Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hudební průmysl se rychle mění a neustále je poptávka po nových nahrávacích společnostech – labelech. Úspěšný label umí najít nové talenty, platí nahrávání a mixování desek, podporuje turné a poskytuje svým umělcům marketingové služby.[1] .

Část 1
Část 1 ze 3:

Naplánujte si svůj podnik

  1. 1
    Určete si svůj žánr. Pokud chcete být úspěšní, měli byste se zaměřit na jeden styl hudby. To závisí do značné míry na tom, čeho chcete dosáhnout. Pokud chcete vydělávat hodně peněz, založte nahrávací společnost pro popovou hudbu. Pokud chcete být nejlepším labelem pro nezávislé umělce, [2] , budete se muset ubírat jinou cestou.
  2. 2
    Udělejte si obchodní plán. Budete ho jistě potřebovat. Nejprve si musíte určit zaměření svého labelu: jak budete hledat a rozvíjet talenty, jak budete plánovat marketing a podporu prodeje, jak budete analyzovat trh a konkurenci, jak budete svůj podnik financovat a jak to uděláte, aby vám dobře vynášel.
    • Pokud jste bohatí, nebudete potřebovat investory. Je ale dobré si nějaké najít, protože vám mohou pomoci zlepšit vaše postavení na trhu. Například pokud založíte popový label se svými vlastními penězi, ale podaří se vám přesvědčit Sira McCartneyho, aby do něho investoval, měli byste vyhráno. Budete ale muset Sirovi představit úžasný plán, nebo si najít jiného investora, kterého bude váš podnik zajímat.
    • Pokud potřebujete peníze z banky, mějte plán, který ukáže, že rozumíte jak rizikům, tak příležitostem a že jste schopni se posunout dál. Přesvědčíte tím investory, aby se nebáli vašemu podniku věnovat peníze.
  3. 3
    Napište si všechny startovní náklady. To je všechno od elektřiny až po provozní náklady a reklamní předměty. Na nic nezapomeňte – když budete hledat sponzory, budete jim muset ukázat přesný plán. Zde je několik věcí, na které byste neměli zapomínat.
    • Administrativní náklady: nájem, služby, daně a licence pro nahrávací společnost jsou nemalé náklady. Nezapomínejte ani na telefon, internet, kancelářské vybavení, vizitky atd. Budete také potřebovat webové stránky a někoho, kdo se o ně bude starat. Některé z těchto nákladů budete platit týdně, jiné zase měsíčně, nebo i jednou za rok. Může se to zdát jako hodně peněz, ale když budete mít pětiletý plán, měli byste být schopni z těchto nákladů za krátkou dobu udělat zanedbatelné částky.
    • Náklady na nahrávání: jako label budete muset produkovat hudbu. To znamená, že budete muset počítat s nahráváním, časem ve studiu, s poplatky za míchaní a produkci (i vy musíte dostat zaplaceno) a muzikanty.
    • Marketingový rozpočet: skvělá nahrávka není nic, dokud se nedostane na trh. Proto budete muset svoji společnost podporovat pomocí reklamy v tisku, na internetu, pomocí tiskových zpráv a webových stránek. Také budete muset spolupracovat s umělci a grafiky, budete muset vytvořit vizuál vaší společnosti a všech jejích produktů.
    • Profesionální služby: když budete mít nahrávací společnost, budete potřebovat také někoho, kdo vám bude psát smlouvy a bude se starat o právní záležitosti mezi vámi a vašimi klienty. Najměte si schopného právníka, který se specializuje na nahrávací společnosti. Budete také potřebovat účetního, který se postará o to, aby vás neotravovali z finančního úřadu.
  4. 4
    Připravte si finanční plán. Vymyslet takový plán na několik let dopředu chce zkušenosti a dobré odhadovací schopnosti. Na první rok byste měli mít jasný plán – budete vědět, kolik vás bude stát rozjetí společnosti a budete jistě mít i několik kapel, se kterými budete chtít spolupracovat. S těmito informacemi zkuste odhadnout, kolik budete utrácet a vymyslet si plán na další roky.
    • Můžete se spolehnout na kapely, které aktuálně zastupujete – mají plné kluby? Pokud mají hodně fanoušků, je pravděpodobné, že se uchytí. Pokud máte také nové kapely, které nikdo nezná, budete je muset podporovat mnohem více.
    • Postupně budete zastupovat více a více hudebníků a vaše společnost poroste. Při plánování financí na budoucí léta budete muset odhadnout, kde a kdy získáte další talenty a jak je budete podporovat. Zde už je plánování trochu komplikovanější – když budete mít jednu skvělou a známou kapelu, bude pro vás snadnější podpořit i ty neznámé. Stejně tak vám ale špatná kapela může způsobit velké finanční ztráty.
  5. 5
    Sestavte si tým. Pokud nemáte velké zkušenosti s prodejem, reklamou, hudbou, obchodem, uměním, komunikací a nejste nejlepší právník ve městě, budete si muset najít tým lidí. Zde je několik dovedností, které musíte dát pro svůj úspěch dohromady:
    • Marketing a prodeje: potřebujete někoho, kdo bude umět vaši společnosti podporovat ve světě a osobně se zná s promotéry, umělci a mecenáši. Tento člověk pro vás bude mít klíčový význam – stojí za náborem nových hudebníků a stará se o to, aby se o vás lidé dozvěděli. Čím lépe bude dělat svoji práci, tím úspěšnější vaše společnost bude.
    • Produkce: Potřebujete někoho, kdo rozumí nahrávacímu postupu a kdo dokáže najít dobré zvukaře a producenty. Také musí být schopen vést nahrávání ve studiu.
    • Ostatní: Abyste neměli ze začátku vysoké náklady, najměte si na některé druhy práce brigádníky. Například loga, grafické provedení webu, právní a účetní záležitosti jsou věci, které nemusíte řešit každý den a není tedy nutné za ně každý den někomu platit.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak uskutečnit svůj plán

  1. 1
    Založte formální společnost. Pokud chcete podnikat, musíte založit společnost, která funguje jako právnická osoba.
    • Živnost: V tomto případě si všechno děláte sami. Je jednoduché založit, pozastavit a udržovat živnost. Možná vám budou stačit konzultanti nebo přátelé, kteří vám pomohou s nejdůležitějšími věcmi, a společnost bude celá vaše, včetně zisků, ale také včetně všech nákladů. Taková společnost nedává velký prostor investicím a není téměř vůbec chráněná. Kdyby se vám podnikání nepovedlo, museli byste splácet všechny dluhy sami. Pokud chcete mít skutečnou nahrávací společnost, živnost není ta nejlepší volba.
    • Společnost s ručením omezeným. Tento typ společnosti se nejlépe hodí pro malé podniky. Budete moci společnost rozšiřovat o další lidi a budete mít právní ochranu v případě bankrotu. Také budete mít relativně snadnou správu financí, právních záležitostí a daní. Pokud chcete hledat investory nebo plánujete rozšířit podnik do dalších zemí, tento typ společnosti pro vás bude ideální.
    • Korporace (Inc.) Pokud chcete mít velký podnik a hledáte velké investory, které mají rádi formální strukturu podniků, je to pro vás nejlepší volba. Stejně jako u společností s ručením omezeným jste chráněni před ztrátami z podnikání. Můžete založit akciovku, zvýšit investiční kapitál a budete mít mnoho právních precedentů pro všechny případy. Tyto společnosti mají přísná pravidla a účetní i právník budou mít jistě stále plné ruce práce. Pokud jste uvolněný typ, který neumí zvládat zodpovědnost, je tento druh společnosti pro vás nejlepší.
  2. 2
    Najděte talenty. Až budete mít plán, založenou společnost a licence na nahrávání a vydávání desek, budete mít produkční tým a (snad) také kapitál, je čas dát se do práce!
  3. 3
    Choďte ven a kritickým uchem poslouchejte živou hudbu. Sledujte obecenstvo a jeho reakce na kapely. Pokud má kapela vyprodáno a všichni tančí už od první chvíle, možná jste narazili na zlatý důl.
    • Zajděte za kapelou a promluvte si s nimi. Zjistěte, kdo to je, jak dlouho hrají, zda už vydali nějaké nahrávky a jaké mají plány do budoucna.
    • Hlavně si zjistěte, zda už podepsali smlouvu s nějakou nahrávací společností. Ze začátku je nezbytné hledat kapely, které ještě žádnou smlouvu nemají.
  4. 4
    Ukažte se tisku. Město je plné novinářů, kteří vám pomohou dostat se do povědomí lidí, ale nejprve se s nimi musíte seznámit. Najděte si novináře z místních novin nebo je oslovte na koncertech. Pozvěte je na oběd nebo k sobě do studia a udržujte s nimi kontakt..
  5. 5
    Seznamte se se zvukaři. Najděte si místní nahrávací studia a navštivte je. Najdete jistě velká studia se špičkovým vybavením, i malá skromnější studia s průměrným vybavením. Je dobré si najít studio s kvalitním vybavením, ale důležitější je, aby výsledná hudba dobře zněla.
    • Seznamte se se zvukaři a zjistěte, jakým stylem pracují, jak jednají s kapelami a co jim vadí. Je dobré například vědět, jestli máte přivést rapového umělce nahrávat do studia, ve kterém je zvukař, který hip hop nesnáší. Požádejte zvukaře, aby vám pustili něco, co mají rádi a pozorně poslouchejte.
    • Můžete je také požádat o CD s nějakou jejich nahrávkou, abyste si ho mohli pustit doma. Je to sice nepravděpodobné, ale někdy i drahé studio může znít, jako kdyby své desky nahrávalo na zadním sedadle starého auta.
  6. 6
    Navštěvujte obchody s hudbou. Měli byste se seznámit s majiteli těchto obchodů. Je možné, že budou rádi prodávat vaše nahrávky. Jde o malé věci, které vám mohou pomoci k velkým úspěchům.
  7. 7
    Seznamte se s agenty. Agenti jsou lidé, kteří řídí celý hudební průmyslu. Kapely, které podepsaly smlouvu s agentem mají dobře nakročeno, protože se chovají profesionálně.
    • Když se agentům a promotérům vaše služby budou líbit, až jim kapela oznámí, že jsou připraveni nahrávat, jistě se vám hned ozvou.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak si udržet úspěch

  1. 1
    Pracujte na své značce. Až se naučíte chodit v obchodování, snažte se udržovat si dobré vztahy s veřejností. Vytvořte si logo a používejte ho na všech produktech, stránkách a letácích. Podepisujte smlouvy s kapelami, které se hodí vaší image.
    • Sledujte úspěšné labely jako jsou Sub Pop nebo Matador Records, které mají kvalitní brand management, ale udržují si nezávislou obchodní pozici.
  2. 2
    Propagujte svoji společnost kreativně. Během posledních deseti let internet drasticky ovlivnil to, jakou hudbu posloucháme, kupujeme a o jaké hudbě mluvíte. Pokud se chcete spoléhat pouze na tradiční metody jako je rádio a CD nosiče, nebudete mít moc velkou šanci na úspěch. Vide na YouTube a model „zaplať, kolik chceš“ jsou dnes stále populárnější a pomohou vám dosáhnout úspěchu.
    • Můžete si vymyslet různé akce, například tisknout trička s kódem pro stažení hudby zdarma na cedulce. Společnost Goner z Memphisu dokonce rozdávala desky zdarma každému, kdo si nechal na tělo vytetovat „goner“ (v překladu „vyvrhel).
  3. 3
    Vybudujte si základnu. Sub Pop začínal s místními grunge kapelami, ale nyní zastupuje i mnoho mainstreamových umělců, například Iron & Wine nebo Fleet Foxes. Díky tomu jeho úspěch stále roste a jeho podíl na trhu se zvýšil. I když se nyní soustředíte na popové hvězdičky, zkuste někdy překročit hranice svého žánru a zastupovat jiné umělce, kteří by mohli vylepšit vaši image.
    • V 90. letech byly velké labely ochotnější riskovat s neznámými nebo undergroundovými kapelami. Například Sonic Youth, nezávislá kapela z New Yorku, dostali skvělou příležitost, když jim smlouvu nabídl Geffen a radost z toho měli fanoušci i producenti. Pokud chcete vydělávat peníze, zkuste objevit nějakou velkou hvězdu mezi neznámými kapelami.
    Reklama

Tipy

  • Nikdy neodmítejte talenty! Zůstaňte v kontaktu, i když jim zatím nemůžete nabídnout smlouvu.
  • Vytrvejte. Každý začátek je těžký a je jasné, že vás čeká tvrdá práce a mnoho úsilí. Když budete pracovat pilně a podporovat svoji společnost, nakonec uspějete.
  • Nikdy nečekejte na to, co udělá konkurence. Snažte se být stále o krok napřed a hledejte nové talenty.
Reklama

Varování

  • Peníze jsou nejdůležitější, proto byste měli mít dostatečný kapitál.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 81 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 226 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 7 226 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama