X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 4 891 krát
Chryzantémy jsou trvalky, které rozkvétají ve chvíli, kdy se na podzim na severní hemisféře začínají krátit dny a prodlužovat noci. Kvetou vesele v nespočtu tvarů a barev a v květu vydrží několik týdnů. Trsy stonků vytvářejí bohatou kytici, ideální pro zasazení v zahradách, na záhonky nebo do velkých květináčů. V tomto článku se dozvíte, jak chryzantémy zasadit a pečovat o ně.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:Připravte se na zasazení
Metoda 1
-
1Naplánujte si zasazení chryzantém na jaro. Jasné květy chryzantém sice zaplavují květinářství a obchody až na začátku podzimu, ale nejvhodnější doba na jejich vysazení je už na jaře. Zasazením na jaře jim poskytnete dostatek času na aklimatizaci, zapuštění kořenů a přípravu na vykvetení na podzim.
- Chryzantémy můžete samozřejmě koupit a zasadit až na podzim, kdy jsou v květu. Vzhledem k tomu, že všechnu svou energii ale věnují květenství, nebudou schopny zapustit kořeny a pravděpodobně nepřežijí zimu.
- Vysazujte chryzantémy až po posledních ledových dnech ve chvíli, kdy už je půda zcela rozmrzlá.
- Pokud žijete v oblasti s mírným podnebím, chryzantémy se možná uchytí, i když je vysadíte až na podzim.
-
2Vyberte si, který druh chryzantém chcete zasadit. Existuje jich takové množství, že výběr bude možná až moc složitý. Můžete si vybrat svůj oblíbený tvar a barvu, (najdete je snad ve všech odstínech kromě modré), ale neuškodí informovat se o dalších možnostech.
- Zahradní chryzantémy jsou odolné odrůdy, které vám při zasazení ve správnou roční dobu a při správné péči vydrží řadu let. Zapouštějí v půdě pevnou spleť kořenů, která jim umožní přečkat zimu a na jaře znovu v plné síle vyrůst.
- Květinářské chryzantémy jsou méně odolné než zahradní. Obvykle se prodávají v květináčích, nebo se vysazují do záhonků jen dočasně, dokud neodkvetou. Existují v neskutečném množství barev a tvarů, ale bohužel nejsou schopné přečkat zimu, ať už se o ně staráte sebelépe. Květinářské chryzantémy zahrnují následující odrůdy:
- Pomponkovité chryzantémy, jedny z nejběžnějších odrůd, mají květy připomínající bambulky.
- Sasankovité chryzantémy mají jednu či dvě řady okvětních lístků okolo středu.
- Kopretinové chryzantémy mají okolo středu jednu řadu okvětních lístků, stejně jako kopretiny.
- Pavoukovité chryzantémy jsou méně běžné a mají dlouhé svěšené okvětní lístky.
-
3Vyberte místo, kam chryzantémy zasadíte. Chryzantémy jsou sice odolné, nejlépe se jim ale daří na přímém slunečním světle. Pokud nemáte místo s přímým světlem, vyberte místo, kde na ně budou dopadat sluneční paprsky alespoň část dne.
- Můžete je zasadit přímo do země nebo do truhlíků, hlavní je, aby měly dostatečně odvodněnou půdu.
- Při výběru místa pamatujte na to, že chryzantémy kvetou jen několik týdnů na podzim. Během zimy jsou hnědé a seschlé a na jaře a v létě vypadají jako nevýrazná zeleň. Je proto vhodné je zasadit blízko květin, které kvetou na jaře a v létě, protože po jejich odkvetení budou mít chryzantémy příležitost zazářit.
- Chryzantémy se mohou zasadit blízko sebe, a jsou tedy ideálními květy pro barevné vzory. Můžete vytvořit záhon v jedné barvě, prostřídat různé odstíny, nebo z nich třeba vytvořit duhu.
- Pokud zasazujete zahradní chryzantémy, ujistěte se, že je v daném místě vhodná půda. U květinářských chryzantém na půdě nesejde, protože je odstraníte, jakmile odkvetou,.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:Zasazení chryzantém
Metoda 2
-
1Okopejte a pohnojte záhonek pro chryzantémy. Zahradními hráběmi nakypřete půdu a vhrabejte do ní trochu kompostu do hloubky zhruba 20 cm.
- Pokud máte jílovitou půdu, použijte větší množství kompostu. Dejte pozor, ať je kyprý, aby mohly chryzantémy dobře zakořenit.
- Pokud chryzantémy zasazujete do truhlíku, navrstvěte do něj hlínu smíchanou s kompostem.
-
2Vyhrabte místo pro chryzantémy. Vytáhněte chryzantémy z plastových květináčů, ve kterých jste je koupili, a umístěte je na připravené místo. Vykopejte díry zhruba o dva a půl centimetru hlubší, než je délka kořenů, tedy zhruba 20-25 cm. Tento údaj samozřejmě závisí na velikosti vaší rostliny.
- Květinářské chryzantémy se obvykle už moc nerozrostou. Můžete je tedy sesadit blízko sebe, klidně aby se jim dotýkaly listy, jen dejte pozor, aby mezi sebou měly kořeny rozestup několik centimetrů a rostliny nemusely navzájem bojovat o živiny.
- Zahradní chryzantémy se během let rozrostou, proto je zasaďte dál od sebe.
- Před zasazením uvolněte půdu okolo kořenů a kořeny mírně roztáhněte. Horní část obalených kořenů by měla být v úrovni okolní půdy.
-
3Zasaďte chryzantémy. Umístěte chryzantémy do vykopaných děr. Kompostovanou nahrňte přes kořeny a mírně udusejte. Pokud zasazujete chryzantémy do truhlíku, umístěte je na navrstvenou půdu a poté je zasypte další hlínou. Zlehka hlínu na místě udusejte, ať rostlina v hlíně pevně drží.Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:Péče o chryzantémy
Metoda 3
-
1Nově zasazené chryzantémy důkladně zalévejte. Nemusíte půdu úplně promáčet, rostliny by ale neměly mít nejmenší šanci začít uvadat.
- Zalévejte chryzantémy po ránu, ať má během dne půda možnost vyschnout. Zalévání v noci může způsobit různé choroby.
- Nezalévejte je ale za největšího denního tepla a světla.
-
2Hnojte je. Pokud chryzantémy zasadíte na jaře, měli byste je hnojit jednou za měsíc, dokud na podzim nezačnou kvést. Květinářské chryzantémy zasazené na podzim hnojení nepotřebují.
-
3Zaštípněte je. Zaštípnutí zhruba poloviny nových jarních výrostků napomůže rozrůstání trsů květin do bohatého, zdravě zakulaceného tvaru.
- Jakmile vidíte, že chryzantémy začínají pučet, odštípněte nové výhonky, některé jen s listy, některé s pupeny, zhruba v polovině. Zaštipujte je pravidelně každých pár týdnů až do období okolo letního slunovratu.
- Květinářské chryzantémy, které koupíte v rozkvětu už byly zaštípnuté.
-
4Připravte chryzantémy na přezimování. Květinářské chryzantémy nemůžete přes zimu uchovat, ale pokud jste zasadili zahradní chryzantémy, můžete jim přezimování usnadnit následujícím způsobem:
- Ochraňte kořeny nahrnutím zhruba 8-10 cm mulče okolo rostlin.
- Odštípněte odkvetlé květy.
- Neprostřihávejte stonky. Pokud necháte stonky nedotčené, chryzantémy snáze přestanou zimu.
Reklama
Tipy
- Zasaďte chryzantémy v blízkosti budovy nebo keřů, které je uchrání před silným vítrem.
- Chryzantémy rozkvétají ve chvíli, kdy jsou déle ve tmě než ve světle, proto je nevysazujte přímo pod jakýkoli typ osvětlení, který by jim uměle prodloužil denní světlo.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Chryzantémy
- Půdu
- Kompost
- Malou zahradní lopatku
- Vodu
Reference
- http://www.bhg.com/gardening/flowers/perennials/all-about-mums/?page=2
- http://www.learn2grow.com/gardeningguides/perennials/planting/PlantThatMum.aspx
- http://www.southernliving.com/home-garden/gardens/beginners-guide-growing-mums-00400000055497/page6.html
- http://www.burpee.com/flowers/chrysanthemum/burpee-s-mammoth-mums-article10401.html
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Plant Mums
Italiano:Coltivare i Crisantemi
Español:plantar crisantemos
Русский:вырастить хризантемы
Français:planter des chrysanthèmes
Bahasa Indonesia:Menanam Krisan
Nederlands:Chrysanten planten
العربية:زراعة نبات الأقحوان
Stránka byla zobrazena 4 891 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama