Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nezáleží na tom, zda jste se rozešla vy s ním, nebo o s vámi – v každém případě to bolí. Když skončí vztah, někdy není snadné se dívat do budoucnosti. Pravděpodobně vám to chvíli potrvá, ale můžete se pokusit zajistit, abyste rozchod překonala rychleji.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Udržujte si odstup

 1. 1
  Netravte s ním čas. Nejasný rozchod může být nepříjemný a matoucí. Dejte bývalému partnerovi jasně najevo, že se s ním už nechcete vídat.
  • Pokud jste vztah ukončila vy, ujistěte se, že partner naprosto přesně chápe, že je vztah u konce.
   • Nepoužívejte vágní fráze, jako: „Moc nám to nefunguje,“ nebo „Nevím, co chci dělat teď.“
   • Mluvte přímo. Pokud musíte partnerovi situaci objasnit, není nic jednoduššího, než říct: „Je konec.“
 2. 2
  Snažte se zajistit, abyste se nepotkávali. Pravděpodobně máte s bývalým partnerem společné přátele, společné koníčky, společnou práci, nebo školu – na těchto místech byste na sebe často naráželi. Upravte si svůj denní rozvrh, požádejte o pomoc přátele a aktualizujte si profily na sociálních sítích, abyste na bývalého partnera zbytečně nenarážela.
  • Aktualizujte si profil na Facebooku. Změňte si rodinný stav a odstraňte si bývalého partnera z přátel. Smažte také všechny vaše společné fotky a odstraňte označení ze společných fotek, které sdíleli vaši přátelé.
   • Pokud jsou vaši přátelé na vaší straně, požádejte je, aby si vašeho bývalého partnera také odstranili z přátel.
   • Pokud vaši přátelé chtějí udržovat vztahy s vaším bývalým partnerem, nenavštěvujte jejich profily na sociálních sítích, abyste se vyhnula tomu, že uvidíte fotky vašeho ex.
  • Změňte svůj režim. Je jasné, že musíte chodit do práce a do školy, i když tam budete potkávat bývalého partnera. Jistě také chcete chodit na svá oblíbená místa, aniž byst se musela bát, že tam na něho narazíte. Budete tedy muset být trochu kreativní.
   • Počkejte až na poslední chvíli před vyučovací hodinou a sedněte si na místo, až začne zvonit zvonek. Díky tomu se vyhnete nepříjemnému rozhovoru s vaším bývalým partnerem.
   • Do práce si noste vlastní kávu a mějte všechno své jídlo na stole, abyste na svého ex nenarazila v kuchyňce. Pokud cesta na dámské toalety vede kolem jeho stolu, zkuste používat toalety v jiné kanceláři, nebo na jiném patře. Pokud se bojíte, že se potkáte u kopírky, požádejte některého ze svých kolegů, aby za vás dělal kopie.
   • Pokud chodíte do stejné čistírny, baru, knihovny, nebo a jiná místa, snažte se chodit tam v jiný den nebo v jinou dobu, abyste na svého ex nemusela narážet.
 3. 3
  Vytvořte si duševní prostor. Nezáleží na tom, jak úspěšně se svému bývalému partnerovi budete vyhýbat, když si budete v hlavě stále připomínat vše, co jste spolu prožili. Zaměstnejte svůj mozek novými činnostmi a nebuďte posedlá minulostí.
  • Najděte si nový koníček. Chtěla byste se naučit břišní tance? Nebo vás zajímá fotografování? Nyní je nejlepší doba ponořit se do nové činnosti, která vám zaměstná mozek a umožní vám věnovat se novým zájmům a naučit se nové věci.
  • Dělejte dobrovolnickou práci. Najděte si na internetu nabídky práce pro dobrovolníky, nebo kontaktujte místní útulek pro zvířata, charitu pro bezdomovce, školu, nemocnici, nebo třeba kostel.
   • Dobrovolnickou prací pomůžete ostatním, ale také sobě – zapomenete na sebe a budete ze sebe mít lepší pocit. Kromě toho výzkumy prokázaly, že altruistické chování vám zvýší přitažlivost u potenciálních milostných partnerů. [1] Být štědrý k ostatním má spoustu výhod!
  • Vyhoďte všechny nechtěné suvenýry z vašeho vztahu. Smažte všechny fotografie, vyhoďte dopisy a dárky. Pokud si nejste jistá, zda se těchto věcí chcete zbavit, dejte je všechny do krabice a uložte je na půdu nebo do sklepa.
   • Pokud máte emaily a zprávy od svého bývalého partnera, všechny je smažte. Pokud si některou korespondenci chcete nechat, vytvořte si v počítači složku, všechny emaily si do ní uložte a otevřete ji až za dlouhou dobu.
   • Pokud máte od bývalého partnera šperk, který by pro něho mohl mít sentimentální hodnotu, zeptejte se ho, jestli ho chce zpět. Když ho nebude chtít, udělejte s ním co sama uznáte za vhodné.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Řešte své pocity

 1. 1
  Seznamte se s fázemi smutku. Konec vztahu – bez ohledu na to, jak dlouho vztah trval – je ztrátou a se ztrátou přichází smutek. Každý člověk truchlí jinak, ale většinou má smutek určité společné rysy.
  • Pět fází smutku bylo poprvé popsáno v roce 1969 Elisabeth Kubler-Rossovou a tyto fáze se staly univerzálním popisem fází smutku pro člověka, který prožil nějakou ztrátu: popírání, vztek, vyjednávání, deprese, přijetí.
   • Není nevyhnutelně nutné projít si všemi těmito fázemi a i když to uděláte, možná se u vás objeví v jiném pořadí. Je ovšem dobré vědět, co můžete očekávat a uvědomovat si, že to, co cítíte, je naprosto normální.
   • Záleží na okolnostech vašeho rozchodu – můžete pociťovat také smutek, osamělost, lítost, úzkost, provinilost, nejistotu, nebo spoustu jiných emocí.
   • Můžete pociťovat také fyzické příznaky smutku. Bolesti hlavy, nespavost, ztráta chuti k jídlu, přibírání, bolesti svalů a únava jsou běžnými příznaky lidí, kteří právě procházejí rozchodem.
 2. 2
  Dostaňte to ze sebe. Když v sobě budete své emoce dusit, budete trpět ještě déle. Je na čase se obrátit na přátele a rodinu, kteří vás vyslechnou. Pokud o svých pocitech nerada mluvíte, můžete si je zapisovat do deníku, nebo si založit blog.
  • Promluvte si s někým, komu důvěřujete. Obraťte se na svoji maminku, babičku, tetu, nebo třeba na nějakou dobrou kamarádku. Když své pocity budete sdílet s někým, kdo vám rozumí, zbavíte se části svého těžkého břemene.
  • Zkuste si imaginárně promluvit s bývalým partnerem. Jedna studie prokázala, že lidé, kteří vedou imaginární rozhovory s bývalými partnery a v hlavě se s nimi loučili, pocítili větší úlevu, než ti, kteří to neudělali. [2]
  • Napište svému bývalému partnerovi dopis, ale neodesílejte ho. Místo abyste si vyčítala všechny věci, které jste partnerovi neřekla a připravovala si, co mu řeknete, až na něho náhodou narazíte, si své myšlenky raději uložte na papír. Nemusíte psát nijak spisovně ani koherentně. Gramatikou a pravopisem se také nemusíte zabývat. Jde jen o to dostat ze sebe svůj vztek, smutek, zášť a všechny ostatní pocity, které vám zaplavují tělo.
 3. 3
  Pokud chcete nadávat, nadávejte. Ukázalo se, že sprostá slova vám mohou pomoci zbavit se vaší bolesti. Studie vydaná v časopise NeuroReport prokázala spojení mezi sprostými slovy a zmírněním emocionální bolesti. [3]
 4. 4
  Probuďte v sobě svoji duchovní stránku. Když se obrátíte na duchovní praktiky, ať už bude mít jakoukoli formu, může vám to pomoci nalézt vnitřní klid i uprostřed bolesti, kterou vám rozchod způsobil.
  • Studie zabývající se smutkem, kterou vydal British Medical Journal zjistila, že lidé, kteří mají silné duchovní myšlenky, se se smutkem dokážou vypořádat snadněji a rychleji, než lidé, kteří v nic nevěří. [4]
  • Zkuste meditaci. Každé významnější náboženství na světě má určitou formu kontemplativních praktik s meditativní složkou, [5] takže si můžete vybrat meditaci, která vám bude nejvíce vyhovovat. Můžete zkusit jógu, tai-či, modlení, qigong, nebo transcendentální meditaci.
 5. 5
  Pokud nejste schopná se zbavit svého smutku, najděte si psychologa. Ženy, které se z rozchodu nedostaly během 16 týdnů po rozchodu, měly sníženou mozkovou aktivitu v oblastech spojených s emocemi, motivací a pozorností. Jinými slovy, mozek se jim fyzicky změnil, což vysvětluje neschopnost soustředění a aktivního života. Nedovolte, abyste truchlila takto dlouho bez pomoci profesionála. [6]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jděte dál

 1. 1
  Travte čas s přáteli. Vaši přátelé s vámi budou bez ohledu na to, zda budete single, nebo ve vztahu. Měla byste s nimi trávit dostatek času a vážit si jich. Choďte s přáteli na oběd, hrajte s nimi sport, nebo jděte například s kamarádkami nakupovat.
 2. 2
  Vytvořte si pozitivní seznam skladeb. Při poslechu hudby se v mozku uvolňuje dopamin – chemikálie lásky. Sestavte si seznam songů, které vás inspirují, vykouzlí vám úsměv na rtech a přinutí vás vstát a tančit.
  • Vyberte si písničky, které vám dodají pocit moci. Časopis Cosmopolitan uvádí mezi písničkami, které vás mohou dostat z rozchodu následující songy:[7]
   • "Since U Been Gone," Kelly Clarkson
   • "Forget You," Cee Lo Green
   • "Single Ladies," Beyonce
   • "So What," Pink
   • "Stronger," Brittany Spears
  • Zpívejte si nahlas a nestyďte se! Pokud potřebujete ještě více energie a pozitivního myšlení, zpívejte si společně s hudbou. Pokud vám váš bývalý partner říkal, že neumíte zpívat, zpívejte ještě hlasitěji! Vyhýbejte se písničkám, které vám váš vztah připomenou.
 3. 3
  Adoptujte nějaké zvíře. Výhody domácích zvířat jsou dobře zdokumentované. Když si pořídíte nějaké domácí zvíře, budete se cítit lépe, nebudete osamělá, zbavíte se bolesti, budete v lepší kondici a budete mít vyšší sebevědomí a zbavíte se deprese.
  • Procházky se psem jsou skvělým způsobem, jak si zacvičit a seznámit se s novými lidmi. Najděte si přátele mezi ostatními pejskaři a rozšiřte svůj společenský okruh.
  • Zvíře vám dá nepodmíněnou lásku. Nebudete se muset zabývat tím, že si musíte najít muže, který vám bude projevovat náklonnost, protože už budete mít čtyřnohého kamaráda.
 4. 4
  Buďte ve formě. Pokud jste tak smutná, že jste přestala chodit do posilovny, nebo trénovat na maraton, je na čase se k tomu vrátit. Stejně jako hudba i cvičení v těle uvolňuje látky, které vám zlepší náladu, takže budete nejen vypadat lépe, ale budete se i cítit lépe.
  • Cvičení vám může zlepšit spánek, dodá vám energii a posílí vaše sebevědomí – což jsou přesně ty oblasti života, které rozchodem utrpěly.
  • Pokud jste se po rozchodu přejídala nezdravým jídlem, pravděpodobně jste trochu přibrala. Cvičení vám pomůže se kilogramů navíc zbavit.
 5. 5
  Věnujte se svému vzhledu. Nemusíte radikálně měnit svůj vzhled (ale pokud chcete, klidně můžete), ale měla byste se snažit vypadat stále co nejlépe, abyste byla pro opačné pohlaví přitažlivější.
  • Projděte si módní časopisy a webové stránky a najděte si inspiraci pro nový vzhled. Nejste to jen vy, kdo po rozchodu s partnerem potřebuje změnu vzhledu – podívejte se na fotografie celebrit „před“ a „po“ a uvidíte, že je skvělé pomoci si po rozchodu změnou vzhledu.
  • Zkuste nejprve jen nějakou menší změnu, například melír, nebo novou barvu rtěnky. Nový vzhled vám dodá novou energii a nový přístup k životu a bývalému partnerovi tím dáte najevo, že jste krásná, ale už vás nemůže mít.
 6. 6
  Buďte otevřená novým možnostem. Možná ještě nejste připravená randit, ale to neznamená, že se musíte vyhýbat mužům. Jděte někam, kde si budete moci trénovat flirtování, nebo alespoň pozorovat přitažlivé muže.
  • Když narazíte na někoho, kdo se vám bude líbit, podívejte se mu do očí a usmějte se. Uvědomte si, že šálek kávy a rozhovor není nic závazného.
  • Pokud potkáte někoho, kdo se vám bude opravdu líbit, neříkejte mu nic o svém rozchodu a nemluvte o svém bývalém partnerovi. Potenciální nový partner nechce slyšet o vašich bývalých partnerech nic negativního. Když budete svého ex pomlouvat, ostatní muže tím odradíte.
  Reklama

Tipy

 • Akceptujte fakt, že můžete plakat a že se vše děje z nějakého důvodu. Jste o krok blíže k tomu, abyste našla partnera, kterého budete moci milovat.
 • Kdykoli na bývalého partnera budete myslet, zavolejte nějakému kamarádovi, abyste na svého ex zapomněli.
 • Najděte si nového partnera, se kterým se budete cítit skvěle.
 • Nejlepším způsobem, jak zapomenout na bývalého partnera, je najít si nového (je to prostě fakt). Není sice dobré využívat lidi jako záplaty, ale rozhodně vám to pomůže. Zajděte si na rande na nějaké zajímavé místo, seznamujte se s novými lidmi a užívejte si života, abyste na bývalého partnera zapomněla. Kdykoli na něho budete myslet, vzpomínejte na to, jak dobře vám je s novým partnerem.


Reklama

Varování

 • Neříkejte všem svým známým, že jste po rozchodu. Nepište si na sociální sítě, že jste smutní, ale neříkejte ani že jste spokojení a šťastní. Váš bývalý partner by si neměl myslet, že vám na něm nezáleželo – i muži mají city! Řekněte o svých pocitech některému ze svých kamarádů.
Reklama

Související články

Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak zapomenout na někoho, koho milujeteJak zapomenout na někoho, koho milujete
Jak ukázat ex, že jste se pohnuli dálJak ukázat ex, že jste se pohnuli dál
Jak přestat mluvit sprostěJak přestat mluvit sprostě
Jak se šetrně rozejít s přítelkyníJak se šetrně rozejít s přítelkyní
Jak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovaliJak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovali
Jak zapomenout na dívku, kterou milujeteJak zapomenout na dívku, kterou milujete
Jak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexuJak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexu
Jak se vypořádat s odmítnutímJak se vypořádat s odmítnutím
Jak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobíJak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobí
Jak poznat, kdy je čas na rozchodJak poznat, kdy je čas na rozchod
Jak zajistit rozchod nějakého páruJak zajistit rozchod nějakého páru
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak se rozejítJak se rozejít
Reklama

O tomto wikiHow

Erika Kaplan
Spoluautorem článku je :
Kouč randění
Tento článek spoluautorem článku je Erika Kaplan. Erika Kaplan je seznamovací trenérka a dohazovačka pro Three Day Rule, exkluzivní společnost pro dohazování v devíti městech ve Spojených státech. S více než šesti lety zkušeností se Erika specializuje na pomoc jednotlivcům při hledání kvalitních protějšků prostřednictvím vztahového koučování a prémiových služeb. Erika vystudovala Penn State s bakalářským titulem v oboru Public Relations. Než odešla z nakladatelství, pracovala pro Rolling Stone, Us Weekly a Men’s Journal, aby naplňovala své poslání spojovat lidi. Erika byla uvedena v časopisech Lifetime, Philadelphia Inquirer a CBS a také v Thrillist, Elite Daily, Men’s Health, Fast Company a Refinery29. Tento článek byl zobrazen 7 441 krát
Stránka byla zobrazena 7 441 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama