Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Podnikání je sice stresující, ale skvělá kariéra. Vyžaduje spoustu času a soustředění. Začněte tím, že se pustíte do něčeho, čím chcete žít, jinak pro vás budou začátky těžké. Existuje mnoho možností, jak si založit společnost. V tomto článku najdete spoustu tipů a rad, které vám pomohou začít.

Metoda 1
Metoda 1 ze 7:

Nápad

 1. 1
  Vymyslete si dobrý nápad. Než se pustíte do zakládání společnosti, budete potřebovat dobrý nápad. Mělo by to být něco, k čemu máte dobrý vztah, protože ze začátku vás vaše podnikání bude stát spoustu peněz i času.
  • Vymyslete si obchodní plán. Začněte tím, že se zamyslíte nad věcmi, které lidé potřebují, ale nikdo je ve vaší oblasti neposkytuje. Může jít také o služby, které dokážete poskytnout lépe, než vaše konkurence.
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, zda je váš plán schůdný. Než se do toho pustíte, zamyslete se nad tím, jestli je váš nápad skutečně vhodný. Nabízíte něco, za co budou lidé ochotní zaplatit? Vyděláte dost, abyste měli nějaké výnosy? Jste si jistí, že je možné vaše nápady uskutečnit? Bylo by sice skvělé mít počítač, který vám vytvoří vše, na co si vzpomenete, ale bohužel žádný takový počítač neexistuje (pokud tedy nejste kapitán Picard).
 3. 3
  Vymyslete si něco unikátního. Ať už je váš nápad jakýkoli, ujistěte se, že je jedinečný. Díky tomu si nebudete muset dělat starosti s konkurencí a budete úspěšnější. Když například jen trochu vylepšíte nějaký existující produkt, nebude to pro úspěšné podnikání stačit.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 7:

Vymyslete si obchodní plán

 1. 1
  Určete si náklady na provoz. Je nutné mít dobrý obchodní plán, který můžete představit investorům. Nejlepší je začít tím, že si spočítáte základní náklady na provoz společnosti. Zjistíte, kolik peněz budete potřebovat, abyste mohli vyrábět své produkty nebo poskytovat své služby. Do těchto nákladů patří náklady na výrobu, dopravu, daně, platy zaměstnanců, nájmy atd. [1]
  • Je nezbytné znát tyto náklady, jinak nezjistíte, jestli vám tento podnik bude vydělávat. Budete muset vydělat více peněz, než utratíte na nákladech.
 2. 2
  Prozkoumejte potenciální trh. Buďte realisté. Kolik lidí by si mohlo koupit vaše produkty/služby? Kolik by za ně byli ochotní zaplatit? Pokud je jedno z těchto čísel příliš nízké, měli byste přehodnotit své plány. Když nebudete vydělávat dost, neudržíte se na trhu moc dlouho.
 3. 3
  Zhodnoťte překážky. Budete si muset dopředu naplánovat řešení všech problémů, které by vás při podnikání mohly potkat.
  • Zhodnoťte svoji konkurenci. Pokud jejich trh nabízí produkt, který je silný a stabilní, budete mít problémy se vstupem na trh. Nikdo nechce kupovat stejně drahou nebo dražší verzi produktu, který má již vyzkoušený.
  • Budete se taky muset orientovat v zákonech a daňových předpisech. Všechny informace získáte na živnostenském úřadě.[2]
  • Ujistěte se, že nemáte žádné finanční překážky (například potřeba koupit tak drahé vybavení, že vám podnik přestane vydělávat). Například auta se nezačala prodávat masově, dokud Ford nepřišel na to, jak je udělat levnější.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 7:

Vymyslete si marketingový plán

 1. 1
  Sepište si rozpočet. Až budete mít hrubou představu o tom, kolik peněz budete mít k dispozici, napište si marketingový rozpočet (tj. množství peněz, které můžete utratit za reklamu).
 2. 2
  Vymýšlejte si nápady podle svého rozpočtu. Až budete vědět, kolik peněz budete mít k dispozici, zjistěte si něco o různých marketingových kampaních a snažte se vymyslet si nápady, které vám budou finančně vyhovovat. Pokud máte hodně peněz, můžete natočit reklamu. Pokud nemáte téměř žádné peníze, zkuste využít sociální sítě.
 3. 3
  Naplánujte si čas a místa svých kampaní. Až budete mít připravené kampaně, zamyslete se nad tím, kde a také kdy je nejvýhodnější inzerovat.
  • Měli byste používat takové kampaně, které zacílí na vaši cílovou skupinu. Nemá například smysl snažit se vést kampaň na sociálních sítích, když prodáváte produkt nebo službu určenou pro důchodce. Pokud ale například děláte reklamu novému tanečnímu klubu, inzeráty v novinách vám pravděpodobně moc nepomohou. Nemá také smysl inzerovat své služby v jiném městě, takže se omezte pouze na region, ve kterém můžete najít nové zákazníky.
  • Pokud nabízíte sezónní služby, zamyslete se nad tím, v které době je nejlepší je inzerovat. Také televizní reklamy je důležité správně načasovat, aby se na ně dívali ti správní lidé.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 7:

Sežeňte si finance

 1. 1
  Zajděte si do banky. Pokud máte se svojí bankou dobrý vztah, zajděte si tam a zeptejte se na možnosti pro začínající podnikatele. Když si vezmete půjčku ze své vlastní banky, banka bude mít snadnější přístup k vaším finančním záznamům a vy budete mít větší šanci, že úvěr získáte.
 2. 2
  Sežeňte si lokální investory. Když vám banka nebude moci půjčit dost peněz, najděte si nějaké místní investory. Může jít o nějaký velký koncern, nebo například jen o člověka, který vám věří a chce vám pomoci. Najděte si ve svém okolí lidi, kteří mají dost peněz a budou vám chtít pomoci.
 3. 3
  Najděte si rizikové kapitalisty nebo andělské sponzory. Andělé jsou lidé s vysokou tržní hodnotou a kapitalisté jsou společnosti. Nabízejí vysoce riskantní sponzoring (za partnerství) a často jsou také schopni zajistit zkušenosti, správné vedení a kontakty. Většinou pracují v rámci nějaké sítě nebo asociace.[3] .
 4. 4
  Oslovte přátele a rodinu. Lidé, kteří vás znají dlouho, vám budou jistě věřit více, než někdo úplně cizí. Jsou to také lidé, kteří se za vás postaví v počátečních nepříjemných fázích podnikání, nebo vám půjčí peníze. Musíte jim ale jasně sdělit, že tyto peníze jsou rizikovým kapitálem a že je možné, že o ně přijdou, nebo na jejich vrácení budou čekat dlouho.
 5. 5
  Zkuste davové financování. Pokud stále nemáte dost peněz do začátku, zkuste využít webových stránek a vydělejte si na podnikání takto. Tyto zdroje mají několik výhod – nebudete muset platit úroky z půjčených peněz (protože za tyto peníze poskytujete produkty nebo služby) a také pomocí nich získáte dobrou klientskou základnu. Společnost založíte již s několika tisíci klienty, kteří budou připraveni vaše služby využít.
 6. 6
  Podávejte zprávy. Bez ohledu na to, jak jste své peníze získali, musíte investorům pravidelně podávat zprávy o svém podnikání (většinou stačí dvakrát do roka). Není dobré pořádat schůzi představenstva, když se jí nemohou účastnit všichni. V takovém případě využijte služeb telekonferencí.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 7:

Vybudujte si infrastrukturu

 1. 1
  Sežeňte si kancelář. Budete potřebovat místo, ze kterého budete svoji společnost řídit. Pokud nepotřebujete moc místa a nebudete mít zaměstnance, můžete mít svoji kancelář klidně i doma nebo v garáži. Místo drahých pronájmů v mrakodrapech si zkuste sehnat kancelář v dobře dostupné, ale levnější oblasti. Některé univerzity nabízejí pronájmy kanceláří levně, ale záleží hlavně na typu vaší společnosti. Najděte si jednoduše kancelář, která vás nezruinuje a ve které budete moci s klidem podnikat.
 2. 2
  Kupte si vybavení. Kupte si všechny věci, které potřebujete pro rozjetí své společnosti. Jde většinou o mechanické zařízení, počítače, telefony a materiál. Vše opět závisí na tom, v čem podnikáte. Snažte se nakupovat u velkoobchodníků, abyste měli na materiály slevy. Pokud nemáte dost peněz, zkuste si potřebné věci pronajmout nebo koupit na leasing.
 3. 3
  Založte si záznamy. Budete potřebovat kvalitní záznamový systém, jak na daně, tak na všechny ostatní pracovní záležitosti. Kupte si pořadače, police a software pro digitální záznamy. Budete muset mít přehled naprosto o všem.
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 7:

Klientská základna

 1. 1
  Využijte marketing a PR. Jistě chcete oslovit potenciální zákazníky tak, aby měli velkou chuť využívat vaše služby. Pokud začínáte, je to naprosto nezbytné, jinak nezískáte potřebnou klientskou základnu.
  • Inzerujte své služby tak, abyste potenciální klienty zaujali a vzbudili v nich zájem o vaše služby. Buďte kreativní a snažte se reklamou probudit v zákazníkovi touhu nakupovat vaše produkty.
  • Rozdávejte vzorky zdarma těm správným lidem a snažte se rozšířit si tím základnu. Když si lidé o vašich produktech navzájem řeknou, budete mít nové zákazníky levně a jednoduše. Když někdo bude mít nějaký problém, reagujte na to pozitivně a snažte se situaci napravit. Když ukážete, že umíte rychle řešit chyby, lidé vám budou více důvěřovat.
 2. 2
  Zkuste starý dobrý networking. Jezděte na konference a choďte na plesy, setkávejte se s ostatními podnikateli a choďte tam, kde je velká koncentrace potenciálních zákazníků. Jinými slovy: jděte ven a bavte se s lidmi. Využijte také kontaktů svých přátel a seznamte se s lidmi, kteří vám mohou pomoci. V začátcích je to velmi důležité. Je nemožné prosperovat ve vakuu. [4]
 3. 3
  Naučte se jednat s klienty. Musíte umět dobře jednat s lidmi. Trénujte si to, snažte se odhadnout, co si lidé myslí a uspokojit jejich potřeby dříve, než si uvědomí, že nějaké mají. Naučte se udělat lidi šťastnými, buďte okouzlující. Hlavně ale buďte skromní. Zákazník má vždy pravdu a to platí, i když ji nemá.
 4. 4
  Pořiďte si webové stránky. Celý svět se již přesunul na internet. Každá společnost, která chce přežít první rok své existence, musí mít dobré webové stránky. Lidé na nich budou hledat kontakty, mapy, informace o vašich otvíracích hodinách, seznam poskytovaných služeb a další věci. Když budete mít dobré webové stránky a budete své služby nabízet i přes internet, získáte brzy tolik zákazníků, že budete muset svoji společnost rozšířit.
  Reklama
Metoda 7
Metoda 7 ze 7:

Jak dostat zaplaceno

 1. 1
  Požadujte platbu. Nedovolte, aby vás lidé využívali. Vždy požadujte platbu v rozumném čase (podle faktury). Fakturujte všechny materiály a služby tak brzy, jak to půjde. Pokud vám někdo nezaplatí včas, ihned si s ním promluvte. Když tyto problémy budete ignorovat, za chvíli budete muset celou společnost položit. [5]
 2. 2
  Berte kreditní karty. Stále méně lidí platí za věci a služby hotově. Kromě toho budete mít mnohem snadnější vedení záznamů o transakcích a celkového účetnictví. Pokud si chcete ušetřit poplatky za terminály, nebo chcete být mobilní, kupte si terminál, který si připojíte k tabletu nebo telefonu.
 3. 3
  Nastavte si online systém. Pokud chcete prodávat i přes internet, budete muset mít elektronický platební systém. Díky službám jako je PayPal je to dnes již velmi jednoduché. Dobře si ale zjistěte, jaký systém pro vás bude nejvýhodnější a pořiďte si nějaký kvalitní a bezpečný. Jistě byste nechtěli, aby se k vašim informacím dostali cizí lidé.
  Reklama

Tipy

 • Zeptejte se na radu lidí, kteří také podnikají. Jistě vám pomohou.
 • Využívejte volné zdroje. V knihovně najdete spoustu informací o společnostech, obchodních plánech i marketingu. Najdete ale také informace o vašem odvětví. *Hledejte si informace i na webových stránkách úřadů a společností. Najdete spoustu výukových materiálů, informací a možná i možnosti financování.
 • Při najímání zaměstnanců si všechny lidi dobře prověřte. Ujistěte se, že vám v ničem nelhali, pročtěte si jejich životopisy a přijměte je na několik dní na zkoušku, abyste se mohli přesvědčit, že je na ně spoleh.
 • Vymyslete si takový produkt, který bude lákavý pro zákazníky a ne jen pro vás. *Zamyslete se nad tím, co můžete udělat pro to, aby o váš produkt měli lidé zájem.
 • Uvědomte si, že potrvá dlouho, než se zavedete. Většina společností nezačne vydělávat hned po otevření, takže si podle toho naplánujte i svůj osobní život. Své práci budete muset hodně obětovat.
 • Usnadněte svým klientům placení. Přijímejte kreditní karty, nabízejte měsíční zvýhodněné balíčky, podporujte produkty různými kampaněmi atd.
 • Ujistěte se, že máte profesionální a atraktivní společnost. Měli byste mít logo, konzistentní branding značky a také webové stránky.
Reklama

Varování

 • Dávejte si pozor na příliš přátelské akcionáře. Mohli by vás podvést.
 • Podnikání vyžaduje, abyste mu věnovali naprosto všechno. Nebuďte líní – lenost je zabijákem dobrých nápadů. Když se pro něco nadchněte, dotáhněte to do konce. Získávejte informace od profesionálů v dané oboru a vzdělávejte se.
 • Udělejte si čas i sami na sebe. Věnujte se svojí rodině a nezapomínejte cvičit.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 116 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 595 krát
Kategorie: Finance a Obchod
Stránka byla zobrazena 8 595 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama