Jak zajistit, aby vztah fungoval

Máte problémy se svým partnerem, nebo jen chcete okořenit váš vztah? Vztahy vyžadují spoustu času a úsilí, ať už vám to s partnerem klape, nebo máte ve vztahu nějaké potíže. Pokud jste ochotní na vašem vztahu pracovat, tyto snadné tipy vám pomohou dosáhnout maximální spokojenosti.

Postup

 1. 1
  Zjistěte, zda váš vztah stojí za záchranu. Některé vztahy mají své „datum spotřeby“ – pokud se pokusíte je zachránit, jen si tím ublížíte. Neexistuje žádný snadný způsob, jak zjistit, zda je váš vztah ještě schopen pokračovat. Musíte vědět, zda jste našli toho pravého, nebo jen toho, s kým chodíte už několik let, takže s ním raději zůstanete. Zde je několik věcí, podle kterých můžete poznat, že se váš vztah již chýlí k nevyhnutelnému konci:
  • Jeden z vás, nebo oba dva jste tomu druhému byli nevěrní – v takovém případě váš vztah pravděpodobně již nezachráníte.
  • Neustále vás přitahují jiní lidé, nebo sníte o tom, že chodíte s někým jiným. V takovém případě jste pravděpodobně ztratili zájem o svého aktuálního partnera.
  • Podezíráte partnera z toho, že nechce, abyste se stali lepším člověkem. Pokud máte pocit, že ve vztahu nechcete růst a že se nechcete zdokonalovat, pravděpodobně už vám vztah nedává nic, co by vás nutilo na sobě pracovat.
  • Pokud jste ve vašem vztahu dlouho a bojíte se být sami, protože máte pocit, že nemáte na lepšího partnera, znamená to, že trpíte úzkostí a váš vztah pro vás ve skutečnosti již mnoho neznamená.
  • Pokud odmítáte partnera opustit proto, že mu nechcete ublížit, ale sami již nejste spokojení, váš vztah již skončil. Čím déle budete čekat na to, až seberete odvahu k rozchodu, tím více svému partnerovi ublížíte. Tím, že ve vztahu setrváte, nedosáhnete vůbec ničeho pozitivního.
  • Bojíte se svého partnera představit svým přátelům nebo své rodině, protože máte strach, že s nimi nebude vycházet. Skutečně chcete chodit s někým, koho nechcete představit svým blízkým? Pokud se váš partner pouze stydí, není to takový problém, ale pokud nedokáže vycházet s ostatními lidmi ve vašem životě, pravděpodobně pro sebe nejste stvořeni.
 2. 2
  Dívejte se dopředu a nezůstávejte zaseknutí v minulosti. Pokud chcete, aby váš vztah skutečně fungoval, musíte se přestat zabývat partnerovou minulostí (a také svojí minulostí). Když budete myslet jen na to, zda váš partner stále myslí na svého bývalého partnera, nebo zda si váš bývalý partner našel někoho nového, nikdy nebudete schopni posílit váš aktuální vztah.
  • Neptejte se partnera na příliš mnoho věcí z jeho minulosti a v žádném případě mu neprohledávejte osobní věci a nehledejte nic, co byste nechtěli najít. Kromě toho, že se kvůli tomu budete zbytečně trápit, byste zranili jeho důvěru, kdyby zjistil, že jste mu slídili v soukromí.
  • Co se týče vašich vlastních bývalých partnerů, nemusíte s nimi omezovat kontakt, pokud to nebude nezbytně nutné, ale měli byste se snažit s nimi komunikovat co nejméně, zejména pokud začínáte nový vztah s někým jiným.
 3. 3
  Sdílejte spolu své vášně. Je důležité mít ve vztahu společné vášně, kromě lásky, kterou jeden k druhému chováte. Ze začátku vám láska může stačit k tomu, abyste spolu vydrželi, ale po nějaké době bude velmi důležité, abyste měli něco společného a mohli se společně věnovat různým činnostem, které vás budou oba bavit.
  • Měli byste mít společné koníčky, ať už to bude pečení dezertů, nebo oblíbený seriál, který nemá rád nikdo jiný, než vy dva.
  • Tvořte společně nějaký projekt. Můžete se rozhodnout, že se budete každý týden společně dívat na nějaký film, nebo že si založíte vlastní malý čtenářský klub. Budete díky tomu motivovat jeden druhého k tomu, abyste se učili nové věci a také si budete mít o čem povídat.
  • Udělejte si čas na zábavu. Ne vše, co budete dělat jako pár, musí být zajímavé nebo produktivní. Není nic špatného na tom zajít si jen tak na pivo, nebo si zahrát s kamarády kulečník.
 4. 4
  Sdílejte spolu své vášně, ale ne všechny. Je sice důležité mít ve vztahu společné zájmy, ale je také velmi důležité mít své vlastní zájmy a nepřijít o ně.
  • Máte rádi jógu, ale váš partner raději chodí plavat? Chodíte rádi s kamarády na romantické filmy, zatímco váš partner chodí raději s kamarády hrát šipky do baru? Skvělé! Je velmi důležité zachovat si během budování identity vašeho vztahu také svoji vlastní identitu.
  • Je také důležité trávit čas nejen se svým partnerem, ale také se svými přáteli a také o samotě. Oba to nezbytně potřebujete k tomu, abyste si udrželi své vlastní zájmy a uvědomovali si, jak skvělé to je, když máte svého partnera nablízku.
 5. 5
  Naučte se dělat kompromisy. Je důležité umět si stát za tím, čemu věříte – ale pouze do určité míry. Pokud vám nechutná suši, ale vaše dívka trvá na tom, abyste šli na rande do japonské restaurace, můžete jí to dopřát, ale potom byste měli vybrat film, na který spolu půjdete do kina.
 6. 6
  Postupujte vlastním tempem. Největší chyba, kterou můžete ve vztahu udělat, je šlápnout na plyn, abyste dohnali všechna auta, která jedou příliš rychle – v takovém případě vás brzy čeká bouračka.
 7. 7
  Komunikace je nejdůležitější. Pokud vás něco trápí, je důležité dát to svému partnerovi najevo, abyste mohli tento problém společně vyřešit.
  • Vyberte si vhodné místo a čas k rozhovoru. I v případě, že svému partnerovi chcete říct něco velmi důležitého a máte pocit, že to nepočká, neměli byste tento rozhovor vést na hlučném koncertě, nebo ve chvíli, kdy váš partner musí řešit důležitou pracovní záležitost. Měli byste si oba najít čas na to, abyste si mohli v klidu sednout a popovídat si tak, aby vás nic nerozptylovalo.
  • Mluvte s partnerem správným tónem, aby vás dobře slyšel. Když rozhovor začnete agresivně, váš partner přejde do obranného módu. Chovejte se klidně a rozumně, i když jste velmi rozzlobení. Dosáhnete tím toho, že vás váš partner bude skutečně poslouchat.
  • Nechovejte se příliš konfliktně. Řekněte například: „Chtěl bych ti něco důležitého říct,“ namísto „Musíme si hned teď promluvit.“ Dáte tím najevo, že potřebujete něco probrat, ale vyhnete se tomu, že byste byli příliš dramatičtí.
  • Nedovolte, aby se ve vašem vztahu kupily malé problémy. Pokud se chcete vyhnout nepříjemným rozhovorům, musíte si uvědomit, že každá maličkost, která se ve vašem vztahu pokazí, časem může představovat velký problém. Neměli byste se chovat pasivně agresivně a dovolit, aby ve vašem vztahu rostlo napětí. Respektujte navzájem své potřeby a postupujte svým vlastním tempem.
  • Je ovšem důležité uvědomit si, kdy je vhodné se zbytečně nestresovat – pokud se zlobíte, protože váš partner dal omylem mléko do kredence, místo do lednice, neměli byste se na něho zlobit, zejména pokud má za sebou těžký den.
 8. 8
  I v případě, že je vaše láska pevná jako skála, byste svého partnera neměli brát jako samozřejmost. Připomínejte si, jaké štěstí máte, že jste našli svoji spřízněnou duši a snažte se na vašem vztahu pracovat.
  • Bez ohledu na to, jak zaneprázdnění jste, se vždy snažte najít si čas na rozhovor bez rozptylování počítačem, telefonem a televizí. Je důležité udělat si čas jeden na druhého i v případě, že vám to ve vztahu s partnerem klape.
  • Snažte se spolu dělat často nové věci, ať už to budou společné lekce tance, nebo společné vaření italského jídla. Musíte si dát pozor, aby se váš vztah nestal stereotypním.
  • Lichoťte svému partnerovi alespoň jednou denně. Bonusové body získáte za to, že si vždy vymyslíte novou a originální lichotku.

Tipy

 • Uvědomte si, že vztahy fungují jen tehdy, když na nich pracujete oba dva. Musíte se aktivně snažit o to, aby vám to s partnerem klapalo a udržovat si pozitivní pohled na svět i na váš vztah.
 • Každý pár je jiný. Neexistuje žádný univerzálně platný způsob, jak zajistit, aby vám vztah fungoval. Každý pár si musí vytvořit vlastní pravidla, zvyky, dohody atd.
 • Neměli byste se svým vztahem nechat absolutně pohltit. Oba byste měli mít své přátele, jinak se začnete navzájem dusit. Zároveň byste svému partnerovi měli ve svém životě udělat dostatek místa – vztahy jsou o rovnováze.
 • Zdravý dlouhodobý vztah je založen na vzájemné důvěře.
 • Nedovolte, aby vás ovládalo vaše ego. Možná máte lidi, kteří k vám vzhlížejí a lidi, kteří vás uznávají, ale to, co se stane mimo váš vztah, by mělo zůstat mimo něj. Ve vztahu jste si s partnerem rovni. Musíte spolu komunikovat a sdílet spolu své myšlenky. Neměli byste předpokládat, že máte vždy pravdu. Nikdo by ve vztahu neměl činit všechna rozhodnutí, zejména ta, která ovlivňují oba partnery. Budování vztahu znamená soustředit se na „my,“ ne pouze na „já.“
 • Bude pro vás snadnější, když budete s někým, kdo s vámi sdílí životní názory a cíle a s kým máte společné přátele. Pokud máte oba ze začátku rozdílné názory na svět, nebude pro vás snadné spolu vydržet. Když vám to ve vztahu nebude klapat, nebuďte z toho smutní. Není snadné najít někoho, kdo pro vás byl stvořen. Nakonec si ovšem každý někoho najde.


Varování

 • Neberte svého partnera jako samozřejmost.
 • Uvědomte si, že každý vztah je jiný. Nesrovnávejte svůj vztah se vztahy ostatních lidí – ani s vašimi rodiči, ani s vašimi přáteli, ani s vašimi kolegy, nebo se vztahy, které jsou podle vás dokonalé, nebo s vašimi minulými vztahy. Nepomohlo by vám to a váš vztah by to naprosto zničilo.
 • Komunikace je extrémně důležitá. Nikdo neumí ostatním lidem číst myšlenky. O rady si říkejte jen tehdy, kdy ji budete skutečně potřebovat. Není nic horšího, než nechat ostatní lidi posuzovat váš vztah, aniž by znali všechna fakta.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Vztahy

V jiných jazycích:

English: Make a Relationship Work, Español: hacer que tu relación funcione, Deutsch: Eine Beziehung aufrecht erhalten, Português: Fazer o Seu Relacionamento Dar Certo, Français: faire fonctionner sa relation, 中文: 维系一段感情, Nederlands: Zorgen dat jullie relatie slaagt

Stránka byla zobrazena 8 259 krát.
Byl tento článek přesný?