsou velmi lekaví a nemají rádi hlasité zvuky a rychlé pohyby. Měli byste na ně mluvit klidně a pohybovat se pomalu.
 • Dávejte si pozor! Králík se vám může vymočit nebo vykálet v bytě. Jejich výkaly ovšem nepředstavují velký problém – vyčistíte je pomocí toaletního papíru. Jejich moč očistíte papírovými ubrousky a sprejem na odstraňování skvrn.
 • Když králíkovi dáte něco k jídlu a on se toho dva dny ani nedotkne, už mu to nedávejte znovu – znamená to, že mu to nechutná. Zkuste mu dát něco jiného.
 • Nenechávejte králíka venku. Dejte mu klec do nějaké klidné místnosti a snažte se zajistit, aby měl vše, co potřebuje a cítil se v ní dobře.
 • Králíci vyžadují spoustu pozornosti. Musíte si s nimi pravidelně hrát a dávat jim dostatek hraček.


Reklama

Varování

 • Když budete králíka zvedat, musíte mu podepřít nohy a bříško, jinak by vás mohl poškrábat.
 • Až bude králík volně pobíhat po bytě, dávejte pozor, aby se vám neztratil.
Reklama

Reference

 1. Why Does My Rabbit..? Anne McBride. Publisher: Souvenir Press
 2. Why Does My Rabbit..? Anne McBride. Publisher: Souvenir Press
 3. Why Does My Rabbit..? Anne McBride. Publisher: Souvenir Press
 4. Why Does My Rabbit..? Anne McBride. Publisher: Souvenir Press
 5. Textbook of Rabbit Medicine. Frances Harcourt-Brown. Publisher: Butterworth-Heinemann
 6. Textbook of Rabbit Medicine. Frances Harcourt-Brown. Publisher: Butterworth-Heinemann
 7. Why Does My Rabbit..? Anne McBride. Publisher: Souvenir Press

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinářka
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinární lékařka s více než 30letou praxí ve veterinární chirurgii a doprovodné veterině. V roce 1987 promovala na University of Glasgow a získala titul z veterinárního lékařství a chirurgie. Pracuje na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě již více než 20 let. Tento článek byl zobrazen 10 822 krát
Stránka byla zobrazena 10 822 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama