Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Příště až budete jíst avokádo nebo ho používat do nějakého receptu, nechte si pecku. Pěstování vlastního keře avokáda je zábavné a snadné. Je to perfektní úkol pro všechny věkové kategorie - na zahradu nebo dovnitř, a také je to skvělý projekt ať už do třídy nebo na doma!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Klíčení ve vodě

Příprava semene

 1. 1
  Vyjměte pecku. Rozřízněte opatrně avokádo, abyste neporanili pecku, která je ve středu plodu. Můžete to udělat tak, že říznete kolem celé slupky/plodu zhruba centimetr hluboko a potom budete kroutit oběma polovinami v opačném směru, abyste je rozevřeli. Opatrně vyjměte pecku a dejte si jí stranou.
  • Abyste neplýtvali plodem, použijte dužinu avokáda k vytvoření chutného dipu/polevy známého jako guacamole.
 2. 2
  Očistěte pecku. Omyjte jemně avokádovou pecku a odstraňte všechnu dužinu. Použijte teplou vodu a své ruce a vyhněte se použití mýdla. Buďte opatrní, abyste neodstranili slupku semínka, která je světle hnědá, protože to může zničit pecku a bude menší šance, že vyroste.
 3. 3
  Zastrčte do pecky párátka. Držte pecku "úzkou" (špičatou) stranou nahoru a v pravidelných intervalech zastrčte čtyři párátka do středu, zhruba 5 mm hluboko. To vám dovolí vyrovnat pecku uvnitř sklenice, aniž byste jí do sklenice úplně vložili.
  • Pecka by měla sedět ve vodě asi 2,5 cm, pamatujte na to, až budete do pecky zapichovat párátka.
 4. 4
  Naplňte sklenici/zavařovačku vodou. Dejte trochu vody do malé úzké nádoby (nejlépe sklenice) dokud nedosáhne horního okraje. Otvor vaší nádoby by měl být dost široký, aby se do něj snadno vešla celá šířka avokádové pecky. Nicméně se ujistěte, že není příliš široký, jinak na něj párátka nedosáhnout a pecka spadne dovnitř.
 5. 5
  Postavte vaší avokádovou pecku (se vsunutými párátky) na vrchní okraj nádoby. Párátka by měla sedět na okraji nádoby a zanechat pecku pouze z poloviny ponořenou do vody. Ujistěte se, že je špičatý konec nahoru a kulatý konec ve vodě, jinak vaše avokádo neporoste.
 6. 6
  Počkejte, než pecka vyklíčí. Položte nádobu s avokádem na teplé nerušené místo - poblíž okna nebo jiného dobře osvětleného místa, aby začal proces zakořenění a růstu.
 7. 7
  Měňte vodu každý 1-2 dny. Dělejte to proto, abyste se ujistili, že nečistoty (například plíseň, bakterie, kvašení atd.) nezbrzdí proces klíčení avokáda. Ujistěte se, že základna avokáda vždy zůstává vlhká a ponořená ve vodě.
 8. 8
  Trpělivě čekejte, než pecka vypustí kořeny. Další 2-3 týdny začne hnědá vnější vrstva avokáda vysychat a svrašťovat se a nakonec se odloupne. Brzo poté by se pecka měla začít nahoře i dole otevírat. Po 3-4 týdnech by se měl v základně pecky začít objevovat kořen. [1]
 9. 9
  Pokračujte tedy v zalévání rostliny. Dávejte pozor, abyste neporušili nebo neporanili kořen. Nechte pecce avokáda čas k založení svých kořenů. Brzy avokádo vyklíčí na špičce a uvolní rozvíjející se list, který se otevře a začnou růst další listy.
  Reklama

Sázení avokáda

 1. 1
  Vyberte si místo. Avokádové koře jsou velmi zvláštní, co se týká ideálního podnebí a podmínek pro pěstování. Většinu času by měly být keře avokáda zasazeny v květináčích a mělo by se s nimi hýbat kvůli měnícímu se počasí. Zvažujte pěstování avokáda venku pouze tehdy, pokud teplota během roku neklesá pod 10 stupňů Celsia. [2]
 2. 2
  Připravte půdu. Keře avokáda upřednostňují půdu o téměř jakékoliv úrovni pH, ale takovou, která obsahuje málo soli a dobře se odvodňuje. Půda nemusí být příliš hnojena, dokud keř nebude alespoň 1 rok starý. Od té chvíle používejte hnojivo 10-10-10 dvakrát ročně, abyste keři pomohli. Jinak používejte běžný substrát a přidejte na dno květináče nějaké kameny, abyste pomohli otoku nadbytečné vody. [3]
  • Dvakrát za rok můžete rostlinku pohnojit v poměru 10-10-10, abyste stromku pomohli růst. Na dno květináče můžete vložit kamínky, aby se voda nedržela uvnitř a její přebytek volně odtekl.[4]
 3. 3
  Připravte květináč. Použijte 20-25 cm velký terakotový květináč naplněný obohacenou půdu 2 cm pod okraj. Nejlepší je 50/50 směs ornice a kokosového vlákna. Uhlaďte a jemně udusejte půdu, přidejte více hlíny podle potřeby. Jakmile je půda připravená, vykopejte pro úzkou díru dostatečně hlubokou na kořeny a pecku avokáda.
 4. 4
  Připravte semínko. Když jsou kořeny vydatné a na špičce stonku vyrostly znovu listy (alespoň po jednom prořezání), vaše avokádové miminko je připravené na zasazení do hlíny. Vyjměte naklíčenou pecku z nádoby s vodou a opatrně odstraňte všechna párátka.
 5. 5
  Zasaďte semeno avokáda. Opatrně zahrabte avokádovou pecku do hlíny tak, aby horní polovina vykukovala pecky nad povrchem půdy. Hlínu kolem pecky jemně udusejte.
 6. 6
  Udržujte keř hydratovaný. Zalévejte rostlinu denně, nebo tak často, aby hlína zůstala vlhká. Vyvarujte se přelití do bodu, kdy hlína začne být blátivá. Pokud špičky listů zhnědnou, keř potřebuje více vody, zatímco když listy zežloutnou, keř dostává vody příliš a potřebuje nechat den nebo dva vyschnout. [5]
 7. 7
  Starejte se o své avokádo. Pokračujte v pravidelné péči o vaši rostlinu a za pár let budete mít atraktivní a nízkoúdržbový. Na vaši rodinu a přátele zapůsobí, když budou vědět, že jste z avokádové pecky zachráněné z vašeho receptu na guacamole vypěstovali váš vlastní keř avokáda.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Pěstování v půdě

Někteří pěstitelé zjistili, že pokud se avokádo nechá klíčit ve vodě, vyroste z něj dlouhý tenký stvol, který většinou neplodí. V tomto případě je tedy lepší nechat pecku avokáda vyrůst v hlíně bez předchozího namáčení.

 1. 1
  Sežeňte si kvalitní avokádo. Odstraňte dužinu a pecku. Nejlépe vám to půjde, pokud avokádo rozkrojíte kolem dokola.
 2. 2
  Dloubněte pod pecku, abyste ji odstranili. Podeberte pecku nožem, zakruťte a pecku snadno vyndáte.
 3. 3
  Najděte špičatý konec pecky. To je špička pecky.
 4. 4
  Vyberte si místo. Můžete se podívat na výše uvedenou metodu pro výběr vhodného místa. Vykopejte drny nebo si vyberte jakékoliv místo, které se hodí pro výsadbu.
  • Pokud můžete, vysaďte dva stromky, tyto rostliny mají rády společnost.
 5. 5
  Umístěte pecku plochým koncem do hlíny. Rukama hlínu kolem pecky umačkejte. Na hlínu kolem pecky nešlapejte, mohli byste ji rozmačkat.
 6. 6
  Následujte výše zmíněná doporučení pro pěstování. Začněte hnojit ve chvíli, kdy rostlinka vykoukne nad zem. Nehnojte ji dříve, jinak by se kořenový systém plně nerozvinul. Za tři až čtyři roky můžete očekávat první plody.
 7. 7
  Avokádo sklízejte, když je na pohled velké a naducané. Avokádo nedozraje na stromě. Skliďte jej a vložte do papírového sáčku, aby dozrálo. Až avokádo změkne, je k jídlu.
  Reklama

Tipy

 • Není dovoleno dovážet do Spojených států amerických avokáda s peckami z některých míst, kvůli různým zemědělským škůdcům včetně různých nosatců (Conotrachelus aguacate, Conotrachelus perseae, Heilipus lauri, Zygopinae) a avokádového mola. Jak názvy naznačují, larvy tohoto hmyzu vyrůstají v avokádové pecce. Informace lze získat v americké kanceláři pro ochranu rostlin a karanténu. Toto je její internetová stránka: http://www.aphis.usda.gov/.
 • I když stará škola prohlašuje, že strom plodící avokádo nemůže být úspěšně vypěstován z pecky více než jednou ze zhruba 1000 pokusů, nebo že i v případě úspěchu bude trvat zhruba 7 let, než dojde k první úrodě a ani potom nemusí být plody jedlé, je několik případů, které slouží jako důkaz opaku.
 • Kmen avokáda, který roste z pecky obzvlášť rychle a rodí vynikající plody je avokádo s černou slupkou ze Sabinas-Hidalgo, Tamaulipas v Mexiku. Jeho slupka je hladká, velmi tenká a může se jíst s ovocem. Slupka má vysokou výživovou hodnotu.
 • V chladnějším klimatu je lepší na zimu přendat malý avokádový keř raději do zeminy ve středně velkém květináči než přímo do země. Udržujte květinu u slunného okna a půdu vlhkou, ale nepřelévejte jí.
Reklama

Varování

 • Keř avokáda vypěstovaný z pecky vyroste hodně vysoký, na rozdíl od roubovaného stromu. Avokádové větve jsou křehké a nesnesou váhu, takže nevěšte nic jako houpací sítě na větve, nebo se zlámou.
 • Přehnané prořezávání (příliš mnoho nebo příliš často) může zpomalit nebo zastavit růst listů. Po prvním prořezávání ostříhejte pouze úplně koncové listy na stonku a/nebo větvičkách. Prořezávání podporuje plnější větve a kmen a užší a silnější listy.
 • Chlad (pod 10ºC) může způsobit vašemu avokádu šok. Chraňte vaší rostlinu před studeným větrem, větrnými zádveřími a chladnými okny. Pokud je váš keř v květináči, uchovávejte ho uvnitř, dokud teplota nevzroste. Mladým avokádovým keřům, zasazeným v zemi a většině keřů v květináči zakryjte při studeném počasí listy dekou nebo tlustým igelitem, alespoň dokud nepřevládne teplejší počasí. Dobře založené keře mohou obvykle přežít mírné mrazy a teploty blízko bodu mrazu. Sázka na jistotu: Když jste na pochybách, vždy keř zakryjte.
 • Tenké nebo vytáhlé větve a kmeny vytváří podpůrnou základnu pro slabou rostlinu. Nedostatečně časté prořezávání může vytvořit dlouhé, klikaté a slabé větvě a stonky. Prořezávání dovoluje kmenům ztloustnout a vyrůst pevnější.
 • Málo světla a/nebo špatné zalévání může také vytvořit slabé kmeny a větve, což nakonec způsobí, že se rostlina zhroutí pod svojí vlastní váhou.
 • Dokud není keř dobře založený v květináči, nesázejte ho přímo do země. Pro zasazení venku ej vhodný silný kořenový systém.
 • Nedostatečné měnění nebo doplňování vody k rašící avokádové stopce umožňuje tvorbu nečistot ve vodě a/nebo na kořenech. Plísně, hniloba kořenů, houby a kvasící voda mohou celou rostlinu rychle otrávit. Udržujte čistou vodu a správnou hladinu.
 • Může být těžké vypěstovat keř avokáda, který bude rodit plody, z pecky vyjmuté z kupovaného avokáda. Přestože kupovaná avokáda nejsou geneticky pozměněna, k produkci ovoce jsou třeba zvláštní podmínky. Neočekávejte u nich plody.
 • Pokud necháte dolní špičku pecky uschnout, pravděpodobně to zabrání avokádu ve správném vyklíčení, pokud vůbec vyklíčí.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Celé zralé avokádo
 • Pohárek nebo jinou mělkou sklenici nebo plastový kelímek
 • Čtyři párátka
 • Vodu
 • Květináč
 • Kameny na odvodňování
 • Hlínu

O tomto wikiHow

Andrew Carberry, MPH
Spoluautorem článku je :
Odborník na potravinové systémy
Tento článek spoluautorem článku je Andrew Carberry, MPH. Andrew je programovým spolupracovníkem ve Winrock International, kde pracuje v týmu Community Based Food Systems. Andrew Carberry pracuje na programu školní zahrada a z farmy do školy od roku 2008. Má magisterské tituly v oboru Výživa veřejného zdraví a plánování a Správy veřejného zdraví na University of Tennessee-Knoxville. Tento článek byl zobrazen 125 151 krát
Stránka byla zobrazena 125 151 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama