Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pořídít si sladkovodní akvárium je skvělý způsob, jak do svého domova vnést kousek přírody. Zařízení a údržba akvária je přitom snazší, než to na první pohled může vypadat. Nepřeberné množství doplňků a příslušenství na pultech zverimexů může být matoucí, ale do začátku vám postačí pouze základní vybavení. A co nevidět se budete kochat barevnými rybkami, plovoucími ve vašem novém akváriu.

Část 1 ze 4:
Zařízení akvária a stojanu pro něj

 1. 1
  Vyberte si akvárium. Akvárium, které si vyberete, by mělo být dostatečně velké, aby se do něj vešlo potřebné množství vody pro počet rybek, které chcete chovat. Jedna rybka by měla mít alespoň 3 litry vody. Jen tak nebude akvárium přeplněné a rybky budou žít dlouhý, spokojený život bez špinavé, páchnoucí vody. Nicméně, pokud máte doplňky jako filtr, dekorace, rostliny atd, doporučuje se pro každou rybu okolo 5 litrů vody. Čím větší ryba, tím více exkrementů vylučuje, a tím více potřebuje vody. Myslete na to, že dekorace a živé rostliny také zaberou místo.
  • 50 litrové akvárium je standardní velikost, ve které můžete chovat rozmanité druhy ryb. Jako začátečník si raději nevybírejte o mnoho větší.[1]
  • Můžete si vybrat také 60 nebo 75 litrové nádrže a pořídit si jen několik málo odolných ryb (molinésky, paví očka, platy, tetry a čichavce, vyhněte se ovšem cichlidám), abyste si udělali představu o tom, jak se vám nový koníček líbí.
  • Ať už se rozhodnete jakkoliv, nezačínejte s nádrží menší, než 30 litrů. Tedy žádná miniaturní stolní akvária nebo nádrže na chov jedné jediné bety. Nebudou pro vaše rybky dost velké. Je to sice lákavé, koupit si menší akvárium, ale udržet kvalitu vody je v něm ve skutečnosti podstatně těžší.
 2. 2
  Pořiďte si stojan na akvárium. Akvária, které mají objem 60 litrů a více budou potřebovat speciální stojan. Vyberte si takový, který je speciálně navržen pro objem vašeho akvária. Nikdy nepodceňujte váhu plného akvária! Ujistěte se, že stojan je uzpůsoben váze vaší nádrže a nebo že byl vyroben na míru tak, aby ji unesl. Je nezbytné, aby byl stojan pevný a odolný natolik, aby váhu akvária unesl. Pro větší bezpečnost se navíc doporučuje nikdy nenechat okraj akvária přečnívat přes okraj stojanu.
  • Nábytek jako jsou skříně, televizní stolky nebo kuchyňské skříňky váhu plné nádrže nejspíše neunesou.
  • Ve větších obchodech s chovatelskými potřebami seženete celé kompletní sady. Na internetu jsou také k mání akvária i stojany z druhé ruky za skvělé ceny. Zkontrolujte, jestli akvárium neprosakuje a zda je dobře vyčištěné, než jej koupíte.
  • Pokud si nechcete pořizovat celý set ujistěte se, že vybavení, které kupujete bude odpovídat velikosti vašeho akvária.
 3. 3
  Rozhodněte se, kam stojan s akváriem umístíte. Výběr vhodného místa je klíčový pro zdraví vašich rybek. Zvolte místo, které má stálou teplotu a kde není příliš málo ani příliš mnoho světla. Mezi stěnou a sklem akvária by měla být alespoň 12 cm mezera, aby se tam vešel filtr. Další věci, na které musíte při výběru místa pro akvárium myslet jsou tyto:
  • Příliš mnoho světla způsobí nadměrnou tvorbu zelených řas, což je noční můra na údržbu a čištění. Vnitřní stěna s nepřímým světlem je mnohem lepší.
  • Nedívejte akvárium pod ventilátor nebo klimatizaci, padající prach může napadat dovnitř a navíc bude těžší udržet v nádrži stálou teplotu. Ta je pro všechny rybky velmi důležitá a pro některé druhy můžou být změny fatální.
  • Je nezbytné, aby bylo akvárium na místě, kde jej podlaha vašeho domu bez potíží unese. Ujistěte se, že je podlaha pod nádrží adekvátně podepřena. Sežeňte si plány domu a podívejte se, kudy vedou nosné zdi a příčky, pokud si nejste jistí.
  • Vyberte si místo, které je blízko elektrické zásuvce. Myslete také na to, jak daleko budete muset transportovat vodu, až budete akvárium každý týden čistit. Najděte, kde je v bytě více zásuvek a začněte s hledáním místa odtamtud.
  Reklama

Část 2 ze 4:
Instalace filtru a přidání substrátu

 1. 1
  Rozhodněte se, jaký systém filtrace budete používat. Nejběžnější a nejoblíbenější jsou buď filtry, umístěné pod substrátem (doporučují se pro začátečníky více, než filtry jiných typů), nebo ty, které visí na zadní stěně nádrže. Nenechte se zmást nejnovějšími výdobytky techniky. Obyčejné filtry, které poskytnou mechanické a biologické čištění vody jsou snadné na údržbu a odvedou dobrou práci. Složitější filtry si pořiďte až když se opravdu rozhodnete akvaristice věnovat.
  • Pokud si vyberete filtr, umístěný pod substrátem, ujistěte se, že vzduchová pumpa je dost silná pro velikost vašeho akvária. V tomto případě platí, že čím větší, tím silnější. Uvědomte si, že pokud nebudete pravidelně odsávat nečistoty ze substrátu, filtr se jimi může ucpat a proměnit se v nebezpečnou zónu. Pamatujte také na to, že filtr pod substrátem nemůžete používat, pokud chcete použít jemný písek nebo jiný jemnozrnný substrát.
  • Pokud se rozhodnete pro nadzemní typ filtru, měl by být dostatečně silný, aby vyčistil adekvátní množství vody. Ideálně by měl dokázat přefiltrovat 15 litrů vody za hodinu na každé 3 litry vašeho akvária. (Například akvárium o obsahu 30 litrů bude potřebovat filtr s kapacitou 150 l za hodinu)
 2. 2
  Nainstalujte filtr. Způsob jeho instalace se liší v závislosti na typu a značce. Zjistěte si, který filtr bude kompatibilní s vaším vybavením:
  • Pro filtry pod substrátem položte nejprve na dno filtrační desku a nasaďte na ni trubičky pro přívod vzduchu (Pokud máte podvodní motorek, budete potřebovat jen jednu, pro tradiční vzduchovou pumpu se doporučují dvě, pokud má akvárium objem 120 litrů a více, jedna na každém konci). Nezapínejte filtr, doku nebude akvárium plné vody. Smontujte filtr dohromady a připojte k němu trubičky. Nechte jej vypnutý.
  • Pokud jste si vybrali klasický filtr, přimontujte jej na zadní stěnu akvária na místo, kde bude proud vody rovnoměrně rozdělený. Některá akvária se vyrábí s perforacemi, do kterých příslušenství filtru přesně zapadne. Nezapínejte filtr, dokud nebude akvárium naplněno vodou.
 3. 3
  Nasypte na dno substrát. Mít 5 - 7 cm substrátu je nezbytné pro zdravé akvárium a pomáhá to rybkám dobře se ve vodě orientovat. Ve zverimexech a potřebách pro chovatele seženete jak levný písek všech možných barev, tak dražší přírodní substrát, který je většinou v černé, bílé nebo hnědé barvě. Jemný písek se hodí pro ryby a jiné živočichy, kteří se rádi zahrabávají - je potřeba jej ale pravidelně čistit a prosívat, aby se zabránilo vzniku míst s nebezpečnými usazeninami, protože ta mohou v akváriu napáchat nenávratnou škodu.
  • Než substrát nasypete do akvária, propláchněte ho čistou tekoucí vodou.[2] Čím méně bude v akváriu prachu, tím dříve se vyčistí, až zapnete filtr. Tento krok je obzvlášť důležitý, pokud používáte jemný písek, ale platí pro všechny druhy substrátu.
  • Lehce substrát uhlaďte tak, aby byl u zadní stěny akvária trochu vyšší.
  • Pokud používáte filtr pod substrátem, rozprostřete nad jeho destičkou vrstvu substrátu rovnoměrně. (Přisypávejte substrát po částech - jednak se lépe rozprostře a také zabráníte poškrábání stěn akvária)
  • Zakryjte substrát talířem, aby se tolik nezvířil, až budete přilévat vodu.
  Reklama

Část 3 ze 4:
Přidejte vodu a topení

 1. 1
  Ujistěte se, že akvárium neteče. Naplňte jej vodou asi do výšky 10 cm a půl hodiny počkejte. Pokud akvárium někde teče, je lépe, když na to přijdete teď, než až když ho naplníte celé. Pokud nevidíte, že by teklo, naplňte nádrž do 1/3.
  • Dělejte to někde, kde vám nevadí případná unikající voda. Mějte po ruce něco, čím můžete prosakování utěsnit, a akvárium vysušit, než se pustíte do jeho opravy.
 2. 2
  Přidejte dovnitř rostliny a dekorace. Rostliny jsou krásné i užitečné - mechanický filtr si příliš neporadí s planktonem, ale rostliny vám to usnadní. Některé ryby rostliny potřebují, aby dobře prospívaly. Kromě rostlin můžete do akvária dát například vyplavené dřevo nebo jiné dekorace, navržené speciálně pro akvária. Nedávejte dovnitř nic, co tam nepatří.
  • Vyberte si rostliny podle toho, jaké druhy rybek chcete chovat. Kořeny jemně zatlačte do písku, dávejte pozor na stonky a listy.
  • Některé druhy rostlin je potřeba k něčemu přichytit, pořiďte si tedy kus vlasce (neublíží ani rostlinám, ani rybám) a přivažte rostliny k dekoracím nebo k vyčištěnému kořeni nebo kamenu.
 3. 3
  Nalijte do akvária zbytek vody. Až si budete jistí, že jsou všechny dekorace na správném místě, dolijte akvárium vodou. Nechejte mezi jeho okrajem a hladinou mezeru 2-3 cm.
 4. 4
  Spusťte filtr. naplňte rezervoár filtru vodou a zapněte jej! Voda by měla začít bez problémů (a tiše) proudit za několik minut. Pokud máte filtr pod substrátem, zapněte jeho motorek. Voda by se měla v trubkách začít pohybovat vzhůru.
  • Počkejte hodinu nebo dvě a zkontrolujte, že se teplota vody pohybuje ve správném rozmezí, zda akvárium někde neteče a že filtrace cirkuluje.
 5. 5
  Po straně akvária nainstalujte topení. většinou se přichycuje dvěma přísavkami. Snažte se jej umístit vedle nebo poblíž hubice filtru, která vypouští vodu, která se tak bude rovnoměrně prohřívat. Většina termostatů na nových topeních se dnes prodává přednastavená na teplotu 21- 25°C. Zapněte topení a zkontrolujte teploměr. Topení nikdy nezapínejte, dokud není akvárium naplněno vodou.
  • Ponorná topení jsou snadná na použití. Hledejte takové, které má nastavitelný termostat, protože různé druhy ryb preferují různou teplotu. Dobré pravidlo je 3 - 5 wattů na každé 3 litry vody. Většina rybek je spokojena při teplotě mezi 23 - 30°C, takže se teplotu snažte udržet na přibližně 25°C.
  • Některá světla (občas jsou k dispozici přímo s nádrží) vydávají tolik tepla, že drasticky mění teplotu vody v akváriu. Když jsou vypnutá, teplota opět prudce klesne. Pro rybky to není dobré. Pokud k tomu dojde, raději si pořiďte světlo které podobné výkyvy nezpůsobuje.
 6. 6
  Přidejte chemii pro odchlorování vody. Voda z kohoutku obsahuje chlor a jiné chemické látky, které rybkám škodí, takže je nutné použít neutralizér. Řiďte se instrukcemi, přiloženými k chemikálii na odstranění chlóru. Je to také vhodná chvíle pro přidání chemie, která podpoří množení užitečných bakterií.
 7. 7
  Nechte akvárium projít jedním cyklem. Pro podrobnější informace o cyklu bez ryb hledejte na internetu (je to nejšetrnější způsob, jak podpořit činnost prospěšných bakterií). Cyklus musí být jednou dokončen předtím než do akvária přidáte ryby a jiné živočichy, jinak hrozí, že vám uhynou. Během cyklu sledujte parametry vody (pH, amoniak, nitrity a nitráty). Ve zkratce se dá říci, že nejprve vystoupají nitrity, pak nitráty, které se následně vrátí na hodnotu 0. V té chvíli jste dokončili cyklus dusíku a můžete nasadit rybky. (Můžete použít chemii, která vás zbaví zároveň amoniaku a nitritů. Jediný způsob, jak redukovat nitráty je pravidelně vyměňovat vodu a fyzicky odstraňovat nečistoty).
  Reklama

Část 4 ze 4:
Nasazení akvarijních ryb

 1. 1
  Vyberte si rybky. Poraďte se s prodavačem ve zverimexu, který vám doporučí, jaké druhy tropických rybek jsou pro vaši vodu nejvhodnější. Měl by vám také dát tipy na to, které rybky se dobře snesou s ostatními a které ne. Hledejte spíše menší prodejnu, nikoli součást řetězců, mají většinou lépe vyškolené zaměstnance a ryby od prověřených chovatelů.
  • i když se vám třeba některé druhy na pohled zalíbí, nemusí se spolu dobře snášet. A když je přinesete domů, výsledkem může být vybledlá utrápená rybka (ve stresu ryby ztrácejí barvu), která nakonec zahyne. A to je přece zbytečná ztráta peněz, ne?
  • Pokud je to vaše první akvárium, nepořizujte si rybky, které jsou doporučeny pouze zkušeným akvaristům. Je to stejné jako s plemeny psů - existuje dobrý důvod, proč se některá nedoporučují začátečníkům.
  • Zeptejte se, do jaké velikosti ten který druh v dospělosti dorůstá a nekupujte si takové druhy, které budou mít časem problém se do akvária vejít. To platí především pro sladkovodní žraloky, kraby (kteří se stejně neustále snaží utéct), cichlidy a živočichy, kteří se zahrabávají do písku. Není to k nim fér.
 2. 2
  Nekupujte si všechny rybky najednou. Promyslete si, jaké druhy byste chtěli ve finále ve svém akváriu mít a kupte si dvě nebo tři od toho nejmenšího druhu. (To platí o všech rybách kromě hejnových - ty je zapotřebí kupovat alespoň po 4 kusech, nebo ještě lépe po 6 a více). Každé 2 týdny pak můžete do akvária uvést další druh ryb, ten největší jako úplně poslední.
 3. 3
  Přepravte rybky bezpečně domů. Prodavač vám dal igelitový pytel naplněný vodou, do něj vložil rybu a nafoukl jej, aby měl dost kyslíku. Až nasednete do auta, nechte pytlík na místě, se nebude pohybovat ani na něj něco nespadne. Jeďte rovnou domů. Rybky mohou v plastovém sáčku přežít možná jen 2 a půl hodiny. Pro přepravu na větší vzdálenost se doporučuje jiný postup balení.
 4. 4
  Vypusťte rybky do svého akvária. Začněte dvěma nebo třemi rybkami, které nechte v nádrži prvních deset dní. Pak si pořiďte dvě nebo tři další, zase deset dní počkejte, a tak dále. Pokud do akvária nasadíte příliš mnoho ryb najednou, voda neprojde správně cyklem a její kvalita se prudce zhorší. Trpělivost je to hlavní, co budete prvních 6-8 týdnů potřebovat. Je na místě podotknout, že jedna z nejčastějších chyb, kterou začátečníci dělají, je, koupit si jen 1-2 kusy hejnových rybek. Je to kruté a pro ryby velmi stresující. Hejnové znamená, že by jich mělo být v jedné skupince alespoň 5. Na trhu je spousta dobrých knih o akvaristice. ".
  Reklama

Tipy

 • Vždycky si zjistěte co nejvíce informací o každé živé věci (rybka, bezobratlý, rostlina), kterou se chystáte dát do svého akvária. Ujistěte se, že se hodí k druhům, které již máte a že dokážete splnit požadavky, aby organismus prospíval. Nejlepší je porovnat si informace z několika zdrojů. nikdy nevěřte jen prodavači v obchodě!
 • Během času se na površích všech věcí v akváriu usadí prospěšné bakterie, které pomáhají odbourávat amoniak a nitrity. Když do akvária najednou přidáte velké množství ryb, bakterie nebudou stíhat svou práci a nečistotami se zahltí filtr. Rozumně osazené akvárium má cykly trvající 30 - 45 dní, což je doba, za kterou si bakterie zvyknou na prostředí a zvládnou odbourávat rybí exkrementy. Přidání dalších ryb pak proces nenaruší.
 • Nenechávejte světlo zapnuté (pokud jej máte) celou noc - ryby POTŘEBUJÍ spát. A musí k tomu mít určitou dobu tmy, protože nemají oční víčka. Pokud nemáte v akváriu žádné živé rostliny, zapínejte světlo jen když jste doma a chcete se na ryby dívat. Nepotřebují totiž 14 hodin světla, a světlo navíc podporuje růst zelených řas.
 • Pokud si můžete vybrat zdroj světla, rozhodněte se pro fluorescenční - barvy rybek v něm více vyniknou a produkuje méně tepla.
 • Průzkum, průzkum, průzkum! Pokuste se zjistit, jak je ve vaší oblasti ošetřena kohoutková voda. Některým druhům rybek více vyhovuje měkká a jiným tvrdá voda a pokud tyto podmínky splníte, rybky budou mít spokojenější a delší život. Pokud nechcete chemicky ošetřovat celé akvárium (což může být drahé a/nebo časově náročné), výběr ryb, které se hodí pro vaši vodu vám může velmi ulehčit situaci.
 • Pokud máte potíže s udržením akvária v čistotě, zvažte pořízení živých rostlin. Udržují čistší vodu a akvárium s nimi i lépe vypadá. Ujistěte se jen, že je kupujete ve zverimexu, aby nepoškodily vaše rybky.
 • Filtry pod substrátem jsou stále méně populární a to z několika důvodů: nejsou tak účinné jako klasické filtry, jsou hlučné a jejich údržba je pracnější.
 • Ne všechny vzduchovací motorky jsou stejné - na krabičce si možná přečtete, že je motorek "tichý" nebo "bezhlučný", ale vždy si ho nechte v obchodě předvést, než jej skutečně koupíte!
 • Koupit si pro vzduchovací motorek levnou přepěťovou ochranu vám v případě vyhození pojistek nebo bouřky ušetří peníze za nový.
 • 15 litrů vody váží 15 kilo. Tyto jednoduché počty vám pomohou zjistit, zda máte nebo nemáte něco vhodného, na čem by akvárium mohlo bezpečně stát. Všechno, co má více než 45 litrů bude pravděpodobně potřebovat speciální stojan.
 • Pokud používáte filtr pod substrátem, zvažte pořízení ponorného motorku - jsou mnohem tišší a také účinnější. Obsah si vyberte podle stejné metody jako při kupování filtru.
 • Pokud motor filtru příliš rachotí, zkuste vytáhnout trubičku pro vzduchování. Občas se mezi motor a obal dostane vzduch, který pak dělá rámus.
 • Vyberete-li si filtr pod substrát, musíte jej občas vyčistit od nahromaděného organického materiálu. Pokud to neuděláte pořádně, může být výsledkem zvýšená hladina amoniaku a úmrtí vašich rybek.
Reklama

Varování

 • Některé modely topení jsou mimo vodu nebezpečné a přehřívají se. Může selhat i mechanické zabezpečení.
 • Poslouchejte rady prodavačů ohledně životnosti rybek. Nikdy si nekupujte ryby, které mají otevřená zranění, jsou vybledlé nebo mají jiné defekty. V obchodech je ryb spousta. A vy pravděpodobně nejste veterinář.
 • Neťukejte na sklo. Rybky to děsí/obtěžuje.
 • Opravdové lastury, které najdete na pláži, mohou být pro vaše rybky toxické - pamatujte, že máte sladkovodní akvárium.
 • Vypozorujte, jak často se ve vašich zverimexech střídají prodavači. V tomto případě platí, že čím je to méně často, tím vyšší bude kvalita jimi poskytnutých rad a informací. také lidé, kteří mají zahradní jezírka si většinou drží i skleněné akvárium doma.
 • Amoniak, nitráty a fosfáty, které se hromadí v akváriu vám napoví, že je zapotřebí vyměnit vodu a přidat rostliny. Testování pH je téměř povinnost, provádějte ho pravidelně. Přineste si vzorek vody, až půjdete příště d zverimexu.
 • Nedávejte akvárium příliš blízko k oknu - voda se pak přehřívá a také to podporuje růst řas. Nestane se to jedině v akváriu bez ryb.
 • Za žádných okolností, nikdy nelijte do akvária vodu z kohoutku a neházejte rybky okamžitě dovnitř, je pravděpodobné, že tímto způsobem uhynou za několik málo minut.
 • Snažte se nikdy nezvedat prázdné akvárium za jeho okraj - stěna může prasknout nebo se ulomit, což naruší stabilitu celého akvária. Velké nádrže mají často na spodní straně rám.
 • Nikdy nečistěte stěny akvária čističem ve spreji, nebo čističem s obsahem amoniaku.
 • Odolejte pokušení koupit si spoustu rybek hned po založení akvária! Podmínky v novém akváriu se mohou rychle měnit a pro rybky to může být fatální.
 • Za žádných okolností si nevybírejte rybky jen podle vzhledu. Ta malá roztomilá rybička se může změnit v popravčí četu, až vyroste.
 • Zvažte nejprve pořízení mírumilovných býložravých rybek jako tetry nebo dania, než se pustíte do dravců jako jsou cichlidy a žraloci.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Akvárium
 • Stojan na akvárium
 • Písek nebo jiný substrát
 • Filtr
 • Vzduchování (motorek)
 • Rostliny a dekorace
 • Topení
 • Neutralizér proti chlóru
 • Krycí sklo na akvárium (a také světlo)
 • Rybky
 • Teploměr

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 55 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 485 krát
Kategorie: Ryby
Stránka byla zobrazena 7 485 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama