Jak zasadit gardénie

Gardénie jsou stále zelené rostliny s bílými, sladce voňavými květy, které v teplém podnebí kvetou od jara až do konce léta. Nejlépe se jim daří v místech s vysokou vlhkostí a pěstovat je můžete jak v zemi, tak v květináči. Přečtěte si náš článek a naučte se, jak zasadit gardénii.

Metoda 1 ze 3:
Výběr odrůdy a příprava na sázení

 1. 1
  Vyberte si druh gardénie, který se hodí pro vaše klima. Většině gardénií se daří v místech s vysokou vlhkostí vzduchu a častými dešti, například na jihu USA. Některé odolnější variety mohou venku přečkat zimu, pokud je vhodně zakryjete a jiné můžete pěstovat v květináčích a až teplota klesne, přesunout je dovnitř.[1]
  • Variety, které jsou vhodné pro pěstování venku, ve vlhkém a teplém klimatu jsou například Golden Magic, Aimee, August Beauty, Miami Supreme a Mystery.
  • Odolnější druhy, které dokážou přežít nižší teploty jsou Chuck Hayes, Klein’s Hardy, Grif’s Select a Shooting Star
  • Variety, které se hodí pro pěstování v květináči a při poklesu teploty je nutné je přemístit, zahrnují White Gem, Veitchii, Radicans a Kimura Shikazaki.
 2. 2
  Vyberte si místo, kam gardénie zasadíte. Tyto rostliny potřebují plné sluneční světlo, maximálně lehké zastínění. Vyberte si místo, které je vyvýšené a je daleko od jiných keřů nebo stromů, aby měly kořeny dostatek prostoru. Je-li to možné, zasaďte gardénie poblíž okna, pergoly či balkonu, abyste si mohli užívat sladkou vůni jejich květů.
 3. 3
  Otestujte kyselost půdy. Gardéniím svědčí kyselá půda s pH mezi 5 a 6. Pokud nevíte, jaké je pH vaší půdy, pořiďte si v zahradnictví jednoduchý test a zjistěte to. Hlína, která je poblíž betonových chodníků nebo zdí, bývá přirozeně o něco kyselejší. Pokud je pH vyšší, než 6, bude nezbytné kyselost upravit předtím, než gardénie zasadíte.
 4. 4
  Je-li to nutné, upravte pH půdy. Pokud má příliš vysoké pH a malý obsah živin, přimíchejte do ní kompost nebo síru. Kultivátorem nebo motykou půdu nakypřete do hloubky 30 cm a hnojivo s ní dobře promíchejte. Pak pH znovu změřte, než začnete sázet rostliny.[2]
 5. 5
  Sázejte na jaře nebo na podzim. Pokud žijete v teplém klimatu, můžete sázet i na jaře, i na podzim. Ve studenějších podnebných pásech je lepší sázet gardénie na jaře, aby měly čas se stabilizovat, než začne chladné období. Až se oteplí, rostliny začnou kvést.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Sázení a péče o venkovní gardénie

 1. 1
  Místo, kam chcete rostliny zasadit, dobře zalijte. Půda by měla být vlhká a bohatá, aby gardéniím poskytla vhodné podmínky.
 2. 2
  Vykopejte díru, hlubokou dost na to, aby se do ní vešel kořenový bal rostliny a širokou dvakrát tolik. Kořeny tak budou mít dostatek místa, aby mohly růst.
 3. 3
  Dejte gardénii do vykopané jámy. Vytáhněte kořeny rostliny z květináče, pytle nebo jiného obalu a dejte je do připravené díry. Zasypejte jámu hlínou, lehce upěchujte a gardénii zalijte.
 4. 4
  Okolo rostliny rozprostřete mulč. Použijte dřevěné štěpky nebo borové jehličí, kterými zakryjte půdu okolo rostliny. Ochráníte tím kořeny před chladem.[3]
 5. 5
  Pravidelně gardénii zalévejte. Gardénie potřebují zálivku po celé léto - alespoň 2,5 cm deště nebo vody z kropice týdně.[4] V období silných dešťů zalévání vynechejte. Hlídejte půdu a zalijte rostlinu, jakmile si všimnete, že substrát vysychá.
  • Dávejte při zalévání pozor, abyste nenamočili listy. Slunce by je pak mohlo spálit. Zalévejte blízko u kořenů.
 6. 6
  Dvakrát ročně rostlinu pohnojte. Aby byla gardénie zdravá a dobře prospívala, používejte kyselé hnojivo. Nejprve hnojte na začátku jara a pak ještě jednou na začátku léta.
 7. 7
  Prořezávejte rostliny. Poprvé prořezejte gardénii na jaře, keř tím vytvarujte a připravte rostlinu na sezonu. Až květy odkvetou, prořežte ji ještě jednou, abyste odstranili odumřelé květy a větvičky.
 8. 8
  Naučte se, jak rozpoznat napadení škůdci a chorobami. Gardénie jsou náchylné k několika druhům škůdců, nejčastěji je trápí svilušky a vlnatky. Pokud si všimnete, že je rostlina napadena, použijte insekticidní mýdlo nebo olejíček, které většinou problém vyřeší.[5]
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Sázení a péče o gardénie v květináči

 1. 1
  Vyberte si květináč s dobrým odtokem vody. Měl by být o trochu širší a hlubší, než je kořenový bal rostliny. Zkontrolujte si, že máte druh gardénie, vhodný pro pěstování v květináči a že rostlina nádobu rychle nepřeroste.
 2. 2
  Naplňte květináč vhodným substrátem. Vyberte si kvalitní směs pro pokojové rostliny bez přidaných hnojiv. Ujistěte se, že její pH je nižší, než 6. Naplňte květináč dostatečným množstvím substrátu, aby horní strana kořenového balu sahala asi 4 cm pod okraj nádoby.
 3. 3
  Zalijte substrát teplou vodou, dokud nebude na pohmat vlhký. Dobře promíchejte, aby v hlíně nebyly žádná suchá místa.
 4. 4
  Dejte gardénii do středu nového květináče. Zbytek prostoru vyplňte substrátem a trochu ho nasypte i na kořenový bal.
 5. 5
  Pohnojte rostlinu. Smíchejte vodu s rozpustným kyselým hnojivem a použijte podle instrukcí na obalu. Pak rostlinu směsí zalijte, dokud nezačne voda vytékat otvorem na spodu květináče.
 6. 6
  Přidejte substrát, pokud slehne natolik, že je vidět kořenový bal. Mezi okrajem květináče a hlínou by mělo být asi 2,5 cm místa.
 7. 7
  Dejte květináč na slunné místo. Gardénie v květináčích jsou skvělou ozdobou verandy, pergoly nebo balkonu. Dávejte jen pozor na to, aby místo nebylo příliš zastíněné, jinak rostlina nepokvete.
 8. 8
  Zalévejte gardénie jednou týdně vždy ve stejnou dobu. Rostlinám v květináčích postačí obvykle zalévání pouze 1x týdně. Zálivku provádějte ráno a dopřejte rostlině asi 2,5 cm vody. Zabraňte tomu, aby se voda dostala na listy, jinak by je slunce mohlo spálit.
 9. 9
  V zimě květináč přemístěte dovnitř. Pokud žijete v místě s chladnějším klimatem, je nezbytné gardénii na zimu umístit do slunného pokoje s vysokou vlhkostí vzduchu. Pokud je v domě sucho, pořiďte si zvlhčovač a v místnosti s gardéniemi jej používejte.
 10. 10
  Každé dva roky brzy zjara gardénie přesazujte. Zhruba za dva roky rostlina svou nádobu přeroste. Pořiďte o něco větší květináč a gardénii přesaďte, aby dál dobře prospívala.
  Reklama

Tipy

 • Jako pokojové gardénie se hodí menší druhy.
 • Pokud se vám nedaří najít hnojivo, speciálně určené pro gardénie, použijte směs pro azalky nebo borůvky, má většinou podobné složení.
 • Pokud váš substrát není přirozeně kyselý, může být nutné venkovní gardénie pohnojit kyselou směsí několikrát do roka. Půdu také můžete upravit před zasazením rostlin.
 • Gardénie potřebují vysokou teplotu i v zimě (asi 18°C) a dlouhé, teplé léto.
 • Pokojovým gardéniím se bude dařit lépe, pokud budou moci trávit léto venku.

Reklama

Varování

 • Gardénie vyžadují vysokou vlhkost vzduchu. I substrát v květináči byste měli neustále udržovat vlhký a nikdy ho nenechat úplně vyschnout.
 • Venkovní gardénie pravidelně zalévejte.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kyselé hnojivo
 • Substrát pro pokojové rostliny
 • Květináče s dobrým odtokem vody

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
Stránka byla zobrazena 1 142 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama