Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Již jste unaveni z šílené politiky, toho, že se vláda do všeho vměšuje nebo společenské liberálnosti? Už je pro vás tíha daní větší než můžete unést? Už jste si někdy říkali, že kdyby to bylo podle vás, tak by bylo všechno pro lidi mnohem lepší… máme pro vás dobré zprávy: můžete založit váš vlastní národ! Není to jednoduché, ale ne nemožné a my vám ukážeme jak na to. Také vám ukážeme příklady úspěchů i neúspěchů a velmi realistický pohled na to, jak lze vybudovat nový národ.

Postup

 1. 1
  Poznejte vaši vlastní zemi. Je logické, že první poznáte vaši vlastní zemi před tím, než byste vůbec začali zakládat zemi novou.
 2. 2
  Naplánujte si to. Napište si její jméno, hlavní město(a), státy nebo provincie, jazyky. Můžete se nad tím zamyslet. Pokud možno, udělejte si národní lidovou vlajku, píseň(ně), hymnu(y), symbol(y).
 3. 3
  Zadejte pravidla. Jak řekl Bob Dylan, "Abyste žili mimo zákon, musíte být upřímní." Stejná myšlenka platí pro formování mikronárodu: abyste si mohli vytvořit vlastní práva, musíte následovat již daná pravidla a konvence. Základem dnešního budování národa je z roku 1933 Úmluva práv a povinností států , též známá jako úmluva z Montevidea.[1] Toto jsou základní pravidla v prvním článku úmluvy:

  Stát jako subjekt mezinárodního práva by měl splňovat tyto požadavky:
  • Stálá populace
  • Vymezené území
  • Vláda
  • Možnost vstupovat do vztahů s jinými státy
  • První část skládající se z prvních deseti článků vysvětluje, že existence státu je platná nezávisle na uznání jinými státy a může jednat sama za sebe—a žádný stát se nemůže vměšovat do záležitostí druhého.
  • Nicméně nejedná se o zákony v konvenčním smyslu. Máte právo se deklarovat jako země, kdykoliv a kdekoliv. Nicméně nikdo vás nebude brát vážně, což znamená že nebudete mít žádnou legitimitu jako národ.
 4. 4
  Najděte si území pro váš mikronárod. Tohle je těžší. Až na dvě výjimky, existující země je již nárokována existujícími zeměmi. Hlavní výjimkou je Antarktida. Ale přesto, když opomeneme nesnesitelné počasí a malou "atraktivnost pro populaci," Antarktida je řízená nejmocnějšími zeměmi světa a je tak dost nepravděpodobné, že by vás nechali si jen tak vztyčit vlajku a říct "Moje!" Druhou výjimkou je Bir Tawil, malý kousek země mezi Egyptem a Súdánem, na který si ani jeden nedělá nárok. Nicméně atraktivnost tohoto území je velmi nízká, protože se jedná o pouhý kousek pouště. Přesto lze vyzkoušet další možnosti a najít kousek zeminy na této Zemi.:
  • Dobijte existující zemi. Existuje mnoho malých ostrovních národů rozsetých po Atlantiku, je dost nepravděpodobné, že by tyto národy měly dostatek prostředků pro obranu. Samozřejmě, že je to šílené—ale dost šílené na to, aby to mohlo vyjít! Vše co potřebujete je armáda, válečné loďstvo, podporu od světového společenství—z nichž mnozí chrání tyto malé národy před vetřelci. Již se o to pokusili na Komorách, ve Vanuatu a na Maledivách, ale nakonec to nevyšlo. [2]
  • Kupte si existující zemi. Pokud jste dost bohatí, můžete si koupit soukromý ostrov, ačkoliv je dost nepravděpodobné, že by vám hostitelská země jen tak dala suverenitu. Možná že země, které mají více korupce nebo jsou opuštěné, bude snazší přesvědčit, ale i tak je to těžké: skupinka libertariánů se pokoušela koupit Tortuga od zchudlého Haity, ale byla zamítnuta. Existují některé věci, které si penězi nekoupíte.
  • Najděte skulinku. Například Republika Indického Proudu byla založena na území mezi Spojenými Státy a Kanadou, která nebyla přesně definovaná v Pařížské smlouvě v roce 1783. Tato republika fungovala od roku 1832 do roku 1835, kdy byla anexována Spojenými Státy.
  • Najděte území, která nejsou vůbec produktivní pro místní vládu. Šancí je, že se místní vláda se vůbec nezajímá o sporné nákladné území, které je jinak ekonomicky/politicky úplně neproduktivní.
  • Možná, že si teď myslíte, že není žádná naděje, ale nechali jsme si pro vás to nejlepší nakonec. Protože se země stala vzácnou, ale lidská potřeba pro novou zemi, jakožto území, je naléhavě potřeba, kreativní (a finančně zabezpečení) jednotlivci ji začali získávat z moře.
 5. 5
  Postavte si ostrov. Oceán, jak se říká, je poslední velká hranice. Mezinárodní vody nejsou vlastněny žádným národem, což vyvolává zájem a aktivitu.
  • Principalita Sealandu. Sealand, původně vytvořen jako vojenská základna během druhé světové války v Severním moři, nedaleko od pobřeží Anglie, je konstrukce velikosti fotbalového hřiště, která ubytovávala vojska a zbraně na obranu proti německým vetřelcům. Po válce byla opuštěna až do roku 1966, kdy pochybný DJ Roy Bates—unaven z bojů proti britské vládě kvůli jeho pirátské rádiové stanici—se tak přestěhoval a založil obchod. Stanice se již nedostala do vysílání, ale on prohlásil plovoucí pevnost za Principalitu Sealandu. Vztyčil vlajku, nazval se princem a jeho ženu za princeznu Joan. Sealand ustál všechny soudní tahanice a do dnešního dne zůstává nezávislou zemí.
  • Skupina Palmového ostrova. Přestože se nejedná o národ, Skupina Palmového ostrova nedaleko pobřeží Dubaje, nejlépe vystihuje příslib pro budovatele nového národa. Skládá se ze tří uměle postavených ostrovů ve tvaru palmy, táhnoucí se do Perského zálivu, nabízející opulentní bydlení pro milionáře a bilionáře z celého světa.
  • The Seasteading Institute. Založen pravnukem Miltona Friedmana a zakladatelem PayPalu Peterem Thielem, jedná se o volnomyšlenkářské utopické založení, které věří, že volny trh má být veden vládou—začátek demokracie. Jejich ideou je, že experimentální, inovační vlády budou vymýšlet nové věci ve vládním systému, který změní svět. Jejich cílem je stavění platform na moři, s velmi volnými stavebními požadavky, žádné minimální mzdy a omezené požadavky na střelné zbraně. Zastánci toto vidí jako zásadní pro další generaci svobodného podnikání. Kritikové oponují, že volné stavební požadavky, lidé pracující za minimální mzdu s hodně zbraněmi, kteří budou řízeni skupinou typu Johna Galta, jsou návodem pro zkázu. Ať již politika Seasteading Institute je nebo není šálek vaší kávy, je fér se vsadit, že se oceán brzy stane velmi důležitou hranicí.

  • Repulika Minerva. Jeden milionářský aktivista nashromáždil písek na útes v Pacifiku, jižně od Fidži a vytvořil umělý ostrov a založil tak Republika Minerva.[3] Ale pokud nejste dostatečně bohatí, abyste vytvořili zemi, tak to můžete předstírat—některé komické mikronárody nárokují zemi na imaginárních kontinentech nebo planetách.

  • Kromě tradičního národu, který má své území, existuje ještě široce nevyužité, neregulované a neprozkoumané území, které je virtuálně nelimitované—protože existuje jenom virtuálně. Můžete to nazývat cloud web, nebo si vypůjčte od Williama Gibsona slovo kyberprostor, lidé tráví více a více času emočně a interaktivně s přáteli a kolegy přes internet. Virtuální světy jako Second Life a Blue Mars vytvoří trojdimenzionální obyvatele, kteří mají vlastní měny, vlastní ústavy (neboli "Obchodní podmínky"). Ploché světy jako je Facebook (jakožto sociální médium), podporují skupiny podobné smýšlejících lidí z celého světa, aby pracovali společně na společném blahu—jako je definováno konkrétní skupinou. Jako oceán, virtuální národy budou mít rostoucí vliv, jehož výsledkem mohou být velmi reálné, oddělené národní identity během dalších 100 let.
 6. 6
  Pozvěte vaše přátele. Jeden z hlavních požadavků národu—kromě území—bude populace. Pokud země, kterou jste dobyli nebo postavili, nemá původní obyvatele, budete si muset přizvat své vlastní. Pozvěte vaše přátele a rodinu, aby se k vám v tomto dobrodružství připojili, a budete mít malou, ale zato oddanou populaci.
  • V dnešní době, pokud to myslíte s něčím pravdu vážně (a vytváření mikronárodu může být opravdu vážná věc), budete mít webovou stránku. Můžete ji vyžít k tomu, abyste našli lidi jako vy a dejte jim dobrý důvod k tomu, aby se stali populací vaší republiky. Důvody mohou být různé, jako práce nebo peníze, ale také svoboda mít více žen nebo příležitost být součástí zrodu národu.
  • Budete se muset rozhodnout, co od vašich obyvatel budete požadovat. Musí projít testem občanství nebo se držet určitých pravidel? Jakou formu identifikace budou potřebovat—pas? Řidičský průkaz? Podkožní čip?
 7. 7
  Založte vládu a ústavu. Úspěch nebo neúspěch vašeho dobrodružství bude záležet hlavně na vašem stylu vedení ve vládě. Můžete se inspirovat úspěchem Spojených Států, založeným na ústavě, která je jednou jasně daná, nicméně je otevřená k interpretaci a rozvoji. Bez toho by se mohlo stát, že dojde k chaosu a desítky malých států by se mohly rozpadnout na malé národy namísto momentálního jednotného celku. Vaše vláda a ústava, by se měly řídit principy, které byste měli založit na začátku. Zde je několik příkladů různých mikronárodů a jejich základní principy:
  • Nova Roma, usiluje o "obnovení klasického římského náboženství, kultury a ctnosti".[4]
  • The American Empire, založeno na velkém smyslu pro humor a lásku k science fiction, fantazii a hry.[5]

  • Politické podobenství nebo také politická hnutí. Tyto národy mají tendenci k silným politickým názorům a jsou často kontroverzní. V minulosti se jim podařilo získat si pozornost médií nebo zájmy politiky, ale stává se to vzácně. Navzdory jejich nepřehlédnutelnosti, se jedná o jedny z nejčastějších typů mikronárodů.
  • Kulturní mise. Tyto mikronárody, podobné historickým projektům, mají za cíl podporovat konkrétní kulturu a tradici. Mezi těmito národy je mnoho německých mikronárodů, například Domanglia a snaží se znovu vytvořit kulturu a tradice bývalé německé říše. Mezi nimi je mnoho nacionalistických a patriotických projektů.

  • Separatistické útvary. Zatím nejvážnější forma mikronárodu, separatistické útvary jsou často mnohem starší než jiné formy mikronárodů. Za zmínku stojí separatistické útvary, jakými jsou Sealand, the Hutt River Province a Freetown Christinia.
 8. 8
  Vytvořte právní systém. Každá dobrá země má systém vytváření zákonů. Zde je několik příkladů systémů používaných v existujících zemích:
  • Volby. V tomto procesu občané rozhodují o správě věcí veřejných a volí úředníky. Používá se ve Švýcarsku.
  • Pravá demokracie. Samotní lidé hlasují o všem. Těžko to funguje s velkou zemí, ale může to fungovat pro váš mikronárod.
 9. 9
  Vyhlaste nezávislost. Teď co již máte území, populaci, vládu s ústavou, je čas to vyhlásit. Stane se jedna ze tří věcí, podle toho, co jste si pro svět připravili:
  • Kolektivní zívnutí. Svět se může podívat na vaši deklaraci o nezávislosti a okamžitě se vrátit ke sledování opakování Star Trek.
  • Přivítaní do společenství národů, nabídka židle v OSN, a požadování ambasádorů a ambasád.
  • Ozbrojená invaze. Pokud je váš národ v rozporu s hranicemi, existujícími smlouvami, lidskými právy nebo jinými legálními protokoly, může se vám dostat čehokoliv, zaklepání na dveře najatým policejním inspektorem přátelsky sdělujícím, že "Nezávislý národ na ulici Červená 1234" je ve společenství chráněno dohodou a toto společenství neuznává vaši suverénnost a musíte odstranit vaši vlajku ze střechy nebo dostanete pokutu. Až po invazi uspořádanou koalicí OSN, nařizující vám se sebrat, nastoupit do neprůstřelného Mercedesu SUV, který si to s vámi požene do Hágu, kde podstoupíte řízení za zločiny proti lidskosti. Případně si váš mikronárod projde tím, čím Republika Minerva: brzy potom, co libertářský milionář a aktivista Michael Oliver vytvořil zemi z písku, který sypal na minervské útesy jižně od Fidži, a posléze prohlásil nezávislost, byl ostrov zabrán a anexován (s mezinárodní podporou) Tongem.[6]
 10. 10
  Založte ekonomiku. Pokud neobchodujete v dolarech, Eurech nebo jiné měně, budete muset vytvořit váš vlastní finanční systém. Postavíte bohatství vaší země na zlatě, cenných papírech nebo na rozmaru a modlitbě? Přestože vaše slovo může být respektováno vašimi přáteli, pro národní dluh budete potřebovat věrohodné jistoty, aby to k něčemu bylo. Pokud se budete držet stanovených měn, přesto budete muset stanovit, jak budete financovat vaši vládu, a nejlepším způsobem může být nechuť, která vás vedla k založení vaší vlastní země: daně. Skrz daně, bude moct vaše vláda nabídnout základní služby, jakými jsou rozvodové sítě, vodovody a nezbytná byrokracie (tak minimální jak jen chcete), a armáda.
  • Základní povinností každého státu (ať malého nebo velkého) je schopnost ubránit své obyvatele od nepřátel. Ať se již jedná o stálou armádu, národní gardu, brannou povinnost nebo jiná obranná řešení, je to něco, co byste měli vzít v potaz při vytvoření vlastního státu.
 11. 11
  Buďte uznáni světovým společenstvím. Pokud nedojde k nějakým nežádoucím problémům, vyplývajícím ze založení vlastní země (viz. výše), budete se chtít stát hráčem na světovém poli. Abyste toho docílili, budete potřebovat, aby vás uznaly ostatní národy. Budete se potřebovat seznámit s mezinárodním právem, politikou a diplomacií. Pokud toto nejsou zrovna vaše nejsilnější stránky, uděláte dobře, pokud si vytvoříte kabinet zkušených politiků.
  • Toto je asi nejtěžší krok ze všech. Některé národy, jako Palestina, Taiwan a Severní Kypr splňují všechny požadavky—přesto nejsou uznány mnoha zeměmi. Neexistují tu žádná pravidla—každá země má vlastní standarty, kterými udává uznání země. Vliv mohou mít například problémy, jakými jsou například jaké je vaše stanovisko co se týče Al Káidy, komunismu nebo kapitalismu. Mohou záviset na vašem přístupu k lidským právům nebo kontroly lidských zdrojů. Ve Spojených Státech, o uznání národu rozhoduje prezident. Vaše žádost bude také záviset na tom, kdo zrovna sedí v Bílém domě, jejich politika a preference se mohou rapidně měnit každé čtyři roky.
  • Také členství v OSN požaduje, aby žádný z pěti států, tj. Spojené Státy, Británie, Čína, Rusko a Francie, nevetoval vaše členství. Jinými slovy budete muset mít neutrální stanoviska na problémy typu Palestina, Taiwan, Krym apod.
  • Pokud bydlíte blízko Evropy nebo přímo v Evropě, zkuste také požádat o členství v Evropské Unii. Což vám zajistí suverenitu na světové politické scéně.
 12. 12
  Zajistěte si vaše symboly. Každá země samozřejmě potřebuje vlajku a ani u vás tomu nebude jinak. Je to ten nejprominentnější národní symbol, ale existují další symboly, které vám pomohou vytvořit vaši identitu jako národ:
  • Peníze. Jak bude vypadat vaše měna? Bude se na vašich zlatých mincích odvážně vyjímat váš profil, a v 3D hologramu na papírových bankovkách nebo použijete symbolické ikony, jako například ikony pro svobodu apod.? Půjdete s dobou nebo se pokusíte jít ve stopách historie, kdy každý kus byl vyřezáván ručně?
  • Státní pečeť. Můžete si vymyslet národní motto a přeložit jej do latiny. Pro překlad můžete využít jednoho z mnoha online překladačů zdarma. Přidejte okázalou grafiku s erbem, aby vše nasvědčovalo, že pocházíte ze šlechtického rodu—nebo můžete jasně stanovit váš cíl ve vašem vlastním jazyce a nechat grafického designéra aby vám udělal logo. Dobré logo může mít větší cenu než korunovační klenoty Anglie!
  • 'Oficiální korespondence. Až budete psát dopisy prezidentovi, OSN, kancléřovi a jiným hlavám státu, určitě budete chtít, aby vaše dopisy měly pěknou hlavičku na kvalitním papíře, s vyraženou pečetí.
  • Národní hymna. Určitě budete chtít, aby na důležitých událostech hrála národní hymna.
 13. 13
  Vytvořte jazyk. Každá země musí mít nějaký slovní jazyk. Za tímto účelem můžete:
  • Použít existující jazyk (jako je angličtina). Můžete také použít starodávné jazyky. např: futhark.
  • Vytvořit dialekt existujícího jazyka (např. kanadská angličtina, americká angličtina).
  • Vytvořit si svůj vlastní jazyk. Pokud tak učiníte, ujistěte se, že občané vaší země tomu rozumějí (jinými slovy je naučte jazyk).
  • Můžete kombinovat jazyky. Věřte tomu nebo ne, angličtina je jedním z nich. Většina anglického jazyka je ve skutečnosti založena na latině a germánských jazycích. Američané si od Arabů půjčili nulu.
 14. 14
  Běžte do světa a pusťte se do toho! Svět se nezvětšuje a vlády se nezmenšují (ať již slibují cokoliv), čím dřív se do toho vydáte a vyjádříte svůj nárok. Tím dřív se můžete prohlásit za prince, krále, císaře, ajatolláha, nejvyššího panovníka a doživotního prezidenta [vložte sem název vaší vznešené dynastie].
  Reklama

Tipy

 • Pokud je vaším záměrem mít funkční a nezávislou zemi, budete nejdřív potřebovat infrastrukturu (jako jsou silnice, budovy, nemocnice, požární stanice).
 • Ujistěte se, že máte neutrální vztahy s velmocemi. Mohlo by pomoct, kdybyste se drželi dál od Severní Koreje.
 • Zapojte se. Existuje mnoho různých společenství. Vydejte se jako zástupce vašeho národu (nebo pošlete vaše vyslance) a zapojte se!
 • Studujte existující nebo dobře založené mikronárody. Co jim pomohlo k úspěchu (nebo v čem bylo jejich opovrženíhodné selhání)? Co se od nich můžete naučit?
 • Je velmi důležité založit funkční webovou stránku, pokud možno s blogem, který lze použít jako zpravodajskou službu. Může být také dobrý nápad vytvořit článek na Wiki – existuje několik mikronárodních wiki, které můžete použít; ale pamatujte, že váš národ musí být víc než jenom webová stránka a článek!
 • Mikronárodnost je koníček a zároveň vážná věc, která zahrnuje lidi různého původu. Respekt je klíčovým pro mír. Netolerance je klíčem k válce.
 • Zapojte se do organizace. Existuje pár organizací speciálně pro mikronárody a lidi, kteří se snaží vytvořit vlastní země. Mezi ně patří obecnější organizace 'typu OSN', jako například Organizace aktivních mikronárodů (OAM)[7] nebo Liga secesních států (LoSS), nebo mohou mít konkrétnější cíle, jako například Mikronárodní kartografická společnost (MCS)[8] . Tohle může být skvělý způsob, jak se setkat s mikronárody a může vašemu mikronárodu pomoct mnoha způsoby. Můžete dokonce založit Spojenou federaci mikronárodů!
 • Prosím pamatujte, že nemůžete mít nukleární zbraně nebo něco takového dokud nemáte úspěšnou a stabilní zemi.
 • Pokuste se bezdůvodně nezapojovat do agresivní politiky s jinými národy. Sníží to váš status v mezinárodní politice.
Reklama

Varování

 • Pokud se budete chovat až moc vážně, existující vlád vás mohou vidět jako secesní hnutí namísto země pro zábavu. Většina zemí má stálou armádu, která by usnadnila práci malému, začínajícímu národu.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 117 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 16 305 krát
Stránka byla zobrazena 16 305 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama