Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Terárium je miniaturní zahrada ve skleněné nádobě. Rostliny v něm vyžadují poměrně málo péče a jsou dokonalou volbou pro ty, kdo nemohou mít vlastní zahradu a touží po kousku přírody. Můžete použít širokou škálu různých rostlin a umístit je do skleněných nádob, které zkrášlí váš pracovní stůl, noční stolek a další plochy, kde musíte šetřit místem. Terárium vám přinese trochu krásy z přírody do každého prostoru.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vybíráme terárium

  1. 1
    Rozhodněte se, jaké použijete rostliny. Téměř všechny nenáročné rostliny mohou vytvořit krásné terárium. Vyberte si několik takových, které mají podobné požadavky ma údržbu a dobře spolu porostou. Klasické terarijní rostliny zahrnují (ale nikoliv pouze) různé mechy, přesličky, sukulenty a kaktusy.
    • Vyberte si rostliny, které zůstanou malé. Je sice možné zařídit terárium, do kterého se vejde celý keř levandule, nicméně jednodušší je držet se drobných rostlin. Volte takové, které nepřerostou nádobu terária.
    • Stínomilné rostliny jsou nejlepší. Protože sklo může zesilovat sluneční světlo, držíme terárium raději ve stínu. Rostliny by tak měly být odolné k vůči nedostatku světla. Pokud dáte do stínu světlomilnou rostlinu, bude trpět a může zajít.
    • Volte vlhkomilné rostliny. V teráriu se rychle zvyšuje vlhkost, takže nejlepší volbou jsou rostliny původem z deštného pralesa nebo lesů, kterým se v tomto prostředí daří. Naopak rostliny například ze Středomoří se do terária nehodí.
    • Jste-li začátečník, vyberte si něco nenáročného a levného, co budete pěstovat. Sáhněte po rostlinách, které jsou snadné na pěstování a moc nestojí.
  2. 2
    Vyberte si nádobu na terárium. Musí být ze skla a musí být dostatečně hluboká, aby se do ní vešly kořeny rostlin. Můžete si buď koupit nové terárium, nebo vyčistit staré. Možností máte spoustu, můžete například použít staré akvárium na rybky, nebo si pořídit speciální pro pěstování rostlin.
    • Cloche (skleněný zvon) - má velkou vlhkost a zvon budete muset občas nadzdvihnout, abyste dopřáli rostlinám čerstvý vzduch.
    • Lantern cloche (montovaný zvon) - má také vysokou vlhkost, ale snáze se větrá.
    • Skleněné nádoby s víčkem, například lékárenské mohou vytvořit vysoká a na pohled velmi pěkná terária.
    • Rámová terária "Wardian case" - jsou dostupná jak uzavřená, tak s odvětráváním.
    • Akvária - Jako terárium pro rostliny může posloužit velmi dobře a můžete ho nechat otevřené, nebo přikryté krycím sklem.
    • Vázy, velké sklenice a jiné - Hezké terárium nemusí mít zakryté víčko. Budete ale muset rostliny o něco častěji zalévat, protože vlhkost bude snáze unikat.
    • V tomto příkladu může posloužit skleněná váza podobně, jako staré kulaté akvárium na zlaté rybky.
  3. 3
    Rozhodněte se, kam chcete terárium umístit. Terária jsou skvělá proto, že vyžadují minimální údržbu a proto je můžete umístit téměř kamkoliv.
    • Světlo: Všechny rostliny potřebují světlo a rostliny v teráriu nejsou výjimkou. Nicméně sklo paprsky zostřuje, takže není dobrý nápad dávat terárium na přímé slunce. Vyberte raději místo, kde budou rostliny mít dostatek nepřímého světla.Můžete také použít fluorescenční světlo, jen dávejte pozor, abyste se vždy řídili bezpečnostními pokyny výrobce.
    • Teplota: Terárium byste měli mít ve vyhřáté místnosti (pergoly, verandy nebo terasy se pro terárium nehodí, pokud nechcete riskovat, aby vám zamrzlo). Postavit ho ke klimatizaci nebo topení ale také není dobrý nápad. Vyhýbejte se extrémním teplotám a velkým teplotním výkyvům.
    • Správný povrch: nedávejte terárium na jemný povrch, který se snadno poškodí, vyhněte se také místům, kde si hrají malé děti nebo domácí zvířata.
  4. 4
    Kupte si vše potřebné Pro založení terária budete potřebovat:
    • Substrát. Vyberte si lehký substrát, který se lehce odvodňuje a obsahuje rašelinu nebo mech. Abyste to zjistili, lehce substrát navlhčete a pak ho stiskněte v pěsti. Těžký substrát zůstane pohromadě, lehký substrát se rozpadne.
    • Štěrk nebo oblázky. Zajistí jednak dobré odvodnění, pokud je naskládáte snadno terária, a hezký, upravený vzhled, pokud je rozmístíte po substrátu. Vyberte si kamínky o průměru asi 1 cm nebo menší pro odvodnění. U dekorativních na velikosti nezáleží.
    • Aktivní dřevěné uhlí. Pokud nemá terárium naspodu odvodňovací díru, je dřevěné uhlí, které seženete ve zverimexu a akvaristických prodejnách, nezbytné. Díky němu bude půda stále čerstvá.
    • Mech. Mech je užitečný, pokud ho naskládáte na štěrk pod substrát. Poskytne užitečnou "savou hmotu" která vsákne přebytečnou vlhkost.
    • Rukavice. Při zacházení s mechem byste měli nosit rukavice a dlouhý rukáv, abyste předešli houbové infekci. Pomohou vám také při zacházení s dřevěným uhlím.
    • Dekorace! Vyberte si, cokoliv budete chtít přidat do svého terária, ale musí to být odolné proti vlhkosti. Můžete použít různé sošky, škeble, kameny, dekorace do akvárií a tak dále.
    • Nedávejte do svého terária živočichy, i když to zní absurdně. Mohou poškodit rostliny a přenášet nemoci.[1]
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Sázení rostlin do terária

  1. 1
    Vyčistěte a umyjte nádobu. Pokud jste nádobu užívali k něčemu jinému, vypláchněte ho vodou s mýdlem a opláchněte čistou vodou. Špinavé terárium podporuje růst bakterií, takže pokud můžete, použijte antibakteriální mýdlo.
  2. 2
    Nasypte na dno štěrk nebo kamínky pro odvodňování. Smíchejte kamínky se štědrým množstvím dřevěného uhlí a nasypte asi 2 cm vrstvu na dno terária.
  3. 3
    Přidejte vrstvu mechu. Mech zabrání tomu, aby se substrát vsakoval do odvodňovací vrstvy a odsaje přebytečnou vodu, jak bylo zmíněno výše.
  4. 4
    Nasypte substrát. Podle velikosti terária a délky kořenů vašich rostlin nasypte asi 5-8 cm substrátu. Jemně ji prsty upěchujte a odstraňte tak vzduchové bubliny a vyrovnejte povrch. Vyhrabejte jamky v místech, kam chcete zasadit rostliny.
  5. 5
    Začněte se sázením rostlin. Vytáhněte rostliny z květináčů a jemně rozvolněte kořeny. Oklepejte z nich přebytečnou hlínu, dejte rostlinu do vyhrabané jamky a okolo nasypte další substrát. Rukou hlínu upěchujte a zopakujte totéž se zbytkem připravených rostlin.
  6. 6
    Přidejte dekorace. Může to být mech nebo oblázky, kterými terárium ozdobíte.
  7. 7
    Dodejte rostlinám vláhu. Lehce terárium postříkejte vodou a jste hotovi!

    [2]
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Péče a údržba

  1. 1
    Pravidelně rostliny zalévejte. Pokud je vaše terárium otevřené, budete muset rostliny zalévat častěji. Uzavřená terária zalévat téměř nepotřebují, otevřeným dopřejte zálivku přibližně 1x týdně. Sukulentům a kaktusům postačí zalévání jednou měsíčně.
  2. 2
    Udržujte rostliny zdravé. Pokud uvidíte plevel, plíseň nebo nemocné rostliny, okamžitě je odstraňte. Nezapomínejte ani na odumřelé části rostlin, jako jsou uschlé květy, listy a tak dále.
  3. 3
    Nechte rostliny dýchat. Pokud je vaše terárium neprodyšně uzavřené, budou rostliny potřebovat občas trochu vzduchu. Není to úplně nezbytné, pokud mají rostliny dostatečnou kondenzaci vody, nechte terárium vyvětrat - například víko odklopte a dejte pod něj jeden z kamínků.
    Reklama

Tipy

  • Tropické rostliny fungují nelépe, protože jsou zvyklé na vlhkost. Jsou také zpravidla zářivě barevné, takže hezky vypadají.
  • Nedávejte terárium do příliš tmavého kouta - vyberte raději místo s dostatkem nepřímého světla.
  • Mnoho rostlin si můžete namnožit řízky nebo odštípnutými listy. Znáte-li někoho, kdo má terárium, poproste ho, zda byste si mohli od každé kousek vzít.
  • Uzavřená terária jsou na údržbu snadnější.
Reklama

Varování

  • Nezalévejte své rostliny příliš. Dopřávejte rostlinám zálivku pouze tehdy, pokud je po stranách u skla půda suchá.
  • Tento článek popisuje založení dekorativního terária pro rostliny. Pokud chcete terárium na chov želvy, žáby nebo hada, přečtěte si návod, protože postup se liší.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Lehký substrát se spoustou odvodňování
  • Štěrk nebo oblázky
  • Aktivní dřevěné uhlí
  • Mech
  • Rukavice a triko s dlouhým rukávem
  • Dekorace (nepovinné)

Reference

  1. http://www.sprouthome.com/terrariums-step-by-step/
  2. http://www.gardeners.com/Planting-Terrariums/7545,default,pg.html
  3. The New Terrarium: Creating Beautiful Displays for Plants and Nature, by Tovah Martin.

O tomto wikiHow

Eric McClure
Spoluautorem článku je :
Spisovatel pro wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je autor wikiHow, Eric McClure. Eric McClure je redaktorem na wikiHow, kde od roku 2019 upravuje, zkoumá a vytváří obsah. Bývalý pedagog a básník, jeho práce se objevily v Carcinogenic Poetry, Shot Glass Journal, Prairie Margins a The Rusty Nail. Jeho digitální kniha The Internet byla také publikována v TL;DR Magazine. V roce 2014 získal cenu Paula Carrolla za mimořádný úspěch v tvůrčím psaní a v roce 2015 byl hlavním čtenářem seriálu Poetry Foundation's Open Door Reading Series. Eric získal titul BA z angličtiny na University of Illinois v Chicagu a ME v sekundárním vzdělávání na DePaul University. Tento článek byl zobrazen 12 695 krát
Kategorie: Zahradničení
Stránka byla zobrazena 12 695 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama