Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Při pěstování rajčat je vaším cílem určitě co největší úroda úžasných a zralých plodů. Jestliže pěstujete indeterminantní, neboli tyčková rajčata (big boy, beef master atd.), je nezbytné je prostřihávat, abyste odstranili nežádoucí výhony a listy a zajistili, že se živiny dostanou do plodů. U determinantních, keříčkových odrůd je přehnané prostřihávání nežádoucí. Začněte krokem 1 a naučte se, jak prostříhávají rajčata.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Rozhodněte, kdy rajčata prostříhávat

 1. 1
  Určete, jakou odrůdu rajčat pěstujete. Než uděláte první řez, musíte zjistit, zda máte indeterminantní nebo determinantní druh. Indeterminantní variety jsou popínavé a je zapotřebí je vyvazovat na tyčky a zastřihovat, aby rostly správně. Determinantní druhy oporu nepotřebují, protože rostou do podoby keříku a samy od sebe směřují energii do plodů a ne do zeleně. Proto nepotřebují příliš prostřihávat. Tady jsou nejběžnější odrůdy obou druhů:
  • Indeterminantní: Big Boy, Beef Master, Black Prince, German Queen, většina odrůd cherry rajčátek a většina rajčat odrůdy hairloom.
  • Determinantní:Ace 55, Amelia, Better Bush, Biltmore, Heatmaster, Heinz Classic, Mountain Pride a Patio.
 2. 2
  Zkontrolujte, zda rostlina nevykazuje známky žloutnutí. Jedním ze způsobů, jak zjistit, kdy je čas začít s prořezáváním, je počkat, až stonky a listy pod prvním patrem květů zežloutnou. Když si všimnete této změny barvy, můžete začít prořezávat.
 3. 3
  Zaměřte se na odstranění výmladků. Na indeterminantních odrůdách hledejte úzké, drobné nové větvičky, které vyrůstají z místa, kde se větev stýká s kmínkem. Nazývají se výmladky a je potřeba je odstranit. Pokud je necháte růst, budou celé rostlině odebírat energii a plodů se vytvoří méně. Není to vždycky špatné, ale strategické odstranění výmladků pomůže k tomu, rajče mělo větší plody po celou sezónu.
 4. 4
  Hledejte květy. S prořezáváním rostlin rajčat je dobré začít brzy, jakmile jsou na rostlinách květy. V tomto okamžiku by rostliny měly být mezi 30 a 45 cm.[1]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Správné techniky prořezávání

 1. 1
  Odstraňte všechny výmladky a jejich listy pod prvním patrem květů. Tohle udělejte bez ohledu na to, jaký druh rajčete pěstujete. Rostlina tak zesílí a bude mít pevný střední stonek. [2] Zajistíte tak, že většina živin půjde do plodů a nepromrhá se na výhonky.
  • Abyste odstranili výmladek, chytněte jej za vzrostlý vrchol mezi palec a ukazováček a ohýbejte ho tam a zpátky, dokud se nevylomí. Ideálně to provádějte ještě v době, kdy jsou výhonky mladé a křehké. Malá ranka se rychle zahojí. Tento postup se nazývá „jednoduché prostřihávání“.
  • Pokud se týká kmínku a listů, nikoliv výmladků, které rostou pod prvním patrem květů: Pokud žijete v teplém podnebném pásmu, ponechte je, dokud nezežloutnou. Do doby, než rostlina dospěje, mají důležitou funkci, protože chrání půdu před vysycháním. Na druhé straně, jestliže rajčata pěstujete ve vlhkém prostředí (například ve skleníku), odstraňte všechno pod prvními květy, abyste podpořili cirkulaci vzduchu. Vlhkost přispívá ke vzniku chorob a plísní, ranky, způsobené zastřihováním se navíc ve vlhku hojí pomaleji, takže rostlina je delší dobu zranitelná. Když zlepšíte ventilaci, pomůžete ochránit rostlinu.
 2. 2
  Nechte silnější výhonky. Silnější výmladky byste neměli odlamovat, protože tím můžete poškodit celou rostlinu. Jestliže je výmladek silnější, než tužka, použijte takzvané "zastřihování stylem Missouri" a vyštípněte pouze špičku výmladku. Ponechte pouze jeden nebo dva lístky, aby mohla probíhat fotosyntéza a plody byly chráněny před poškozením sluncem. Nevýhodou je, že na nich samotných začnou vznikat výmladky, které bude nutné zase ještě dále stříhat. Tato technika je vhodná v situacích, kdy se musíte vypořádat s velkými výmladky – pokud by se rána zanítila, bude alespoň dál od hlavního systému rostliny. Při tomto způsobu nechte několik centimetrů výmladku, aby se zmírnil šok, který rostlina prožije.
  • Prostřihujte výmladky po celé léto, aby byla rajčata zdravá. Rostou velmi rychle, takže možná budete muset zastřihovat jednou nebo dvakrát týdně.[3]
 3. 3
  U indeterminantních druhů odstraňte všechny větvičky s ovocem a ponechte jen asi čtyři. Měly by to být větve, které vyrůstají z kmínku těsně nad prvním patrem s květy. Čtyři nebo pět si rovnoměrně rozdělí živiny a ponese velké, zdravé plody. Pokud jich ponecháte více, plody budou mnohem menší a náchylné k poškození. Vyberte si čtyři nebo pět silných výhonů, které ponecháte, a všechny další postranní výhonky zaštípněte. Nedotýkejte se jen vrcholu rostliny, známého jako terminální, koncový výhon.
  • Tyčková rajčata je zapotřebí uvázat k oporám, jakmile začnou kvést. Jinak se budou stonky plazit po zemi a nebudou plodit zdravá rajčata.
  • Determinantní rostliny už mají geneticky předem určený počet stonků, které přirozeně porostou, takže nad prvním patrem už není zapotřebí žádné prostřihávání. Pokud budete střihat nad patrem květů, odstraníte výhony, které nesou ovoce a rostlině přitom nijak neposloužíte.
 4. 4
  Odstraňte žluté listy. Žluté listy totiž spotřebovávají více cukru, než ho produkují. Jak začíná rostlina dospívat, nižší patra listů budou pomalu žloutnout a vadnout. Je to úplně normální, takže když se tento jev začne objevovat, jednoduše je otrhejte. Rostlina tak bude stále svěží a méně náchylná k napadení chorobami.
 5. 5
  Odstřihněte vrcholek rostliny. Abyste dosáhli co nejlepších výnosů z posledního období růstu, je zapotřebí "odstřihnout vrchol" rostliny. Asi měsíc před očekávanými prvními mrazy, nebo pokud rostlina narazí na střechu skleníku, odstraňte její terminální vrchol. Na konci sezóny už budou mít rostoucí rajčata poměrně málo času na to, aby dozrála, takže všechny živiny musí být směřovány rovnou do plodů.
  Reklama

Tipy

 • Determinantní neboli "keříčková" rajčata nepotřebují prořezávání (nebo zaštipování v tomto případě). Jsou geneticky naprogramována k tomu, aby dosáhla rozumné výšky, vyprodukovala "vlnu" plodů během dvou týdnů, a pak zašla. Indeterminantní, takzvaná "tyčková" rajčata mohou být vysoká jako dospělý člověk a plodí celou letní sezónu. Obvyklými odrůdami keříčkových rajčat jsou například Rutgers, Roma, Celebrity (někteří tuto varietu nazývají polodeterminantní) a Marglobe. Běžné variety indeterminantních rajčat jsou Big Boy, Beef Master, většina "cherry" rajčátek, Early Girl a téměř všechny odrůdy heirloom. [4]
Reklama

Varování

 • Abyste zabránili infikování rostlin rajčat, vždycky raději při vyštipování výmladků používejte prsty, než ostří (rána na stonku bude méně náchylná k zanícení). Nicméně u starších, tužších stonků možná budete muset použít zahradnické nůžky či nůž. Pokud ano, sterilizujte nástroj před každým použitím.
 • Jestliže kouříte, opláchněte si ruce důkladně vodou s mýdlem, než budete manipulovat s částmi rajčat. Kuřáci tabáku mohou rostliny rajčat snadno nakazit "virem mozaiky."
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Rostliny rajčat
 • Čisté ruce
 • Sterilizované nůžky nebo nůž pokud se je rozhodnete použít (ruce jsou lepší)


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 23 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 41 335 krát
Stránka byla zobrazena 41 335 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama