Tento článek spoluautorem článku je Dorrenda Smith. Dorrenda „Renny“ Smith je osobní šéfkuchařka a spoluzakladatelka a generální ředitelka společnosti The Crain Experience. S téměř 15letými zkušenostmi v potravinářském průmyslu se specializuje na vytváření soul food se zdravějším nádechem. Šéfkuchařka Renny a její partner poskytují cateringové služby, plánování akcí a konzultace restaurací a food trucků.
Tento článek byl zobrazen 3 771 krát
Profesionální kuchaři milují litinu pro její rychlé zahřívání a nepřilnavý povrch. Pokud se o litinu staráte, vydrží vám téměř věčně. Údržba litinového nádobí je nutná pro zachování nepřilnavosti a pro ochranu před rezivěním. Pokud se tedy budete o nádobí dobře starat, může vám vydržet na celý život.
Postup
Zanesené litinové nádobí
Litinové nádobí, které jste zdědili, nebo získali někde na garážové prodeji, může obsahovat nějakou kombinaci rzi a silné černé usazeniny. I přesto, že pohled na takové nádobí není příjemný, toto nádobí může být snadno vyčištěno do původního stavu!
-
1Vložte nádobí do samočistící trouby. Spusťte jeden cyklus. Případně nádobí položte na ohniště, nebo přímo na oheň z dřevěného uhlí na půl hodiny a zahřívejte, dokud se předmět nezmění na temně červený. Usazenina se bude odloupávat a měnit na bílý popel. Poté, co necháte nádobí mírně zchladit (aby nedošlo k popraskání litiny), použijte následující kroky.
- Pokud vaše nádobí obsahuje poměrně větší množství nečistot, zkuste je odstranit pomocí drátěnky.
-
2Umyjte litinové nádobí teplou vodou a mýdlem. Drátěnkou vydrhněte.
- Pokud jste si zakoupili litinové nádobí jako nové, mělo by být potaženo voskem nebo olejovým nátěrem, jako ochrana proti korozi. To budete muset odstranit, takže tento krok je nezbytný. Namočte do horké mýdlové vody po dobu pěti minut, poté nádobí opláchněte a vysušte.[1]
-
3Nádobí důkladně vysušte. Můžete si pomoct tím, že dáte pánev do trouby na 180 stupňů po dobu pár minut. Tím se ujistíte, že je opravdu suchá. Pro dobré konzervování musí být olej schopen vsáknout do kovu, a jak dobře víme - voda s olejem se nemíchá.
-
4Vnitřek i vnějšek hrnce či pánve natřete sádlem, tukem na vaření, tukem ze slaniny nebo kukuřičným olejem. Postupem času bude vaše nádobí lepkavé kvůli těmto olejům. Tuk ze slaniny je pro vás tou nejlepší volbou. Z obou stran potřete také poličku či víko.
-
5Nádobí dejte do trouby vzhůru nohama na teplotu 150 - 260 ºC (závisí na výkonnosti trouby). Ochranný nátěr nechte zahřívat po dobu nejméně jedné hodiny. Bude tak i nadále chránit pánev proti rzi a poskytne nádobí odolný povrch.
- Na dno trouby nebo spodní patro dejte alobal, popřípadě nějakou velkou nepotřebnou fólii pro zachycení odtékající tekutiny.
- Nádobí nechte v troubě vychladnout na pokojovou teplotu.
-
6Cyklus několikrát opakujte. Pro dosažení co možná nejlepšího výsledku opakujte tyto kroky třikrát až pětkrát.
-
7Starejte se o své litinové nádobí s péčí. Pokaždé když umyjete litinové nádobí, nabalzamujte jej bez výjimky.
- Položte nádobí na sporák a polejte asi 3/4 lžičky kukuřičného oleje (nebo jiného tuku na vaření).
- Pomocí papírové utěrky olej rozmažte po celé varné ploše, překryjte všechna suchá kovová místa a také spodní část nádobí.
- Zapněte hořák a zahřívejte, dokud se neobjeví kouř.
- Pokud používáte elektrický sporák, zahřívejte pomalu. Litina by mohla popraskat.
- Přikryjte nádobí a přestaňte ohřívat. Než nádobí uskladníte, nechte jej vychladnout a otřete z něj všechen přebytečný tuk. Může se stát, že vaše nádobí bude lepkavé. Vyzkoušejte slaninový tuk namísto oleje a ohřejte jej nad ohněm, který spálí veškeré lepivé látky, ať už ze slaniny nebo vepřového sádla.
Reklama
Druhá čistící a balzamovací metoda
-
1Na odstranění nečistot z litinového nádobí použijte samočistící troubu. Nádobí vložte do trouby na nejkratší čistící cyklus (u většiny modelů obvykle 3 hodiny). Nádobí bude vypadat jako nové.
- Přes noc jej nechte vychladnout.
- Zbytek smyjte v dřezu vodou, za použití nějaké drsné houbičky nebo drátěnky.
- Nádobí vysušte papírovou utěrkou a opět vložte zpět do trouby na 180 °C po dobu přibližně 10 minut.
-
2Po 10 minutách sušení vytáhněte nádobí z trouby. Předmět lehce potřete papírovou utěrkou, potřenou nějakým pevným tukem. Kapalný rostlinný olej použijte jen v nouzi. Je lepší ho použít až po počátečním balamování.
- Je důležité, abyste nepoužívali příliš mnoho tuku. V tomto případě opravdu stačí jen tenká vrstva, aby se nádobí lesklo. Na nádobí se tedy nesmí objevit žádné louže tekutin, jelikož by mohly později způsobit problémy.
-
3Nádobí vložte do trouby. Troubu nastavte na 260 - 290 ºC. Nádobí položte tak, aby vařící plocha byla orientována směrem k spodní části pece, aby mohl snáze odtékat přebytečný olej a neshromažďoval se tak.
- Vyšší teploty umožňují tuku, aby se skutečně vařil a ne jen lepil, jak tomu bývá u nižších teplot. Nechte v klidu po dobu 1 hodiny.
- Poznámka: Během tohoto kroku bude nejlepší vypnout všechny detektory kouře v bezprostřední blízkosti, protože nádobí může docela hodně kouřit. Můžete využít například i stropní ventilátory pro lepší větrání.
-
4Jakmile je konzervování po hodině dokončeno, vytáhněte nádobí z trouby. Ihned jej opět potřete velmi tenkou vrstvou tuku. Před uložením jej nechte úplně vychladit.Reklama
Tipy
- Pokud myjete litinu příliš agresivně (například drátěnkou), seškrabujete i ochranný filtr. Myjte jemněji a pravidelně opakujte metodu konzervace v troubě.
- Po čištění po každém použití je vždy lepší umístit nádobí zpět do pece na 180 °C na dobu 10 minut, abyste měli záruku, že se z nádobí odpaří veškerá voda.
Je nesmírně důležité používat ploché špachtle z nereznoucí oceli při vaření v litinovém nádobí. Ocelová stěrka zabrání, aby se dno pánve poškrábalo a udržuje její povrch hladký jako sklo.
- Pokud se vám jídlo připálí, přilijte trochu vody a špachtlí ho odstraňte. Nádobí budete pak muset opět nabalzamovat.
- Některé společnosti prodávají už nabalzamované litinové pánve. Zjistěte si o těchto značkách více na internetu.
- Pokud je na vaší pánvi větší množství usazenin, nemyjete ji důkladně. Podívejte se na instrukce v části "zanesené nádobí".
- Pokud dáváte nádobí do trouby na jakoukoliv dobu, je vždy lepší dát mezi troubu a její dvířka jednu či více papírových utěrek nebo suchou utěrku, aby bylo zajištěné proudění vzduchu.
- Nemyjte litinu často. Způsob, jak odstranit potraviny, které byly právě uvařené je jednoduchý: přidejte trochu oleje a hrubou solí na stále rozpálené pánvi. Peeling s papírovým ubrouskem nebo nějakým přesličky (společný plevelů, pokud jste táboření), poté vysypte všechno a umístěte nádobu na skladování.[1]
Varování
- Mytí nádobí čisticím prostředkem poté, co byly nabalzamované, způsobuje rozklad onoho povlaku. Buď nádobí umyjte bez čisticího prostředku (ničemu nevadí, pokud budete používat nádobí na podobné potraviny) nebo opakovaně vložte do trouby, podle předchozích kroků.
- Na litinovém nádobí nevařte rajčata, pokud nebylo dobře zakonzervované. Někteří kuchaři s rajčaty pracují i přesto, že železo vyplaví z rajčat kyseliny, které jsou tou správnou výživou pro mnoho lidí. Pokud jste však nádobí dobře nabalzamovali, mělo by být vše v pořádku.[1]