Jak zajistit, aby vám nezapáchaly boty

V tomto článku:Výběr vhodných botStřídání obuviOsobní hygienaDětský pudrJedlá sodaZmrazení botPonožkyVložky do botPraní botReference

Vadí vám zápach, který se vám line z bot a z chodidel? Zápach nohou může způsobit mnoho věcí – nošení jednoho páru bot, bakteriální nebo plísňová infekce, nedostatečné větrání atd. Pokud se chcete nepříjemného zápachu ze svých bot zbavit jednou provždy, jste na správném místě. V tomto článku se dozvíte, jak to udělat, aby vám nezapáchaly boty.

1
Výběr vhodných bot

 1. 1
  Noste boty, které vám sedí. Když budete nosit nepadnoucí boty, budou se vám potit nohy (kromě toho, že se budete cítit nepohodlně). Než si koupíte boty, dobře si je vyzkoušejte a pokud vás začnou bolet nohy, navštivte podiatra.
 2. 2
  Noste boty vyrobené z prodyšných materiálů. Je samozřejmostí, že když budete nosit prodyšnější boty, nohy vám budou méně zapáchat. Syntetické materiály většinou nejsou moc prodyšné. [1] Zde jsou nejprodyšnější materiály:
  • Bavlna
  • Len
  • Kůže
  • Konopí

2
Střídání obuvi

 1. 1
  Střídejte boty. Nenoste stejné boty několik dní za sebou, abyste je stihli dostatečně vyvětrat, než si je znovu nazujete.
 2. 2
  Vyvětrejte své boty. Vaše nohy potřebují větrat a platí to i pro boty. Když bude venku hezky a slunečno, vytáhněte boty ven a nechejte je pořádně vyvětrat a vyschnout.
 3. 3
  V zimě dejte boty do kufru. Pokud je venku zima, vezměte si zapáchající boty a dejte je do auta. Nechejte je tam jeden nebo dva dny a než si je opět nazujete, počkejte, až trochu zteplají.

3
Osobní hygiena

 1. 1
  Každý den si myjte chodidla antibakteriálním mýdlem. Pokud vám zápach nohou a bot způsobují bakterie nebo plísně, je dobré začít ho řešit hned u zdroje. Při každém sprchování si obě chodidla důkladně umyjte antibakteriálním mýdlem.
  • Zjistěte, zda vám každodenní mytí nohou antibakteriálním mýdlem nebude vysušovat pokožku. Když budete mýdlo používat každý den, budete mít chodidla vysušená a popraskaná. Pokud máte nohy suché, natřete si je po umytí krémem na nohy a antibakteriální mýdlo používejte jen jednou za dva dny.
 2. 2
  Naneste si na nohy deodorant. Zní to možná trochu zvláštně, ale nezapomínejte na to, že nohy se vám také potí. Kupte si deodorant určený pro chodidla (a nepoužívejte ho na jiná místa na těle) a nanášejte si ho na nohy ráno.

4
Dětský pudr

Pokud vám nohy zapáchají, když zvlhnou, můžete si je posypat dětským pudrem, aby zůstaly stále v suchu (kromě toho, že byste je měli také větrat). Pudr má příjemnou jemnou vůni a může vám pomoci zabránit pocení nohou.

 1. 1
  Posypejte si nohy dětským pudrem nebo pudrem Gold Bond. Potom si oblečte ponožky.
 2. 2
  Další vrstvu pudru nasypejte do bot a potom si boty nazujte.

5
Jedlá soda

 1. 1
  Použijte jedlou sodu. Každý večer po zutí bot si do nich nasypejte jedlou sodu. Než si boty ráno zase nazujete, vezměte je ven a vytřepejte z nich přebytečný prášek.

6
Zmrazení bot

 1. 1
  Dejte boty do mrazáku, abyste se zbavili zápachu. Vložte boty do uzavíratelného igelitového pytle (v případě potřeby dejte každou botu do jednoho pytle) a dejte je přes noc do mrazáku. Chladné teploty zabijí všechny plísně i bakterie, které způsobují zápach.

7
Ponožky

 1. 1
  Kdykoli to bude možné, noste ponožky. Prodyšné bavlněné ponožky pomohou absorbovat vlhkost z chodidel a udrží vaše boty čistější.
  • Pokud nosíte baleríny nebo boty na podpatku, můžete nosit ponožky, které v nich nebudou vidět. Tyto ponožky mají speciální střih, který pokrývá pouze paty, prsty a chodidla, takže v botách nejsou vidět.
  • Používejte ponožky pro běžce. Tyto ponožky jsou vyrobeny tak, aby odváděly vlhkost od kůže a udržely vaše nohy v suchu.

8
Vložky do bot

 1. 1
  Používejte cedrové vložky do bot, nebo cedrové piliny. Cedr má protiplísňové účinky a často se používá jako deodorant na oblečení. Vložky do bot si v botách můžete nechat, ale pokud chcete použít piliny, musíte je z bot ráno zase vysypat.
 2. 2
  Kupte si vložky do bot s deodoračním účinkem. Deodorační vložky do bot si můžete ustřihnout tak, aby se vám do boty vešly. Prodávají se v několika barvách. Můžete si je dát do sandálů, do bot na podpatku, i do bot s otevřenou špičkou.
  • Přilepte si vložku k botě malými kousky oboustranné lepicí pásky, nebo gumového cementu. Díky tomu se vám vložka v botě nebude hýbat, ale přesto ji budete moci snadno vytáhnout.
 3. 3
  Používejte stříbrné vložky do bot. Vložky do bot s obsahem stříbra mají antibakteriální účinky a zamezí přemnožení bakterií, které způsobují zápach.
 4. 4
  Zkuste vysoušecí ubrousky. Jednoduše si do bot večer nacpěte několik vysoušecích ubrousků, které okamžitě zamaskují zápach.

9
Praní bot

 1. 1
  Pokud je možné vaše boty prát, vyperte je. Můžete je hodit do pračky, nebo je ponořte do vany s vodou a pracím prostředkem. Vyčistěte důkladně zejména vnitřek bota a než si je znovu nazujete, nechejte je důkladně vyschnout.

Tipy

 • Pokud venku prší, vyhýbejte se kalužím a blátu, jinak by vám mohly boty začít hnilobně zapáchat.
 • Než si nazujete boty, důkladně si umyjte a osušte nohy. Kromě toho, že se zbavíte zápachu, tím také prodloužíte životnost svých bot.
 • Pokud se chcete zbavit zápachu, nasypejte si do bot dětský pudr, nebo si do nich dejte vysoušecí ubrousky.
 • Tvrdá kůže na patách často zapáchá i po umytí, takže byste měli pravidelně používat pemzu a odstraňovat si zrohovatělou kůži.
 • Když budete prát bílé ponožky v bělidle, zabijete všechny bakterie.
 • Zkuste pomerančové slupky. Na konci dne si dejte do bot čerstvé pomerančové slupky. Ráno by měl být zápach pryč.
 • Většinu bot můžete prát v pračce, nebo v ruce. Než si je opět nazujete, ujistěte se, že jsou dokonale suché.
 • Existují také spreje, které si můžete nastříkat do bot. Řiďte se pokyny uvedenými na obalu produktu.
 • Koupel vždy pomůže! Každý večer se sprchujte nebo koupejte a důkladně si myjte nohy. Někdy problém není jen u bot.
 • Používejte zařízení s UV světlem, které zabije bakterie. Platí to zejména v případě, že do bot nenosíte ponožky.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 56 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Obuv

V jiných jazycích:

English: Keep Your Shoes from Stinking, Español: quitar el mal olor de los zapatos, Deutsch: Verhindern das Schuhe und Füsse stinken, Português: Evitar Chulé no Sapato, Français: empêcher les chaussures de sentir mauvais, Italiano: Non Far Puzzare le Scarpe, Русский: сделать так, чтобы ваша обувь не пахла, 中文: 让你的鞋子没有臭味, Nederlands: Stinkende schoenen voorkomen, हिन्दी: अपने जूतों को दुर्गन्ध से बचाएं, Bahasa Indonesia: Menjaga Agar Sepatu Tidak Berbau, العربية: حماية حذائك من اكتساب روائح كريهة, Tiếng Việt: Loại bỏ Mùi hôi từ Giày, ไทย: กำจัดกลิ่นเหม็นจากรองเท้า, 日本語: 靴が臭くなるのを防ぐ

Stránka byla zobrazena 2 894 krát.
Byl tento článek přesný?