Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Toužíte po zahradě, plné čerstvé zeleniny, kterou si budete každý den dopřávat jako přílohu, nebo se vidíte, jak koukáte z okna na záplavu květin? Ať už je váš pozemek malý nebo velký, určitě na něm můžete založit zahradu a splnit si tak svůj sen. Čtěte dál a naučte se jak na to.

Metoda 1 ze 3:
Plánování zahrady

 1. 1
  Rozhodněte se, jaký typ zahrady vlastně chcete. Jaký bude její účel? Některé zahrady jsou užitkové a slouží k pěstování zeleniny a ovoce, které obohatí jídelníček vaší rodiny a přátel. Jiné jsou čistě okrasné a mají za účel zkrášlit váš pozemek. Pokud si nejste jistí, jaká zahrada vám bude vyhovovat, zamyslete se nad následujícími možnostmi:
  • Na zeleninové zahrádce můžete pěstovat například papriky, rajčata, zelí a saláty, brambory, dýně, mrkev a mnoho dalších druhů zeleniny. Pokud druh zeleniny vyhovuje vašemu podnebnému pásu, určitě jej dokážete pěstovat.
  • Květinovou zahradu lze naplánovat tak, aby v ní téměř po celý rok něco kvetlo. Některé květinové zahrady jsou naplánovány tak, aby květiny tvořily záhony a ornamenty, jiné sázejí na podobnost divoké přírodě. Velikost a tvar pozemku a vaše osobní preference určí, jaká květinová zahrada je pro vás ta pravá.
  • Bylinkové zahrádky většinou kombinují květiny se zeleninou a ovocem. I bylinky mohou vypadat velmi dekorativně a navíc mají i využití při vaření. nejznámější bylinky jsou například rozmarýn, tymián, kopr, koriandr a mnoho dalších. Můžete je sušit a přidávat do jídel, nebo z nich dělat čaje a odvary.
 2. 2
  Rozhodněte se, jaké konkrétní rostliny ve své zahradě chcete. Zjistěte si, co dobře roste ve vašem regionu a podnebném pásu. Napište si seznam možností a pak si vyberte, které konkrétní druhy vám budou vyhovovat.
  • Některé rostliny neprospívají v určitých lokalitách příliš dobře. Žijete-li například v místech s mírnou zimou a horkým, suchým létem, nebudete moci pěstovat rostliny, které vyžadují zimní období klidu.
  • Pokud neplánujete opravdu rozlehlou zahradu, snažte se vybírat rostliny, které potřebují k růstu podobné podmínky. Vyžadují stejný druh půdy a stejné množství slunečního světla? Pokud ne, budete na zahradě muset vytvořit zóny s různými podmínkami. Na malém prostoru to může být problém.
 3. 3
  Vyberte si pro své záhony vhodné místo. Rozhlédněte se po pozemku a zamyslete se nad tím, kde by zahrada měla být. Lokalita by měla podporovat funkci, kterou od zahrady očekáváte, a také by měla zároveň splňovat co nejlépe podmínky pro zdravý růst rostlin.
  • Ať už chcete jakýkoliv druh zahrady, většině rostlin nejlépe svědčí bohatá půda, která dobře absorbuje vodu. Vyhněte se místům, kde se voda po dešti hromadí - půda tam bývá příliš podmáčená. Totéž platí pro půdy příliš jílovité, které většina rostlin nemá ráda.
  • Většina zeleniny potřebuje spoustu slunečního svitu, takže pokud plánujete užitkovou zahradu, vyberte si místo, které není zastíněno stromy ani domem. Květiny jsou různorodější a pokud toužíte po květináčích těsně u domu, určitě si vyberete, protože existují i stínomilné rostliny.
  • Pokud na zahradě nemáte příliš kvalitní půdu, můžete vybudovat vyvýšený záhon a pěstovat zeleninu nebo květiny na něm. Vyvýšené záhony se staví nad půdou zahrady a jsou to vlastně dřevěné rámy, naplněné hlínou.
  • Pokud nemáte dvorek ani zahradu, nezoufejte, přesto se můžete stát zahrádkářem. Květiny i některé druhy zeleniny můžete docela úspěšně pěstovat i v květináčích na balkoně nebo verandě. Výhodou je, že je můžete přesouvat z místa na místo podle toho, jak během roku postupuje sluneční světlo.
 4. 4
  Navrhněte si, jak bude zahrada vypadat. Naplánujte si, kde budou jednotlivé prvky. Návrh si uzpůsobte tak, aby respektoval potřeby jednotlivých rostlin - stínomilné patří do stínu a ty, které potřebují plné sluneční světlo na slunce.
  • Počítejte v návrhu s prostorem, který dospělá rostlina zaplní. Všechno, co zasadíte, by mělo být na správném místě a mělo by mít okolo sebe dostatek místa, kam poroste.
  • Promyslete si také čas. Každý druh rostliny potřebuje zasadit v jinou dobu a na jiné místo. Například pokud žijete na místě s tuhou zimou a poměrně krátkým létem, budete muset květiny vysadit později, než kdybyste žili v místě s mírnou zimou a horkým létem.
  • Pokud plánujete užitkovou zahradu se zeleninou, navrhněte ji tak, abyste mohli mezi záhony procházet a o zeleninu pečovat a sklízet ji. Dobrý nápad je udělat k tomuto účelu mezi záhony předem cestičky.
  • Okrasné zahrady s květinami plánujte zejména podle svých estetických požadavků. Vyberte si barvy, které spolu ladí a navrhněte si vzory a ornamenty, na které se bude příjemně koukat. Myslete na to, kdy které rostliny kvetou.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Příprava na sázení

 1. 1
  Kupte si zahradnické náčiní. Založení zahrady je náročná práce a budete k ní potřebovat určité vybavení. Nicméně jakmile si ho jednou pořídíte, vydrží vám dlouhá léta. Největší výběr mají zahradnická centra a velké obchodní domy jako Hornbach nebo OBI. Základní potřeby jsou následující:
  • Semena a sazenice. Zahradu můžete začít od semen, nebo si koupit mladé předpěstované sazenice. Projděte si seznam rostlin, které chcete pěstovat a kupte si tolik rostlin a semen, kolik budete pro plánovanou zahradu potřebovat.
  • Hnojivo a substrát. Fosfáty, dusičité hnojivo, chlévská mrva nebo slepičince, to všechno vám může pomoci, aby rostliny byly zdravé a dobře prospívaly. Když po zahradě rozprášíte ještě vrstvu substrátu, poskytnete rostlinám navíc ještě ochranu.
  • Mulč nebo kompost. Velké množství rostlin vyžaduje vrstvu mulče nebo kompostu, který je ochrání před vlivy počasí a extrémními teplotami, obzvlášť, pokud jsou teprve v rané fázi růstu. Kompost i mulč si můžete koupit, nebo vyrobit sami.
  • Vybavení na kypření půdy. Pokud chcete založit velkou zahradu, kupte si, nebo vypůjčete kultivátor, který půdu nakypří a změkčí, aby se snadno proměnila v záhon. Na menší zahradu postačí motyka a kovové hrábě.
  • Rýč a lopata. Díky nim se vám budou mnohem snadněji kopat jámy a přemisťovat hlína.
  • Zahradní hadice. Pořiďte si hadici s nástavcem, který vám umožní jak lehké rosení, tak zalévání proudem vody, podle potřeby každé rostliny.
  • Materiál na oplocení. Pokud plánujete zeleninou zahradu, možná ji bude zapotřebí oplotit, aby se k úrodě nedostali králíci, veverky a jiná zvířata a nepřipravili vás o výsledky vaší práce.
 2. 2
  Připravte si půdu. Použijte kultivátor nebo hrábě a pusťte se do místa, které jste si vybrali pro záhony. Propracujte se půdou do hloubky asi 30 cm. Rozvolněte ji a nakypřete a nenechávejte žádné velké hroudy. Při tom zároveň vybírejte z půdy kameny, kořeny a další pevné objekty. Pak záhon pohnojte, abyste je připravili na zasazení rostlin.
  • To, jak vám rostliny porostou, záleží na tom, jak kvalitní máte půdu. Můžete si koupit sadu na testování půdy, kterým určíte množství živin a pH půdy. Podle výsledků testu určete, kolik hnojiva a jiných přísad potřebujete do půdy přidat.
  • Nepřidávejte více hnojiva, než instrukce uvádějí. Příliš mnoho hnojiva může být pro rostliny toxické. Uvědomte si navíc, že ne všechny rostliny potřebují bohatou, pohnojenou půdu, některým vlastně svědčí spíše chudší půda. Zjistěte si tedy předem, co která rostlina vyžaduje.
  • Pokud váš test ukazuje, že je pH půdy příliš kyselé, přidejte mletý vápenec, který pH zvýší. Pokud je půda naopak příliš zásaditá, pomůže vám síra, borová kůra, kompost nebo jehličí, které ji okyselují.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Rostoucí zahrada

 1. 1
  Zasejte semínka, nebo zasaďte sazenice. Motykou nebo rýčem vykopejte díry asi deset centimetrů od sebe, nebo tak daleko, jak je uvedeno na obalu semen nebo sazenic, které jste si koupili. Opatrně semena nebo sazenice dejte do jamek a zakryjte substrátem. Lehce upěchujte.
 2. 2
  Podle potřeby hnojte. Podle druhů rostlin, které pěstujete, je bude nutné po zasazení pohnojit. Některé potřebují bohatší půdu, než jiné, ujistěte se tedy, že hnojivo použijete jen tam, kde je to nutné.
 3. 3
  Přidejte na povrch kompost, mulč nebo vrstvu substrátu, abyste rostliny ochránili během klíčení a zapouštění kořínků, a dokud je rostlina mladá a křehká. Rozprostřete materiál ručně, nebo použijte stroj, pokud potřebujete upravit větší oblast.
  • Některé druhy kompostu nebo mulče se nesnášejí s určitými rostlinami. Zjistěte si, jaký mulč je nevhodnější pro ten který druh rostliny.
  • Pozor, příliš silná vrstva mulče zabraňuje růstu, takže to nepřežeňte a použijte jen tolik, kolik rostlina potřebuje.
 4. 4
  Pravidelně rostliny zalévejte. Až budete hotovi se sázením a úpravou půdy, zahradní hadicí nastavenou na rozprašování vše pokropte. Pokračujte v zaléváním každý den a podle potřeb rostlin přidávejte nebo ubírejte množství vody, alespoň několik prvních týdnů po zasazení.
  • Pokud půdu zalijete příliš, semena se utopí a rostliny nevyrostou. Nikdy nezalévejte tolik, aby se na zahradě objevily potůčky vody.
  • Nenechte půdu nikdy úplně vyschnout. Mělo by stačit zalévání jednou denně, ale pokud je sucho, rozprašujte vodu klidně častěji, aby si rostliny udržely vláhu.
  • Až semena vyraší, zalévejte je raději ráno, než večer. Voda, která zůstane na listech a stoncích přes noc, může vytvářet živnou půdu pro plísně a jiné choroby.
 5. 5
  Nezapomínejte zahradu plít. Plevel půdu ochuzuje o živiny, kterých pak nezbývá dostatek pro zeleninu nebo květiny. Každých několik dní zbavte záhonu plevele, aby měly rostliny vše potřebné - dávejte jen pozor, abyste nepoškodili své rostlinky.
 6. 6
  Zvažte oplocení zahrady. Pokud ve vašem okolí žijí zajíci, veverky, srnky a podobně, raději zahradu předem obežeňte plotem, abyste ji ochránili. Postačí plot, vysoký 60 - 90 cm, drobná zvířata se přes něj nedostanou.
  Reklama

Tipy

 • Pokud půdu neotestujete, zjistěte její pH a množství živin pozorováním plevele, který na zahradě roste. Pampelišky mají rády úrodnou půdu. Pokud příliš mnoho plevele nevidíte, půda pravděpodobně není moc úrodná. Jestliže plevel vypadá nezdravě, půda má zřejmě nedostatek živin. Tráva ostřice, přesličky a rákos preferují kyselejší půdu, heřmánek a rmen zásaditou.
 • Abyste zjistili, jak dobře půda absorbuje vodu, použijte jednoduchý test. Vykopejte jámu, která je asi 30 cm hluboká a 60 cm široká a naplňte ji vodou. Pokud to potrvá 1-12 minut, než se voda vsákne, pak má půda skvělé absorpční vlastnosti. 12-30 minut je stále velmi dobré, 30 minut až 4 hodiny znamenají, že místo vodu dobře nepřijímá, nicméně může to být vhodné pro vlhkomilné rostliny. Pokud trvá vsáknutí vody dokonce ještě déle, pravděpodobně tam nebudete moci zasadit žádné rostliny, dokud půdu neošetříte.
Reklama

Varování

 • Pokaždé, když si všimnete, že půda v zahradě vypadá suchá, zalijte ji. nenechte rostliny vyschnout, ale ani to se zálivkou nepřehánějte.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Semena nebo sazenice
 • Substrát
 • Kompost nebo mulč
 • Zahradní hadice
 • Kultivátor nebo zahradní hrábě
 • Lopata
 • Rýč
 • Hnojivo
 • Materiál na oplocení

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 479 krát
Kategorie: Zahradničení
Stránka byla zobrazena 3 479 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama