Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Snili jste někdy o tom, že založíte vlastní časopis? Možná chcete vydávat časopis o své oblíbené činnosti (skateboarding, shopping, celebrity?) nebo chcete získat informace o tom, jak to chodí ve světě časopisů. Tento článek vás provede celým procesem tvorby časopisu a pomůže vám úspěšně ho vést.

Část 1
Část 1 ze 4:

Vytvořte si publikaci

  1. 1
    Vymyslete si koncept vašeho časopisu. Než začnete budovat svoji vydavatelskou říši, musíte něco vytvořit. Pokud jste to ještě neudělali, sedněte si s nějakým kamarádem a snažte se vymyslet toho co nejvíc. Ptejte se na otázky jako:[1] :
    • Jaké bude téma mého časopisu? Zaměřte se na něco, co vás zajímá a o čem toho hodně víte – sport, móda, počítače nebo klidně sociální sítě. Když vytvoříte časopis na téma, které vás zajímá a je relevantní a užitečné pro čtenáře, budete na nejlepší cestě.
    • Kdo je vaším cílovým obecenstvem? Odpověď na tuto otázku vám pomůže zhodnotit své možnosti. Pokud chcete například psát o módě, na styl a podstatu vašeho časopisu i na jeho potenciální úspěch bude mít velký vliv demografie. Pokud cílíte na náctileté, budete tomu muset přizpůsobit styl psaní, obsah i grafickou podobu časopisu. Pokud píšete pro muže přes 40 let, také se tomu budete muset přizpůsobit.
    • Jaký styl časopisu chcete? Je to sice divná otázka, ale budete se muset rozhodnout, zda budete psát autoritativně a informativně, nebo odlehčeně a o nevážných tématech.
  2. 2
    Určete si svůj obsah. Pokud chcete, aby lidi měli o váš časopis zájem, bude vás to stát čas, úsilí a peníze. Ujistěte se, že toto všechno máte a potom teprve hledejte lidi, kteří budou chtít váš časopis pravidelně číst.[2]
    • Vezměte si například nákup domu. Existují tři skupiny lidí, které by sáhly po tomto časopisu – nákupčí, prodejce a také realitní makléř. Z těchto tří lidí má ale pouze jeden potenciál pravidelného zákazníka – realitní makléř. Pokud zrovna necílíte na investory a prodejte (což je úplně jiný trh), nejlepší tedy bude zaměřit se na realitní makléře.
  3. 3
    Požádejte o pomoc. Pro zajištění úspěchu v jakémkoli odvětví budete muset spolupracovat s mnoha lidmi – lidmi, kteří vám pomohou dosáhnout úspěchu. Vlivní lidé na vašem trhu pro vás budou velmi důležití a budete s nimi muset dobře vycházet.[3]
    • Pokud například píšete časopis pro horolezce, měli byste se setkat s nejlepšími horolezci, ostatními novináři a dalšími hvězdami v tomto oboru. Může jít jen o to, že svým kamarádům řeknou „Za měsíc vychází nový časopis pro horolezce,“ nebo „Za měsíc vychází nový časopis pro horolezce a chtěl bych do něho s tebou udělat rozhovor.“ Tak jako tak se vám to vyplatí.
    • Promluvte si s lidmi, kteří mají zkušenosti s podnikáním a také s lidmi, kteří pracují v tiskařském průmyslu. Promluvte si s bankéřem, právníkem, tiskaři, tvůrci webových stránek a ostatními lidmi, kteří by vám mohli pomoci začít úspěšně podnikat v tomto oboru.
  4. 4
    Poznejte konkurenci. Udělejte si domácí úkoly a zjistěte si, jaké časopisy na podobné téma již na trhu existují. Díky čemu jsou tak úspěšné? V čem je budete schopni předčít? Najděte si něco, co pomůže vašemu časopisu vystoupit z davu.
  5. 5
    Vytvořte si obchodní plán. Pomůže vám to určit si, co budete dělat a také budete mít plán na budoucnost. Budete si muset udělat odhady zisků a nákladů, porozumět konkurenci a nastavit si své potřeby tak, abyste neustále věděli, co děláte – i když to vědět nebudete!
    • Obchodní plán budete také potřebovat, až budete hledat sponzory pro svůj podnik. Jistě budou chtít investovat do projektu, na kterém jste již sami odvedli kus práce.
    • Promluvte si s finančním poradcem, který vám může pomoci vytvořit dobrý a efektivní obchodní plán. Bude vás to sice něco stát, ale z dlouhodobého hlediska se vám to rozhodně vyplatí.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Sestavte si tým

  1. 1
    Sestavte svůj tým. Jakmile budete mít osnovu svého časopisu a lidi, kteří ho budou číst, budete muset dát dohromady skupinu lidí, kteří tento sen budou schopni uskutečnit. Pokud jste začali s partnerem, je to ještě lepší. Možná máte pocit, že byste si to mohli všechno udělat sami, ale nevěřte tomu. Najděte si lidi, kteří mají pro věc stejný zápal jako vy.[4]
    • Psaní článků trvá dlouho. I focení fotek a jejich úprava trvá dlouho. Sazba, reklama, tiskařský proces, prodeje, distribuce a klientská podpora zabere ještě více času. Každá z těchto věcí vyžaduje profesionální přístup a zkušenosti. Pokud nechcete vydávat časopis jen jednou za půl roku, měli byste si najít schopné zaměstnance.
  2. 2
    Najměte si management. Primárně je management vaším úkolem, ale jistě se budete účastnit i jiných věcí. Budete muset na vše dohlížet, dělat účetní knihy, hledat sponzory, tiskárny atd. Budete ale také potřebovat manažery, kteří dohlédnou na konkrétní části celého procesu publikace:
    • Publikační manažer. Někdo musí hledat tiskárny, řešit ceny papíru, kontrolovat kvalitu a dobře se vyznat ve vydavatelském světě.
    • Manažer prodejů. Všechny ty reklamy musejí odněkud pocházet, hlavně ze začátku, kdy z nich víceméně žijete a rozdáváte časopisy na každém rohu. Když budete mít někoho, kdo bude reklamy každý den řešit, budete mít mnohem více času na ostatní záležitosti.
    • Marketingový manažer. Pokud lidé nebudou o vašem časopisu vědět, nebudou ho číst. Marketingový manažer má za úkol říct celému světu o vašem magazínu, dostat ho do trafik, knihkupectví a na další místa. Marketingový manažer také musí vědět, jak si vede konkurence – jaké mají reklamy, co zrovna plánují a jaký mají na trhu úspěch. Potom musí vymyslet, jak to dělat lépe.
  3. 3
    Najměte si tvůrce obsahu a grafiky. Na začátku můžete využít služeb samostatných pisálků, editorů a fotografů. Ušetří vám to peníze, protože to nebudou skuteční zaměstnanci formy, ale přesto budou odvádět dobrou práci. Co se týče grafiky, měli byste si najmout zkušenou firmu, která dobře ví, jak nastartovat nový časopis.
    • Psaní a editace. Všechna ta slova, články a dokonce čísla stránek a obsah musí někdo napsat a upravit. Editace je nezbytná!
    • Grafik. Jak bude váš časopis vypadat? I zde je nutné si uvědomit, že každý trh má svá specifika a musíte na ně umět reagovat. Vezměte si rozdíl mezi časopisem Story a časopisem Economist. Ten první cílí na běžné čtenáře, používá velké barevné titulky, spoustu fotek a málo textu. V tom druhém naopak najdete články na odborná témata psaná černým inkoustem na bílý papír.
  4. 4
    Najděte si tiskárnu. Tiskárnu budete potřebovat, až budete mít hotové první vydání svého časopisu. Než se rozhodnete, kterou využít, měli byste si zjistit informace o několika vhodných tiskárnách. Zjistěte si, kolik peněz byste u nich museli platit, jaké mají zkušenosti s tiskem časopisů atd.
    • I nakladatele byste si měli vybírat velmi opatrně. Když vám někdo například řekne, že mu vytiskli všechny strany křivě a stejně za to musel zaplatit, nespolupracujte s touto tiskárnou.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Vytvořte první číslo časopisu

  1. 1
    Naplánujte si první vydání. Vymyslete si příběhy, o kterých chcete psát a sežeňte si k nim fotografie. Rozhodněte se, kolik fotek v časopisu má být a zda chcete zahrnout články pouze o fotkách. I když stále nemáte obsah, můžete si vymyslet rozložení každé strany. Použijte PowerPoint nebo Word a zkuste si pomocí odstavců textu a obrázků z internetu navrhnout několik stran. Snažte se takto naplánovat celé první číslo časopisu.[5]
    • Když budete mít předlohu, pisatelé a grafici budou vědět, co mají dělat, lidé z marketingu budou vědět, co mají prodávat a nakladatelé budou moci začít stanovovat ceny za práci.
  2. 2
    Plánujte si další čísla. Už při tvorbě prvního čísla časopisu si hrubě naplánujte dalších asi 6 čísel. Je snadné začít, ale v tomto průmyslu je čas opravdu drahý. Když budete dobře připravení, budete mít druhé číslo hotovo ještě dřív, než první číslo půjde do prodeje. Vždy se snažte mít alespoň jednoměsíční náskok.
  3. 3
    Vytvořte si katalog pro články a příběhy, které budete chtít v budoucnu využít. Někdy budete muset některé články vynechat, protože na ně v časopise nezbyde místo. To ale neznamená, že je nemůžete v budoucnu použít!
    • Například někdo přijde s příběhem o tom, jak na Vánoce farmáře a jeho rodinu napadli divocí sobi. Momentálně ale připravujete červencové číslo? Nevadí! Schovejte si tento článek a připište k němu třeba „prosinec“.
  4. 4
    Udělejte si webové stránky. Při uvedení časopisu na trh byste měli spustit také webové stránky. Nemusí být nijak složité, alespoň ne ze začátku. Musí ale obsahovat informace o tom, co se lidé ve vašem časopisu dočtou a musí být napsána tak, aby měli hned chuť si ho jít koupit. Pomocí webových stránek také můžete získávat zpětnou vazbu a komentáře od svých čtenářů – a to je pro úspěšný časopis velmi důležité![6]
    • Nastavte stránku tak, aby některé články byly přístupné veřejnosti a jiné zase pouze placeným uživatelům.
  5. 5
    Vytvořte svůj časopis. Nyní máte tým, grafickou podobu a obsah časopisu připraven, pusťte se tedy do prvního čísla! Jistě nepůjde vše tak hladce, jak byste si přestavovali, ale jediný způsob, jak dosáhnout úspěchu je zkoušet to. Jde o proces, na který nikdy nezapomenete, ale nakonec budete mít svůj časopis!
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Po uvedení časopisu na trh

  1. 1
    Všímejte si zpětné vazby a buďte otevření konstruktivní kritice. První číslo pro vás bude ohromnou příležitostí k učení, ale jde jen o začátek. Když lidé začnou časopis číst a inzerenti ho uvidí v tisku, jistě se dočkáte zpětné vazby. [7]
    • Líbí se lidem obsah, ale nelíbí se jim grafická podoba? Zjistěte si, proč tomu tak je. Možná je to skvělá grafika pro jinou cílovou skupinu. Než začnete věci měnit nahodile, nejprve analyzujte všechna pro a proti.
    • Stojí tak akorát? Lidé si často stěžují na ceny věcí, které si kupují, ale důležité je, že si je opravdu koupí. Pokud vám hodně lidí říkalo „vypadalo to dobře, ale stálo to moc peněz“, měli byste nastavit nižší cenu. Může jít jen o vaše vlastní očekávání. Také můžete zkusit zahrnout do časopisu více reklam, potom budete schopni cenu snížit.
  2. 2
    Sledujte své pokroky. Všímejte si toho, jak se uchycují reklamní kampaně a pokračujte s těmi, které se vyplatí. Když dostanete dobrou recenzi na nějaký článek, snažte se psát podobné články. Pokud se lidem líbí nějaká menší rubrika, udělejte z ní hlavní téma. Klíčem je sledovat, jak lidé reagují a podle toho upravovat podmínky.
  3. 3
    CStále dolaďujte poslední detaily. Neustále sledujte, jak si vedete a co funguje a co ne. Trh se neustále mění, časy se mění a to, co bylo včera hlavním tématem dne, je dnes už dávno zapomenuto. Udržujte si náskok, sledujte konkurenci a povedete si skvěle!
    Reklama

Tipy

  • Buďte připravení a buďte aktivní. Když budete plánovat dopředu, měli byste být připraveni na všechno. Místo abyste čekali na to, s čím za vámi lidé přijdou, jděte za nimi s vlastním plánem.
  • Buďte realisté, ale ne pesimisté. Nakonec začít vlastní časopis je směsice obchodních strategií a kreativity. Když to uděláte dobře, vyděláte peníze. Když to uděláte špatně, získáte alespoň cenné zkušenosti.
  • Pochopte, že „přežít“ neznamená to, že vám časopis bude vydělávat tolik peněz, že si budete kupovat drahá auta a domy u moře. Znamená to doslova „přežít“. Ze 100 časopisů uvedených na trh většinou jen jeden přežije dva roky. Snažit se vydělávat statisíce je úplně jiná písnička. Přesto ale existují velké časopisy, které si tolik vydělat dokážou.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 29 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 13 011 krát
Kategorie: Psaní
Stránka byla zobrazena 13 011 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama