Jak založit trávník

V tomto článku:ZačínámeVýsev nového trávníkuPřeměna existujícího trávníkuReference

Založit trávník od semínek je ekonomické a navíc si vyberete jaké druhy trávy přesně chcete pěstovat. Pamatujte ovšem, že vysetí trávníku je způsob, který trvá o něco déle, než položení již hotového travního koberce.1
Začínáme

 1. 1
  Zjistěte si, zda potřebuje teplomilné nebo chladnomilné traviny. Místo, kde žijete, má velký vliv na to, jakým druhům trav se bude na vašem trávníku dařit. Chladnomilné rostou severněji a ve vyšších nadmořských výškách, teplomilným v nížinách a v jižnějších oblastech. Jejich směs je vhodná pro zóny mírného pásma.[1]
  • Chladnomilné traviny, jako například jílek, kostřava, lipnice nebo psineček nejlépe prospívají v teplotách okolo 15-20°C a v zimě zůstávají dormantní.
  • Teplomilné druhy, například bojínek, lipnice luční, kostřava červená, roketa nebo trinidad potřebují teploty 20°C a vyšší. Jsou odolnější proti suchu a špatně snášejí velké mrazy.
 2. 2
  Otestujte půdu, jestli má dostatek živin podle požadavků vašeho budoucího trávníku. Testem změříte množství důležitých látek (fosforu, draslíku, vápníku, hořčíku atd.) a také pH.[2] Poraďte se v nejbližším zahradnictví nebo zahradním centru.
 3. 3
  Prohlédněte si místo, kde chcete trávník založit. Pokud se na něm vyskytuje některý z velmi agresivních plevelů, kterých je obtížné se zbavit, budete možná nejdříve muset půdu ošetřit herbicidem, než se pustíte do výsevu trávníku.
  • Pár týdnů počkejte, než se herbicid vsákne, pokud bylo zapotřebí jej použít.

2
Výsev nového trávníku

 1. 1
  Nakypřete půdu do hloubky asi 7,5 - 12 cm. Hráběmi rozbijte všechny velké hroudy hlíny a vytahejte kořeny.
 2. 2
  Pokud je půda příliš těžká, přimíchejte do ní organickou hmotu, například rašelinu. Kvalitní substrát je také dobrou volbou, nikdy by neměl ale obsahovat víc, než 20% jílu.
  • Kompost nebo jiné hnojivo také poskytnou trávníku dostatek živin.
 3. 3
  Nechte půdu usadit a hráběmi ji vyrovnejte.
 4. 4
  Pomozte si secím strojem, abyste semínka zaseli na trávník rovnoměrně. Několikrát po místě přejeďte a dbejte na to, abyste se pohybovali stejným směrem. Měli byste vyset asi polovinu všech semen. Pak proces zopakujte s druhou polovinou semen, tentokrát kolmo ke směru předchozímu.
  • Pokud nemáte secí stroj, rozházejte semena rukou v půlkruzích asi 60-90 cm od sebe, abyste trávník pokryli rovnoměrně. Na každý metr čtvereční budete potřebovat asi 30 gramů osiva.
 5. 5
  Lehce plochu uhrabte, abyste semínka zakryli hlínou.
 6. 6
  Dobře půdu upěchujte, abyste se ujistili, že byl trávník vysetý správně a že je hlína pevná a osivo se z ní nevyplaví.
 7. 7
  Celou oblast pokryjte mulčem z jemného sena nebo slámy bez plevele. Naneste mulč jen lehce, hlína pod ním musí stále prosvítat.
 8. 8
  Pokropte místo, nebo ho ještě jednou upěchujte, aby mulč zůstal na místě a neodvál ho vítr.
 9. 9
  Udržujte povrch půdy vlhký asi 15 - 20 dní, dokud osivo nevzejde a nezakoření. Může být zapotřebí trávník každý den 2 - 4x lehce pokropit.
 10. 10
  Až tráva zakoření, postačí zalévat trávník méně často. Až budou rostlinky vysoké asi 6,5 - 7,5 cm, můžete začít s pravidelným sekáním. Od prvního sekání dál zavlažujte trávník množstvím 2,5 cm vody týdně.

3
Přeměna existujícího trávníku

 1. 1
  Posekejte trávník na kratší výšku než obvykle. Nastavte sekačku na kratší osek. Trávník tak zřídne a nová semena se v něm lépe uchytí.
 2. 2
  Trávník uhrabejte, aby ještě víc prořídl. Celý trávník přejeďte hráběmi, abyste se zbavili suché a odumřelé trávy.
 3. 3
  Provzdušněte půdu nejlépe širokými vidlemi. Vždy jejich hroty zapíchněte do hlíny a lehce na ně zatlačte směrem dozadu. Pak vytáhněte.
  • Dávejte přitom pozor, abyste neporušili strukturu půdy. Při provzdušňování půdu neobracejte, jen ji trochu uvolněte. Obrácením půdy by začaly kořeny růst směrem vzhůru a to by mohlo podpořit zakořenění plevele.
 4. 4
  Rozházejte po celém trávníku kompost a potom hnojivo. Pokryjte asi 0,6- 1,3 cm trávy.
 5. 5
  Přejeďte po trávníku secím strojem a naneste osivo.
 6. 6
  Rozprostřete osivo hráběmi, abyste pokryli rovnoměrně všechna místa.
 7. 7
  Na celou oblast použijte mulč. Nejlepší je seno nebo sláma bez obsahu plevelů. Mulč nanášejte lehce, aby pod ním stále prosvítala půda.
 8. 8
  Ze začátku trávník pravidelně zalévejte. Až začnou vyrážet semenáčky, můžete zálivku trochu omezit, postačí jen 2,5 cm vody týdně.

Tipy

 • Nejvhodnější doba pro výsev trávníku závisí na druhu osiva a na klimatických podmínkách v oblasti, kde trávník chcete pěstovat. Všeobecně platí, že teplomilný trávník je nejlepší zakládat od května do července a chladnomilný trávník v srpnu až září.

Varování

 • Počkejte s prvním sekáním až do doby, kdy bude trávník asi o polovinu vyšší, než je jeho žádaná výška. Tedy například, pokud chcete mít trávník vysoký 7,5 cm, posekejte ho až ve chvíli, kdy bude mít alespoň 12 cm.


Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.

Kategorie: Úprava domu a zahrady

V jiných jazycích:

English: Seed a Lawn, Español: plantar pasto, Português: Semear um Gramado, Italiano: Seminare Correttamente un Prato, Bahasa Indonesia: Memulai Halaman Berumput dengan Benih

Stránka byla zobrazena 2 237 krát.
Byl tento článek přesný?