Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nejvíc záleží na tom, co do svého kompostu dáváte. tento článek vám poskytne jednoduchý návod na to, jak začít s kompostováním. Řiďte se pravidlem tří (Redukovat, recyklovat a používat opakovaně), abyste snížili množství odpadu, který každý den produkujete!

Postup

 1. 1
  Založte si místo pro svůj kompost. Můžete sice úspěšně kompostovat i na hromadě na zemi, ale nádoba na kompost celý proces usnadní, nemluvě o tom, že nebude lákat zvířata, pokud se chystáte kompostovat i zbytky jídla. V závislosti na konstrukci nádoby můžete také regulovat vlhkost a teplotu. Dobrá základní velikost nádoby je alespoň 1 krychlový metr, i když je možné s úspěchem kompostovat i větší, nebo menší množství.
 2. 2
  Naplňte nádobu vyváženou směsí (pro nejlepší výsledky):
  • Zeleň (má vysoký obsah dusíku), která aktivuje teplo a tím proces kompostování. Skvělé materiály pro zvýšení teploty jsou: mladý plevel (než začne vytvářet semena), zelená posekaná tráva, trus od slepic, králíků nebo holubů, a tak dále. Můžete také použít zeleninu a ovoce - slupky, kávový lógr, vylouhovaný čaj (včetně čajových sáčků), zbytky zeleniny, nať, kořeny.
  • Hnědé věci (mají vysoký obsah uhlíku), které poskytnou kompostu "vlákninu". Hnědými věcmi rozumíme spadané podzimní listí, uschlé rostliny a plevel, piliny, slámu, staré okrasné květiny (včetně sušených kytic a řezaných květů, samozřejmě bez plastikových ozdob) a seno.
  • 'Další věci, které lze kompostovat, a které vás nejspíš nenapadly: Papírové utěrky, papírové sáčky, roztrhané bavlněné oblečení, vaječné skořápky, vlasy a chlupy (lidské, psí, kočičí, atd.). Tyto složky používejte s rozumem.
  • Vzduch. Je sice možné kompostovat bez přístupu vzduchu (anaerobně), ale takový proces pracuje s jinými druhy bakterií a hromada anaerobního kompostu bude silně cítit po octu. Také může přitahovat hmyz a mouchy a vypadat trochu slizce. Pokud máte pocit, že by vašemu kompostu prospělo více vzduchu, proházejte ho a přidejte více hnědé složky, aby se jeho struktura provzdušnila. Přeházet hromadu kompostu je těžká práce a mohou vás z ní bolet záda. Někdo k tomu používá lopatu nebo vidle. Existují také samozřejmě speciální nástroje na provzdušňování kompostu.
  • Voda. Vaše hromada kompostu by měla mít texturu asi jako houbička na nádobí, ze které někdo vyždímal vodu. V závislosti na počasí a klimatu můžete do kompostu buď přidat vodu, nebo se spolehnout na vlhkost, kterou kompost získá ze "zelené" složky. Kryt nebo víko, kterým nádobu překryjete, také pomůže, udržet kompost dostatečně vlhký. Pokud se vám zdá, že je hromada příliš mokrá, pravděpodobně ji potřebujete lépe provzdušnit
  • Teplota. Teplota je při kompostování velmi důležitá a je to znamení, že mikrobiální aktivita rozkladných procesů probíhá správně. Nejjednodušší způsob, jak zjistit teplotu uvnitř kompostu, je jednoduše dotykem. Pokud je hromada na pohmat teplá nebo dokonce horká, všechno se rozkládá tak, jak by mělo, ale pokud má kompost stejnou nebo nižší teplotu, než okolí, aktivita bakterií se zpomalila a vy potřebujete přidat víc zelené složky s dusíkem.
  • Hlína a nastartování kompostu. Tento krok není nezbytný, ale pokud dáte mezi jednotlivé vrstvy trochu hlíny ze zahrady, nebo již vyzrálého kompostu, pomůže to přivést do směsi ty správné bakterie a proces kompostování se tak trochu urychlí. Dáváte-li do kompostu celý vytrhaný plevel i s kořenovým balem, tato hlína pravděpodobně postačí. V zahradních centrech jsou ke koupi i speciální startovací směsi, ale zpravidla jejich použití nebývá nutné.
 3. 3
  Různé materiály v nádobě vrstvěte tak, aby se jich nikde nehromadilo příliš mnoho. Vyvarujte se obzvlášť silných vrstev zeleného materiálu, protože se velmi rychle stává anaerobním.
  • Je-li to možné, začněte s vrstvou lehké, hnědé složky, například listí, abyste u dna nádoby udrželi dostatek vzduchu.
  • Vyzkoušejte směs, která bude mít od 3 dílů hnědé a 1 díly zelené až po směs půl na půl. Záleží na materiálech, které používáte.
  • Každou vrstvu lehce pokropte vodou, jak bude hromada narůstat, bude potřebovat další vlhkost.
 4. 4
  Pravidelně kompost obracejte, každý týden nebo dva. Udělejte si vedle hromady kompostu místo a pak vidlemi celý obsah nádoby vyndejte ven. Pak ho naházejte zpátky do nádoby nebo na místo, kde kompost máte. Míchání podporuje lepší cirkulaci vzduchu, a ta napomáhá aerobnímu rozkladu. Anaerobní rozklad bez přístupu vzduchu velmi zapáchá (kysele, jako ocet) a probíhá mnohem pomaleji. Promícháním hromady pomůžete množení těch správných druhů bakterií a hromada kompostu bude cítit spíše nasládle. I rozklad půjde mnohem rychleji.
  • Pokuste se kompost promíchat tak, aby byla vnitřní strana směrem ven, a to, co bylo dole, bude nahoře. Rozmělněte příliš velké kusy hmoty. Pokud je kompost suchý, zavlažte ho, nebo přidejte více zeleně. Je-li naopak hmota promáčená, přidejte hnědé části. Pokud stále do kompostu přidáváte materiál, je to vhodná chvíle na to, dobře ho promíchat se stávajícím zrajícím kompostem.
 5. 5
  Rozhodněte se, zda do kompostu zapojíte i pomalu se rozkládající komponenty jako jsou větve a prořezaná tuhá zeleň, dřevěný popel, hobliny, kůra. Dají se kompostovat, ale jejich rozklad trvá déle, obzvlášť ve studených oblastech. Pokud chcete kompostovat tvrdé materiály, nejprve je rozdrťte na menší části - budou se pak rozkládat rychleji.
 6. 6
  Dávejte si pozor na věci, které nelze kompostovat. Nikdy nedávejte do kompostu následující: ze zdravotních a hygienických důvodů, nebo kvůli neschopnosti rozkladu do kompostu nepatří maso a zbytky masa, kosti, ryby a rybí kosti, plasty a umělá vlákna, oleje a jiné tuky, zvířecí a lidské exkrementy (kromě těch, pocházejících od býložravců, jako například králíci nebo koně), plevel, který už má semena, nemocné rostliny, jednorázové plenky, křídový papír a časopisy na lesklém papíru, popel z uhlí nebo koksu, stelivo do kočičího záchodu. Tyto předměty dávejte pouze do tříděného a směsného odpadu.
  • Měli byste se také vyvarovat kompostování pečiva, těstovin, ořechů a tepelně zpracovaných potravin. Nerozkládají se příliš snadno, zapáchají, rychle se mění na sliz a zadržují teplo, což zpomaluje celý proces. (Staré ořechy a semena zmizí rychle, pokud je necháte v garáži a na zahradě máte pár veverek!)
 7. 7
  Skliďte hotový kompost. Pokud vše půjde dobře, za čas zjistíte, že máte na dně nádoby vyzrálý, hotový kompost. Vrstvu skliďte a rozdělte ji na květinové nebo zeleninové záhony.
  • Je dobré kompost přesít přes hrubé síto, nebo rukama či hráběmi odstranit případné velké kusy, které se ještě nerozložily.
  • Velmi čerstvý kompost může sice podpořit růst rostlin, ale také půdu ochudit o dusík, protože jej stále spotřebovává. Pokud si myslíte, že váš kompost ještě není úplně vyzrálý, buď mu dejte trochu víc času, nebo ho nasypte na záhony, ale se sázením rostlin ještě pár týdnů počkejte.
  Reklama

Tipy

 • Posbírejte posekanou trávu, až budete zase upravovat trávník. Je to zdarma a je to skvělý způsob, jak získat více kompostu, pokud tedy nemáte mulčovací sekačku. Ta vrátí posekanou trávu zpátky do zeminy, čímž trávník zároveň pohnojí. Nepoužívejte také trávu, která byla nedávno chemicky ošetřena proti škůdcům nebo plevelu.
 • Zbytky jídla vždy dejte mezi již trochu uleželé vrstvy kompostu. Pomůže to odehnat zvířata a mouchy, a jídlo se bude rozkládat rychleji. Velmi vám pomůže, pokud bude mít nádoba na kompost víko.
 • Nerychlejší způsob, jak získat kompost, je smíchat 1 díl posekané trávy se 3 díly spadaného listí. Dejte je do nádoby a každé dva týdny promíchejte.
 • Kompost, který pracuje, bude vytvářet poměrně hodně tepla. Pokud jste vytvořili vyváženou směs, můžete si všimnout ,že je uvnitř velmi teplá, brzy ráno se z ní dokonce může kouřit. To je dobré znamení.
 • Za suchého počasí přidejte do kompostu spolu s každou dávkou hmoty také kbelík vody. Kompost si tak udrží vlhkost.
 • Abyste podpořili rozklad, přidejte do kompostu pár nachytaných žížal. Máte-li nádobu na kompost bez uzavřeného dna, žížaly si do něj najdou cestu samy.
 • Pro rychlejší rozklad raději všechny listy a větvičky nadrťte, a vaječné skořápky rozbijte.
 • V určitém bodě budete muset založit nový kompost a přestat přidávat materiál ke starému, aby měl čas na "dozrání".
 • Když přikryjete kompost černou zahradnickou fólií, pomůžete zvýšit jeho teplotu. Pokud žijete ve městě, bude místo s kompostem zároveň i vypadat lépe a přesto mít dostatek vzduchu.
 • Postavte nádobu na kompost na místo, kde bude lehce dostupná. Jen tak ji budete vy a vaše rodina pravidelně používat.
 • Odřízněte vršek velké plastové nádoby, například od aviváže a nechte pouze rukojeť. Dejte nádobu pod dřez a odhazujte do ní odpadky, které přijdou na kompost.
 • Pokud začnete se správným poměrem materiálů (3 díly hnědého, 1 díl zeleného), kompostování funguje skoro jako magie a je velmi RYCHLÉ. Udržujte kompost vlhký a každý týden ho promíchejte. Pokud se tohoto postupu budete držet, můžete každý rok sklidit až dva sudy vyzrálého kompostu. Máte-li jiné poměry složek, nezoufejte, kompostování bude možná trvat déle, ale výsledek bude stát za to.
 • V místnosti, kde většinou připravujete jídlo, si zřiďte minikompost. Postačí větší nádoba, do které budete dávat zbytky, kterou si zvyknete každý den vynášet na kompost. Skvěle se hodí různé plastikové nádoby, třeba i hezký malý odpadkový koš s víkem, nebo třeba terakotový květináč - lehce se čistí, pěkně vypadá a je snadný na transport.
 • Větší zahradní odpad, jako jsou větve, dřevo, vánoční stromek atd. většinou zdarma vybírají sběrné dvory v každém městě.
 • Pokud můžete, dělejte v kompostu pečlivě vrstvy. Jedna vrstva hnědého materiálu, jedna zeleného, další vrstva žížal (jen pokud teplota v kompostu nepřesáhne 25°C).
 • Pokud bydlíte v bytě, zkuste se na kompostování domluvit s dalšími nájemníky domu a kompost založte ve společné zahradě.
Reklama

Varování

 • Pokud se chystáte kompostovat plevel, než o přidáte do nádoby, usušte ho. Pokud to neuděláte, může se uchytit a začít v kompostu růst.
 • Nedávejte do kompostu věci, které jsme vypsali nahoře v seznamu toho, "co nikdy nepatří do kompostu" - zničíte tak stávající směs. Většina těchto materiálů je navíc škodlivá zdraví.
 • Pozor na psí výkaly - je nutné je likvidovat za velmi přísných podmínek, sběrné nádoby najdete v parku v každém větším městě. Kompost z nich je navíc nepoužitelný na zahradě s ovocem a zeleninou.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Místo, kde zbudujete kompost
 • Zbytky zeleniny, zahradní odpad a další materiály pro kompostování
 • Vidle nebo jiný nástroj, kterým budete kompost přehazovat

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 49 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 706 krát
Kategorie: Zahradničení
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 2 706 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama