Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pěstovat vlastní zeleninu je užitečná jarní a letní zábava. Vyberte si k pěstování zeleninu, kterou máte vy i vaše rodina rádi, pak najděte to nejvhodnější místo na vaší zahradě (nebo i na balkoně), a zasaďte ji. S trochou času a péče bude váš letní stůl plný vynikající, domácí zeleniny.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Plánování zahrady

 1. 1
  Rozhodněte se, co budete pěstovat. Kterou zeleninu máte nejraději? Přemýšlejte, co byste chtěli mít v létě na talíři, a zahrádku naplánujte podle toho. Většině zeleniny se daří v nejrůznějším klimatu, stejně si raději ale zjistěte, zda je vámi vybraný druh vhodný pro pěstování ve vašem pásmu.[1]
  • Vyberte si druhy zeleniny, které dozrávají postupně, v jinou dobu, abyste měli sklizeň celé léto, a ne najednou.
  • Některé rostliny jen obtížně rostou v podmínkách, které se liší od jejich domácích. Zjistěte si předem, zda vámi vybraný druh potřebuje projít zimním obdobím, nebo zda rychle hyne, pokud se velmi oteplí. Například žijete-li ve velmi chladném nebo třeba suchém pásmu, budete mít možná omezený výběr.
  • Vyberte si druhy zeleniny, které vyžadují podobné podmínky a podobné složení půdy. Péče o zahradu tak bude jednodušší.
 2. 2
  Vyberte si místo pro pěstování. Většina zeleniny potřebuje plné sluneční světlo, zeleninovou zahrádku tedy budujte pokud možno v té, části zahrady, kam slunce svítí nejvíc. Vyhněte se místům, které jsou po většinu dne zastíněna domem nebo třeba vysokým stromem. Vyberte stanoviště, na kterém je bohatá půda s dobrou odvodňovací schopností.
  • Odvodňovací schopnost půdy poznáte po vydatném dešti. Pokud se na místě tvoří kaluže vody, zeleninová zahrádka na něm nejspíš prospívat nebude. Jestliže se ale voda okamžitě vsakuje, je to dobré znamení.
  • Vyberte místo, které je relativně rovné, ploché, bez velkého množství kamení nebo kořenů. Připravit záhony tak bude snazší a rytí vám půjde lépe.
  • Pokud si myslíte, že vaše půda není příliš kvalitní, nebo dobře nevsakuje vodu, můžete problém vyřešit zvýšeným záhonem a zeleninovou zahrádku přesto založit.
  • Některé druhy zeleniny lze pěstovat ve velkých květináčích. Papriky, rajčata a brambory můžete jednoduše zasadit do kořenáčů a pěstovat na balkoně nebo terase, pokud nemáte zahradu.
 3. 3
  Navrhněte, jak bude vaše zahrádka vypadat. Teď je na čase si ujasnit, jak velkou zahradu chcete, a jaké plodiny kam zasadíte či vysejete. Různé druhy zeleniny vyžadují různě velký prostor, spočítejte si tedy, jak velké záhony budete potřebovat pro vámi vybranou zeleninu a v návrhu to zohledněte.
  • Zjistěte si jak velké mezery musí být mezi jednotlivými semenáčky a kolik místa zabere dospělá rostlina. Tykve, dýně a cukety hodně plodí a rozrostou se do velkého prostoru, brambory, mrkev a listový salát zůstanou relativně malé.[2]
  • Zelenina se nejčastěji seje či sází do řádků, abyste poznali, která plodina je která.
  • Nezapomeňte na cestičky mezi jednotlivými záhony, abyste mohli o zeleninu pečovat - pletí, zalévání, hnojení, sklízení, to vše vám půjde mnohem lépe, když se k rostlinám dostanete.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Příprava na výsadbu

 1. 1
  Kupte si semena a další potřebné věci. Vyberte si, zda chcete zeleninu pěstovat od semínka, nebo si koupit předpěstované sazenice. Budete také potřebovat alespoň základní zahradnické náčiní. Malou zahrádku obhospodaříte s minimálním vybavením, pokud ale plánujete velkou zahradu, určitě se vám vyplatí například kultivátor půdy.[3] Budete potřebovat následující:
  • Semena nebo sazenice. Mnoho školek a zahradnictví má bohatý výběr obojího, školení pracovníci vám navíc mohou s výběrem poradit. Pokud chcete začít se sazenicemi, kupte si je nanejvýš několik dní před výsadbou.
  • Hnojivo. Kvalitní přírodní hnojivo dodá zelenině extra porci energie. Kostní moučka, mrva nebo směs umělých hnojiv půdu posílí o živiny. Kompost funguje také dobře.
  • Mulč a svrchní vrstva půdy. Zeleninu je zapotřebí chránit před deštěm a větrem. Zjistěte si, jestli vašim druhům prospěje mulč, nebo postačí svrchní vrstva jemné hlíny. Semenáčky ochrání také například lehká vrstva sena.
 2. 2
  Kultivátor půdy. Toto zařízení se používá k rozvolnění půdy - lépe se vám tak bude zapracovávat hnojivo a kopat díry pro sazenice. Malou zahrádku zvládnete pouze s motykou, pro velkou zahradu už se ovšem kultivátor vyplatí, protože vám ušetří práci.
  • Lopata, rýč a hrábě. Využijete je při kopání děr, přesouvání hlíny z místa na místo i sklízení Jsou to základní a nezbytné zahradnické pomůcky.
  • Pravítko nebo pásmo. Každý druh zeleniny vyžaduje, aby byl sázen do jiné hloubky, je tady dobré mít po ruce pravítko, kterým hloubku změříte.
  • Hadice s nastavitelnou hlavicí. Možnost měnit tlak vody a tvar proudu se vám bude hodit.
  • Oplocení. Králíci, veverky, srny a další zvířata rádi zeleninu okusují, takže pokud již zahradu nemáte oplocenou, budete to určitě chtít udělat.
 3. 3
  Připravte si půdu. Kameny si označte rohy záhonů. Prostor mezi nimi vyčistěte od kořenů, kamenů, klacků, plevele a dalších větších nečistot. Kultivátorem, motykou nebo hráběmi půdu začněte zpracovávat. Zryjte ji do hloubky asi 30 cm, záleží na tom, jak hluboko potřebujete zasadit zeleninu.
  • Pokud chcete použít hnojivo, udělejte to teď. Hráběmi ho zapracujte do půdy a rovnoměrně rozprostřete.
  • Dejte si tu práci a odstraňujte všechny velké kameny, které vykopete z hlíny. Překážely by kořenům rostlin.
  • Máte-li obavy, že na zahradě nemáte kvalitní půdu, pořiďte si testovací sadu, kterou změříte pH a množství živin a důležitých prvků. Jakmile budete mít výsledky, můžete hodnoty určitými způsoby upravit.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Pěstování zeleniny

 1. 1
  Vykopejte jamky a zasaďte semena nebo sazenice.[4] Rýčem vykopejte díry do takové hloubky, jakou si žádají vámi vybrané rostliny. Do každé jámy dejte trochu hnojiva, pak zasypte semena či zasaďte rostlinku, a zakryjte hlínou, kterou jemně upěchujte. Je-li toho zapotřebí, přidejte navrch ještě mulč.
 2. 2
  Zahrádku zalijte. Prvních několik týdnů, než zelenina zakoření, udržujte svrchní vrstvu půdy vlhkou. Pokud má vaše hadice mód "mlha", nebo "jemné rozprášení", využijte toho. Každý den rostlinky opatrně poprašte.
  • Často půdu kontrolujte. Pokud se zdá suchá, poprašte ji vodou znova.
  • Nezalévejte zahradu po setmění. Pokud by voda zůstala na záhonu celou noc, aniž by se vsákla, nebo ji odpařilo slunce, můžou se na rostlinách začít množit plísně.[5]
 3. 3
  Vyplejte zahradu. Až začnou semenáčky růst, všímejte si toho, zda jim živiny neubírají rostliny, které na záhon nepatří. Plevel ochuzuje zeleninu o vodu i hnojivo. Vždy jej chytněte hned u země a opatrně vytrhněte. Zlikvidujte ho, nikdy nenechávejte ležet vytrhaný plevel na záhonu se zeleninou.
 4. 4
  Zajistěte, aby se zvířata držela od záhonu dál. Než začnou rostliny plodit, můžete záhony oplotit na ochranu proti zajícům a veverkám. Nevysoký plot z pletiva s drobnými oky většinou pomůže. Pokud v blízkosti vaší zahrádky žijí srny a jiná vysoká zvěř, budete muset nejspíš postavit něco odolnějšího.
 5. 5
  Starejte se o zeleninu podle instrukcí pro jednotlivé druhy. Každá zelenina potřebuje specifické množství vody a hnojiva. Nezapomínejte záhony často plít. V létě pak vždycky sklízejte jen zralou zeleninu a nechte zbytek přirozeně na záhonku dozrát. Zajistíte si tak téměř nepřetržitou úrodu.
  Reklama

Tipy

 • Udržujte zahradu čistou a upravenou. Bude hezky vypadat a rostlinám se na ní bude lépe dařit.
 • Mulč zabrání přílišnému šíření plevele a rostliny tak porostou rychleji.
 • pro větší bezpečnost pozemek oploťte.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 958 krát
Kategorie: Zahradničení
Stránka byla zobrazena 5 958 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama