Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud jsou to už týdny, měsíce, nebo dokonce roky, co jste se rozešla s bývalým partnerem, ale stále nemůžete přestat myslet na to, co jste spolu prožili a přejete si, abyste byla stále s ním, je na čase učinit radikální kroky k tomu, abyste na svého bývalého partnera zapomněla a začala si opět užívat života. Pokud chcete zapomenout na svého bývalého partnera, musíte s ním přerušit kontakt, užívat si svůj vlastní život a nesrovnávat s ním všechny muže, kteří vám přijdou do cesty. Pokud nevíte jak na to, tento článek vám pomůže.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Upravte své myšlení

 1. 1
  Dopřejte si dostatek času na truchlení. Je v pořádku po skončení vztahu truchlit – nemusíte mít pocit, že máte povinnost se ihned vrátit zpět ke všem činnostem, trávit čas s přáteli a dělat všechno, co jste dělala před rozchodem. Když si neuděláte čas na to, abyste mohla být sama, nebo s někým blízkým a abyste se mohla vyplakat a zamyslet se nad tím, co se stalo, může vám to zabránit se s rozchodem smířit a zapomenout na bývalého partnera.
  • Je v pořádku být smutná a plakat. Nemusíte popírat své city – přiznejte si, že je vám mizerně.
  • Pokud chcete být chvíli o samotě, řekněte to přátelům a rodině, aby vám mohli dopřát dostatek času. Nebuďte ale o samotě příliš dlouho, abyste nezačala trpět zbytečně silným smutkem.
 2. 2
  Nemyslete na to, co jste s bývalým partnerem prožili. Na tyto chvíle můžete vzpomínat, až se vám podaří zapomenout na ostatní věci, které vám ho připomínají. Jednoho dne pro vás tyto vzpomínky budou příjemné, ale nyní by vám způsobovaly pouze smutek. Vyhýbejte se dennímu snění a nemyslete na dny, které jste strávila se svým bývalým partnerem.
  • V budoucnu budete schopná tyto chvíle ocenit, ale dokud nezískáte nějakou perspektivu, neměla byste na ně myslet.
 3. 3
  Připomínejte si, proč váš vztah skončil. Místo abyste myslela na to, jak skvělý váš vztah byl, se zamyslete nad vším špatným, co jste s partnerem sdílela a vzpomeňte si na to, proč jste se spolu rozešli. Vybavujte si vaše hádky, vaši nesourodost a všechny ostatní důvody pro konec vašeho vztahu. Pravděpodobně se vám po bývalém partnerovi bude stýskat, ale musíte si připomínat, proč jste se k sobě nehodili.
  • Neměla byste obsesivně myslet na všechny špatné věci, které jste s bývalým partnerem musela zažít, ale kdykoli budete mít pocit, že vám bývalý partner schází, vzpomeňte si na tyto věci, abyste se vrátila zpět na zem.
 4. 4
  Neobviňujte se. Je přirozené zamyslet se nad vaším vztahem a nad tím, co se v něm pokazilo, ale nemarněte čas tím, že se budete obviňovat za to, co se stalo. I v případě, že máte pocit, že jste udělala něco, co způsobilo rozchod, byste si tyto věci neměla vyčítat a neměla byste si přát, abyste jednala jinak. Akceptujte fakt, že váš vztah skončil a že není možné vrátit zpět čas.
  • Když se zbavíte lítosti, uděláte tím velký krok kupředu. Když budete stále myslet na to, co se stalo, nebo co by se mohlo stát, budete tak zabraná myšlenkami na minulost, že nebudete schopná se soustředit na budoucnost.
 5. 5
  Zamyslete se nad všemi svými pozitivními vlastnostmi. Napište si seznam všech věcí, které na sobě máte ráda. Až budete s tímto seznamem hotová, napište si seznam všech špatných vlastností vašeho bývalého partnera. Podívejte se oba seznamy a dovolte si dosáhnout závěru, že si vás váš bývalý partner nezasloužil a že byl váš rozchod nevyhnutelný. Když si uvědomíte, že se váš bývalý partner choval špatně, budete mít vyšší sebevědomí. Nakonec budete ráda, že jste se rozešla s někým, kdo se k vám vůbec nehodil.
  • Když si napíšete seznam všeho, co se vám na sobě líbí, zlepšíte tím své sebevědomí, což je přesně to, co po rozchodu člověk potřebuje.
 6. 6
  Snažte se myslet pozitivně. Pravděpodobně nemáte zrovna chuť pracovat na tom, abyste myslela pozitivně, ale když se zaměříte na to, co vám rozchod přinesl, budete schopná si dříve užívat života a upravíte celý svůj pohled na tuto situaci. Zbavujte se negativních myšlenek a naříkání a nahrazujte je pozitivními myšlenkami. Myslete na to, na co se těšíte, na radost, kterou vám přinášejí vaši přátelé a rodina a uvědomte si, že před sebou máte nadějnou budoucnost.
  • Když se přistihnete, jak myslíte negativně, snažte se to napravit tím, že si pomyslíte alespoň dvě pozitivní věci.
  • Když budete trávit čas s pozitivními lidmi, budete se sami cítit mnohem pozitivněji. Najděte si lidi, díky kterým ze sebe budete mít dobrý pocit a život vás bude bavit.
  • Napište si seznam všech věcí, za které jste vděční. Pomůže vám to uvědomit si, že máte velké štěstí, i když si procházíte rozchodem.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Vyřaďte bývalého partnera ze svého života

 1. 1
  Zbavte se všeho, co vám ho připomíná. Nejprve dejte všechny jeho věci do krabice nebo do kufru a co nejdříve mu je odevzdejte. Pokud to bude možné, pošlete mu je po nějakém kamarádovi, abyste se s ním nemusela vidět. Vyhnete se tím tomu, že se budete jeho věcí dotýkat a čichat k nim. Potom se zbavte všeho, co vám připomíná společné vzpomínky – fotografie, CD, která vám vypálil, dárky, které jste od něho dostala, nebo mementa z míst, která jste spolu navštívili.
  • Možná vás bude bolet, že se musíte zbavit všech věcí, které vám po něm zůstaly, ale musíte si uvědomit, že je to to jediné správné, co můžete udělat. Když to zvládnete, budete mít pocit zadostiučinění a učiníte první krok k zotavení.
  • Pokud si chcete vzpomínky na váš vztah uchovat a jednoho dne se k nim vrátit, dejte je všechny do jedné krabice a tu schovejte někde, kde ji nebudete mít na očích. Dejte si ji například k nějakému kamarádovi domů, nebo ji dejte do úložného skladu. Za každých okolností odolejte pokušení ji otevřít.
 2. 2
  Přestaňte s bývalým partnerem komunikovat. Možná máte pocit, že když budete s bývalým partnerem mluvit, budete se cítit lépe, protože vám nebude tolik chybět, ale ve skutečnosti to způsobí, že vám bude chybět ještě mnohem více. Kdykoli uslyšíte jeho hlas, vás přepadne smutek, lítost, zahořklost a další negativní emoce, které vám zkazí náladu. Pokud s ním nemusíte mluvit z logistických důvodů, například pokud nemusíte vyřešit, jak to uděláte se společným bytem nebo autem, měla byste s ním přestat mluvit a měla byste ho přestat vídat. [1]
  • Nemyslete si, že je vyspělé se s bývalým partnerem za týden nebo dva setkat na kávu. Tím byste si způsobila ještě větší bolest. Když bude trvat na tom, že byste měli zůstat přátelé, řekněte mu, že to pro vás není možné. Když na to někdy budete připravená, můžete to zkusit, ale to potrvá měsíce, nebo možná i roky.
  • Přestaňte mu volat nebo psát. Vyhněte se tomu i v případě, že vám ho něco připomene.
  • Možná chcete, aby si myslel, že vám na něm vůbec nezáleží, ale přesto se vyhýbejte akcím a místům, na kterých byste ho mohla potkat.
  • Možná bude jednodušší na něho čas od času někde narazit, než se mu vyhýbat úplně, ale uvědomte si, že to pro vás bude lepší.
 3. 3
  Na nějakou dobu přestaňte používat sociální sítě. Pokud je váš bývalý partner aktivní na sociálních sítích, měla byste přestat používat Facebook, Twitter, Instagram a další webové stránky, na kterých byste mohla vidět, co dělá, jak se má atd. Když budete číst jeho příspěvky, nebo sledovat jeho fotky, budete zbytečně smutná, budete naštvaná, že se z rozchodu dostal tak rychle, nebo budete mít pocit, že se vám každým svým příspěvkem snaží naznačit, že si už našel někoho nového.
  • Pokud máte sociální sítě ráda, zablokujte si bývalého partnera. Není to sice dospělé řešení, ale je to lepší, než hodiny roztouženě zírat na jeho profil na Facebooku.
 4. 4
  Neptejte se na něho. I v případě, že máte spoustu společných přátel, byste se nikoho neměla ptát na to, jak se váš bývalý partner má – nebo ještě hůře, zda s někým chodí. Jediné, čeho byste tím dosáhla, by bylo to, že byste ho chtěla vidět ještě více. Když se na něho budete neustále ptát, brzy se to dozví.
  • Pokud máte spoustu společných přátel, můžete jim říct, že byste ocenili, kdyby o něm před vámi nemluvili. Zní to sice trochu extrémně, ale vaši přátelé to jistě pochopí a vy se díky tomu budete cítit lépe.
 5. 5
  Nedělejte nic, co by vám ho připomnělo – alespoň chvíli. Pokud chcete na svého bývalého partnera skutečně zapomenout a chcete ho vyřadit ze svého života, musíte přestat dělat věci, které jste si společně užívali, i když je ráda děláte i sama. Pokud jste rádi chodili na výlety do přírody, měla byste to na chvíli přestat dělat. Pokud jste spolu poslouchali Rolling Stones, na nějakou dobu přestaňte poslouchat klasický rock.
  • Patří sem také chození do vašich oblíbených restaurací a na vaše oblíbená místa. Dělejte vše co můžete, abyste na něho přestala myslet a nepřála si, abyste byli spolu.
  • Nakonec se budete ke všem těmto věcem moci vrátit, ale prozatím byste si měla raději najít jiné činnosti, které vás zabaví.
  • Pokud jste s partnerem často sledovali televizi, vypněte své oblíbené seriály a přečtěte si raději nějakou knihu.
  • Neměla byste samozřejmě přestat dělat vše, co jste měla ráda jen proto, abyste zapomněla na bývalého partnera. Zkuste jen změnit svůj režim, abyste na něho nemusela neustále myslet.
 6. 6
  Změňte prostředí. Pokud chcete svého bývalého partnera vyřadit ze života, měla byste změnit prostředí, abyste neměla pocit, že jeho přítomnost pořád visí ve vzduchu. Přestavte si nábytek v domě nebo v bytě a začněte pěstovat pokojové rostliny, abyste to doma měla příjemnější. Na zeď si pověste nějaký nový obraz. Díky tomu si nebudete pamatovat, co jste na zdi měla, když jste byla s bývalým partnerem.
  • Pokud potřebujete změnit prostředí radikálněji, jeďte někam na výlet, nebo na dovolenou. Když navštívíte úplně nové místo, které nemá s vaším bývalým partnere nic společného, pomůže vám to odstřihnout ho ze svého života.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Začněte si opět užívat života

 1. 1
  Vyhledejte podporu u rodiny. Na rozdíl od vašeho bývalého partnera vás bude vaše rodina milovat navždy a bude vám vždy k dispozici. Když jste single, můžete se více soustředit na rodinné vztahy. Jezděte na rodinné večeře, pomáhejte své rodině v domě a povídejte si se svými rodiči a sourozenci. Budete mít z celé své situace mnohem lepší pocit a budete se mít na co těšit.
  • Pokud žijete v jiném městě, můžete se i přesto pokusit být s nimi více v kontaktu. Volejte jim, povídejte si na Skypu, nebo jim posílejte dopisy a pohledy.
 2. 2
  Užívejte si čas strávený s kamarádkami. Budete se díky tomu cítit lépe a rychleji se zotavíte z rozchodu. Bez ohledu na to, jak špatně se po skončení vztahu budete cítit, někdy stačí pobavit se se svými kamarádkami. Jděte společně nakupovat, zajděte si do kina a užívejte si rozhovory u lahve bílého vína. Když vás někdo přivede na jiné myšlenky a zlepší vám náladu, udělá vám to moc dobře, i když to bude jen na chvíli.
  • Říkejte si, že když se nyní nemusíte starat o svého partnera, budete mít více času na své kamarádky.
  • Buďte otevřená. Mluvte se svými kamarádkami o tom, jak se cítíte a řekněte jim, že vám zlepšují náladu.
  • Dobře se bavte – pokud trávíte se svými kamarádkami čas jen tím, že jim pláčete na rameni a mluvíte o svém bývalém partnerovi, brzy tím unavíte sebe i je.
  • Můžete této zkušenosti využít i k tomu, abyste zkusili rozvíjet přátelství s některými známými. Pokud jste si vždy dobře popovídala se spolužačkou z kurzu angličtiny, můžete ji pozvat na šálek čaje nebo kávy.
 3. 3
  Mějte stále co dělat. To poslední, co budete chtít po rozchodu dělat, je pouštět se do různých činností, ale přesto je to nejjednodušší způsob, jak se přinutit zapomenout na svého bývalého partnera. Když budete stále sedět potmě doma a nebudete mít co na práci, budete myslet jen na to, co asi dělá váš bývalý partner. Když ale budete mít stále co dělat, budete cvičit, chodit ven s přáteli, věnovat se práci a svým zájmům, nebudete mít čas myslet na váš neúspěšný vztah. [2]
  • Snažte se zaplnit si kalendář tak, abyste se každý den mohla těšit alespoň na jednu věc. Nebudete se díky tomu cítit tak beznadějně.
  • Mít stále co dělat neznamená trávit neustále čas s ostatními lidmi, dokud vám nedojde dech. Měla byste si nechat vždy trochu času sama pro sebe, abyste mohla přemýšlet – ale jen tolik, kolik je potřeba.
 4. 4
  Zacvičte si. Možná vám zní zvláštně cvičit, abyste zapomněla na svého bývalého partnera, ale když budete pravidelně cvičit, budete ze sebe mít mnohem lepší pocit. Když budete cvičit jen 30 minut denně, bude to mít skvělý vliv na vaši mysl i tělo. Pokud na svého bývalého partnera skutečně chcete zapomenout, mějte pravidelný tréninkový režim. Najděte si cvičení, které vás bude bavit a držte se ho.
  • Zařaďte cvičení do svého pravidelného režimu. Pomůže vám to mít stále co dělat a nenudit se.
  • Nedělejte nic, co nemáte ráda. Najděte si nějakou činnost, která vás bude bavit, ať už to bude běhání, power jóga, posilování se stroji, nebo plavání.
 5. 5
  Choďte co nejčastěji ven. Neměla byste trávit příliš mnoho času venku, i kdyby to mělo znamenat, že budete chodit ven sama. Místo abyste běhala na běžícím pásu, si jděte zaběhat ven na slunce. Nedělejte si domácí úkoly doma, ale jděte do kavárny, kde se nebudete cítit tak osaměle. Pokud bude možné něco dělat v parku a ne doma, kde byste byli sami, udělejte to. Budete díky tomu stále obklopena jinými lidmi.
  • Když půjdete ven na čerstvý vzduch a na slunce, budete se cítit duševně silnější.
  • Pokud mluvíte s kamarádem po telefonu, nedělejte to v temné místnosti, ale zajděte si při tom na procházku. Budete si moci popovídat a zároveň si zacvičíte a dostanete se na čerstvý vzduch.
 6. 6
  Užívejte si své koníčky a zájmy. Nedovolte, aby vám rozchod zabránil dělat věci, které máte ráda. To, že jste smutná z toho, že váš vztah skončil neznamená, že byste měla přestat dělat to, co vám přináší štěstí a dodává vašemu životu smysl. Pokud ráda chodíte v úterý večer na zumbu, nepřestávejte s tím. Pokud ráda malujete, nevzdávejte se toho. Když přestanete dělat věci, které máte rádi, budete se cítit ještě smutněji.
  • Možná máte pocit, že to je těžké, nebo dokonce nemožné a že nemůžete pokračovat s věcmi, které vás dříve dělaly šťastnou. Zkuste to předstírat, dokud se vám to nepodaří – uvidíte, že vás všechny tyto věci začnou brzy zase bavit.
  • Když nebudete dělat to, co vás baví, brzy zapomenete na to, kým jste. Připomínejte si, že než jste poznala svého bývalého partnera, měla jste bohatý a zajímavý život. Nyní je na čase posbírat si jeho kousky a žít ho znovu naplno.
 7. 7
  Vyhýbejte se alkoholu. Můžete si dát s kamarádkami skleničku vína, nebo si užít nějakou oslavu, ale neměla byste to s pitím přehánět. Když budete často pít, budete emocionálně rozrušená, budete plakat a zkazíte tím večer sobě i všem ostatním. Zní to sice dost extrémně, ale měla byste se vyhýbat alkoholu alespoň dokud nebudete schopná se napít, aniž by to vyvolalo vzpomínky na bývalého partnera. [3]
  • Mnoho lidí se v těžkých chvílích uchyluje k alkoholu, ten ale nikomu nepomůže. Pokud jste zvyklá se svými přáteli často pít, najděte si nové činnosti, které můžete dělat společně s přáteli.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Najděte si vlastní klid v duši

 1. 1
  Užívejte si čas, který můžete strávit o samotě. Než budete schopná na svého bývalého partnera zapomenout, musíte se naučit užívat si vlastní společnost. Když budete mít stále co dělat a budete trávit čas se svými blízkými a s kamarádkami, budete se cítit lépe, ale měla byste se cítit dobře i sama a měla byste být ráda, že budete moci trávit večery s dobrou knihou nebo filmem.
  • Stanovte si cíle, kterých můžete dosáhnout sama. Můžete například trénovat na maraton, napsat dlouhý román, nebo se naučit francouzsky. Když si vymyslíte zajímavé činnosti a dosáhnete svých cílů, zlepší se vám sebevědomí a budete se moci těšit na to, až strávíte nějaký čas sama se sebou.
  • Začněte si vést deník. Pomůže vám to zamyslet se nad vším, co se stalo a sledovat své pokroky.
  • Meditujte. Meditace je úžasná činnost, která vám umožní uvolnit se a dodá vám pocit soustředění a kontroly nad svým tělem. Meditace není skupinová činnost.
 2. 2
  Najděte si novou vášeň. Pokračujte v tom, co vás baví a co děláte ráda, ala zároveň si najděte i nějakou novou činnost, která dodá vašemu životu smysl a otevře vám nové možnosti a způsoby myšlení. Zkuste si fotografování, psaní poezie, divadelní hry, nebo nějakou jinou činnost, kterou jste vždy chtěla zkusit, ale měla jste strach.
  • Promluvte si s přáteli a členy rodiny, kteří mají nějakou hlubokou vášeň. Tito lidé vám mohou pomoci najít si činnost, která vašemu životu dodá nový smysl.
 3. 3
  Užívejte si to, že jste single. Možná máte pocit, že není možné si užívat single život, když myslíte na svého bývalého partnera, ale měla byste tohoto času využít a bavit se. Nepromýšlejte si každou věc, kterou uděláte, nebo řeknete. Bavte se – hezky se oblékněte, jděte tančit s kamarádkami, flirtujte s muži a dělejte věci, které váš bývalý partner nikdy nechtěl dělat, například jezděte na kole, nebo si choďte číst do kavárny.
  • Požádejte své single kamarádky o tipy. Jistě vám pomohou.
  • Když půjdete ven, hezky se oblečte. Nemusíte být posedlá svým vzhledem, ale měla byste nosit hezké a slušivé oblečení, které byste si pro svého bývalého partnera nikdy neoblékla.
 4. 4
  Nehledejte si nového partnera, dokud na to nebudete připravená. Největší chybou, kterou můžete udělat, je pokoušet se zbavit myšlenek na bývalého partnera tím, že si ihned najdete někoho nového. Možná máte pocit, že vám náhodný nový partner pomůže zapomenout na vaši bolest, ale ve skutečnosti si to tím ještě zhoršíte, protože budete nového partnera neustále srovnávat s bývalým partnerem a budete mít pocit, že se mu nevyrovná.
  • Nejen že se kvůli tomu s rozchodem nevyrovnáte, ale také byste mohla omylem ublížit novému partnerovi, který vás měl rád.
  • Až budete připravená chodit s novými muži, poznáte to. Potkáte někoho, kdo vás bude zajímat a s kým vás bude bavit si povídat – a ani si nevzpomenete na bývalého partnera.
  Reklama

Tipy

 • Pokud vám bývalý partner napíše nebo zavolá po tom, co se s ním rozejdete, nezvedejte mu telefon, ani mu neodpovídejte. Dáte mu tím najevo, že to s rozchodem myslíte vážně.
 • Můžete si smazat jeho telefonní číslo, pokud vám to pomůže. Potom se jděte bavit s přáteli.
 • Pokud vás partner podváděl, nebo se k vám ve vztahu choval špatně a vy mu to chcete říct, dobře si to naplánujte. Pokud chcete, aby vaše slova měla nějakou váhu, měla byste mluvit krátce a stručně a měla byste mu dát jasně najevo, že vám ublížil a že by se měl cítit provinile.
 • Až budete bývalému partnerovi vracet jeho věci, měla byste mu říct, aby vám vrátil ty vaše. Dáte mu tím jasně najevo, že váš vztah končí a že nechcete mít žádné věci, které by vám ho připomněli.
 • Pokud jste se rozešli v dobrém a máte pocit, že můžete být opět přátelé, nechovejte se agresivně, jinak se tím připravíte o jedinou šanci se opět spřátelit.
 • Nechoďte na místa, která vám připomínají časy strávené s bývalým partnerem.
 • Nevracejte se k bývalému partnerovi, pokud jste se s ním necítila dobře.
Reklama

Varování

 • Nikdy se nevracejte k partnerovi, který vám způsoboval nepříjemné pocity. Bez ohledu na to, kolikrát se vám omluví, nebo jak úpěnlivě bude prosit o odpuštění si vzpomeňte na to, jak jste se cítila, když flirtoval s ostatními dívkami, nebo když vám říkal, že jste tlustá.
 • Pokud nejste připravena na to se bývalému partnerovi postavit, nedělejte to. Riskujete tím, že se budete cítit podřazeně a ublíženě, i když to tak ve skutečnosti není.
Reklama

Související články

Jak zapomenout na někoho, koho milujeteJak zapomenout na někoho, koho milujete
Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak se šetrně rozejít s přítelkyníJak se šetrně rozejít s přítelkyní
Jak se rozejítJak se rozejít
Jak poznat, kdy je čas na rozchodJak poznat, kdy je čas na rozchod
Jak ukázat ex, že jste se pohnuli dálJak ukázat ex, že jste se pohnuli dál
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak zapomenout na dívku, kterou milujeteJak zapomenout na dívku, kterou milujete
Jak přestat mluvit sprostěJak přestat mluvit sprostě
Jak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexuJak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexu
Jak zajistit rozchod nějakého páruJak zajistit rozchod nějakého páru
Jak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovaliJak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovali
Jak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobíJak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobí
Jak se vypořádat s odmítnutímJak se vypořádat s odmítnutím
Reklama

O tomto wikiHow

Amy Chan
Spoluautorem článku je :
Zakladatel, Renew Breakup Bootcamp
Spoluautorem tohoto článku je Amy Chan, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 3 747 krát
Stránka byla zobrazena 3 747 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama