Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Stromy manga jsou jedny z nejjednodušších stromů na vysazení ze semene a následnou péči. Velikost a chuť plodů záleží na druhu, který si vyberete, takže se ujistěte, že si zvolíte druh, který jste ochutnali a chcete pěstovat. Aby bylo mango malé, můžete ho pěstovat v květníku, nebo ho můžete vysadit do země pro větší strom - v obou případech si budete rok po roce užívat toto šťavnaté a exotické ovoce!

Metoda 1 ze 4:
Klíčení semene

 1. 1
  Zkontrolujte klimatickou zónu. Mango je původem z horkých, vlhkých tropů Asie a Oceánie. Mimo tuto oblast, stromy manga rostou dobře v USA zóna odolnosti 9B nebo vyšší. V chladnějších oblastech, manga mohou ještě být pěstována v nádobách a během mrazivého počasí přenášena dovnitř.[1]
  • Odrůda manga Cogshall je populární volbou pro pěstování v interiéru, a pravidelným prořezáváním může být trvale udržován do výšky 2,4 m).[2] Pro lidi s omezeným prostorem existují i menší trpasličí odrůdy.
 2. 2
  Najděte si rodičovský strom manga. Nejlepší způsob, jak se ujistit, že získáte semeno, které poroste dobře ve vaší oblasti, je najít si rodičovský strom poblíž. Strom z okolí, který produkuje dobré plody, vám dá pecku, která je správného druhu pro vaše podnebí. Pokud žijete v teplém podnebí s mírnými zimami, pravděpodobně ve vaší oblasti najdete zdravé mango.
  • Pokud nemůžete najít strom manga, můžete si semena objednat nebo koupit v obchodě. Ujistěte se, že zvolíte druh, o kterém je známo, že tam, kde žijete, dobře roste.
  • Také můžete zkusit zasadit semeno z manga koupeného v obchodě. Nicméně bude mnohem složitější zajistit, že semeno dostane šanci ve vašem klimatu přežít, obzvlášť pokud mango cestovalo do vaší samoobsluhy z jiného státu. I tak to stojí za pokus!
 3. 3
  Zkontrolujte semeno, abyste viděli, jestli je životaschopné. Odkrojte dužinu manga a najděte lusk se semeny. Opatrně odkrojte lusk, abyste odhalili semena. Zdravé semeno manga bude vypadat snědé a svěží. Někdy, když jsou semena vystavena chladným teplotám, svraští se a zešednou, a pokud se to stane, semena nejsou použitelná. [3]
  • Seřízněte obě strany lusku co nejblíže k semenu: Vezměte si lusk do dlaně, opatrně se dostaňte k dužině z lusku, zhruba 2 cm na každé straně. Potom otočte lusk, čímž odhalíte kousky výtečné dužiny manga. Snězte ho ze slupky, nebo ho oškrábejte lžící do mísy.
  • Možná si budete chtít při manipulaci se semenem vzít rukavice. Semena manga produkují mízu, která může způsobit podráždění kůže.
 4. 4
  Zvolte si způsob přípravy semen. Můžete si vybrat buď metodu vysoušení, nebo namáčení, jak je zmíněno dále.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Vysoušení semene

 1. 1
  Pečlivě semeno osušte papírovou utěrkou. Dejte ho na slunečné místo se suchým vzduchem zhruba na 3 týdny. Po této době zkuste jednou rukou rozlousknout semeno, ale snažte se, aby se nerozpůlilo; potřebujete jen mírně oddělit obě poloviny a nechat je tak další týden.
 2. 2
  Dejte do květináče úrodný substrát, který se dobře odvodňuje. Vykopejte malou díru zhruba 20 cm hlubokou. Dejte do ní semeno, spodní stranou dolů.
 3. 3
  Dobře zalijte a v závislosti na půdě zalévejte každý den nebo obden. Zhruba za 4 až 6 týdnů budete mít stromek/sazenici manga zhruba 100 až 200 mm vysokou. V závislosti na druhu manga, které jste dříve snědli, může být tmavě fialové, téměř černé nebo jasně zelené.
 4. 4
  Nechte sazenici narůst do velikosti, při které bude mít vyvinutý dobrý, zdravý kořenový systém. Potom bude připravena na zasazení na zahradě.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Namáčení semene

Pokud to preferujete, můžete tuto metodu použít namísto metody vysoušení.

 1. 1
  Obruste semeno. Mírně obruste vnější stranu semene, aby pro něj bylo snazší vyklíčit. Opatrně udělejte do semene manga malý řez nebo otřete vnější stranu semene brusným papírem nebo ocelovou vlnou, jen tolik, abyste se dostali skrz vnější slupku semene.
 2. 2
  Namočte semeno. Dejte semeno do malé sklenice vody a dejte sklenici na teplé místo, jako je skříňka nebo police. Namáčejte semeno 24 hodin.
 3. 3
  Vyjměte semeno ze sklenice a zabalte ho do vlhkých papírových utěrek. Zabalené semeno dejte do igelitového sáčku s jedním odstřiženým rohem. Udržujte utěrky mokré a počkejte, než semeno vyklíčí - obvykle to trvá 1 až 2 týdny. Abyste podpořili klíčení semene, ujistěte se, že bude stále na teplém, vlhkém místě. [4]
 4. 4
  Připravte pro sazenici květináč. Začněte sazenici pěstovat v květináči. Vyberte květináč dost velký, aby se do něj sazenice vešla a naplňte ho směsí substrátu a kompostu. Mohli byste zasadit semeno přímo do země, ale to, že ho nejprve zasadíte do květináče, vám dovolí kontrolovat teplotu během nejzranitelnější časné fáze růstu. [5]
 5. 5
  Navykejte sazenici na slunce. Dejte květináč ven na částečné slunce; to dovolí sazenici zvyknout si na slunce nebo se otužit předtím, než bude přesazena na své konečné místo na plném slunci.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Sázení sazenice

 1. 1
  Přesaďte sazenici na místo na plném slunci. Zvolte pro zasazení vašeho semene manga místo s plným sluncem. Ujistěte se, že je to místo, kde chcete vypěstovat velký strom - celkem dost vyroste!
  • Když sázíte mango na své konečné místo, najděte na zahradě místo, které dobře odvádí vodu. Také se zamyslete nad budoucností; musí to být místo, kde nebude vadit žádným budovám, podzemním trubkám nebo elektrickým drátům.
  • Přesaďte sazenici tehdy, až bude mít vyvinutý dobrý, zdravý kořenový systém. Tloušťka na spodku kmene by měla být zhruba 5 cm.
  • Pokud chcete malé, ovladatelné mango, můžete nechat rostlinu v květináči. Nechat mango v květináči je ideální pokud žijete na místě s chladnými zimami, takže když poklesne teplota, můžete vzít květináč dovnitř.
 2. 2
  Zasaďte sazenici. Vykopejte díru dost velkou na malý kořenový bal sazenice. Díra by měla být třikrát větší než velikost kořenového balu. Přidejte třetinu kvalitního substrátu, třetinu zahradního písku (ne hlíny) a zbytek zaplňte hlínou z díry. Dejte do díry sazenici, udusejte kolem ní hlínu a pečlivě zalijte.
  • Buďte velmi opatrní, abyste sazenici během přesazování nepolámali.
 3. 3
  Zalévejte rostlinu manga pravidelně a střídmě používejte hnojivo. Mangu zasazenému ze semene trvá zhruba 4 až 5 let než ponese ovoce. Pomalu dosahují dospělosti, ale čekání stojí za to.
  • Nepřehnojte ho. Pokud to uděláte, strom se zaměří více na růst listů než plození ovoce.
  Reklama

Tipy

 • Může trvat šest až osm let než stromy ze sazenice budou tvořit plody.
 • Také si můžete koupit semena manga v semenářství.
 • Stromek příliš nepřelévejte.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 50 967 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 50 967 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama