Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zapojení nového autorádia je často dost jednoduché na to, abyste to zvládli sami. Tento článek vám poskytne obecný návod, jak postupovat. Pamatujte však, že některá auta a systémy jsou složitější, a že audio systémy v jednotlivých autech jsou různé, proto se mohou některé drobnosti lišit. Než začnete nové autorádio zapojovat, přečtěte si proto veškeré návody, které k němu dostanete.

Část 1
Část 1 ze 3:

Demontáž starého autorádia

 1. 1
  Zatáhněte ruční brzdu a odpojte záporný kabel baterie. Nezapomeňte na to, protože musíte zabránit tomu, aby během instalace došlo v elektrickém systému ke zkratu. [1]
  • Vyhledejte si návod, jak odpojit autobaterii.
 2. 2
  Vyšroubujte všechny šroubky, které drží rámeček autorádia. Dejte si pozor, abyste odstranili všechny šroubky před tím, než zkusíte rámeček vypáčit ven, jelikož byste jej mohli zlomit. [2]
 3. 3
  Vyjměte rámeček. U některých aut může být potřeba vyjmout postupně několik částí plastového rámečku, obvykle v pořadí zezdola nahoru. [3]
  • Pokud musíte vyjmout rámeček obsahující jakékoliv knoflíky či šuplíky, odstraňte je dřív, než začnete rámeček páčit.
  • K vypáčení všech kousků rámečku použijte ruce, nebo malý nástroj na páčení.
 4. 4
  Vytáhněte všechny potřebné součásti. Pokud musíte pro přístup k rádiu vyjmout jiné komponenty, udělejte to.
  • Odpojte komponenty připojené k autu. Vyfoťte si, jak je každá z nich zapojena, abyste se mohli později čeho chytit.
 5. 5
  Uvolněte autorádio. U jednotlivých aut se můžete setkat s různými prvky, které autorádio drží na místě.
  • Pokud rádio drží pomocí šroubků či matic, uvolněte je vhodným nástrojem (šroubovákem, respektive klíčem).
  • Pokud není rádio uchyceno ani šrouby, ani matkami, budete potřebovat klíč na vytahování autorádií. Tyto klíče (někdy také nazývané „nástroje pro vyjmutí autorádia“) mají obvykle buďto tvar protažené podkovy, nebo jsou na jednom konci kruhové, zatímco druhý konec vypadá jako vroubkovaná tyč. Seženete je ve většině obchodů s náhradními díly.
  • Zasuňte klíče do dvou malých zdířek na čelní straně autorádia. Uvolníte tím mechanismus, který drží autorádio. Znovu oba klíče zasuňte do zdířek, až ucítíte, že se rádio uvolnilo ze svého uložení. Poté byste jej měli být schopni relativně snadno vytáhnout ven.
 6. 6
  Vytáhněte autorádio z panelu. Pro snazší uchopení a vytažení rádia budete možná potřebovat špičaté kleště, kterými zachytíte jeho hranu. [4] Jemně rádio vytahujte. Pokud to jde těžko, znovu zkontrolujte, že jste nezapomněli na žádnou součástku, která by ho mohla držet.
 7. 7
  Vyfoťte si zapojení autorádia. Tohle je důležitý krok, protože z tohoto snímku budete vycházet později při zapojování nového rádia.
 8. 8
  Odpojte konektory rádia. Na zadní straně autorádia uvidíte řadu drátů, které musíte všechny odpojit.
  • Nejprve odpojte kabel antény, což je obvykle silnější, samostatně zapojený drát. Jakmile jej odpojíte, mělo by se vám s autorádiem snáze pohybovat.
  • Jako další odpojte každý z konektorů kabelových svazků. Těch je obvykle několik, poznáte je podle řady drátů, které do každého z nich vedou. Na plastové součástce, do které jsou dráty svedeny, byste měli najít ucho nebo knoflík, který musíte pro uvolnění kabelového svazku stisknout.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Montáž nového autorádia

 1. 1
  Spárujte dráty. Spárujte dráty kabelových svazů z auta se svazky nového autorádia. Konektor každého ze svazků je unikátní, takže byste měli snadno poznat, které páry patří k sobě.
  • Pro jistotu zkontrolujte schémata kabeláže auta a nového autorádia. Ověřte, že jste vše zapojili správně.
  • Pokud u svého autorádia nemáte kabelové svazky, budete muset dráty spárovat ručně. Dráty jsou barevně označené, takže musíte spojit dráty stejné barvy vedoucí z auta i z nového autorádia.
  • Připojte spárované dráty. Pro připojení drátů existují dva způsoby, krimpování a pájení. Krimpování je rychlejší a snazší, pájením však dosáhnete stálejšího a bezpečnějšího spojení. Zkontrolujte, že používáte krimpovací kleště správné velikosti, a nesnažte se dráty spojovat izolační páskou – ta časem vyschne a odpadne. Lepší volbou jsou elektrikářské plastové stahovací pásky. [5]
 2. 2
  Sestavte montážní soupravu. Pokud jste k novému autorádiu dostali i zvláštní montážní soupravu, sestavte ji dle návodu k rádiu (často budete muset napasovat kovové uložení do montážního rámečku).
  • Zatlačte pomocí šroubováku kovová ouška po obvodu kovového uložení, čímž jej zajistíte.
 3. 3
  Připojte napájení. Pokud máte kabelové svazky, obvykle jej připojíte během připojování nového autorádia na kabeláž auta.
  • Pokud kabelové svazky nemáte, musíte napájení připojit ručně. Zjistěte, zda máte v autě spínaný zdroj napětí (obvykle červený drát), nebo stálý zdroj napětí (obvykle žlutý drát). Více informací o rozdílu mezi spínaným a stálým napětím najdete zde.
 4. 4
  Uzemněte autorádio. Pokud používáte kabelové svazky, dojde k uzemnění po spojení obou svazků.
  • Pokud kabelové svazky nemáte, musíte najít šroub nebo drát, který je spojený s holým kovovým šasi auta. Tento šroub nebo drát uvolněte, připojte k němu zemnící drát autorádia, a znovu utáhněte.
  • Pamatujte, že spojení se zemí je pro správné fungování autorádia důležité. Pokud nebude zemnící drát připojen k čistému kovu, nebude fungovat. A pokud je spojení tohoto drátu volné, povede to ke špatnému výstupu z rádia.
 5. 5
  Zapojte zbývající dráty. Zapojte kabel antény a připojte kabelový adaptér autorádia ke kabeláži auta. Pokud je třeba, připojte i výstupní měnič, aby bylo nové autorádio kompatibilní se zvukovým systémem auto.
 6. 6
  Vyzkoušejte své nové autorádio. Zapněte napájení a vyzkoušejte funkce AM, FM i CD. Otestujte i nastavení ztlumení a vyvážení, abyste si mohli být jistí, že správně fungují reproduktory. Pak opět napájení vypněte.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Dokončení

 1. 1
  Zatlačte autorádio na místo. Když rádio zcela uvnitř, měli byste slyšet, jak zaklapne na místo.
 2. 2
  Znovu zapojte všechny součástky. Utáhněte všechny šrouby, které mají rádio držet. Znovu zapojte dráty od všech komponent a vraťte nazpět veškeré knoflíky a šuplíky, které jste vytáhli.
 3. 3
  Nacvakněte zpět každý kousek rámečku zpět na autorádio. Dvakrát zkontrolujte, že jsou všechny šroubky a kousky rámečku zpět na místě.
 4. 4
  Otestujte své nové autorádio. Znovu zapojte napájení auta a pohrajte si s autorádiem a jeho nastavení, abyste ověřili, že vše správně funguje.
  Reklama

Tipy

 • Zkontrolujte, že bude pořizované autorádio pasovat do značky a modelu vašeho auta. Pokud potřebujete s koupí poradit, běžte do obchodu s elektronikou, nebo do obchodu, který se specializuje na elektroniku do aut. Tam požádejte o pomoc s výběrem nového autorádia. Více informací naleznete zde.
 • Někteří obchodníci vám mohou nabídnout instalaci nového autorádia zdarma, nebo za symbolickou částku, pokud si jej koupíte právě od nich. Nezapomeňte se proto zeptat.
 • Když budete vytahovat jakékoliv šroubky a matky, dejte si je v autě do držáku na nápoje, abyste je neztratili.
 • Podívejte se, jestli neexistuje adaptér, který by propojil vaše nové autorádio s kabelovými svazky auta. Usnadní vám to spojování drátů.
Reklama

Varování

 • Řiďte se konkrétním návodem, které dostanete k novému autorádiu. Některé z kroků instalace mohou být u vašeho auta nebo rádia odlišné.
 • Když se začnete cítit ztracení nebo frustrovaní, raději si najděte profesionála, který vám pomůže. Mohli byste si poškodit auto, nebo ublížit sami sobě.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Auto se zvukovým systémem
 • Nové autorádio
 • Ploché šroubováky a šroubováky s hlavou Phillips (v závislosti na modelu)
 • Matkový klíč (v závislosti na modelu)
 • Klíče pro vytahování autorádií (v závislosti na modelu)
 • Malý nástroj na páčení (volitelně)
 • Špičaté kleště (volitelně)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 45 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 734 krát
Kategorie: Auta
Stránka byla zobrazena 12 734 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama