Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chov koz je zábavný a lukrativní, ale musíte se na to dobře připravit. V tomto článku se dozvíte, proč je dobré chovat kozy a co budete muset vyřídit ještě dříve, než se do toho pustíte.

Část 1
Část 1 ze 3:
Výběr koz

 1. 1
  Zkontrolujte si vyhlášky a zákony. Je možné, že pokud žijete ve městě, nebudete mít povoleno chovat kozy. Zavolejte si na magistrát ve svém městě a zeptejte se, zda musíte dodržovat nějaká pravidla, zda smíte chovat pouze určité druhy koz atd. Pokud jste v podnájmu, budete potřebovat také souhlas majitele vašeho domu.
  • Ujasněte si, zda chcete chovat kozy rekreačně, nebo za účelem zisku. Pravidla chovu se podle toho budou lišit. [1]
 2. 2
  Pořiďte si alespoň dvě kozy. Kozy jsou společenská zvířata a když si pořídíte pouze jednu, budete s ní mít problémy. Měli byste tedy mít několik koz a chovat je společně. [2] Protože nekastrované samce nemůžete chovat společně se samicemi, budete si muset koupit více než dvě kozy. Dále najdete tipy ohledně toho, jaké pohlaví se vám bude nejvíce hodit.
 3. 3
  Rozhodněte se, kolik samic a kolik samců si koupíte. Kozy se dělí na tři typy podle pohlaví: samice, nekastrovaní samci a kastrovaní samci. Samice musí být oplodněny samci, jinak nebudou dávat mléko, ale chov samců je náročný. Nekastrovaní samci musejí být chování odděleni, často silně zapáchají a bývají agresivní. [3] Pro začátek bude nejlepší koupit si dvě samice a nechat je oplodnit samci z jiných farem za peníze.
  • Kastrovaní samci nejsou schopni plodit kůzlata, ani nedávají mléko. Lidé si je většinou kupují pouze jako domácí zvířata. Na mnoha farmách je najdete proto, že kozy porodily příliš mnoho samců.
  • Pokud si chcete koupit nekastrovaného samce, kupte si nějakého s rodokmenem. Budete mít přehled o jeho původu a nebudete riskovat, že se vám budou rodit kůzlata s defekty.
 4. 4
  Vyberte si kozy správného věku. Kozy staré asi osm týdnů jsou levnější, než starší kozy a jsou přátelštější k ostatním zvířatům, ale je nutné počkat jeden nebo dva roky, než je možné je začít připouštět. Kůzle staré půl roku je lepší, protože s ním nebudete muset čekat tak dlouho a můžete si koupit dokonce již oplodněnou kozu, která bude dávat mléko hned po zakoupení. Staré kozy jsou nejlevnější, ale dávejte si při jejich nákupu pozor. Spousta farmářů se vám bude snažit prodat jejich nejslabší kusy. [4]
 5. 5
  Vyberte si plemeno. Některá plemena (například alpské kozy) se více hodí pro mléko. Jiné se chovají spíše pro maso (například španělská plemena). Existují také angorské nebo kašmírové kozy, které se chovají kvůli srsti. [5] Zjistěte si, jaké kozy se chovají ve vaší oblasti, jak velká jsou různá plemena a také jaké mají vlastnosti. Některá plemena jsou klidnější, jiná zase více zapáchají, nebo jsou náchylnější k různým zdravotním problémům.
  • Než se rozhodnete nějaké kozy koupit, naučte se je dojit, porážet a stahovat z kůže. Pokud nechcete kozy sami porážet, najděte si v okolí nějaká jatka, kterým je budete moci prodávat.
 6. 6
  Naplánujte si náklady. Náklady na chov koz se liší podle toho, kde žijete a o jakou roční dobu jde. Stejně tak se bude lišit i váš výdělek. Pokud chcete kozy chovat za účelem výdělku, je dobré si udělat jasno v tom, co můžete očekávat. Navštivte několik kozích farem a přečtěte si návody a články na internetu, abyste měli představu o nákladech. Pokud zjistíte, že si výsledné náklady nemůžete dovolit, budete si muset pořídit méně koz, nebo si vybrat levnější plemeno. [6] Uvědomte si, že kozí farma vám pravděpodobně začne vynášet až po roce nebo dvou letech, zejména pokud nakupujete mladé kozy, nebo musíte platit za různé služby, jako je stavba ohrad.
  • Kolik stojí chov koz, kozlů a kůzlat? Snažte se zjistit si přesné údaje podle plemene, které chcete chovat.
  • Pokud chcete chovat kozy na mléko, zjistěte si, kolik mléka vám budou dávat a kolik peněz z jeho prodeje utržíte.
  • Pokud chcete chovat kozy na maso, zjistěte si, kolik peněz získáte za jejich prodej na jatka, zda jsou některé roční doby vhodnější atd.
  • Kolik peněz máte připraveno na neočekávané náklady, jako jsou opravy ohrad, nebo platby za veterináře? Pokud jedna z vašich koz zemře, kolik vás to bude stát?
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Připravte si ohradu

 1. 1
  Postavte si pořádnou ohradu. Kozy se umějí protáhnout malými skulinami a přelézt plot. Budete potřebovat alespoň metr a půl vysoký pevný plot, přes který se kozy nedostanou. [7] Pokud máte kozy i kozly, budete potřebovat dvě ohrady s pevným plotem. Tento plot musí zamezit tomu, aby se kozlové dostali k říjícím kozám a aby vaše kozy neplánovaně nezabřezly.
  • Neměli byste společně chovat kozy odlišné velikosti, pokud nejde o matku a její kůzlata.
  • Nekastrovaní samci bývají agresivní, takže je dobré je držet daleko od samic i v případě, že je vám jedno, zda samice neplánovaně nezabřeznou.
 2. 2
  Postavte kozám stodolu. Budete potřebovat místo, kde budete kozy mít za deště a v zimě. Malá stodola by měla stačit. Kozí plemena s hustou srstí vydrží i chladnější teploty, ale raději si dopředu zjistěte, co budete potřebovat. Pokud žijete v mírném klimatu, měla by vám stačit stodola o třech stěnách. Pokud žijete v oblasti s krutými zimami, postavte kozám uzavíratelnou stodolu, do které nepotáhne, ale přes den je pouštějte ven.
  • Kozy nesnáší kaluže a vlhké počasí. Pokud žijete v deštivé oblasti, měli byste kozám postavit kvalitní suchou stodolu.
 3. 3
  Odstraňte aromatické a jedovaté rostliny. Kozy žvýkají téměř cokoli, co najdou. Kapradiny, nebo divoké třešně patří mezi rostliny, které jsou pro kozy jedovaté, i když některé kozy je mohou bezpečně jíst v případě, že mají dostatek jiné potravy. Aromatické rostliny mohou způsobit pachuť kozího mléka, takže byste kozy neměli krmit cibulí, salátem, pryskyřníkem, nebo petrželí. [8]
 4. 4
  Sežeňte si vše, co budete potřebovat. Kupte si dostatek potravy pro kozy a kbelíky na vodu. Srovnejte si několik druhů potravy a kupte tu, která je nejvýživnější a nejlevnější. Potrava by měla kozám dodat dostatek vápníku a fosforu, aby netrpěly zdravotními problémy. Některé druhy potravy budete muset doplnit minerálními suplementy. [9] Zkušený farmář nebo veterinář vám jistě dokáže poradit vhodnou potravu pro vaše kozy.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Základy péče o kozy

 1. 1
  Mladým kozám odstraňte základy rohů. Většina druhů koz má rohy. Když je necháte růst, mohly by zranit ostatní zvířata, nebo lidi. Kdykoli po dovršení dvou týdnů života můžete kozám rohy odstranit. Pro kozy je to bolestivé a není dobré se do toho pouštět bez odborné pomoci. Budete potřebovat pomoc veterináře, nebo jiného farmáře. Nejdůležitější je kozám podat účinné anestetikum. [10]
  • Pokud mají kozy kůži na čele měkkou a pohyblivou, pravděpodobně jde o bezrohý druh.
 2. 2
  Mladé samce nechejte vykastrovat. I v případě, že chcete kozy rozmnožovat, vám bude stačit jeden kozel na 25-50 koz. Mladé kozly, které nebudete potřebovat k chovu, byste měli vykastrovat, ale pouze v případě, že jsou zdraví. Než provedete kastraci, požádejte veterináře, aby kozlům píchl vakcínu proti tetanu. [11]
  • Samci koz mají velká varlata, takže i vykastrovaný kozel někdy vypadá jako nekastrovaný.
 3. 3
  Začněte chovat kozy. Pokud chcete mít kozy na mléko, nebo na maso, budete je muset připouštět. Začněte s tím jakmile vaše kozy dosáhnou vhodného věku. Když koza začne říjit, odeberte ji ze stáda a dejte ji k samci. Dvě nebo tři páření většinou zajistí březost. Normální délka březosti je 150 dní, ale může se to lišit podle druhu.
 4. 4
  Každý den kozy dojte. Kozy můžete dojit i když jsou březí, pokud mají zvětšené vemeno. Měli byste je dojit jednou nebo dvakrát denně do doby dvou měsíců před porodem. Tato pauza zajistí, že bude mít matka dostatek živin pro kůzlata. Po šestinedělí začněte kozu znovu dojit. [12] Nemusíte kozu připouštět znovu, dokud bude dávat dost mléka.
 5. 5
  V případě vážnějších problémů si zavolejte odborníka. Pokud vaše koza onemocní, nebo vám uteče, měli byste vědět, koho kontaktovat. Pokud nemáte v okolí žádné veterináře, ani jiné farmáře, sežeňte si knihu o chovu koz a naučte se řešit základní problémy sami. [13]
 6. 6
  Zjistěte si, kde můžete prodávat svůj produkt. Ať už prodáváte maso, vlnu, mléčné produkty, nebo mladá kůzlata, budete si muset najít trh. Pokud chováte málo koz, nejlepší bude prodávat své produkty lidem v okolí, nebo na farmářském trhu. Pokud máte více produktů, můžete si založit internetový obchod, nebo prodávat do obchodních řetězců.
  • Můžete svoji farmu otevřít pro návštěvníky a vybírat peníze za prohlídky.
  Reklama

Tipy

 • Udržujte všechny nástroje na dojení stále čisté, abyste se vyhnuli kontaminaci.
 • Pravidelně kontrolujte ohradu, zda v ní nemáte žádné díry. Zejména malé kozy mohou utéct i tou nejmenší skulinou.
 • Měli byste své kozy mít rádi, ale neměli byste se spřátelit s kozami, které chcete prodávat na maso, jinak budete mít problém je odvézt na jatka.
 • Během období páření si kozli často močí na nohy a hlavy. Pokud zaznamenáte silný zápach, pravděpodobně jde o moč. Nemusíte si s tím dělat starosti, i když pro mnoho farmářů je to nepříjemné.
Reklama

Varování

 • Kozí farma vyžaduje každodenní práci. Když budete chtít jet na dovolenou, budete za sebe muset najít náhradního farmáře.
 • Při stavbě oplocení nepoužívejte ostnaté dráty. Řetězy a panely jsou pevnější.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kozy
 • Ohrada
 • Stodoly pro samice a samce
 • Krmivo
 • Veterinář

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 17 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 333 krát
Stránka byla zobrazena 6 333 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama