Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hudba je vášeň a zábava, dokud se vám nestane, že se zapomenete nechat ostříhat. Přejděte rovnou ke kroku 3 a ujistěte se, že máte ten správný vzhled ještě dříve, než napíšete nějakou písničku. Pokud to myslíte vážně a chcete opravdu založit kapelu, budete potřebovat motivaci, talent a sebevědomí. Následující článek vám pomůže začít a možná z vás udělá i příští nejslavnější kapelu!

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak se odrazit od země

 1. 1
  Najděte si muzikanty. Můžete hrát jako jeden člověk, ale jistě si budete chtít dělit náklady na turné s někým jiným! Pro rockovou kapelu budete potřebovat pravděpodobně alespoň jednoho kytaristu, jednoho basáka, jednoho klávesáka a bubeníka – zpěvák může hrát na nástroj, ale nemusí. Samozřejmě jde hlavně o to, jakou kapelu chcete založit a jaký styl hudby budete hrát.
  • Na internetu najdete několik míst, na kterých můžete hledat členy své kapely. Pokud nemáte kamarády, kteří by s vámi kapelu založili, zkuste například Bandzone.cz.
   • Facebook můžete využít také k čemukoli.
  • Rozneste si letáky do kaváren, do obchodu s hudebninami a klidně si je vylepte i do sousedství. Kam chodí lidi, jaké hledáte? Jděte tam. Navštěvujte hospody a bary a seznamujte se.
   • Zkuste využít co nejvíce zdrojů, abyste měli největší šanci někoho najít.
  • Vždy je dobré, když má hudebník nějaké hudební vzdělání. Alespoň jeden člen kapely by ho měl mít, aby dokázal ostatním pomoci, když si nebudou vědět rady.
  • Není vždy důležité vybírat ty „nejlepší“ hráče. V mnoha případech znějí kapely pohodových hráčů, kteří spolu dobře vycházejí a jsou ochotní se učit, mnohem lépe, než vystudovaní muzikanti, kteří mají velká ega.
 2. 2
  Vyberte si žánr (žánry). Pokud se neshodnete na jednom žánru, zkuste si jich zahrát více, nebo si vytvořit nějaký vlastní. Požádejte každého, aby na zkoušku přinesl CD se svou oblíbenou hudbou. Všechno si poslechněte a udělejte si představu o tom, co se každému členovi kapely líbí. Má už někdo své vlastní písně? Skvělé! Zkuste si je zahrát.
  • Vybírejte si hlavně písně, které umíte dobře zahrát a které váš zpěvák umí zazpívat. Zkoušejte si co nejvíce různých písní a ze začátku si všímejte toho, co sedí vašim schopnostem.
 3. 3
  Zapracujte na svém vzhledu. Až budete mít členy kapely i žánr, zamyslete se nad tím, jak byste měli vypadat. Jaké obecenstvo chcete zaujmout? Musíte mít všichni stejný styl.
  • Bez určitého vzhledu nebudete schopni domlouvat si koncerty a získávat fanoušky. Kluby budou mít pocit, že do nich nezapadnete a hospody a festivaly si budou myslet to samé – zamyslete se tedy nad tím, jak chcete vypadat a začněte na tom pracovat.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Až budete mít členy kapely

 1. 1
  Sepište si smlouvu. Je těžké přimět pět různých muzikantů s různým hudebním stylem, aby spolupracovali a oddali se jednomu hudebnímu projektu. Když jeden z kapely nebude chtít zkoušet, nebo nebude chtít hrát, může to celou kapelu zničit. Taková smlouva by tedy mohla ochránit existenci vaší kapely a také by byla pojistkou pro případ, kdyby někdo chtěl z kapely odejít a specifikovala by, co by tento člen mohl dělat s názvem, platbami, vlastnictvím písní, vybavením atd.
  • Když to vyřešíte předem, ušetříte si v budoucnu spoustu sporů. Uvědomte si, že tyto problémy většinou odradí potenciální členy kapely. Nejprve se ujistěte, že jsou všichni ochotní podepsat takovou smlouvu.
  • Nechejte si smlouvu napsat od nějakého právníka, nebo použijte šablonu staženou z internetu. Když ji napíše jeden z vás, ostatní by si mohli myslet, že ji napsal zaujatě.
 2. 2
  Najděte si zkušebnu. Budete zkoušet u někoho ve sklepě, nebo v garáži? Budete si tam nechávat všechno vybavení? Najděte si zkušebnu a získejte povolení zkoušet a zamykat si tam nástroje.
 3. 3
  Zkoušejte! Pokud se chcete stát dobrou kapelou, budete tomu muset věnovat čas a úsilí. Když budete často zkoušet, naučíte se hrát společně. Kromě toho čas strávený nahráváním ve studiu je velmi drahý, takže tím lépe spolu budete umět hrát, tím rychleji budete natáčet. Peníze vám jistě nevisí na stromech.
  • Je nutné mít správnou pracovní morálku. Když někdo nebude chtít zkoušet, pravděpodobně bude nejlepší se ho za čas zbavit. Měli byste zkoušet opravdu pravidelně – pokud to chcete někam dotáhnout, musíte kapelu brát vážně.
 4. 4
  Začněte psát písně. Napište jich co nejvíce, ale dejte si pozor na to, aby byly stále co nejkvalitnější. Pokud víte, že vás čeká hraní na akci, na které budete muset mít připraveno alespoň 11 písní, dejte se co nejdříve do psaní.
  • Předkapely na koncertech většinou hrají 4-5 písniček, takže si nejprve připravte 5 svých nejlepších písní a začněte dělat předskokana větším kapelám, abyste si zvykli na vystupování na pódiu.
  • Měli byste si svoji práci ochránit copyrightem. Můžete použít webové stránky. Stačí vyplnit formulář, který budete později potřebovat, když budete chtít s někým podepsat smlouvu o nahrávání desky.
 5. 5
  Vyberte si název kapely. Můžete si zvolit nějaký smysluplný název, nebo si vybrat jen něco, co zní dobře. Většinou název kapely vymýšlí celá kapela. Nejlepší názvy jsou krátké a snadno zapamatovatelné a vyslovitelné. Musíte si jednoduše vymyslet název své „značky“. Nikdy nepoužívejte název, který už někdo má, pokud tedy nechcete být revivalová kapela.
  • Zkuste si vyhledat jiné kapely. Pokud jste si vymysleli název Hockey Scientists a ve vedlejším městě mají kapelu s názvem Golf Doctors, měli byste se raději vydat jiným směrem.
  • Pokud se vám nedaří vymyslet si jméno, řekněte všem členům kapely, aby vymysleli 5 přídavných jmen a 5 podstatných jmen a potom si je zkuste kombinovat a vybrat si název kapely.
 6. 6
  Nahrajte demo nebo nahrávku. Demo je nejdůležitějším reklamním materiálem. Můžete ho prodávat na koncertech, získat pomocí něho smlouvu s nahrávací společností, hledat si agenta, manažera atd. a můžete se pomocí něj propagovat i na internetu.
  • Jako vždy se propagujte na všech sociálních sítích.
  • Nahrajte si kousky několika písní a pošlete je manažerům a agentům. Můžete jim poslat krátký email s dotazem, zda o vás budou mít zájem. Do emailu přiložte kousek svých nahrávek a požádejte o 30 vteřin jejich času. Pak už jen stačí, aby klikli na tlačítko a budou si moci vaši hudbu poslechnout!
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Připravte se žít svůj sen

 1. 1
  Začněte si hledat koncerty. Měli byste si vytvořit tiskovou zprávu. Než si vás nějaké kluby objednají, přečtou si na internetu vaši tiskovou zprávu a rozhodnou se. Měli byste se snažit hrát živě – vyděláte si tím peníze, dostanete se lidem do povědomí a zjistíte, co to znamená hrát v kapele.
  • K tiskové zprávě budete potřebovat grafiku. Má někdo z kapely zkušenosti s grafickým designem? Pokud ne, znáte někoho takového? Nepotřebujete logo, ale budete potřebovat obrázky na plakáty, které lidi přitáhnou na váš koncert.
  • Najděte si fotografa a nechejte se vyfotit u zkoušky nebo při koncertě. Když nebudete mít dobrého grafika, který by vám dělal plakáty, můžete použít vlastní fotku.
 2. 2
  Nakupte si vybavení. Budete muset hrát i na místech, kde nebudou mít vlastní ozvučení, takže bude rozhodně dobré, když si pořídíte vlastní. Alespoň si potom za koncert budete moci nechat zaplatit více peněz.
  • Investujte také do nahrávacího zařízení. Čím méně času budete trávit v placeném studiu, tím lépe.
 3. 3
  Dostaňte se lidem do povědomí. Vyrobte si plakáty a letáky a roznášejte je všude, kde byste mohli najít nové fanoušky. Požádejte o pomoc kamarády, aby vám to šlo rychleji.
  • Nechejte si vyrobit také samolepky, vizitky, trička atd. a noste je s sebou na koncerty.
 4. 4
  Založte si adresář, abyste se dostali i k ostatním lidem. Svoji kapelu podporuje vždy online i osobně. Facebookový účet vaší kapely lidem umožní poslechnout si vaši hudbu a zjistit, kdo jste. Nezapomeňte ale ani například na SoundCloud.
  • Můžete se přidat ke všem různým stránkám pro umělce, které najdete. Nikdy není na škodu objevit dobrou stránku dříve, než ostatní muzikanti.
 5. 5
  Nahrajte na YouTube videa vašich písniček. Lidé, kteří by se o vás nikdy nedozvěděli, vás díky videu uvidí a zanechají vám komentáře. Využijte ty nejlepší komentáře jako svoji reklamu.
  • Nevyhnutelně se najdou i lidé, kterým se vaše práce líbit nebude. Ignorujte je – je jasné, že tuto stránku nenavštěvují samí skvělí a chytří lidé.
 6. 6
  Najděte si účetní, manažery a další profesionály, které budete v budoucnu potřebovat. Když se spřátelíte s těmito lidmi, bude pro vás později snazší přejít od hraní v garáži ke hraní ve velkých halách za velké peníze!
  • Najměte si konzultanta. Ten vám pomůže zaměřit se na to, co je důležité a řekne vám, co stojí za to a co ne.
  • Hledejte přátelé a známé, kterým se povedlo dosáhnout úspěchu. Jistě vám budou schopni poskytnout cenné rady, za které možná ani nebudete muset platit.
 7. 7
  Nedělejte si iluze, že se dostanete příliš daleko, ale nikdy se nepřestávejte snažit. Není snadné uspět v tomto světě. Budete muset čelit překážkám a pravděpodobně často uslyšíte „ne“. Když budete mít stále vášeň a zápal, budete spokojení a povede se vám uspět.
  • Srdcem byste měli zůstat stále u hudby. Když nebudete mít pro hudbu cit, nebudete schopni uspět. Kapely nikdy nejsou navždy. Když budete mít pocit, že se musíte rozdělit, udělejte to.
 8. 8
  Pamatujte, že publicita je v hudebním průmyslu velká věc, a pokud chcete vypadat dobře, jakým lepším způsobem toho dosáhnout, než prostřednictvím charitativních akcí. Přinese vám to zkušenost a také umožní lidem vidět, jak milí a ohleduplní jste, což je to, co všichni od svých idolů chtějí.
 9. 9
  Nebojte se zeptat. "Pokud se neptáte, nic nedostanete" to je jednoduchý způsob, jak to vyjádřit. Proč tedy nehledat festivaly, zavolat manažerovi nebo e-mailem a říct, jak opravdu doufáte, že získáte zkušenosti, že to uděláte zdarma a pošlete mu zdarma CD. Buďte opatrní, ale nebuďte nudní, protože hudební scéna je velmi těsný kruh a všichni znají každého, takže se nikoho nezbavujte. Jděte do toho, protože žijete pouze jednou a na zeptání není nic špatného, mohou jen říct ne, a pokud vše půjde hladce, řeknou jen ano!
  Reklama

Tipy

 • Pokud se začátku nebudete schopni získat placený koncert, hrajte v parku, nebo v nějakém místním obchodním domě. I koncerty zdarma jsou skvělou příležitostí, jak se dostat lidem do povědomí.
 • Nikdy nedávejte členům kapely hudbu, která bude nad jejich síly, nebo naopak velmi jednoduchá – začali by se nudit.
 • Založte si diář kapely a zapisujte si do něho všechny koncerty a akce.
 • Zjistěte si, jestli někdo z vašich přátel neumí dobře hrát na nějaký nástroj a nemá stejný vkus, jako vy. Když založíte kapelu s přáteli, vyhnete se problémům a budete dobře sehraní.
 • Vytvořte si webové stránky a nahrajte na ně svoji hudbu. Lidé budou vědět, kdo jste a jak zníte. Díky tomu si brzy najdete fanoušky.
 • Až si budete hledat členy kapely, nebuďte zoufalí a nespokojte se s každým.
 • Najděte si někoho, kdo má zápal pro stejnou hudbu, jakou máte rádi vy.
 • Pravidlo č. 1 – dobře se bavte! Buďte spontánní a užívejte si to, i když se nedostanete moc daleko.
 • Ze začátku možná budete muset hrát písně jiných interpretů. Neberte to jako vykrádání. Berte to tak, že se musíte na něčem učit.
 • Nebojte se zkoušet nové věci. Nemusíte dělat přesně to, co dělají ostatní. Buďte sami sebou a buďte kreativní!
 • Buďte ochotní dělat kompromisy. Více členů kapely znamená více názorů.
 • Spolupracujte jako tým a nehádejte se kvůli maličkostem.
 • Vyberte si členy kapely, kteří mají podobný hudební vkus jako vy. Jistě nechcete bubeníka, který chce hrát heavy metal a zpěváka, který chce zpívat pop.
 • Nezapomeňte, proč jste kapelu založili. Když vám začne záležet na penězích více než na hudbě, váš plán se rozpadne.
 • Nahrávejte se na zkouškách pomocí počítače. Když se vám zkouška povede a budete z ní chtít udělat písničku, ale zapomenete, jak jste hráli, budete si moci pustit nahrávku.
 • Všechna důležitá rozhodnutí dělejte společně, aby měl každý člen kapely své slovo.
 • Nikdy nedovolte, aby o všem rozhodoval jen jeden člen kapely.
 • Najděte si dobré místo na zkoušení. Ne všechny kapely zkouší ve sklepě. Když budete hledat, jistě najdete vhodnou zkušebnu.
 • Sledujte různé akce a koncerty a hlavně festivaly. Na těchto akcích se často objevují neznámé kapely. Velké kapely tam také často hledají nové členy.
 • Pokud nemáte mezi přáteli hudebníky, dejte si inzerát do místních novin. Zkuste také různé webové stránky, například Bandzone.cz.
 • Najděte si kapely, se kterými budete moci vystupovat. Najdete si díky tomu více fanoušků a dostanete se lidem do povědomí.
 • Zkoušejte s metronomem a dělejte rytmická cvičení, aby vaše kapela hrála stále stejným tempem.
 • Členy kapely si vybírejte obezřetně. Pokud chcete, aby kapela měla úspěch, musíte si vybrat lidi, kteří se rychle učí, umějí spolupracovat, budou s vámi souhlasit a jsou kreativní, ale ne příliš kreativní. Dávejte si pozor na lidi, kteří ostatní stahují k zemi a neradi pomáhají ostatním členům kapely.
Reklama

Varování

 • Nedovolte, aby o všem rozhodoval jen jediný člen kapely a ostatní členové neměli žádné slovo.
 • Nedělejte z někoho člena kapely jen proto, že je to vaše přítelkyně/přítel. Kdybyste se rozešli, kapela by to pravděpodobně nepřežila. Vzpomeňte si na Yoko Ono.
 • Všechnu svoji práci si chraňte autorským právem, aby vám ji nikdo neukradl.
 • Neměňte svoji povahu, ale dávejte si pozor, aby vaše ego nenarušilo chod kapely.
 • Je protizákonné krást cizí hudbu a vydávat ji za vlastní.
 • Nepojmenovávejte kapelu po jednom ze členů. I ti nejmilejší lidé mohou zpychnout. Když kapelu pojmenujete podle jednoho člena, ostatní ho budou nenávidět.
 • Každý v kapele by měl mít rád frontmana/hlavního zpěváka. Bez ohledu na to, kolik práce do toho každý člen dává, bude zpěvák vždy tváří kapely a lidé si ho budou nejvíce pamatovat. Když ho ostatní členové nebudou mít rádi, budete mít problém.
 • Držte se co nejdál od drog a alkoholu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Zkušebna
 • Vybavení (nástroje, zesilovače, mikrofony, kabely)
 • Kvalitní členové kapely
 • Nahrávací vybavení
 • Kvalitní žánr, který mají rádi všichni členové kapely
 • Kvalitní nahrávací program na silném počítači s kabelovými výstupy, ke kterým se dají připojit nástroje.
 • Manažer nebo poradce

O tomto wikiHow

Nicolas Adams
Spoluautorem článku je :
Profesionální kytarista, Rumba Flamenco & Gypsy
Spoluautorem tohoto článku je Nicolas Adams, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 17 607 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 17 607 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama