Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kromě služebných, které se látováním živily, si většina lidí s látováním ponožek asi nebude vědět moc rady. Co si ale počnete, až v jedné ze svých nejoblíbenějších ponožek, se kterými se prostě nemůžete rozloučit, prochodíte díru? Inu potom si přečtete tento článek.

Část 1 ze 2:
Vyberte nit

 1. 1
  Vyberte si nit.. Měli byste si vybrat bavlnku, která je svou barvou i silou co nejbližší vláknu ponožky. Můžete také použít tmavší barvu na horizontální stehy a světlejší na vertikální. Pokud máte tmavé ponožky, užitím bílé bavlny snáze uvidíte, co děláte. Stejnou službu vám prokáže tmavá nit u bílých ponožek. Barvy vlastně nemusí úplně ladit. Pokud nejste zrovna modelkou, vaše odhalené ponožky beztak moc lidí neuvidí.
 2. 2
  Navlékněte si látací jehlu. Říkám látací jehlu, ale bohatě stačí obyčejná. Bavlnku provlečte jednou či dvojmo, podle síly vlákna dané ponožky. Jak asi tušíte, na silnější ponožky budete potřebovat silnější vlákno (nebo dvě). Na konci udělejte uzlík. Látovat začnete z rubu ponožky, takže uzlík bude uvnitř.
 3. 3
  Natáhněte ponožku na hříbek. Látovací hříbky jsou zaoblené a natáhnou ponožku tak, že uvidíte snáz prochozenou díru. Koupíte je v jakékoli galanterii. [1]
  • Pokud nemáte hříbek a nechcete si ho pořizovat, můžete použít jakýkoli hladký, oblý předmět. Například tenisák nebo, pokud budete opatrní, žárovku. Můžete také použít druhou ruku. Prostě ji strčte do ponožky, jako byste si ponožku navlékali místo na nohu na ni. V tomto případě ale bude látování o něco složitější.
  Reklama

Část 2 ze 2:
Látujte

 1. 1
  Odstřihněte všechny otřepané nitky. Pomocí nůžek na šití ustřihněte všechny nitky, které se derou z díry. Dejte si ale pozor, ať jich neodstřihnete moc a díru tím nezvětšíte. [2]
 2. 2
  Protáhněte jehlu jedním koncem díry. Budete teď dělat dlouhé obyčejné přední stehy z jedné strany díry na druhou. Přední steh je nejzákladnějším ručním stehem, který tady sestává z protažení navlečené jehly zevnitř ponožky ven, protažením na druhou stranu díry a znovu nový steh skrze ponožku ven. [3]
  • Můžete také udělat několik dlouhých předních stehů po stranách ponožky. Tím zpevníte látování i látku okolo díry (která už je i tak asi sama o sobě dost řídká).
 3. 3
  Opakujte stehy. Budete šít stále dokola ten samý steh, dokud celou díru nezakryjete paralelními stehy.
 4. 4
  Teď prošijte ponožku stehy kolmými na ty, které jste právě vytvořili (volitelně). Kolmé stehy na právě prošité vaši záplatu posílí. Při šití kolmých stehů proplétejte cestou z jednoho konce díry na druhý vlákno kolmými stehy, které jste už prošili.
  Reklama

Tipy

 • Nečekejte, až se z dírky stane velká díra. Říká se, že jeden časný steh vydá za devět pozdních. To znamená, že čím dříve začnete látat, tím více ušetříte nitě i času.
Reklama

Varování

 • Dejte pozor, ať se při navlékání nitě nebo při šití nepíchnete. Můžete si navléknout náprstek nebo použít látovací jehlu s tupou špičkou.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • ponožku s dírou
 • látovací jehlu
 • bavlnku v barvě ponožky
 • hříbek nebo jiný oblý předmět

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 18 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 053 krát
Stránka byla zobrazena 10 053 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama