Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bylinky jsou rostliny, které mají využití buď v medicíně nebo v kuchyni. Na rozdíl od mnoha jiných rostlin, které v zahradě pěstujeme, je bylinky možné sklízet průběžně. Pokud rádi vaříte, pak určitě víte, že sklízením vlastní čerstvé bazalky, rozmarýny, petrželky nebo koriandru můžete pokrmu dodat další rozměr a ještě ušetřit peníze. Kuchyňská bylinková zahrádka se vejde na parapet, nebo ji můžete založit na slunném místě na zahradě.

Metoda 1 ze 3:
Plánujeme bylinkovou zahrádku

 1. 1
  Rozhodněte se, jaké bylinky chcete pěstovat. Nejjednodušší bude, když si sepíšete seznam bylinek, které nejčastěji využíváte při vaření. Může to být široká škála druhů, od česneku přes bazalky po pažitku. Vyberte si jen takové bylinky, o kterých si myslíte, že je skutečně využijete, nebo je případně můžete nasušit. Kuchyňské bylinky se dělí na tři následující kategorie:
  • Jednoletky, jako je například kopr, koriandr a bazalka po odkvetení zajdou a většinou je musíte každou sezónu vysadit znovu.
  • Trvalky, jako je například máta, pažitka, oregano, estragon nebo sladký fenykl můžete pravidelně stříhat a ony každý rok vyrostou znovu.
  • Stálezelené bylinky, kupříkladu rozmarýn, šalvěj nebo tymián je dobré jednou do roka zmladit, jinak je můžete trhat po celý rok, protože ani v zimě neopadávají.
 2. 2
  Zjistěte si, jakým druhům a varietám se ve vaší oblasti dobře daří. Většina bylinek je odolná a snese nejrůznější podmínky, musíte o ně ale vhodně pečovat. Pokud toužíte po rostlině, která potřebuje zvláštní péči, můžete ji vždycky zasadit do květináče a pěstovat v místnosti, abyste udrželi stálou okolní teplotu.
  • Některým trvalkám, například rozmarýnu, nejlépe svědčí mírná zima a dlouhé, suché léto. I když žijete na místě, kde jsou velmi studené zimy, stále můžete rozmarýn pěstovat, jen se budete muset smířit s tím, že ho budete muset každý rok vysadit znovu, tak jako jednoletky.
  • Pro trvalky, které se mohou chovat jako invazní druhy, raději zvolte květináč. Máta, meduňka nebo kostival se velmi snadno a rychle množí, zabírají místo a s ostatními rostlinami soupeří o živiny. Dejte květináče s nimi do rohů své bylinkové zahrádky, abyste je mohli zalévat společně.
 3. 3
  Promyslete si, kolik bylinek chcete pěstovat. Počet bylinek si vyberte podle toho, jak často kterou používáte v kuchyni. Například pokud rádi vaříte s rozmarýnem, můžete si pořídit dvě rostliny, abyste ho mohli používat tak často, jak jen chcete. Jestliže často připravujete italská jídla, bude se vám hodit více exemplářů bazalky a petrželky.
  • Různé druhy bylinek jsou také různě vysoké. Například některé odrůdy rozmarýnu tvoří velké keře, jiné zůstávají drobné. Berte tyto informace v potaz, až budete svou zahrádku plánovat.
  • Pokud si rádi vyrábíte vlastní pesto, zasaďte si alespoň dvě nebo tři rostliny bazalky. Na pesto potřebujete velké množství lístků bazalky a pokud byste jich otrhali z jedné rostliny příliš mnoho, můžete ji zahubit.
  • Pokud chcete pěstovat bylinku, kterou použijete jen občas na ozdobu, jedna rostlina by měla stačit. Například pokud si pažitkou jen občas posypete brambory či omeletu, jedna nebo dvě rostliny jsou akorát.
 4. 4
  Kupte si buď předpěstované dospělé rostliny, semenáčky nebo semínka. Nejrychlejší způsob, jak získat funkční bylinkovou zahrádku je koupit si dospělé rostliny, které zasadíte na vámi vybrané místo. Kořeny se rychle uchytí a vy budete mít bylinky, potřebné pro vaření, prakticky okamžitě. Pokud je ještě moc brzy na vzrostlé rostliny, zkuste semenáčky nebo semínka.
  • Pokud se rozhodnete pěstovat bylinky od semínka, začněte s předpěstováním asi 2 týdny předtím, než bude venkovní teplota dostatečná pro pěstování a kdy už nebudou hrozit mrazy. Nechte semena 2 – 4 hodiny máčet, tak jak je většinou uvedeno na sáčku. Zasaďte semena do sadbovačů a dejte je na slunný, teplý parapet. Udržujte půdu vlhkou a za 7 až 14 dní byste měli vidět první semenáčky. Je-li v místnosti chladno, můžete je zakrýt stříškou z plastikové fólie, abyste vytvořili "skleníkový efekt".
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Sázíme bylinkovou zahrádku

 1. 1
  Vyberte si místo, kde chcete svou zahrádku mít. Mělo by být snadno přístupné z kuchyně, takže budete moci vyběhnout a utrhnout si bylinku kdykoliv potřebujete. Většina bylinek potřebuje plné slunce, aby dobře prospívaly, najděte tedy takové místo, které má každý den alespoň šest hodin slunce.[1]
  • Pokud žádné takové místo na své zahradě nevidíte, můžete bylinky jednoduše zasázet do květináčů místo do země. Ty pak můžete na vhodná místa přesunout snáze.
  • Pokud opravdu na zahradě to správné místo nemáte, můžete bylinky pěstovat v místnosti. Vyberte si parapet, směřující pokud možno na jih, aby měly rostliny dostatek světla.
 2. 2
  Promyslete si uspořádání zahrady. Dobrý nápad je všechny bylinky, které potřebují hodně zálivky na jednu stranu zahrádky, a ty, které vyžadují méně vláhy, na druhou. Například bazalka potřebuje hodně vody, ale rozmarýn má raději mnohem sušší půdu. Vždy se při sázení řiďte požadavky, které najdete na sáčku se semeny nebo na visačce u dospělé rostliny.
  • Bylinky, které rostou velmi blízko u země, třeba tymián a některé variety rozmarýnu, by měly růst v jižní části zahrádky, aby je vyšší rostliny během slunečné části dne nestínily.
  • Vyšší bylinky sázejte do středu severní strany zahrádky, aby okolní menší rostliny měly přístup ke slunečnímu světlu a nebyly zastíněné.
 3. 3
  Připravte si substrát. Kuchyňské bylinky mají na půdu podobné nároky a proto je snadné je sázet blízko sebe na malé ploše bylinkové zahrádky. Substrát by měl být dobře propustný, humózní a úrodný, to platí jak pro zahradní půdu, tak pro hlínu v květináčích.[2]
  • Pokud substrát není příliš dobře propustný, přidejte vrstvu kompostu a důkladně ji s půdou promíchejte. Propustnost se tím zlepší a kompost navíc půdu obohatí.
  • Sázíte-li bylinky do květináčů, použijte standardní substrát. Na dno nejprve dejte hrubý štěrk, díky kterému budou mít kořeny dostatek vláhy, ale zároveň nebudou náchylné k plísni.
 4. 4
  Zasaďte bylinky. Semenáčky a sazenice můžete zasadit hned, jakmile pomine nebezpečí mrazů. Každou rostlinu zasaďte asi 30 – 45 cm od druhé, řiďte se pokyny prodejce. Vykopejte díry dostatečně hluboké na to, aby se do nich pohodlně vešel kořenový bal. Zasypejte vyhrabaným substrátem a lehce upěchujte.
 5. 5
  Udržujte bylinkový záhon dostatečně vlhký. Pokud by půda vyschla, bylinky by trpěly. Zalévejte bylinkovou zahrádku podle potřeby, aby substrát nevysychal a berte přitom ohled na potřeby jednotlivých druhů. V létě to může znamenat zalévat každý den nebo obden. Po dešti není potřeba zavlažovat, totéž platí, pokud půda není suchá.
  • Zda je půda vlhká otestujte jednoduše tak, že do ní poblíž stonku jedné z bylinek zaboříte prst. Pokud ho vytáhnete suchý a od prachu, je na čase zalévat.
  • Zalévejte raději bylinky poblíž stonku, místo abyste je kropili celé. Předejdete tak možnému poškození lístků.
  • Zalévejte bylinky ráno, aby mělo slunce čas záhon osušit dřív, než bude tma. Pokud byste bylinky nechali přes noc mokré, můžete podpořit vznik plísně.
 6. 6
  Braňte se proti škůdcům a plevelu přírodními metodami. Na kuchyňskou bylinkovou zahrádku nikdy nepoužívejte chemikálie nebo pesticidy. Většina bylinek se používá přímo do jídla a chemikálie mohou být škodlivé pro vaše zdraví. Raději v blízkosti bylinek zasaďte česnek, mátu a cibuli, které odhánějí hmyzí škůdce.
  • Se mšicemi a jinými běžnými škůdci se můžete vypořádat s pomocí mýdlové vody, kterou každý den opláchnete listy. Přírodní insekticid si namícháte z 1 – 2 lžic rostlinného mýdla, například Castilského, a čtvrt litru vody. Naplňte lahev s rozprašovačem, postříkejte bylinky a máte po problémech s hmyzem.
  • Pravidelně zahrádku zbavujte plevele, který vytrhávejte i s kořeny, aby rychle nevyrostl zpátky.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Sklízíme bylinky

 1. 1
  Začněte bylinky sklízet, až budou na vrcholu růstového období. Až budou mít pevné a silné stonky a začnou vytvářet spoustu listů, můžete začít sklízet i několikrát týdně. Uprostřed léta je někdy možné lístky trhat prakticky každý den.[3]
  • Bylinky sklízejte nejlépe ráno. Jejich chuť je v této části dne nejsilnější. Počkejte si a otrhejte lístky nejlépe hned jak oschne rosa.
  • Sklízejte bylinky pravidelně, než začnou nabíhat na květ. Jakmile začne rostlina vytvářet květy, její energie se soustředí je na ně a přestane ji směřovat do zdravého růstu listů.[4]
 2. 2
  Lístky bylinek sklízejte nejlépe odřezáváním ostrým, čistým nožíkem. Můžete také použít čisté, ostré zahradnické nůžky. Dávejte pozor, aby všechno náčiní, kterým budete bylinky stříhat, bylo čisté a vy jste se tak vyhnuli kontaminaci rostliny.
  • Jednoleté bylinky s lístky, například bazalku, můžete stříhat poměrně často, protože během přibližně týdne či dvou dorostou zpátky. Odstřihněte nové lístky a nechte asi 10 – 15 cm původního stonku, aby bylinka nepřestávala růst a lístky obnovovat.
  • Trvalky, například tymián či oregano stříhejte tak, že odříznete pouze olistěné špičky nebo nové horní části, aby rostlina zůstávala kompaktní.
 3. 3
  Lehce lístky bylinek opláchněte a okamžitě je spotřebujte. Bylinky je nejlépe použít těsně po sklizení, jinak mohou začít ztrácet chuť a vůni. Potřebujete-li z nějakého důvodu na pár dní uskladnit čerstvé bylinky, vložte je stonkem dolů do malé skleničky s vodou. Skleničku pak dejte do lednice a lehce zakryjte potravinářskou fólií, dokud nebudete připraveni bylinky použít.
 4. 4
  Pravidelně bylinky zmlazujte a prořezávejte. Sklizeň se o prořezání postará sama, ale mezi jednotlivými sklizněmi je někdy třeba bylinky prořezat, aby se podpořil správný a zdravý růst. Pokud prořezávat a zmlazovat nechcete, bylinky vyženou dlouhé šlahouny a vyrostou do výšky, případně začnou kvést a tvořit semena, což negativně ovlivňuje jejich chuť a množství vytvořených listů.
  • Na konci sezóny sklizně zkraťte vytrvalé bylinky tak, aby zůstalo jen několik centimetrů stonku u země. Nebojte se, příští rok znovu obrazí. [5]
  • Stálezelené bylinky zkraťte na jednu třetinu výšky, aby vám přes zimu nezdřevnatěly. Odstraňte všechny suché a odumřelé větvičky a stonky a okolo kořenů nasypte mulč.
  • Odumřelé nebo suché jednoletky vytáhněte z půdy. Příští rok by stejně nevyrostly, musíte koupit nové.
  Reklama

Tipy

 • Zalévejte semenáčky z láhve s rozprašovačem. Jemná mlha z rozprašovače nepoláme křehké lístečky.

Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Substrát
 • Kompost
 • Mulč
 • Semena, semenáčky nebo dospělé bylinky
 • Ostrý nůž nebo zahradní nůžky

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 525 krát
Stránka byla zobrazena 1 525 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama