Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Není možné, aby vás měli rádi úplně všichni, ale pokud chcete mít nějaký společenský život a dobrou kariéru, je nutné, aby vás lidé měli rádi. Naštěstí to není těžké. Když budete vědět, jak na to, dokážete zajistit, aby vás měli rádi téměř všichni. Někdy stačí začít se o ně více zajímat a chovat se k nim mileji.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Řeč těla

  1. 1
    Usmívejte se. Nejjednodušším způsobem, jak zajistit, aby vás lidé měli rádi, je upřímně se na ně usmívat. Lidé rádi tráví čas s příjemnými a spokojenými lidmi, protože štěstí a dobrá nálada jsou nakažlivé – když budete příjemní, lidé se s vámi budou cítit příjemně. Úsměv je prvotním znakem toho, že jste příjemný a dobře naladěný člověk.
    • Když se budete chovat šťastně, pravděpodobně se budete šťastně i cítit. Neusmívejte se falešně, lidé to poznají. Když ale budete mít špatnou náladu, zkuste se usmát, třeba se díky tomu začnete cítit lépe.
  2. 2
    Dívejte se lidem do očí. Mělo by to pro vás být přirozené. Oční kontakt je jedním ze základních způsobů, jak dát lidem najevo, že jim věnujete pozornost. Když se díváte na televizi, také se přece nedíváte někam jinam. Dívejte se tedy lidem do očí.
    • Když se lidem nebudete dívat do očí, budete působit neslušně. Kam jinam byste se měli dívat, když s někým mluvíte? Připadá vám snad rozhovor s danou osobou nudný? Pokud s tím máte problém, snažte se to změnit.
    • S očním kontaktem byste to ovšem neměli ani přehánět. Když se budete lidem dívat do očí neustále, budou se cítit nepříjemně. Pokud máte pocit, že to děláte, snažte se čas od času uhnout pohledem. Pravděpodobně se při rozhovoru s někým věnujete i jídlu nebo jiným věcem, takže si můžete dovolit se čas od času podívat i někam jinam – ale jen na chvíli.
  3. 3
    Nakloňte se hlavou směrem k osobě, se kterou mluvíte. Jde o pozůstatek evoluce. Když nakloníte hlavu k druhé osobě, dáte jí tím najevo, že s ní nechcete bojovat. [1] Lidem to dává pocit, že člověk, se kterým mluví, nepředstavuje hrozbu a že s ním mohou mluvit bez obav.
    • Když nakloníte hlavu mírně dopředu, nebudete působit povýšeně. Je to jemnější postoj a lidem dá najevo, že jim věnujete veškerou pozornost, což má každý rád. Až se příště budete s někým bavit, mírně k němu nakloňte hlavu.
  4. 4
    Pozvedněte obočí. Tohoto pohybu si možná ani nevšímáte, ale děláte ho. Jde o znak přátelství – jednoduše obočí mírně zvedněte a zase ho dejte dolů. Můžete to udělat například při pozdravu. [1]
    • Když to spojíte s úsměvem, budete na ostatní lidi působit příjemně. Neměli byste ovšem obočí pozvedávat při rozhovoru – rozhodně to není něco, co byste měli dělat každou chvíli.
  5. 5
    Napodobujte pohyby člověka, se kterým mluvíte. Pokud se pohybujete stejně, jako osoba, se kterou mluvíte, pravděpodobně smýšlíte podobně. [2] Pravděpodobně to děláte častěji, než si uvědomujete. Dobrou zprávou je, že toho můžete využít. Lidem se líbí lidé, kteří jsou jim podobní a tímto způsobem toho můžete snadno dosáhnout.
    • Když mluvíte s někým, kdo stojí/sedí stejně jako vy, máte pocit, že jste na stejné vlnové délce a že si rozumíte. Snažte se to při rozhovorech s lidmi dělat, ale dejte si pozor, abyste to dělali nenápadně. Mělo by to vypadat naprosto přirozeně.
  6. 6
    Nechovejte se dominantně. V mnoha příručkách se dočtete, že byste měli zatáhnout ramena, vystrčit bradu a mít pevný stisk ruky. Tyto rady jsou rozhodně v pořádku, ale nehodí se pro všechny situace. V některých případech byste mohli působit příliš sebejistě. Snažte se tyto věci omezovat, abyste na lidi nepůsobili povýšeně.
    • Nikdy neuškodí dát lidem najevo trochu podřízenosti. Pokud se s někým seznámíte a chystáte si podat si s ním ruce, přikročte k němu a mírně se předkloňte (jako kdybyste se chtěli uklonit). Nakloňte se k němu a mějte otevřený postoj (nepřekřižujte ruce ani nohy). Když dáte najevo, že jste uvolnění a že vás ten druhý zajímá, budete působit sympatičtěji.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak zajistit, aby vás měl rád člověk, se kterým mluvíte

  1. 1
    Pokládejte lidem otázky. Zajímejte se o lidi, se kterými komunikujete. Všichni mají nejraději rozhovory s lidmi, kteří dokážou projevit upřímný zájem. Pokud se stane, že si při rozhovoru s někým všimnete, že mluvíte stále jen o sobě, zastavte se a zeptejte se toho druhého na jeho názor. Rozhovory musejí být oboustranné.
    • Vždy je dobré říkat to, co si myslíte. Lidé poznají falešnou skromnost. Když se budete snažit projevit zájem o lidi, kteří vás nezajímají, nikam se nedostanete. Buďte člověkem, který se o ostatní skutečně zajímá. Pokud vás nějaké téma ani trochu nezajímá, zkuste se bavit o něčem jiném.
  2. 2
    Žádejte lidi o laskavost. Zní to trochu hloupě, ale opravdu to funguje. Jde o „efekt Benjamina Franklina“. Když někoho požádáte o laskavost a on vám ji splní, vy mu poděkujete a on vás bude mít raději. Možná si myslíte, že by to mělo být naopak, ale ve skutečnosti to tak není. Až si tedy příště budete chtít něco od někoho půjčit, nestyďte se zeptat!
    • Všichni se rádi cítí užiteční a všichni mají rádi, když jim někdo něco dluží – místo aby oni dlužili ostatním lidem. Tento pocit moci a užitečnosti nakonec způsobí, že vás lidé budou mít raději. [1] Jen si dejte pozor, abyste to nedělali příliš často.
  3. 3
    Mluvte o tom, co baví toho druhého. Pokud víte, čemu se ten druhý věnuje a co má rád, ptejte se ho na to. Většinou tím dosáhnete toho, že se daná osoba rozpovídá a nebude možné ji zastavit. Nakonec budete muset pouze přikyvovat, protože nebudete mít šanci cokoli dodat. Pokud si přitom zapamatujete něco z toho, co ten druhý říkal, budete na něho moci udělat skvělý dojem.
    • Oslovujte lidi jménem. Lidé milují, když je ostatní oslovují jménem. Jak řekl Dale Carnegie, je to pro ně ta nejpříjemnější hudba na světě. [3] Dáte jim tím najevo, že si jich ceníte. Kdykoli to bude možné, oslovujte lidi jejich jmény.
  4. 4
    Buďte empatičtí. Je to jednoduché a logické, že? Přesto je ale snadné se tomu vyhýbat. Většina lidí přemýšlí egoisticky a stále jen čeká, kdy se na ně v rozhovoru dostane řada. Pokud chcete, aby vás lidé měli raději, věnujte se místo sobě jim a snažte se jim lépe porozumět.
    • Někdy stačí i jednoduchá fráze. Řekněme, že vám někdo vypráví o nějakém problému, který momentálně řeší. Automatická odpověď zní „Vím, jak ti je.“ Zní to neškodně, že? Když se nad tím ale zamyslíte, obrátili jste tím rozhovor k sobě a navíc si ten druhý pravděpodobně říká, že ve skutečnosti vůbec nevíte, jak mu je. Zkuste raději něco, co není takové klišé, například „Takže se cítíš .... a myslíš si, že ....“ Když v podstatě zopakujete to, co vám daná osoba řekla, dáte jí najevo, že jí věnujete pozornost.
  5. 5
    Lichoťte lidem. Tato rada zní také dost samozřejmě, ale spousta lidí bohužel neumí ostatním lichotit. Kromě toho lichotky mohou u některých lidí vzbuzovat dojem, že vám jde například o sex. Pro začátek byste si měli uvědomit, že to jsou hlouposti. Všichni mají rádi, když jim lidé lichotí.
    • Měli byste lichotit tak, abyste lidi neuváděli do rozpaků. Pokud na někom uvidíte, že celou noc propil a má na tváři stále špínu z podlahy na veřejných záchodcích, neměli byste mu tvrdit, že mu to sluší. Musíte lichotit upřímně, jinak lidé vaše lichotky nebudou brát vážně.
    • Je dobré říct kamarádovi, že má hezkou kravatu, ale co by vám na to mohl odpovědět? „Díky, ušili ji děti ve fabrice v Asii a já s ní nemám nic společného.“ Dobře, takovou odpověď byste pravděpodobně nedostali, ale jistě chápete, co máme na mysli. Pochvalte mu raději jeho prezentaci, smysl pro humor, nebo něco jiného, na čem mu záleží, nebo čemu věnoval čas. Uvidíte, že taková lichotka zapůsobí mnohem lépe.
  6. 6
    Ztrapněte se. Jakmile dosáhneme určitého věku, začneme si uvědomovat, že nás společnost neustále sleduje a podrobuje nás soudům. Protože lidé nesnáší, když je někdo odsuzuje, snaží se tomu vyhnout. Bohužel se ale trapným chvílím nikdo z nás nevyhne, takže když se někdo jiný ztrapní, většinou s ním soucítíme. Díky tomu ho také máme raději. [4]
    • Když například uvidíte někoho s rozepnutým zipem u kalhot, vyvolá to automatickou reakci u vás obou. Člověk s rozepnutým zipem se pravděpodobně začervená, možná řekne něco vtipného, zatřepe hlavou, plácne se do čela a po zbytek dne se cítí trochu nedůstojně. V podstatě vám tím dal najevo, že je to jen člověk. Byl ponížen a projevil to svým chováním. Ostatní lidé to většinou mají rádi.
      • Řekněme, že se stejná situace opakuje, ale tentokrát člověk, kterému se stane, zachová kamennou tvář, povýšeně kývne hlavou a odejde. Jistě byste to nepovažovali za vhodné chování. Protože nedal najevo ponížení, není možné s ním soucítit. V takovém případě byste ho pravděpodobně neměli raději.
  7. 7
    Dotýkejte se lidí. Pokud s někým chcete vytvořit spojení, dotkněte se ho. Každý vztah je pochopitelně jiný, takže vždy platí jiná pravidla, ale obecně jsou doteky vhodným způsobem, jak si získat něčí přízeň. [5] Stačí i nejjemnější dotek!
    • Představte si, že někoho za chůze v rychlosti zdravíte „Ahoj“. Jde krátkou chvíli a v podstatě jste dali najevo, že na něho nemáte čas. Nyní si představte, že někoho zdravíte za chůze relativně rychle, ale zároveň se ho jemně dotknete na rameni. Vidíte ten rozdíl? V takovém případě si získáte přízeň tohoto člověka snadno a rychle.
  8. 8
    Zajistěte, aby se lidé cítili dobře. Celý tento článek je v podstatě o tom, aby se s vámi lidé cítili dobře. Každý je jiný, ale všichni sdílíme stejné vlastnosti. Všichni chceme být šťastní, získat si pozornost ostatních a mít pocit, že na nás ostatním záleží. Když lidem dopřejete tyto pocity, budou vás mít rádi.
    • Nejlepší je využívat spoustu různých taktik. Pouze lichotky, nebo pouze žádosti o laskavosti vám stačit nebudou. Musíte dělat všechno najednou. Začněte tím, že se budete soustředit na ostatní lidi – ptejte se jich na otázky, lichoťte jim, žádejte je o radu a dávejte najevo empatii. Když se s vámi lidé budou cítit dobře, budou vás mít rádi.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak zajistit, aby vás měl rád celý svět

  1. 1
    Travte čas s lidmi, kteří vám vylepší image. Bohužel si všichni děláme názor na základně prvních dojmů. Není to sice vždy přesné, ale děláme to, protože je to jednoduché a rychlé. Každou situaci hodnotíme podle jejího vnějšího vzhledu. Když se nám něco na první pohled nelíbí, většinou to hned odepíšeme. Proto si musíme uvědomit, že když nás někdo posuzuje, posuzuje nás hlavně podle toho, jaký první dojem děláme.
    • Tím máme na mysli také to, že vás lidé posuzují podle toho, s jakými lidmi trávíte čas. Když vaši přátelé budou zapáchat a vy nebudete, riskujete, že si o vás ostatní lidé budou myslet, že také zapácháte. Platí to zejména na Facebooku – čím přitažlivější přátele na Facebooku budete mít, tím přitažlivěji budete působit na ostatní lidi. [6] Není to sice správné, ale bohužel to tak funguje.
  2. 2
    Oblékejte se tak, abyste udělali dobrý dojem. Jistě víte, že se máte oblékat podle toho, jakou práci chcete a ne podle toho, jakou práci máte. Oblékejte se tak, abyste udělali dobrý dojem na všechny lidi, se kterými přijdete do styku. Lidé se nechají snadno ovlivnit oblečením.
    • Nedávná studie zjistila, že lidé, kteří nosí značkové oblečení, mají lepší společenské postavení. Na kvalitě oblečení nezáleží, ale značky byly vnímány pozitivněji a lidé, kteří je nosili, byli mezi ostatními oblíbenější. [7] I to je známkou toho, že lidé hodnotí ostatní lidi ukvapeně. Není to sice správné, ale je to jednoduché, proto to děláme.
  3. 3
    Udělejte něco, díky čemu si vás ostatní lidé zapamatují. U tohoto kroku není možné být konkrétnější, protože si každý musí najít něco, co se k němu hodí. Rozhodně je dobré učinit něco, díky čemu vás ostatní lidé budou mít raději. Všichni si vás zapamatují, budete mít konkrétní identitu a lidé si budou myslet, že vám rozumí.
    • Pokud jste někdy pracovali v restauraci, pravděpodobně znáte nějaký příběh, který tento fenomén potvrzuje. Vzpomeňte si na zákazníka, který dává vždy vysoká dýška. Po několika návštěvách ho veškerý personál restaurace začne mít rád. Snadno si ho zapamatují, protože je zajímavý. [8]
  4. 4
    Mějte vše pod kontrolou. Z pochopitelných důvodů lidé neradi tráví čas s těmi, kteří jsou jako neřízená střela. Když nevíte, co od nějakého člověka očekávat, jste napjatí a necítíte se dobře. Snažte se chovat se klidně a spokojeně, i když něco nepůjde podle plánu. Když se budete chovat neuroticky a neklidně, cizí lidé vás nebudou mít rádi.
    • Neznamená to ovšem, že byste měli skrývat své emoce. Musíte se chovat co nejvíce přirozeně. Když vás něco naštve, nebraňte se tomu. Když se to někomu nebude líbit, nic si z toho nedělejte. Zamyslete se ale nad tím, kvůli čemu stojí za to se rozčilovat. Pokud zjistíte, že to za to stojí, klidně do toho jděte. Pokud ne, snažte se řešit situaci v klidu.
  5. 5
    Zamyslete se nad svým publikem. Různé věkové skupiny a druhy lidí hledají u přátel různé věci. Čím starší jste, tím méně dramaticky se chováte a tím stabilnější přátelství byste měli mít. Proto je vždy důležité se k lidem chovat podle toho, kdo jsou. Myslete na to, s kým jednáte a co tento člověk hledá.
    • Střední škola je úplně jiný svět, než dospělost. Není snadné to říct, ale na střední škole vás možná budou mít raději, když se budete chovat sobecky a povýšeně. Nedávná studie zjistila, že lidé, kteří šikanují, jsou na střední škole oblíbenější. [9] Je to proto, že v tomto věku děti hledají příklady síly a správného chování a nevědí, že takto to ve světě nefunguje. Jednoduše řečeno, děti jsou zlé.
  6. 6
    Dodržujte zásady hygieny. Nikdo nechce trávit čas s někým, kdo zapáchá. Pravidelně se tedy sprchujte a koupejte, myjte si vlasy, čistěte si zuby, češte se a mějte u sebe žvýkačky nebo mentolové bonbony. Také používejte deodorant, často si měňte oblečení, myjte si ruce atd. Všechny tyto věci by pro vás měly být naprosto samozřejmé.
    • Berte to jako investici do sebe. Doba, kterou vám zabere úprava zevnějšku, se vám v budoucnu vrátí. Lidé vás budou mít raději a kromě toho tím uděláte něco i pro své zdraví.
  7. 7
    Mějte rádi sami sebe. Když se nebudete mít rádi, nebude vás mít rád nikdo jiný. Vaše vnitřní negativita z vás bude cítit na sto honů. Proč je tak důležité mít se rád? Protože jste skvělí! Minimálně tak skvělí, jak sami sebe vidíte!
    • Nesnažte se být někým, kým nejste – bude to vidět. Poznejte sami sebe a chovejte se přirozeně. Z dlouhodobějšího hlediska se vám to rozhodně vyplatí. Když se budete snažit sami sebe změnit, pravděpodobně s tím budete mít problémy.
  8. 8
    Využívejte svůj smysl pro humor. Jistě nějaký máte, takže na něj nezapomínejte. Pokud můžete někoho rozesmát, udělejte to. Jen si dejte pozor na to, aby vaše vtipy nebyly nevhodné. Cílem není lidi urazit, ale rozesmát.
    • Pokud máte pocit, že nejste vtipní, nemusíte si s tím dělat starosti. Pravděpodobně máte jen trochu jiný smysl pro humor. Možná jste sarkastičtí, nebo uhození – cokoli může být vtipné. Pracujte s tím, co máte.
    Reklama

Tipy

  • Nikdy nikoho nepomlouvejte. Všechny pomluvy se nakonec dostanou zpět k těm, které pomlouváte a nejhůře z toho vyjdete vy. Přijdete o své přátele i o ty, se kterými byste se mohli začít přátelit. Když navíc budete trávit čas se zrádci, nebudete mít nikdy jistotu, že vás také nezradí.
  • Travte čas s přáteli a zároveň si hledejte nové přátele, abyste se nikdy nenudili.
  • Je důležité mluvit pravdu. Když lidem jednou zalžete, už vám nebudou nikdy znovu věřit.
  • Nemělo by být vidět, že vám záleží na tom, aby vás lidé měli rádi. Některé lidi byste tím mohli odradit. Jednoduše si dejte pozor, abyste nepůsobili falešně.
  • Chovejte se mile. Když budete milí, budete působit příjemně.
  • Netravte čas s nesprávnými lidmi. Měli byste svůj čas věnovat lidem, kteří si ho zaslouží.
  • Uvědomte si, že některým lidem se nezavděčíte nikdy. Neupínejte se na jedinou osobu a travte čas s lidmi, kteří vás mají rádi.
  • Snažte se být čas od času vtipní, aby si vás lidé zapamatovali.
  • Pokud někoho neznáte moc dobře, nebavte se s ním o politice, náboženství a dalších kontroverzních tématech.
  • Smějte se vtipům ostatních lidí, i když vám nebudou připadat moc vtipné.


Reklama

Varování

  • Nepředstírejte, že máte rádi něco, co rádi nemáte.
  • Nekupujte si přátele tím, že jim budete nosit drahé dárky. Uváděli byste je do rozpaků. Kromě toho skutečné přátelství nezávisí na tom, zda někomu dáváte dárky.
  • Nepomlouvejte ostatní lidi a nebavte se s lidmi, kteří rádi pomlouvají. Zachovejte se správně a raději odejděte.
  • Neočekávejte od ostatních lidí příliš mnoho, uvědomujte si jejich reakce.
  • Když se budete někomu dívat do očí, dívejte se na něho přátelsky a zaujatě, ne naštvaně.


Reklama

Související články

Jak si psát s klukem, který se vám líbíJak si psát s klukem, který se vám líbí
Jak si psát s dívkou, která se vám líbíJak si psát s dívkou, která se vám líbí
Jak poznat, jestli se líbíte mužiJak poznat, jestli se líbíte muži
Jak líbatJak líbat
Jak na první polibek s klukemJak na první polibek s klukem
Jak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbíJak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbí
Jak si vydělat peníze (pro teenagery)Jak si vydělat peníze (pro teenagery)
Jak projít neohlášeným testem na drogyJak projít neohlášeným testem na drogy
Jak bezbolestně přijít o panenstvíJak bezbolestně přijít o panenství
Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10   12 let)Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10 12 let)
Jak dát muži najevo, že se vám líbíJak dát muži najevo, že se vám líbí
Jak se zeptat dívky, jestli s vámi chce choditJak se zeptat dívky, jestli s vámi chce chodit
Jak být hezkáJak být hezká
Jak oslovit kluka, který se vám líbíJak oslovit kluka, který se vám líbí
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 117 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 108 krát
Kategorie: Mládí
Stránka byla zobrazena 8 108 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama